صفحه اصلی > سینما : فیلم اگه میتونی منو بگیر
ads

فیلم اگه میتونی منو بگیر

فیلم اگه میتونی منو بگیر

فیلم اگه میتونی منو بگیر (به انگلیسی: Catch Me If You Can) فیلمی جنایی بیوگرافی آمریکایی محصول سال 2002 به کارگردانی و تهیه کنندگی استیون اسپیلبرگ از فیلمنامه جف ناتانسون است. در این فیلم لئوناردو دی کاپریو ، تام هنکس ، کریستوفر واکن ، مارتین شین و ناتالی بی بازی می کنند.

این فیلم بر اساس زندگی فرانك آباگناله است كه قبل از نوزدهمین سالگرد تولد خود با حضور در نقش خلبان پان آمریكن ورلد ایرویز ، پزشك جورجیا و دادستان كلیسای لوئیزیانا با موفقیت میلیون ها دلار منفی بازی كرد. مهمترین جنایت وی کلاهبرداری در چک بود او چنان ماهر شد که بعداً FBI برای گرفتن کمک برای جعل جاعلهای دیگر به او متوسل شد.

بیشتر بخوانید : 28 فیلم برتر در حال حاضر Netflix

توسعه این فیلم در سال 1980 آغاز شد اما تا سال 1997 ادامه یافت ، تا زمانی كه DreamWorks اسپیلبرگ حق فیلم كتاب Abagnale را به همین نام در سال 1980 خریداری كرد. قبل از اینکه اسپیلبرگ تصمیم بگیرد خودش کارگردانی کند ، دیوید فینچر ، گور وربینسکی ، لاسه هالستروم ، میلوس فورمن و کامرون کرو برای کارگردانی فیلم در نظر گرفته شده بودند. فیلمبرداری از فوریه تا مه 2002 انجام شد.

این فیلم در تاریخ 25 دسامبر 2002 با موفقیت انتقادی و تجاری آغاز به کار کرد. در هفتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار ، کریستوفر واکن و جان ویلیامز به ترتیب نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین امتیاز اصلی شدند.

  طرح و داستان فیلم اگه میتونی منو بگیر

در سال 1963 ، نوجوان Frank Abagnale در نیو روشل ، نیویورک با پدرش Frank Abagnale Sr. و مادر فرانسوی Paula زندگی می کند. هنگامی که فرانک پدر با مشکلات مالیاتی با اداره امور مالیات روبرو می شود ، خانواده وی مجبور می شوند از خانه بزرگ خود به یک آپارتمان کوچک نقل مکان کنند. در همین حال ، فرانک مجبور است به مدرسه دولتی منتقل شود و وقتی اولین روز حضور در آنجا را به عنوان معلم فرانسوی جایگزین می کند ، دچار مشکل می شود.

اندکی پس از آن ، فرانک در می یابد که مادرش با دوست پدرش جک بارنز رابطه دارد و با طلاق والدینش فرار می کند. او که به پول احتیاج دارد ، برای زنده ماندن به کلاهبرداری اعتماد به نفس روی می آورد و جسارت منفی اش بیشتر می شود. او خود را به عنوان یک خلبان هواپیمایی معرفی می کند و چک های حقوق و دستمزد Pan Am را جعل می کند. به زودی ، جعل های وی میلیون ها دلار ارزش دارد.

بیشتر بخوانید :‌ ویلیام شکسپیر

کارل هنرتی ، مامور اف بی آی ، ردیابی فرانک را آغاز می کند. کارل فرانک را در هتلی پیدا می کند ، اما فرانک با کارل مخالفت می کند که او نماینده خدمات مخفی باری آلن است که همچنین دنبال فرانک است و قبل از اینکه کارل متوجه شود فریب خورده است فرار می کند.

