صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

نقد فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

فیلم مانتی پایتون و جام مقدس : یکی از سوالاتی که مرتباً از طریق ایمیل از من سوال می شود این است که “کمدی مورد علاقه شما چیست؟” در یک مسابقه اسب سواری که تقریباً خیلی نزدیک به فراخواندن آن است ، من تصمیم گرفتم ماهی ای به نام واندا را دنبال کنم و بعد از آن زندگی برایان ، سپس مونتی پایتون و جام مقدس را دنبال کنم. تماشاگران فیلم های زیرکانه و واضح این ارتباط آشکار را تشخیص خواهند داد:

نقد فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

در هر سه این فیلم ها اعضای گروه کمدی مونتی پایتون حضور دارند (ماهی به نام واندا توسط جان کلیز نوشته شد و کلیس و مایکل پالین در آن بازی کردند ؛ و زندگی برایان پیتون ها بود) پیگیری برای جام مقدس). این واضح است که چیزی در مورد ذائقه من در کمدی می گوید. (همچنین لازم به ذکر است که کام نشستن تلویزیونی مورد علاقه من “برجهای فاولتی” کلیس بود.)

در سال 1975 ، وقتی جام مقدس به سینماها راه یافت ، مونتی پایتون هنوز چیزی شبیه یک پدیده فرقه در این طرف اقیانوس اطلس بود. ” فیلم مانتی پایتون و جام مقدس ” چندین سال قبل معرفی شده بود ، اما خیلی شناخته شده نبود و بسیاری از مناطق کشور هنوز در معرض آن قرار نگرفته بودند.

بیشتر بخوانید: 100 فیلم برتر تاریخ

در طول 25 سال گذشته ، پایتون ها از زندگی در حاشیه به یک عنصر اصلی فرهنگ جریان اصلی تبدیل شده اند. امروزه یافتن کسی زیر 45 سال که حداقل نام مونتای پایتون را نشنیده باشد دشوار است. و فیلم مانتی پایتون و جام مقدس که زندگی را به عنوان کمدی کم هزینه و دور ریختنی آغاز کرد ، به یک سبک کلاسیک تبدیل شده است.

بسیاری از لحظات مورد علاقه طرفداران فیلم مانتی پایتون و جام مقدس ناشی می شود. مسلماً ، این فیلم جایی نیست که مایکل پالین آواز “The Lumberjack Song” را بخواند یا فریاد بزند ، “هیچ کس انتظار عقاید تفتیش عقاید اسپانیایی را ندارد!” ، جان کلیز پیاده روی احمقانه خود را انجام می دهد ، یا افرادی که درباره فضایل Spam آواز می خوانند.

اما این جایی است که ما با گروهی از دهقانان قرون وسطایی روبرو می شویم که مرده را بیرون می آورند و سرکوب می شوند ، یک شوالیه سیاه که معنی کلمه “ترک” را نمی داند ، یک فرانسوی مسخره کننده ، شوالیه هایی که می گویند “نی” ، یک اسم حیوان دست اموز با اشتهای تند و زننده ، و یک دروازه بان که سه سوال پیچیده برای پرسیدن دارد. بعلاوه ، دو آهنگ کلاسیک پایتون (“شوالیه های میز گرد” و “تصنیف سر رابین”) و چند فیلم انیمیشن جدید از تری گیلیام وجود دارد.

نقد فیلم جاده یخی
بیشتر بخوانید

مونتی پایتون و جام مقدس بعد از پایان سریال تلویزیونی شانسی برای اتحاد دوباره پایتون ها بود. در خارج از گروه ، برخی موفقیت بیشتری نسبت به بقیه داشتند (به ویژه پالین و کلیس) ، اما وقتی آنها دور هم جمع شدند تا داستان یک جعل دروغ پادشاه آرتور را هشدار دهند ، اگر نه بهتر از هر زمان دیگری ، مش به هم زدند. دو فصل پایانی “سیرک پرواز مونتی پایتون” اغلب احساس خستگی می کرد و بارها جرقه قسمت های ابتدایی را از دست می داد ، اما ، با جام مقدس ، دوباره قدرت و انرژی بازگشت ، گویا وقت خالی به پایتون ها فرصت داده بود برای جوان سازی توانایی های خلاقانه کمدی.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلمهای وس اندرسون

