امروز برابر است با :13 آذر 1401
فیلم های بیلی وایلدر

بهترین فیلم های بیلی وایلدر

بهترین فیلم های بیلی وایلدر

بیلی وایلدر 114 سالگی خود را در 22 ژوئن سال 2020 جشن می گرفت. برنده شش دوره اسکار مجموعه ای از ویژگی های قابل قبول کلاسیک از دوران طلایی هالیوود را پشت سر گذاشت و به ساخت داستان های تیزبینانه و بدبینانه ای پرداخت که کمدی و پاتوس را به همان اندازه در هم آمیخت. به افتخار سالروز تولدش ، بیایید نگاهی به 25 فیلم برتر او بیندازیم که در رتبه های بدترین و بهترین قرار دارند.

پایان مقاله بهترین فیلم های بیلی وایلدر با بامدادی ها همراه شوید.

بهترین فیلم های بیلی وایلدر

فیلم های بیلی وایلدر

وایلدر در سال 1906 در خانواده ای از یهودیان اتریش به دنیا آمد و پس از کار به عنوان روزنامه نگار ، علاقه مند به فیلم سازی شد و در فیلم ساکت “مردم روز یکشنبه” (1929) با تازه کارهای فرد زینمن ، رابرت سیودماک و ادگار ج همکاری کرد. اولمر با ظهور آدولف هیتلر ، وایلدر به پاریس فرار کرد و در آنجا کارگردانی مشترک فیلم “Mauvaise Graine” (1934) را بر عهده گرفت. غم انگیز ، مادر ، ناپدری و مادربزرگ او همه در هولوکاست درگذشت.

وایلدر پس از انتقال به هالیوود ، به عنوان نویسنده فیلمنامه شغلی موفق را تجربه کرد و نامزدی اسکار را برای نوشتن فیلم “Ninotchka” 1939 (به کارگردانی مربی او ، مهاجر آلمانی ارنست لوبیچ) و 1941 “Hold Back the Dawn” و “Ball of Fire” به دست آورد. او با “سرگرد و خردسال” (1942) به کارگردانی روی آورد و یکی از شاهکارهای ظریف کاری شده را یکی پس از دیگری از بین برد.

وایلدر در طول زندگی حرفه ای خود چندین بار برنده جایزه اسکار شد ، ابتدا با پیروزی در نویسندگی و کارگردانی درام اعتیاد “آخر هفته گمشده” (1945) ، که همچنین برنده بهترین فیلم شد. او جایزه فیلمنامه دیگری برای بلوار هالیوود “بلوار غروب” را به خانه برد. (1950) ، سپس نویسندگی ، کارگردانی و تولید جوایز برای کمدی رمانتیک “آپارتمان” (1960) را گرفت و یکی از تنها هشت نفری شد که هر سه جایزه را برای یک فیلم دریافت کرد.( فیلم های بیلی وایلدر )

1. SUNSET BLVD. (1950) فیلم سانست بلوار
به کارگردانی بیلی وایلدر. نوشته شده توسط چارلز براکت ، بیلی وایلدر و D.M. مارشمن جونیور ، بازیگران ویلیام هولدن ، گلوریا سوانسون ، اریش فون اشتروهایم ، نانسی اولسون ، فرد کلارک ، لوید گاف ، سسیل بی دمیل.