نقد فیلم تابستان 85
بیشتر بخوانید

فرانک شروع به جعل هویت پزشک و وکیل می کند. وی به عنوان دکتر فرانک کانرز عاشق برندا ، کارمند جوان ساده لوح بیمارستان می شود. او از پدر وكالت برندا اجازه می خواهد كه با او ازدواج كند و همچنین در زمینه شركت در امتحان وكالت ایالتی لوئیزیانا ، كه فرانك قبول می كند ، از او كمك می خواهد.

کارل فرانک را به مهمانی نامزدی خود و برندا می رساند اما دقایقی قبل از رسیدن کارل به او از طریق پنجره اتاق خواب فرار می کند. قبل از عزیمت ، فرانک از برندا می خواهد که دو روز بعد در فرودگاه میامی با او ملاقات کند. در فرودگاه ، فرانک برندا را می بیند ، اما در عین حال متوجه می شود که او دست از کار کشیده و با لباس شخصی ها روبرو شده است. فرانک چاره ای جز نجات خود ندارد ، برندا را ترک می کند و از آنجا می رود.

فیلم اگه میتونی منو بگیر

فیلم اگه میتونی منو بگیر

سپس فرانک مجدداً هویت خود را به عنوان خلبان پان آم به دست می گیرد و در یک کالج محلی یک مأموریت دروغین استخدام مهماندارها را ترتیب می دهد. او هشت زن را به عنوان مهماندار استخدام می کند ، خود را از کارل و سایر ماموران که با مهماندارها از طریق فرودگاه میامی می گذرند پنهان می کند و با پرواز به مادرید اسپانیا فرار می کند.

کارل سرانجام فرانک را در زادگاه مادرش مونتریچارد فرانسه ردیابی می کند. فرانک به یک زندان فرانسه منتقل می شود ، اما تقریباً دو سال بعد به دلیل شرایط نامناسب می میرد. کارل فرانک را با هواپیما به ایالات متحده می برد. قبل از فرود ، کارل به فرانک اطلاع می دهد که فرانک پدر درگذشته است.

فرانک که غمگین است ، از هواپیما فرار می کند و به محلی که مادر و ناپدری اش زندگی می کنند می رود. فرانک می بیند که مادرش به زندگی خود ادامه داده و یک دختر جوان دارد که باعث می شود او خود را به کارل تسلیم کند. وی به 12 سال حبس در زندان با حداکثر امنیت محکوم شده است.

بیشتر بخوانید :نقد فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

کارل گهگاه به ملاقات او می رود. در طی یک بازدید ، کارل چک پرونده ای را که در حال کار بر روی آن است به فرانک نشان می دهد و فرانک بلافاصله مشخص می کند که عابر بانک درگیر شده است. کارل تحت تأثیر FBI را متقاعد می کند که فرانک اجازه دهد بقیه دوره محکومیت خود را برای کار در واحد کلاهبرداری بانکی FBI سپری کند. فرانک موافق است. بدون پدرش یا حمایت از زندگی ، او از کار طاقت فرسا بی قرار می شود و شروع به حسرت سو استفاده های قبلی خود می کند.

فیلم دفترچه امید بخش
بیشتر بخوانید

یک آخر هفته ، او دوباره سعی می کند به عنوان خلبان هواپیمایی پرواز کند اما توسط کارل رهگیر می شود ، که می خواهد فرانک روز دوشنبه به FBI برگردد و به فرانک اطمینان می دهد که هیچ کس او را تعقیب نمی کند. بعد از یک مکالمه پرتنش ، دو قسمت از هم جدا می شوند و نتیجه مبهم است. روز دوشنبه ، هنگامی که فرانک هنوز به دفتر کار نرسیده است ، کارل عصبی می شود. با این حال ، فرانک سرانجام حاضر می شود و آنها در مورد مورد بعدی خود بحث می کنند.

