نقد فیلم برف شکن / نقد فیلم Snowpiercer

بر اساس رمان گرافیکی فرانسوی “La Transperceneige” ، ” فیلم برف شکن ” ساخته بونگ جون هو در آینده ای نه چندان دور آغاز می شود که بشر تلاش نهایی را برای جلوگیری از گسترش گرمایش جهانی یکبار برای همیشه آغاز می کند.

نیازی به گفتن نیست که ، این طرح نتیجه معکوس داده و جهان را به عصر یخبندان جدیدی فرو می برد که باعث از بین رفتن همه اشکال زندگی می شود. خوشبختانه ، قبل از همه این اتفاقات ، یک صنعتگر ثروتمند ویلفورد (کمی الهام بخش از بازیگران که جرات نمی کنم آن را فاش کنم) ، با برداشتن چندین صفحه از عین رند ، قطار سریع السیری ساخت که می تواند دور دنیا را متوقف کند بدون اینکه متوقف شود یا از اثرات آن رنج ببرد.

با مقاله نقد فیلم برف شکن با بامدادی ها همراه باشید.

نقد فیلم برف شکن

snowpiercer-2014

هوای بیرون در حال حاضر ، آخرین بقایای بشریت در قطار ساکن هستند – افراد مرفهی که در اتومبیل های راحتی زندگی می کنند و توده های فقیر و مستضعف که در محله های تنگ عقب مانده اند و مجبور به زندگی در میله های پروتئینی ساخته شده از … هستند ، نپرسید چه چیزی وارد میله های پروتئینی می شود.

بیشتر بخوانید: فیلم های برتر Netflix

پس از هفده سال شرایط غیرانسانی ، افراد در حال انفجار هستند و کورتیس (کریس ایوانز) به عنوان رهبر این اتهام انتخاب می شود ، البته با اکراه. در گذشته شورش های ناموفقی انجام شده است اما گیلیام (جان هرت) که زمان زیادی دارد ، ایده ای دارد – یکی از زندانیانی که در خواب برودت قرار گرفته است ، نامگوونگ (کانگ هو آهنگ) ، یکی از مهندسان اصلی قطار قبل از تبدیل شدن به یک مواد مخدر بود و می داند چگونه سیستم پیچیده درهای قفل شده را کنار بگذارد تا به پیشرفت در آینده کمک کند.

پس از فهمیدن اینکه محافظان مسلح فرستاده شده توسط زن راست دست ویلفورد ، ماسون (تیلدا سوینتون تقریباً غیرقابل شناسایی) ، آنچنان که به نظر می رسند تهدیدآمیز نیستند ، کورتیس و نامگوونگ به همراه مهمانی ای که شامل ادگار (جیمی بل) ، تانیا (اوکتاویا اسپنسر) است و دختر نامگوونگ یونا (آن سونگ کو) ، برای تعیین سرنوشت خود به سمت رئیس قطار و درگیری نهایی با ویلفورد حرکت کردند. (باز هم ، اگر احساس تعجب دارید ، به دنبال هویت کسی که ویلفورد بازی می کند نگردید.)

اگر نام “گیلیام” با شنیدن آن کمی لرزش از هیجان ایجاد کند ، تصادفی نیست ، زیرا با ترکیبی از تصاویر خیره کننده ، یک داستان داغ و شخصیت های عجیب و غریب که همیشه با پارامترهای فرض شده خود مطابقت ندارند ، ”  فیلم برف شکن “فیلمی است که قطعاً در ردیف آثار” تری گیلیام “بزرگ ، به ویژه اثر برجسته” برزیل “محصول سال 1985 او قرار دارد (که با کمال میل ، توزیع کننده ای نیز داشت که در ابتدا مایل نبود آن را بدون برش های عظیم منتشر کند).

بیشتر بخوانید : 100 فیلم برتر تاریخ

با این حال ، اگرچه ممکن است بونگ بدهی گلیام به گیلیام باشد ، اما این هیچ تلاشی برای کپی برداری نیست. در فیلم های قبلی خود ، بونگ مهارت در استفاده از مقدمات عمومی استاندارد و پیچاندن آنها را به روش های جدید و غیرمعمولی نشان داده است که انتظارات ژانر را سرگرم می کند در حالی که آنها را از هر جهت برانداز می کند.

