امروز برابر است با :12 خرداد 1402
فیلم راننده تاکسی

فیلم راننده تاکسی

فیلم راننده تاکسی : این آخرین خط است ، “خوب ، من فقط اینجا هستم” ، که هرگز نقل نمی شود. این واقعی ترین خط فیلم است. تراویس بیکل در ” فیلم راننده تاکسی ” به عنوان شخصیتی وجود دارد که نیاز شدیدی به برقراری نوعی تماس دارد – برای به اشتراک گذاشتن یا تقلید از تعامل اجتماعی بی دردسری که در اطراف خود می بیند ، اما در آن شرکت نمی کند.

این فیلم را می توان مجموعه ای از تلاش های نافرجام وی برای اتصال دانست که هر یک از آنها ناامیدانه اشتباه است. او از دختری برای قرار ملاقات می خواهد و او را به یک فیلم پورنو می برد.

بیشتر بخوانید :‌ 28 فیلم برتر در حال حاضر Netflix

او خود را به یک نامزد سیاسی وا می دارد و با هشدار دادن به او پایان می دهد. او سعی می کند با یک مأمور سرویس مخفی صحبت های کوچکی انجام دهد. او می خواهد با یک کودک روسپی دوست شود ، اما او را می ترساند. او آنقدر تنها است که وقتی می پرسد “با کی صحبت می کنی؟” او دارد در آینه خودش را خطاب می کند.

راننده تاکسی

این تنهایی مطلق در مرکز ” فیلم راننده تاکسی ” یکی از بهترین و قدرتمندترین فیلم هاست و شاید به همین دلیل است که بسیاری از مردم با آن ارتباط برقرار می کنند حتی اگر تراویس بیکل بیگانه ترین قهرمانان فیلم باشد. همه ما به اندازه تراویس احساس تنهایی کرده ایم. بیشتر ما در کنار آمدن با آن بهتر هستیم.

اکران فیلم راننده تاکسی

فیلم مارتین اسکورسیزی در سال 1976 (در سال 1996 با چاپ رنگی بازسازی شده با نسخه استریوفونیک از نمره برنارد هرمان در سینما و در فیلم ویدئویی در سال 1996 اکران شد) فیلمی است که نه قدیمی می شود و نه بیش از حد آشنا می شود. ده ها بار آن را دیده ام. هر وقت آن را می بینم ، کار می کند. من به دنیای زیرین بیگانگی ، تنهایی ، بدشانسی و عصبانیت تراویس کشیده شده ام.

بیشتر بخوانید :‌ ۱۰ فیلم برتر قهرمان محور

این یک مورد کاملاً شناخته شده از علاقه مندی های سینمایی است که فیلمنامه پل شریدر برای ” فیلم راننده تاکسی ” با الهام از “جستجوگران” ساخته فیلم جان فورد در سال 1956 ساخته شده است. در هر دو فیلم ، قهرمانان وسواس زیادی در “نجات” زنانی پیدا می کنند که در واقع ممکن است مایل به نجات آنها نباشند. آنها مانند پسر پیشاهنگی ضرب المثلی هستند که به پیرزن کوچولو آن طرف خیابان کمک می کند خواه ناخواه می خواهد برود.

فیلم جهان گمشده: پارک ژوراسیک
بیشتر بخوانید

“جستجوگران” جان وین ، جانباز جنگ داخلی ، سالهای زندگی خود را به جستجوی خواهرزاده جوان خود دبی (ناتالی وود) اختصاص داده است که توسط Commanches ربوده شده است. فکر دبی در آغوش یک هندی او را از بین می برد. وقتی سرانجام او را پیدا کرد ، او به او گفت که هندی ها اکنون مردم او هستند و فرار می کند.

سپس وین قصد دارد دختر را به جرم تبدیل شدن به “لجن” بکشد. اما در پایان ، سرانجام او را اسیر کرد ، او را بلند می کند (در یک شلیک معروف) و می گوید: “بیایید برویم خانه ، دبی.”

بیشتر بخوانید : فیلم گرمای بدن

پویایی در اینجا این است که وین پس از شرکت در قتل افرادی که مدت 15 سال یا بیشتر خانواده وی بودند ، خواهرزاده خود را بخشیده است. با پایان یافتن فیلم ، خواهرزاده به خانواده بیولوژیکی بازمانده خود پیوست و آخرین عکس وین را نشان می دهد که در یک درب به صورت سایه پردازی شده است و بار دیگر به فضاهای باز باز کشیده شده است. به طور قابل توجهی هیچ صحنه ای به ما نشان نمی دهد که خواهرزاده از آنچه برایش اتفاق افتاده احساس می کند.