فیلم مانتی پایتون و جام مقدس با برخی از نوآورانه ترین اعتبارات تاکنون برای نمایش بزرگ صفحه نمایش افتتاح شده است. با یک امتیاز غم انگیز که پس زمینه بازی می کند ، آنها فریبکارانه به طور معمول شروع می کنند ، اما طولی نمی کشد که اولین چین و چروک ظاهر می شود: زیرنویس های سوئدی مصنوعی. به زودی ، زیرنویس ها دیگر ترجمه اعتبارات نیستند ، بلکه فضایل Moose را عالی می کنند.

سپس ، همه چیز متوقف می شود ، و این پیام ظاهر می شود: “ما از خطای زیرنویس ها عذرخواهی می کنیم. افراد مسئول اخراج شده اند.” سپس به اعتبارات برمی گردد ، و نام های ساختگی برای همه موارد از “Moose Costumes” تا “Moose آموزش آمیخته شدن بتن و امضای فرم های پیچیده بیمه” اضافه می شود.

یک توقف ناگهانی دیگر این عذرخواهی را به همراه دارد: “مدیران بنگاه استخدام شده برای ادامه اعتبارات پس از اخراج افراد دیگر ، آرزو می کنند که معلوم شود آنها تازه اخراج شده اند. اعتبارات به سبک کاملاً متفاوتی در هزینه بزرگ و در آخرین لحظه. ” سپس ، آخرین کارهایی که روی صفحه نمایش هایی ظاهر می شوند که انواع مختلفی از رنگ های شگفت انگیز را روشن می کنند ، کار به پایان می رسد.

تصور شروع قوی تر دشوار است ، اما شوخ طبعی بی ادبانه فیلم وقتی وارد عمل می شویم ، شاه کینگ آرتور (گراهام چاپمن) را که سوار بر حومه شهر است و طرفدارانش را جمع می کند ، نشان نمی دهد. هر چند یک مشکل وجود دارد. آرتور به جای اینکه بالای یک عصای چشمگیر بنشیند ، تقلید می کند که سوار یکی می شود در حالی که خادم مورد اعتمادش نارگیل ها را به هم می کوبد تا صدای گرفتگی اسب را تقلید کند.

(این در طول فیلم ادامه دارد.) آرتور با حمایت جهانی روبرو نمی شود – دهقانان استدلال می کنند که سلطنت وی نتیجه یک روش خودسرانه و ناعادلانه برای انتخاب یک حاکم است (“گوش کنید ، زنان عجیب و غریب در استخرها توزیع شمشیر می کنند هیچ اساسی نیست برای یک سیستم حکومتی! قدرت عالی اجرایی ناشی از حکم توده ها است ، نه از برخی مراسم آبخیز مضحک! “) و اینکه او آنها را سرکوب می کند. برخی دیگر در صحت او شک دارند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های کیت وینسلت

سپس شوالیه بدنام سیاه است ، که می خواهد مانع از عبور آرتور از یک پل خاص شود ، حتی پس از اینکه پادشاه دست ها و پاهایش را قطع کرد. سرانجام ، آرتور گروهی از شوالیه های شجاع را جمع می کند ، از جمله سر Launcelot (جان کلیز) ، Sir Galahad (مایکل پالین) ، Sir Bedevere (تری جونز) و Sir Robin (Eric Idle).

نقد فیلم Old | اثر جدید ام نایت شیامالان
بیشتر بخوانید

نقد فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

پس از تلاش کمتر از خدا ، پنج مرد ، به همراه نگهبانانشان ، از هم جدا شدند و به دنبال جام مقدس شدند. در طول راه ، آنها با خطرات مختلفی روبرو می شوند ، با سر لانچلوت دسته ای از مهمانان عروسی را ذبح می کند ، سر گالاهاد در چنگال یک زن پیچیده از زنان گرسنه جنسی می افتد ، و سر رابین در حالی که اصحاب همسر خود از نامردی او آواز می خوانند ، از خطر فرار می کند.