اعتبار پایان نشان می دهد که فرانک 26 سال ازدواج کرده است و با سه پسرش در غرب میانه زندگی می کند. فرانک به عنوان یکی از کارشناسان برجسته جهان در زمینه کلاهبرداری و جعل بانک ها زندگی موفقانه ای ایجاد کرده و دوستی خود را با کارل حفظ کرده است.

بازیگران فیلم اگه میتونی منو بگیر

 • لئوناردو دی کاپریو در نقش Frank Abagnale ، نوجوانی که به یک هنرمند باهوش تبدیل شد.
 • تام هنکس در نقش کارل حنراتی ، نماینده FBI که بر اساس جوزف شی است.
 • کریستوفر واکن در نقش فرانک آباگناله پدر ، پدر فرانک آباگناله.
 • مارتین شین در نقش راجر استرانگ ، وكیل.
 • ناتالی بی در نقش پائولا آباناله ، مادر فرانسوی فرانک.
 • امی آدامز در نقش برندا استرانگ ، کارگر جوان بیمارستان و دختر راجر.
 • جیمز برولین در نقش جک بارنز ، دوست فرانک آبگناله پدر که با پائولا رابطه داشت.
 • نانسی لنهان در نقش کارول استرانگ ، مادر برندا.
 • توماس كوپاچ در نقش مدیر ایوانز ، مدیر مدرسه فرانك كه او را به جرم تقلید از یك معلم جایگزین فریب می دهد.
 • کندیس آزرا در نقش دارسی
 • تخت پادشاهی ملاچی در نقش آبه پنر
 • آلفرد دنیس در نقش ایرا پنر
 • امی اکر در نقش میگی آکر ، یکی از هشت زنی که فرانک برای مهماندار شدن خود استخدام می کند.

تولید فیلم اگه میتونی منو بگیر

Frank Abagnale در سال 1980 حقوق فیلم را به زندگینامه خود فروخت.طبق گفته Abagnale ، تهیه کنندگان نورمن لیر و بود یورکین پس از دیدن وی در نمایش امشب با جانی کارسون ، حق فیلم را خریداری کردند.

بیشتر بخوانید : نقد فیلم فصل کرگدن

دو سال بعد ، آنها حقوق Columbia Pictures را فروختند و آنها نیز حق تولید کننده Hall Bartlett را فروختند. بارتلت و شریک تجاری مایکل جی لاسکی استیون کانز را برای نوشتن فیلمنامه استخدام کردند ، اما قبل از پیدا کردن توزیع کننده پروژه ، بارتلت درگذشت.

فیلم سینمایی گرمای بدن
بیشتر بخوانید

این حقوق سپس به هالیوود پیکچرز ، بخشی از دیزنی فروخته شد و هنگامی که پروژه به چرخش درآمد ، این حقوق دوباره به Bungalow 78 Productions ، بخش TriStar Pictures فروخته شد. از آنجا ، این پروژه به استیون اسپیلبرگ در DreamWorks Pictures ارائه شد.

طبق گزارش روزنامه دیلی ورایتی ، میشل شین ، تهیه کننده اجرایی ، حق فیلم را در سال 1990 برای پارامونت پیکچرز خریداری کرد. تا دسامبر 1997 ، باری كمپ حق فیلم را از شین خریداری كرد و پروژه را به DreamWorks آورد و جف ناتانسون فیلمنامه را نوشت.

در آوریل 2000 ، دیوید فینچر در طول چند ماه به کارگردانی متصل بود ، اما به نفع اتاق وحشت انصراف داد. در ژوئیه سال 2000 ، لئوناردو دی کاپریو برای بازی در این زمینه با گور وربینسکی برای کارگردانی وارد بحث شد.اسپیلبرگ به عنوان تهیه کننده قرارداد امضا کرد و فیلمبرداری قرار بود در مارس 2001 آغاز شود.