تصویر نورما دزموند (گلوریا سوانسون) ، یک ستاره فیلم خاموش و هذیان محو که در عمارت فرسوده اش هدر می رود ، در خاطرات هر عاشق سینما و “بلوار غروب آفتاب” به شدت می سوزد. جایگاه ویژه ای در قلب آنها دارد. ویلیام هولدن در نوآر کلاسیک هالیوود وایلدر در نقش جو گلیس ، فیلمنامه نویس مبارز بازی می کند که اجازه می دهد بازیگر دو برابر بزرگتر از سن خود به خود جذب شود. اریش فون اشتروهایم پیشخدمت وفادار او ، مکس ، کارگردانی بزرگ و در حال حاضر به نیازهای همسر سابق خود است و نانسی اولسون بتی شفر ، خواننده جوان فاخر فیلمنامه است که عاشق کلاهبردار محکوم به فنا می شود. وایلدر برای فیلمنامه خود جایزه اسکار را به دست آورد ، که یکی از دیالوگ های به یاد ماندنی را پس از دیگری ارائه می دهد (“بسیار خوب ، آقای دمیل ، من برای نزدیک شدن آماده ام.”) و در بهترین کارگردانی شرکت کرد. سوانسون ، هولدن ، فون اشتروهایم و اولسن همگی پیشنهادهای بازیگری را بدست آوردند و فیلم در بهترین فیلم به رقابت پرداخت.( فیلم های بیلی وایلدر )

بهترین فیلم های تام کروز
بیشتر بخوانید

2. آپارتمان (1960)
به کارگردانی بیلی وایلدر. نوشته شده توسط بیلی وایلدر و I.A.L. الماس بازیگران این فیلم جک لمون ، شرلی مک لاین ، فرد مک موری ، جک کروشن ، ری والستون ، ادی آدامز هستند.

“آپارتمان” یک وسیله نقلیه ستاره ای کامل برای جک لمون است ، که بیشتر سوداهای کمدی و شرلی مک لاین ، که شادابی او درد عمیق تری را نشان می دهد ، است. این برای وایلدر که تعادل کامل بین غم و خنده را پیدا می کند ، یک برجسته ترین شغل است. این مرکز در C.C. باکستر (لمون) ، که امیدوار است بتواند با اجاره خانه خود به کارفرمایان خود برای امور خارج از ازدواج ، نردبان شرکتی خود را بالا ببرد. او عاشق دختر زیبای آسانسور Fran Kubelik (MacLaine) می شود ، که منتظر رئیس (فرد MacMurray) است تا همسرش را برای او بگذارد. زمانی که این دو با هم جمع می شوند (مک لاین در یک خط عالی و عالی برای لمون به لمون می گوید: “ساکت شوید و معامله کنید”) قلب ما تکان می خورد. این فیلم موفق به کسب پنج اسکار از جمله سه فیلم برای وایلدر شد: بهترین فیلم ، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اصلی (مشترک با I.A.L. Diamond).( فیلم های بیلی وایلدر )

3. فیلم بعضی ها داغشو دوست دارن(1959)
به کارگردانی بیلی وایلدر. فیلمنامه بیلی وایلدر و I.A.L. الماس ، براساس داستان رابرت تورن و مایکل لوگان ساخته شده است. بازیگران این فیلم جک لمون ، مرلین مونرو ، تونی کرتیس ، جورج رفت ، جو ای براون ، پت اوبراین هستند.

“بعضی ها آن را داغ دوست دارند” دارای پیش فرض احمقانه تقریباً المپیایی است که توسط وایلدر با ذکاوت ، رابطه جنسی و سبک اجرا می شود. این فیلم همچنین مریلین مونرو را در بهترین حالت و جک لمون به عنوان بهترین کمدی خود بازی می کند. لمون و تونی كورتیس در نقش نوازندگان شیكاگو بازی می كنند كه پس از دیدن یك ضربه اوباش مجبور به فرار می شوند. آنها ناامید از اینکه توجه خود را به خود جلب نکنند ، تصمیم می گیرند لباس بپوشند و به یک گروه کاملاً زنانه با هدایت Sugar Kane (مونرو) جذاب بپیوندند. در حالی که کورتیس سعی می کند با بازی در ظاهر کری گرانت ، مونرو را عاشقانه دوست بدارد ، لیمون متوجه می شود که توسط یک لیسانس ثروتمند (جو ای براون) تعقیب می شود و این منجر به یکی از بهترین خطوط آخر تاریخ می شود (“خوب ، هیچ کس عالی نیست” می گوید براون وقتی متوجه شد محبوبش واقعاً یک مرد است). این فیلم شش نامزد اسکار از جمله پیشنهادات نویسندگی و کارگردانی برای وایلدر را به دست آورد.( فیلم های بیلی وایلدر )

بهترین فیلم های بری لارسون
بیشتر بخوانید

4.فیلم غرامت مضاعف (1944)
به کارگردانی بیلی وایلدر. فیلمنامه بیلی وایلدر و ریموند چندلر ، براساس رمان جیمز ام. بازیگران فرد مک موری ، باربارا استنویک ، ادوارد جی رابینسون ، پورتر هال ، ژان هیتر ، بایرون بار ، ریچارد گینز ، جان فیلیبر.