همانطور که در ” فیلم مانتی پایتون و جام مقدس ” صادق بود ، اعضای گروه کمدی نقش های زیادی را بر عهده می گیرند – در برخی موارد ، هشت یا 9 نقش. حتی تری گیلیام ، که اغلب اوقات “پایتون فراموش شده” (یا “پایتون آمریکایی” نامیده می شود) مدت کمی نمایش دارد (البته در قسمت های کوچک).

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های ویم وندرس

با این حال ، وظیفه اصلی گیلیام در فیلم (جدا از کارگردانی مشترک آن با تری جونز) طراحی سکانس های متحرک است که عمل را نقطه گذاری می کنند (و در بعضی موارد پیش می برند) همانند مجموعه های تلویزیونی ، انیمیشن گیلیام از نگاه و احساس متمایزی برخوردار است.

لذت بردن از دیدن همه پایتون ها در کنار هم در رسانه ای غیر از “سیرک های پرواز مونتی پایتون” بسیار خوشحال کننده است. تا سال 1975 ، شغل آنها شروع به مسیرهای مختلفی کرد. جان کلیز و همسرش در آن زمان کونی بوت ، فصل اول “برجهای فاولتی” را تقریباً همزمان با جام مقدس تشکیل دادند.

سپس كلیس از طریق یك سری فیلم های سینمایی به دید بین المللی بیشتری می رسد. اریک ایدل همچنین دارای مجموعه تلویزیونی هفتگی خود با عنوان “Rutland Weekend Television” بود که به درجه ای از محبوبیت در انگلیس دست یافت. او نیز سرانجام از طریق فیلم ها به شهرت رسید. مایکل پالین دو سال با “ریپیدن نخ ها” فاصله داشت. دو تری ، جونز و گیلیام ، با فیلم مانتی پایتون و جام مقدس وارد کارگردانی شدند (جونز سرانجام هدایت دو فیلم دیگر پایتون را بر عهده گرفت ؛ گیلیام ، تایم باندز و برزیل را نیز کار کرد). به نظر می رسید که فقط گراهام چپمن (که در سال 1989 بر اثر سرطان گلو درگذشت) تا حد زیادی راضی به دور ماندن از کار در بین سفرهای پایتون بود.

نقد فیلم دراکولا Dracula 1931
بیشتر بخوانید

حتی پس از آخرین فیلم پایتون ، معنای زندگی در سال 1983 ، بازیگران به طور کاملا منظم به کار با هم ادامه دادند: بیکار ، کلیس و چپمن در ریش زرد. کلیس و پالین در ماهی به نام واندا و موجودات خشن؛ جونز و کلیس در اریک وایکینگ ؛ بیلی و بیکار در تقسیم وراث؛ بیکار ، کلیز ، جونز و پالین در باد در بیدها ؛ و بیکار تحت کارگردانی گیلیام در ماجراهای بارون مونهاوزن کار می کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های بن افلک

فیلم مانتی پایتون و جام مقدس از همان نوع نوشتن طنز درخشان برخوردار است که بهترین قسمت های این مجموعه تلویزیونی را مشخص می کند. همه چیز ، از شعارهای مارکسیستی گرفته تا مشاهدات علمی گرفته تا آموزه های دینی ، ضربان بزرگی به همراه دارد. بیشتر کمدی ها به امید اینکه یک سوم تا نیمی از مطالب خنده دار باشد ، مخاطب را با شوخی و شوخی اشباع می کند.

اما ، در جام مقدس ، به سختی تلاشی برای شوخ طبعی انجام می شود که بی نتیجه باشد. این ادعای کمیابی برای ساخت هر فیلمی است ، اما ، حتی وقتی بیننده ای با این فیلم بلند نمی خندد ، مطمئناً از هوش ذهنی آشکار در روش پایتون ها قدردانی خواهد کرد. کیفیت شوخ طبعی – بی احترامی ، هوشمندانه و چالش برانگیز – یکی از مواردی است که مونتای پایتون و جام مقدس را از بسیاری دیگر از کمدی های سینمایی متمایز می کند.