حتی اگر به نظر برسد که ایده تماشای افرادی که سعی می کنند از طریق قطاری متوقف شوند ، محدودیت های چشمگیری و چشمگیری دارند ، او و کلی مسترسون ، نویسنده مشترک ، همیشه موفق می شوند که مسائل را جالب نگه دارند.

از منظر تصویری ، ” فیلم Snowpiercer” هرگز کمتر از خیره کننده نیست زیرا تصاویر مهیجی را از منظره متروک خارج (کامل با بدن گاه به گاه که هنوز در اواسط پله منجمد است) گرفته تا یک آکواریوم با اندازه کامل با زیبایی ارائه می دهد که فقط توسط غیرقابل قبول بودن آن با وجود محله های نزدیک ، بونگ همچنین چندین سکانس اکشن به صورت کاملاً مبتکرانه ارائه کرده است که به یادماندنی ترین آنها می توان به نگاه اول شخص به نزاع وحشیانه در اتومبیل کاملاً تاریکی اشاره کرد که از طریق یک عینک دید در شب و بازدید از كلاسی كه توسط یك معلم (آلیسون پیل) با یك برنامه درسی غیر منتظره اداره می شود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم خشم مردانه

از منظر دراماتیک ، فیلم به همان اندازه که شامل هیجانات پوچ انتظار و شوخ طبعی عجیب و غریب است ، اما همچنین برخی از لحظات دراماتیک را به طور غیر منتظره تحت تأثیر قرار می دهد ، به همان اندازه موثر است. یک لحظه وجود دارد که یک شخصیت اظهار می دارد که ، به دلیل شرایط موجود در قطار ، “من می دانم مردم چه طعمی دارند و می دانم نوزادان بهترین طعم را دارند.”

این یک شوخی بیمارگونه به نظر می رسد اما خط با حداکثر جدیت ارائه می شود و ، از آنجا که ما به اینکه چه کسی آن را بیان می کند اهمیت می دهیم ، به نظر می رسد یک لحظه غیر منتظره قدرتمند درام انسانی در میان هرج و مرج است. به همین ترتیب ، آخرین فیلم فیلم از آن جهت تأثیرگذار است که پیشنهاد پیروزی و وحشت بالقوه را همزمان می دهد.

صحبت از پیروزی و وحشت همزمان ، تنها عمل دیدن ” فیلم برف شکن ” ممکن است کمی دشوار باشد. همانطور که ممکن است برخی از شما شنیده باشید ، این فیلم در مرکز اختلافات بین کارگردان آن و هاروی وینستین ، توزیع کننده فیلم بوده است. بر اساس گزارش ها ، وینستین از قطع 126 دقیقه ای بونگ بدش نمی آید و گفته می شود 20 دقیقه قبل از آزادی این بونگ خواستار حذف آن شده است.

بیشتر بخوانید: نقد سریال see

نقد فیلم برف شکن

فیلم برف شکن

سرانجام ، وینستین فیلم را رها کرد و در تمام مدت نگه داشت ، اما تصمیم گرفت به جای آن برنامه توزیع آن را به آنچه بچه ها از آن به عنوان “اکران محدود” می گویند ، کاهش دهد ، این بدان معناست که اگر یک شگفتی ناگهانی برای اجرای بزرگتر شود ، شانس بسیار خوبی که بسیاری از مردم هرگز حتی فرصتی برای دیدن آن در صفحه نمایش بزرگ که در آن واقعاً نیاز به مشاهده دارد پیدا نمی کنند تا حداکثر تأثیر را داشته باشد. بله ، این روزها هالیوود واقعاً اینگونه کار می کند و نه ، من هم دریافت نمی کنم.

پایان مقاله نقد فیلم برف شکن

دیدگاهتان را بنویسید

پانزده + 11 =