“دو غرامت” با بدبینی بدبینانه و خونسرد است ، یک شاهکار نوآر فیلم که در عصر کنایه ما به خوبی حفظ شده است. بر اساس رمان سخت جیمز ام. كاین (اقتباس از ریموند چندلر ، نویسنده سخت كوش) ، دو شخص وحشتناك كه برای یكدیگر ساخته شده اند متمركز شده اند: فروشنده بیمه والتر نف (“Two ff’s، like in Philadelphia”) و زنانه فیلیس دیتریشسون (باربارا استنویک). آنها با هم طرحی را برای دست انداختن شوهر فیلیس و جمع آوری ادعای مرگ تصادفی وی در پیش گرفتند. تنها مشکل این است که رئیس و مربی والتر (ادوارد ج. رابینسون) در این پرونده داغ هستند. (به جای گفتن این است که بین این دو مرد بیشتر از عشق به پرندگان عشق بازی وجود دارد.) این فیلم هفت نامزدی اسکار از جمله بهترین فیلم و پیشنهادات نویسندگی و کارگردانی برای وایلدر به دست آورد.( فیلم های بیلی وایلدر )

بهترین فیلم های بیلی وایلدر

فیلم های بیلی وایلدر

5. ACE IN the Hole (1951) فیلم
به کارگردانی بیلی وایلدر. فیلمنامه والتر نیومن ، ساموئل های کوچک ، بیلی وایلدر ، داستان ویکتور دسنی. با بازی کرک داگلاس ، یان استرلینگ ، باب آرتور ، پورتر هال.

این هجو رسانه ای تند قلبی سیاه مانند ذغال و ذکاوتی تیز چاقو دارد ، بنابراین جای تعجب نیست که مخاطبان سال 1951 آن را به طور کامل رد کردند. با این وجود زمان حکم متفاوتی را ارائه داده است و “آس در سوراخ” احساس می کند بیش از هر زمان دیگری مرتبط است. کرک داگلاس به عنوان یک خبرنگار بی رحم ، سخت شرب از همه رسانه های خبری مهم کشور اخراج می شود ، در شرورترین حالت خود قرار دارد. او که در یک روزنامه کوچک آلبوکرک گیر کرده بود ، فرصتی را برای احیای حرفه خود می بیند که مردی در معدن گرفتار می شود. همانطور که او از داستان برای هر آنچه ارزش دارد سو explo استفاده می کند ، وضعیت به زودی به سیرکی خارج از کنترل تبدیل می شود. وایلدر پیش از زمان خود مثل همیشه ، روزنامه نگاری کارناوال مانند و مخاطبانی را که آن را می خورند ، متهم می کند. این فیلم اگرچه در گیشه مخزن قرار گرفت ، اما یک بار دیگر نامزد اسکار را برای فیلمنامه نویسی به کارگردان ارایه کرد.( فیلم های بیلی وایلدر )

6. STALAG 17 (1953) فیلم
به کارگردانی بیلی وایلدر. فیلمنامه ادوین بلوم و بیلی وایلدر ، براساس بازی دونالد بیوان و ادموند ترتسچینسکی. بازیگران ویلیام هولدن ، دون تیلور ، اوتو پرمینگر ، رابرت اشتراوس ، هاروی لمبک ، پیتر گریوز ، سیگ رومان.