اگر فیلم ضعفی دارد ، در پایان است. فیلم مانتی پایتون و جام مقدس واقعاً پایان نمی یابد ، حداقل نه به روشی کاملاً راضی کننده. ظاهراً یافتن یک بسته بندی مناسب برای پیتون ها یک اختلاف بود ، زیرا فینال نسخه اصلی (که در آن شاه آرتور و شوالیه هایش جام مقدس را در فروشگاه بزرگ هارود کشف کردند) کنار گذاشته شد. نسخه فیلمبرداری غیر قابل انکار و منحصر به فرد است ، اما به خصوص به یاد ماندنی نیست. با این وجود ، هرچه بیشتر به آن فکر شود ، به نظر می رسد با سنت پایتون مطابقت داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های کلینت ایستوود

تقریباً هر جنبه از فیلم برای افزایش جلوه کلی طراحی شده است. به عنوان مثال نمره موسیقی قهرمانانه ، عمداً توسط راهپیمایان روی صفحه و جو خاکستری و ناخوشایند تضعیف می شود. این فیلم حتی طراحی صحنه و کار مدلش را مسخره می کند. صحنه ای را در نظر بگیرید که آرتور و شوالیه هایش ابتدا کاملوت را می بینند. همانطور که به قلعه دور نگاه می کنند ، خادم معتمد آرتور اظهار نظر می کند: “این فقط یک مدل است.”

بهترین فیلم های تاریخی
بیشتر بخوانید

حتی تریلر فیلم مانتی پایتون و جام مقدس با هنرمندی بسیار بیشتر از آنچه معمولاً ساخته شده ساخته شده است. در واقع ، این کاملا خلاقانه ترین تریلر ساخته شده تاکنون است. در طول سال ها ، جنبه های خاصی از آن کپی شده است ، اما هرگز مساوی نیست. پیش پرده با تست های صوتی عالی پخش می شود.

برنده نهایی یک مرد چینی است که فضیلت برگمان و کوروساوا را هنگام تحریم فیلم مانتی پایتون و جام مقدس به عنوان کرایه احمقانه برای خردسالان فکری ، بزرگوار می داند. همه روایت او به زبان چینی و با زیرنویس است. چند کلیپ از فیلم به ما نشان داده شده است ، سپس با یک تقلید مسخره آمیز عجیب و غریب از مهر هفتم برگمان رفتار می شود. تریلر با یک شاخه برای یک رستوران بسته می شود. امروز ، بیست و پنج سال پس از تولید ، این پیش نمایش همچنان تازه ، اصلی و بسیار سرگرم کننده باقی مانده است.

البته نام تجاری شوخ طبعی پایتون نوعی سلیقه اکتسابی است و برای همه مناسب نیست. من افرادی را می شناسم که می توانند در قسمت “طرح طوطی مرده” از ” فیلم مانتی پایتون و جام مقدس ” بنشینند و یک بار هم لبخند نخورند. اولین بار که فیلم مانتی پایتون و جام مقدس را دیدم ، تقریباً در تمام طول دویدن از خنده تشنج کردم.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های آنجلینا جولی

حالا ، شش یا هفت بار مشاهده ، هنوز لبخند می زنم و خنده می گیرم. صرف نظر از اینکه منطقه کمدی یک فرد در کجا قرار دارد ، انکار هوشمندی فیلمنامه و تمایل فیلم به شانس گرفتن و متفاوت بودن غیرممکن است. این خصوصیات به تنهایی باید کافی باشد تا حتی یک بیننده دارای اختلال در شوخ طبعی بتواند موردی را درباره فیلم مانتی پایتون و جام مقدس پیدا کند. و برای کسانی که جوک می گیرند ، فیلم مانتی پایتون و جام مقدس سینمایی یکی از بهترین و درخشان ترین کمدی هایی است که از صفحه نقره ای درخشیده است.

پایان نقد فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

منبع سایت مداد

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

چهار − 2 =