فیلم اگه میتونی منو بگیر

فیلم اگه میتونی منو بگیر

انتخاب بازیگران فیلم اگه میتونی منو بگیر

وربینسکی برای جیمز گاندولفینی در نقش کارل حنراتی ، اد هریس در نقش فرانک آباگناله ، پدر بزرگ و کلوئه سوگنی را برای برندا استرانگ انتخاب کرد.وربینسکی به دلیل تعهد دی کاپریو در مورد باندهای نیویورک انصراف داد. لاسه هالستروم در حال مذاکره برای کارگردانی تا مه 2001 بود ، اما در ژوئیه 2001 انصراف داد.

در این مرحله ، هریس و سوگینی فیلم را ترک کردند ، اما گاندولفینی همچنان به آن پیوست. اسپیلبرگ ، بنیانگذار DreamWorks ، شغل مدیر را به Miloš Forman پیشنهاد داد ، و استخدام Cameron Crow را در نظر گرفت. در این دوره از مذاکرات ، اسپیلبرگ شروع به بررسی کارگردانی فیلم کرد و سرانجام پروژه هایی مانند ماهی بزرگ و خاطرات یک گیشا را کنار گذاشت. اسپیلبرگ رسماً در آگوست 2001 به کارگردانی متعهد شد.

بیشتر بخوانید : فیلم بلعیدن

جستجوی جایگزین Sevigny به عنوان Brenda Strong ماه ها به طول انجامید اما سرانجام Amy Adams انتخاب شد. اسپیلبرگ نوار خود را “دوست داشت” ، و تهیه کننده والتر اف پارکز اظهار داشت که او “به اندازه هر کسی که می دیدیم تازه و صادق است” ، که یک عنصر مهم در این نقش بود.

فیلم ژنرال
بیشتر بخوانید

به دنبال پیشنهاد پارکز ، کریستوفر واکن به عنوان فرانک آبگناله ، پدر انتخاب شد. مارتین شین نقش راجر استرانگ را بازی می کرد ، زیرا “حضور ترسناک” داشت.

اسپیلبرگ می خواست یک بازیگر فرانسوی پائولا آباناله را به تصویر بکشد تا به واقعیت ها وفادار بماند. او از برایان دی پالما که در پاریس زندگی می کرد کمک خواست و آزمایشاتی را با چندین بازیگر زن مانند ناتالی بی انجام داد. اسپیلبرگ جنیفر گارنر را در آلیاس دیده بود و به او پیشنهاد بازی در این فیلم را داد.

فیلمبرداری فیلم اگه میتونی منو بگیر

فیلمبرداری قرار بود در ژانویه 2002 آغاز شود ، اما به 7 فوریه در لس آنجلس ، کالیفرنیا منتقل شد. مکانها شامل بوربانک ، داونی ، شهر نیویورک ، فرودگاه بین المللی LA / انتاریو (که برای فرودگاه بین المللی میامی دو برابر شد) ، شهر کبک و مونترال.

این فیلم تنها در 52 روز در 147 مکان فیلمبرداری شده است. دی کاپریو انعکاس داد : “صحنه هایی که فکر می کردیم سه روز به طول می انجامد یک بعدازظهر به طول انجامید.” فیلمبرداری از 25 تا 30 آوریل در خیابان خیابان ، درست بیرون هتل والدورف-آستوریا انجام شد.

بیشتر بخوانید : فیلم جانوران بی مرز و بوم

تولید به اورنج ، نیوجرسی نقل مکان کرد و برای صحنه های بانک و دادگستری به بروکلین بازگشت. تیراندازی نیز در مرکز پرواز TWA در فرودگاه بین المللی جان اف کندی انجام شد.شهر کبک به دلیل شخصیت اروپایی و حس فرانسوی بودن انتخاب شد. Place Royale ، در كبك قديم ، به معناي Montrichard است ، و كليساي پس زمينه صحنه دستگيري Notre-Dame-des-Victoires است. فیلمبرداری در 12 ماه مه در مونترال به پایان رسید

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

یک + چهارده =