پوستر فیلم راننده تاکسی

در ” فیلم راننده تاکسی ” ، تراویس بیکل همچنین یک جانباز جنگ است ، به طرز وحشتناکی در ویتنام زخم شده است. وی با یک روسپی 12 ساله به نام آیریس (جودی فاستر) روبرو می شود که توسط یک دلال بازی بنام اسپورت (هاروی کایتل) کنترل می شود. اسپرت از سربند هندی استفاده می کند. تراویس تصمیم می گیرد تا آیریس را “نجات” دهد ، و این کار را در حمام خون انجام می دهد که حتی در فیلم های اسکورسیزی نیز قابل عبور نیست.

نامه و بریده های Steensmas ، والدین آیریس ، از او برای نجات دخترشان تشکر می کنند. اما یک صحنه مهم پیش از این بین آیریس و اسپورت نشان می دهد که او به بودن در کنار او راضی بوده است و دلایل فرار او از خانه کشف نشده است.

پیام دفن شده هر دو فیلم این است که یک مرد بیگانه ، که قادر به برقراری روابط عادی نیست ، تنها می شود و سرگردان می شود ، و خودش را مأمور می کند تا یک دختر جوان بی گناه را از زندگی نجات دهد که باعث تعصب او شود.

بیشتر بخوانید : فیلم ترس روح را می‌خورد

در ” فیلم راننده تاکسی ” ، این داستان اصلی توسط داستان های کوچکتر احاطه شده است ، همه با همان مضمون ساخته شده اند. داستان در طی یک کارزار سیاسی اتفاق می افتد و تراویس دو بار خود را با نامزد ، پالاتین ، در کابین خود می بیند. او حرکات تملق چاپلوسی را انجام می دهد ، اما ما و پالاتین چیز اشتباهی را حس می کنیم.

فیلم ۵ هم خون
بیشتر بخوانید

اندکی پس از آن تراویس سعی می کند یکی از کارگران مبارزات پالاتین ، بلوندی را که ایده آلش کرده است (سیبیل چوپان) ، از مبارزات پالاتین “آزاد” کند. این با ایده مضحک قرار ملاقات در یک فیلم پورنو اشتباه است. و سپس ، پس از تمرین ترسناک در آینه ، او به یک زرادخانه پیاده روی تبدیل می شود و برای ترور پالاتین می رود.

صحنه های پالاتین مانند تمرین لباس برای پایان فیلم است. هم با بتسی و هم با آیریس ، او در یک کافی شاپ گفتگوی دوستانه ای دارد و به دنبال آن “قرار ملاقات” سقط زده می شود و به دنبال آن حمله به مردانی که تصور می کند آنها را کنترل می کند. او به طور ناموفق سعی در ترور پالاتین دارد و سپس به دنبال اسلحه می رود.

زیر جریانهای فیلم وجود دارد که بدون انگشت گذاشتن کاملاً روی آنها می توانید آنها را حس کنید. به عنوان مثال احساسات ضمنی تراویس در مورد سیاه پوستان ، که در دو عکس طولانی در پاتوق یک راننده تاکسی ظاهر می شود ، هنگامی که او با مردی که ممکن است یک قاچاقچی مواد مخدر باشد نگاه می کند. احساسات متقابل او در مورد رابطه جنسی (او در دنیای پورنوگرافی زندگی می کند ، اما فعالیت جنسی که در شهر مشاهده می کند او را با انزجار پر می کند).

نفرت او از شهر ، محل زندگی “زباله ها”. ترجیح او برای کار در شب و نحوه فیلمبرداری فیلمبرداری اسکورسیزی ، مایکل چاپمن ، کابین زرد را به ظرفی تبدیل می کند که تراویس با آن جهان زیرین را طی می کند ، زیرا بخار از منافذ در خیابان ها فرار می کند ، و کابین از طریق آب از هیدرات ها می پاشد – گذرگاه استیژیان.

این فیلم با “میانگین خیابان ها” (1973) ، اولین فیلم اسکورسیزی که کیتل و دنیرو با هم کار کردند ، طنین سبک خاصی دارند. در فیلم قبلی اسکورسیزی با استفاده از سرعتهای مختلف حرکت آهسته ، سطحی از مشاهدات را از طرف شخصیتهای خود پیشنهاد می کند و در اینجا این تکنیک حتی به طرز چشمگیری توسعه یافته است.