به ندرت اتفاق می افتد که یک بازیگر برای بهترین بازی شغلی خود اسکار را کسب کند ، اما در مورد ویلیام هولدن و “استالاگ 17” چنین بود. او در نقش J. J. Sefton ، یک اسیر آمیز آمریکایی است که آشکارا با رهبران اردوگاه آلمان رفت و آمد می کند تا مورد معالجه ویژه قرار گیرد و این باعث دلهره سایر زندانیان می شود. هنگامی که دو فراری کشته می شوند ، سربازان دیگر او شروع به شک کردن به او می کنند که یک خبرچین است و او را مجبور می کند موش واقعی را از بین ببرد. معمولاً با وایلدر ، هجو سیاه و گزنده است. هولدن دندان های خود را به این نقش گوشتی خرد می کند ، و زهر Sefton را از بین می برد و از خوشحالی لذت می برد. وایلدر در بهترین کارگردانی شرکت کرد ، در حالی که رابرت اشتراوس در نقش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی در استانیسلاوس “حیوانات” کوزاوا (نقشی که در تولید اصلی برادوی بازی کرد) در نقش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بازی کرد.( فیلم های بیلی وایلدر )

راهنمای فیلم وسترن اسپاگتی : 5 فیلم ساز وسترن اسپاگتی
بیشتر بخوانید

7. SABRINA (1954) فیلم سابرینا
به کارگردانی بیلی وایلدر. فیلمنامه بیلی وایلدر ، ارنست لمن و ساموئل آ. تیلور ، براساس بازی تیلور. با بازی همفری بوگارت ، آدری هپبورن ، ویلیام هولدن ، والتر همپدن ، جان ویلیامز ، مارتا هایر ، جوآن وهس.

از آنجا که جهان عاشق آدری هپبورن شد ، جای تعجب نیست که همفری بوگارت و ویلیام هولدن نیز چنین کنند. او در این کمدی عاشقانه و درخشان و عاشقانه در نقش سابرینا ، دختر پر زرق و برق یک راننده که برای خانواده ثروتمند لاربی کار می کند ، بازی می کند. او تمام زندگی اش عاشق پسر پلیبوی دیوید (هولدن) بوده و او ناگهان شروع به برگرداندن محبت هایش می کند. اما برادر بزرگتر لینوس (بوگارت) خود را به سمت او نیز جلب می کند و شاید بهتر باشد. این نشان از حساسیت های مدرن وایلدر است که این وضعیت بهتر از بازسازی 1995 است ، با جولیا اورموند سعی می کند کفش های شیک هپبورن را پر کند. این فیلم شش نامزدی اسکار از جمله پیشنهادات نویسندگی و کارگردانی برای وایلدر و بهترین بازیگر زن برای هپبورن ، برنده شدن برای لباس های خیره کننده Edith Head را به دست آورد.( فیلم های بیلی وایلدر )

8. آخر هفته گمشده (1945)
به کارگردانی بیلی وایلدر. فیلمنامه بیلی وایلدر و چارلز براکت ، براساس رمان چارلز آر جکسون. با بازی ری میلند ، جین وایمن ، فیلیپ تری ، هوارد دا سیلوا ، دوریس داولینگ ، فرانک فایلن.

وایلدر با این نگاه هولناک به تأثیر اعتیاد به الکل برای اولین بار برنده تمام پولها اسکار شد. این داستان براساس رمان چارلز آر. جکسون ، بر نویسنده ای (ری میللند) متمرکز شده است که در آخر هفته با دوست دختر خود (جین وایمن) و برادرش (فیلیپ تری) فرار می کند تا چهار روز شراب خواری بخورد (در اصل کتاب ، مشروبات الکلی از او ناشی می شود که یک همجنس باز است و فیلم آن را کنار می گذارد). گرچه تمایل دارد کمی بیشتر از کارهای دیگر این فیلمساز خطبه بگیرد ، اما نسبت به سایر درام های اعتیاد از دوران طلایی هالیوود ، پرزرق و برق تر و معتبرتر است ، بخش عمده ای از آن به دلیل عملکرد خارق العاده Milland و برخی از تصاویر جذاب است. این فیلم چهار جایزه اسکار را به خود اختصاص داد: بهترین فیلم ، بهترین کارگردانی ، بهترین بازیگر نقش اول مرد (میلند) و بهترین فیلمنامه اقتباسی (وایلدر و چارلز براکت).( فیلم های بیلی وایلدر )

بهترین فیلم های جسیکا چستین
بیشتر بخوانید

9. کوک فورچون (1966)
به کارگردانی بیلی وایلدر. نوشته شده توسط بیلی وایلدر و I.A.L. الماس بازیگران برجسته: جک لمون ، والتر ماتائو ، رون ریچ ، جودی وست ، کلیف آسموند ، لورن تاتل.

“کوکی فورچون” اولین فیلم از 11 فیلمی بود که جک لمون و والتر ماتائو با هم ساخته بودند (از جمله کارگردانی انفرادی کارگردان لمون ، “کوتچ”) و از آنجا که این زن و شوهر عجیب و غریب با هم تعلق داشتند ، از اینجا کاملاً مشخص است: بدقولی دیگری یکی دیگر از طنزهای گزنده وایلدر ، “کوکی فورچون” متمرکز بر یک وکیل تعقیب کننده آمبولانس (ماتاو) است که برادر همسرش (لمون) ، تصویربردار اخبار تلویزیون را متقاعد می کند تا مبالغه کند آسیب شغلی برای اهداف بیمه. این فیلم به علاوه نامزدی برای وایلدر و I.A.L جایزه اسکار بازیگر نقش مکمل را برای ماتاو به ارمغان آورد. فیلمنامه ، فیلمبرداری و جهت هنری Diamond.( فیلم های بیلی وایلدر )

10. شهادت برای دادرسی (1957)
به کارگردانی بیلی وایلدر. فیلمنامه بیلی وایلدر و هری كورنیتس ، اقتباس از لری ماركوس ، براساس بازی آگاتا كریستی. بازیگران تایرون پاور ، مارلین دیتریش ، چارلز لاتون ، السا لنکستر ، جان ویلیامز.

در اقتباس از نمایشنامه معروف آگاتا کریستی ، وایلدر یک تریلر جذاب و سرگرم کننده در دادگاه ساخته است. چارلز لاتون به عنوان یک وکیل دادگستری بیمار بریتانیایی که برای دفاع از یک آمریکایی فقیر (تایرون پاور) متهم به قتل یک بیوه ثروتمند فرانسوی ، بازنشسته شده است ، نمایش دیگری را ارائه می دهد. مارلین دیتریش به عنوان همسر وفادار متهم ، دختر سابق سالن رقص آلمان ، در بهترین حالت خود است. یک تعجب یکی پس از دیگری در این رمز و راز درجه یک وجود دارد ، که تمام قطعات یک دیگ بخار گلدان را در یک بسته بندی بکر پیچیده است. این فیلم شش نامزدی اسکار از جمله بهترین فیلم ، بهترین کارگردانی برای وایلدر و پیشنهادات بازیگری در نقش اصلی و پشتیبانی از فیلم های Laughton و السا لنکستر به عنوان پرستار زنده خود کسب کرد.( فیلم های بیلی وایلدر )

پایان مقاله بهترین ( فیلم های بیلی وایلدر )

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم جنگ ستارگان | نقد فیلم سانست بلوار | نقد فیلم کارخانه آمریکایی | فیلم بانی و کلاید | بهترین فیلم های مارلون براندو |  نقد فیلم در بارانداز |  نقد فیلم رنگ خدا |  نقد فیلم احضار ۳ | جین آستین |  لورین هانسبری |  آرتور میلر |  پابلو پیکاسو | فیلمهای آلفرد هیچکاک |سریال halston |فیلم مهاجمان صندوقچه گمشده |فیلم چری |سبک موسیقی فولک |بهترین فیلم های ۲۰۲۱ |بهترین کتاب های ادبیات ترکیه |نقد سریال گامبی وزیر |ونسان ون گوگ|داستان کوتاه سین جیم

اشتراک گذاری

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =