امروز برابر است با :13 آذر 1401
آرتور میلر

آرتور میلر

بیوگرافی آرتور میلر

آرتور میلر یکی از بزرگترین نمایشنامه نویسان آمریکایی قرن بیستم محسوب می شود. از معروف ترین نمایشنامه های وی می توان به “همه پسران من” ، “The Crucible” و “مرگ یک فروشنده” برنده جایزه پولیتزر اشاره کرد.
آرتور میلر کی بود؟
آرتور میلر نمایشنامه نویس قبل از بازگشت به شرق برای نوشتن درام برای صحنه ، در دانشگاه میشیگان حضور یافت. او ستایش گسترده ای را برای Death of a Salesman به دست آورد ، که در 1949 در برادوی افتتاح شد و همراه با چندین Tonys برنده جایزه پولیتزر شد.

وی به دلیل پیگیری های برنده جایزه خود ، The Crucible ، مورد تحسین بیشتری قرار گرفت ، که نشان دهنده انصراف وی از همکاری با کمیته فعالیت های غیر آمریکایی مجلس بود. زندگی عمومی آرتور میلر تا حدی ناشی از ازدواج سنگین او با مریلین مونرو سمبل جنسی هالیوود بود. این نمایشنامه نویس در سال 2005 در سن 89 سالگی درگذشت و مجموعه ای از آثار باقی مانده که در صحنه بین المللی دوباره صحنه سازی شده و برای نمایش اقتباس شده است.

بیوگرافی آرتور میلر

آرتور میلر

سنین جوانی و تحصیل آرتور میلر

آرتور میلر در هارلم نیویورک در 17 اکتبر 1915 در یک خانواده مهاجر از نژاد لهستانی و یهودی متولد شد. پدرش ، ایزیدور ، صاحب تجارت موفق کت بود و مادرش آگوستا که به او نزدیکتر بود ، یک مربی و خواننده مشتاق رمان بود.

بیشتر بخوانید: 100 فیلم برتر تاریخ

خانواده مرفه آرتور میلر در سقوط وال استریت در سال 1929 تقریباً همه چیز را از دست دادند و مجبور شدند از منهتن به فلاتبوش بروکلین بروند. میلر پس از اتمام دبیرستان ، چند شغل عجیب و غریب کار کرد تا پس انداز کافی برای حضور در دانشگاه میشیگان را پس انداز کند.

در حالی که در دانشگاه بود ، برای مقاله دانشجویی نوشت و اولین نمایشنامه خود را با عنوان “بدون شرور” به پایان رساند ، که برای آن برنده جایزه “اوری هاپوود” در مدرسه شد. وی همچنین دوره هایی را نزد نمایشنامه نویس و استاد کنت روو گذراند. آرتور میلر با الهام از رویکرد رو ، به شرق بازگشت و کار خود را به عنوان نمایشنامه نویس آغاز کرد.

شغل اولیه و “مرگ یک فروشنده”
حرفه آرتور میلر شروع سختی داشت. اولین حضور وی در 1944 در برادوی ، مردی که همه شانس را داشت ، سرنوشتی را رقم زد که نقطه مقابل عنوان آن بود و پس از تنها چهار اجرا با انبوهی از نقدهای ناراحت کننده ، بسته شد. Focus ، رمان میلر درباره یهودستیزی ، یک سال بعد منتشر شد. نمایش بعدی او ، همه پسران من ، در سال 1947 مورد توجه قرار گرفت ، تقریباً یک سال کامل در برادوی اجرا شد و اولین جایزه تونی را برای میلر به عنوان نویسنده برتر دریافت کرد.

بیشتر بخوانید: فیلم اگه میتونی منو بگیر

آرتور میلر در استودیوی کوچکی که در راکسبری ، کانکتیکات ساخت ، کار کرد و در کمتر از یک روز اولین بازی مرگ یک فروشنده را نوشت. این نمایش به کارگردانی الیا کازان در تاریخ 10 فوریه 1949 در تئاتر موروسکو آغاز به کار کرد و تقریباً توسط همه مورد ستایش قرار گرفت و به یک اثر نمایشی صحنه تبدیل شد.

جین آستین
بیشتر بخوانید

این درام دنباله های ویلی لومان ، فروشنده مسن بروکلین است که کارش رو به زوال است و ارزشهایی را پیدا می کند که خیلی شیطانه دنبالش کرده است ، باعث خنثی شدن وی شده است. بروکس اتکینسون ، منتقد تئاتر نیویورک تایمز ، ویلی لومن را در نقد و بررسی این نمایشنامه در سال 1949 توصیف کرد: “در اوایل دهه شصت او تجارت خود را مانند همیشه می داند. اما چیزهای غیرمستقیم تعیین کننده شده اند ؛ لبخند از چهره او و احساسات قلبی از شخصیت او. او در حال گذر است. شبح زندگی او را گرفتار کرده است. همانطور که آقای میلر می تواند این را بگوید ، گرد و غبار به خاک تبدیل می شود. ناگهان چیزی وجود ندارد. “

فروشنده بالاترین افتخارات دنیای تئاتر را به آرتور میلر بدست آورد: جایزه پولیتزر ، جایزه حلقه منتقدان درام نیویورک و تونی برای بهترین بازی. (در واقع ، این اثر شش شش رده تونی را که در آن نامزد شده بود ، شامل بهترین کارگردانی و بهترین نویسنده ، جارو کرد).