نقد فیلم دکتر استرنج لاو
بیشتر بخوانید

هنگامی که تاکسی از خیابان های منهتن عبور می کند ، ما آن را در زمان عادی می بینیم ، اما عکس های دیدگاه تراویس کند می شوند: او قلاب ها و دلالان را در پیاده روها می بیند و آگاهی بیشتر وی با حرکت آهسته حاد می شود.

بیشتر بخوانید : فیلم خواب بزرگ

تکنیک حرکت اسلوموشن برای مخاطبانی که معمولاً آن را در صحنه های عاشقانه یا صحنه هایی که ابراز پشیمانی و مالیخولیا می شود می بینند – یا گاهی اوقات در صحنه هایی که فاجعه ای در پیش است ، آشنا است و نمی توان از آن جلوگیری کرد.

معرفی فیلم راننده تاکسی

اما اسکورسیزی در حال یافتن استفاده شخصی از آن بود ، راهی برای پیشنهاد حالت ذهنی در عکس POV. و در صحنه های داخل رستوران راننده تاکسی ، او از تصاویر نزدیک مشاهده شده برای نشان دادن اینکه توجه تراویس جدا از مکالمه است ، استفاده می کند و به یک سیاه پوست که ممکن است یک دلال باشد ، صفر می شود.

یکی از سخت ترین کارهایی که یک کارگردان باید انجام دهد این است که بدون استفاده از دیالوگ وضعیت داخلی شخصیت را پیشنهاد کند. یکی از بزرگترین دستاوردهای اسکورسیزی در ” فیلم راننده تاکسی ” این است که ما را به درون دیدگاه تراویس بیکل بکشاند.

پیوندهای دیگری نیز بین “خیابان های متوسط” و ” فیلم راننده تاکسی ” وجود دارد که ممکن است مورد توجه قرار نگیرند. یکی از آنها “چشم کشیش” است که غالباً در عکسهای بالای سر استفاده می شود ، که اسکورسیزی گفته است هدف آن نشان دادن کشیشی است که به پایین نگاه می کند و به وسایل مربوط به مراسم مقدس در محراب نگاه می کند.

ما از طریق چشم تراویس ، بالای میز اعزامی تاکسی ، آب نبات روی پیشخوان فیلم ، اسلحه بر روی تخت و در نهایت ، با دوربین که از طریق سقف ظاهر می شود ، می بینیم که یک عکس بالای سر از قتل عام در چراغ قرمز است. ساختمان. اگر می خواهید ، این آخرین فداکاری توده مردم است.

و در “خیابان های متوسط” بود که کایتل بارها انگشت خود را در شعله شمع یا کبریت قرار داد و آتش جهنم را آزمایش کرد: در اینجا راننده تاکسی دنیرو نگه می دارد مشتش بالای شعله گاز است.

28 فیلم برتر در حال حاضر Netflix
بیشتر بخوانید

بحث های زیادی در مورد پایان کار وجود دارد ، که در آن شاهد بریده های روزنامه در مورد “قهرمانی” تراویس هستیم ، و سپس بتسی وارد کابین او می شود و به نظر می رسد او را به جای انزجار قبلی خود تحسین می کند. آیا این یک صحنه فانتزی است؟ آیا تراویس از تیراندازی زنده ماند؟ آیا ما فکرهای در حال مرگ او را تجربه می کنیم؟ آیا می توان دنباله را به معنای واقعی کلمه پذیرفت؟

بیشتر بخوانید : فیلم بلعیدن

من مطمئن نیستم که بتوان به جوابی برای این سالات پاسخ داد. سکانس پایانی مانند موسیقی ، نه درام بازی می کند: داستان را در یک سطح احساسی و نه به معنای واقعی تکمیل می کند. ما نه به قتل عام بلکه به رستگاری که هدف بسیاری از شخصیت های اسکورسیزی است پایان می دهیم. آنها خود را تحقیر می کنند ، در گناه زندگی می کنند ، خیابانهای پست را اشغال می کنند ، اما می خواهند مورد بخشش و تحسین قرار بگیرند.

اینکه تراویس در واقعیت یا فقط در ذهن خود به آن مقام دست می یابد ، موضوع مهم نیست. در طول فیلم ، وضعیت روانی او واقعیت او را شکل داده و سرانجام ، به نوعی ، نوعی آرامش برای او به ارمغان آورده است.

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − چهارده =