بیشتر بخوانید: فیلم جانوران بی مرز و بوم

ازدواج با مرلین مونرو
در سال 1956 آرتور میلر از همسر اول خود ، مری اسلاتر ، دوست عزیز سابق دانشگاه خود که دو فرزند به نام های جین الن و رابرت داشت ، جدا شد. کمتر از یک ماه بعد ، میلر با مریلین مونرو بازیگر و سمبل جنسی هالیوود ، که اولین بار در سال 1951 در یک مهمانی هالیوود ملاقات کرد ، ازدواج کرد. در آن زمان ، مونرو با کازان دیدار می کرد ، که کارگردانی فیلم All My Sons and Death of a Salesman (کارگردان میلر) را بر عهده داشت.

هنگامی که کازان از آرتور میلر خواست تا با مونرو همراهی کند در حالی که وی با یک بازیگر زن دیگر قرار دارد ، میلر و مونرو دوستی برقرار کردند که به یک عاشقانه تبدیل شد. نویسنده نورمن میلر ازدواج آنها را اتحاد “مغز بزرگ آمریکایی” و “بدن بزرگ آمریکایی” خواند.

ازدواج پر سر و صدا میلر و مونرو نمایشنامه نویس را در کانون توجه هالیوود قرار داد. هنگام ازدواج آنها ، او به مطبوعات گفت که مونرو کار سینمایی خود را برای “شغل تمام وقت” همسر بودن خود محدود می کند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم برف شکن

“Crucible” و مک کارتیسم
بعداً در سال 1956 ، کمیته فعالیت های غیر آمریکایی مجلس (HUAC) از تمدید گذرنامه آرتور میلر امتناع ورزید ، و وی را برای حضور در کمیته فراخواند. اعتقاد بر این بود که نمایشنامه 1953 وی ، برنده جایزه تونی The Crucible ، نمایشی از محاکمه جادوگران سالم در سال 1692 و تمثیلی درباره مک کارتیسم ، یکی از دلایل قرار گرفتن میلر در زیر نظر کمیته بود. میلر از پیروی از خواسته های کمیته برای “بیرون راندن” افرادی که در برخی فعالیت های سیاسی فعال بوده اند خودداری کرد و بنابراین با تحقیر کنگره مورد استناد قرار گرفت.

بیوگرافی لیونل مسی
بیشتر بخوانید

در سال 1957 ، بروکس اتکینسون در مورد موضع گیری میلر در برابر HUAC نوشت: “او از اطلاع رسانی امتناع ورزید. وی حاضر نشد وجدان خصوصی خود را به دولت توسط دولت تحویل دهد. بنابراین وی مورد تحقیر کنگره قرار گرفت. این معیار اندازه گیری مردی که این نمایشنامه های بلند فکر را نوشته است. “

حکم تحقیر دو سال بعد لغو شد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم غرامت مضاعف

طلاق و مرگ مرلین
میلر و مونرو به مدت پنج سال ازدواج کردند و در این مدت سمبل جنسی غم انگیز با مشکلات شخصی و اعتیاد به مواد مخدر دست به گریبان بود. میلر در طول ازدواج به سختی نوشت ، به جز نوشتن فیلمنامه The Misfits به عنوان هدیه برای مونرو. در این فیلم در سال 1961 به کارگردانی جان هاوستون مونرو ، کلارک گیبل و مونتگومری کلیفت بازی کردند. تقریباً همزمان با اکران The Misfits ، مونرو و میلر از هم جدا شدند.

مونرو سال بعد درگذشت و اعتقاد بر این بود که درام بحث برانگیز میلر پس از سقوط در سال 1964 تا حدی از رابطه آنها الهام گرفته است. میلر به دلیل سرمایه گذاری در ازدواجش با مونرو خیلی زود پس از مرگ مورد انتقاد قرار گرفت ، اگرچه نمایشنامه نویس این موضوع را انکار کرد. میلر در پاسخ به منتقدان خود گفت: “این نمایشنامه داستانی است. هیچکس در این نمایشنامه گزارش نشده است. شخصیت ها به گونه ای ساخته می شوند که در نمایش های دیگر به منظور توسعه یک موضوع منسجم ساخته می شوند ، که در این مورد مربوط به ماهیت بینش انسان ، خود تخریبی و خشونت نسبت به دیگران است. “

در سال 1962 میلر با اینگ مورات عکاس متولد اتریش ازدواج کرد. این زوج دارای دو فرزند به نام های ربکا و دانیل بودند. میلر اصرار داشت که پسر آنها ، دانیل ، که با سندرم داون متولد شده بود ، از زندگی شخصی خانواده کنار گذاشته شود. نوزاد نهادینه شد و گزارش شد که مورات سعی کرد او را به عنوان یک کودک نوپا به خانه بیاورد اما نتیجه ای نداشت.

بیشتر بخوانید: فیلم یک مرد جدی

سالها بعد ، دانیل دی لوئیس ، بازیگر که با دختر میلر ربکا ازدواج کرد ، مرتباً با برادر همسرش دیدار می کرد. دی لوئیس سرانجام میلر را ترغیب کرد که با پسر بزرگسال خود ، که توانسته بود با حمایت خارجی زندگی خوشبختی برقرار کند ، ارتباط بیشتری برقرار کند. وجود دانیل برای اکثر مردم تا قبل از مرگ میلر ناشناخته بود.

بیوگرافی نیکولا تسلا
بیشتر بخوانید

کارهای دیگر آرتور میلر
از دیگر نمایش های آرتور میلر می توان به نمایی از پل (1955) ، حادثه ویشی (1964) ، قیمت (1968) ، آفرینش جهان و تجارت دیگر (1972) ، ساعت آمریکایی (1980) و شیشه شکسته (1994) اشاره کرد. .
در کار بعدی خود ، میلر همچنان به جستجوی مسائل اجتماعی و شخصی می پرداخت که روان آمریکایی را جستجو می کرد ، اگرچه واکنش های انتقادی و تجاری به این اثر تحسین محصولات قبلی خود را به دست نیاورد.

او همچنین فیلم تلویزیونی “بازی برای زمان” (1980) و اقتباسی را برای تئاتر نوشت. این پروژه براساس زندگینامه فانیا فِنلون ، که عضوی از ارکسترهای کاملاً زنانه بود و در اردوگاه های مرگ آشویتس در جریان هولوکاست زندانی بود ، بود. این فیلم با جنجال سازمانهای یهودی و شخص فنلون به خاطر انتخاب بازیگر فیلم “ونسا ردگریو” که صهیونیسم را مورد انتقاد قرار داده بود و از سازمانهای فلسطینی حمایت می کرد ، مورد ستایش قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم کلمنتاین عزیزم

علاوه بر نمایشنامه هایش ، آرتور میلر با مورات در زمینه کتاب هایی از جمله در کشور (1977) و “فروشنده” در پکن (1984) همکاری کرد. در سال 1987 میلر زندگینامه خود را با عنوان Timebends: A Life منتشر کرد. وی در زندگینامه خود نوشت که وقتی جوان بود “تصور می کرد که به استثنای پزشک نجات یک زندگی ، نوشتن یک نمایشنامه شایسته مهمترین کاری است که بشر می تواند انجام دهد.”

نمایش های آرتور میلر به کلاسیک های آمریکایی تبدیل شده اند که همچنان با نسل جدید مخاطبان صحبت می کنند. Death of a Salesman چندین اقتباس روی صفحه داشته است ، از جمله یک نسخه تلویزیونی 1985 که در آن داستین هافمن بازی می کند ، وی همچنین در احیای سال گذشته برادوی بازی کرد. در سال 1996 ، اقتباسی سینمایی از فیلم The Crucible با بازی وینونا رایدر ، جوآن آلن و دی لوئیز در سینماها اکران شد. میلر فیلمنامه را نوشت ، که تنها نامزدی اسکار در کارنامه حرفه ای او بود.

مرگ نمایشنامه نویس
در سال 2002 ، همسر سوم آرتور میلر ، مورات ، درگذشت. او به زودی با نقاش 34 ساله مینیمالیست اگنس بارلی نامزد شد اما قبل از اینکه بتوانند از راهرو قدم بردارند ، به سلامت دچار شد. در 10 فوریه 2005 ، پنجاه و ششمین سالگرد مرگ اولین فروشنده در برادوی ، میلر به دلیل نارسایی قلبی در خانه اش در راکسبری ، کانتیکت ، در محاصره بارلی ، خانواده و دوستانش ، درگذشت. او 89 ساله بود.

بیشتر بخوانید: فیلم راننده تاکسی

در مارس 2018 ، HBO مستند Arthur Miller: Writer را پخش کرد. این قطعه به کارگردانی و روایتگری دخترش ربکا ، زندگی نمایشنامه نویس بزرگ آمریکایی ، از خلق نمایشنامه های شاخص او ، تا ازدواج با مونرو تا روابطش با اعضای خانواده را روایت می کند.

چارلز دیکنز
بیشتر بخوانید

پایان مقاله بیوگرافی آرتور میلر 

منبع سایت مداد

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =