امروز برابر است با :12 آذر 1401
لورین هانسبری

لورین هانسبری

لورین هانسبری ، نمایشنامه نویس و فعال ، “یک کشمش در خورشید” را نوشت و اولین نمایشنامه نویس سیاه پوست و جوانترین آمریکایی بود که برنده جایزه محافل نیویورک شد.

با مقاله بیوگرافی لورین هانسبری با بامدادی ها همراه شوید.

لورین هانسبری کیست؟

لورین هانسبری ، یک نمایشنامه کشمش در خورشید را نوشت ، نمایشی درباره یک خانواده سیاه پوست مبارز ، که در برادوی افتتاح شد و با موفقیت زیادی روبرو شد. هانسبری اولین نمایشنامه نویس سیاه و جوانترین آمریکایی بود که برنده جایزه New York Critics ’Circle شد. وی در طول زندگی خود به شدت درگیر حقوق مدنی بود. وی در 34 سالگی بر اثر سرطان لوزالمعده درگذشت.

بیشتر بخوانید: 100 فیلم برتر تاریخ

اوایل زندگی لورین هانسبری

لورین ویویان هانسبری سوم ، نوه یک فرد آزاد شده برده ، و کوچکترین فرزند هفت ساله از چهار فرزند ، در 19 مه 1930 در شیکاگو ، ایلینوی به دنیا آمد. پدر هانسبری یک واسطه موفق در زمینه املاک و مستغلات بود و مادرش یک معلم مدرسه بود. والدین او مبالغ زیادی را به NAACP و لیگ شهری کمک کردند.

در سال 1938 ، خانواده هانسبری به محله ای سفیدپوست نقل مکان کردند و توسط همسایگان به شدت مورد حمله قرار گرفتند. آنها از حرکت خودداری کردند تا اینکه دادگاه به آنها دستور داد که این کار را انجام دهند و این پرونده به عنوان هانسبری علیه لی به دیوان عالی کشور رسید و میثاق های محدود کننده را غیرقانونی دانست.

تحصیلات لورین هانسبری

هانسبری سنت ثبت نام خانواده خود در کالج های جنوب بلک را شکست و در عوض در دانشگاه ویسکانسین در مدیسون تحصیل کرد. در حالی که در مدرسه بود ، وی رشته خود را از نقاشی به نویسندگی تغییر داد و پس از دو سال تصمیم گرفت تحصیل را رها کند و به شهر نیویورک برود.

بیشتر بخوانید: تحلیل نقاشی مرد ویترویوسی

در نیویورک ، هانسبری در مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی تحصیل کرد و سپس در روزنامه سیاه پیشرو پل روبسون کار کرد ، آزادی ، از سال 1950 تا 1953 به عنوان نویسنده و دستیار سردبیر. او همچنین به صورت نیمه وقت به عنوان پیشخدمت و صندوقدار کار می کرد و در اوقات فراغت خود می نوشت. هانسبری در سال 1956 شغل خود را رها کرد و وقت خود را به نوشتن اختصاص داد.

بیوگرافی کیم کارداشیان
بیشتر بخوانید

در سال 1957 ، او به دختران بیلیتیس پیوست و نامه هایی را به مجله آنها ، نردبان ، در مورد فمینیسم و ​​همجنسگرایی کمک کرد. در مقاله ها هویت لزبین او مشخص شد ، اما او از ترس تبعیض ، تحت حروف اولش ، L.H.

لورین هانسبری

آثار لورین هانسبری

“کشمشی در خورشید”

هانسبری “پله بلورین” را نوشت ، نمایشی درباره یک خانواده سیاه پوست مبارز در شیکاگو ، که بعداً به یک کشمش در خورشید تغییر یافت ، خطی از شعر لنگستون هیوز. این نمایش در تاریخ 11 مارس 1959 در تئاتر ایتل بریمور افتتاح شد و با اجرای 530 اجرا با موفقیت چشمگیری روبرو شد.

این اولین نمایشنامه ای بود که توسط یک زن آمریکایی آفریقایی در برادوی تولید شد و هانسبری اولین نمایشنامه نویس سیاه پوست و در سن 29 سالگی ، جوانترین آمریکایی بود که برنده جایزه محافل منتقدان نیویورک شد. نسخه سینمایی یک کشمش در خورشید در سال 1961 با بازی سیدنی پواتیر به پایان رسید و از جشنواره فیلم کن جایزه گرفت.

بیشتر بخوانید: تحلیل تابلو مدرسه آتن

حقوق شهروندی

در سال 1963 ، هانسبری در جنبش حقوق مدنی فعال شد. هانسبری در کنار سایر افراد با نفوذ ، از جمله هری بلافونته ، لنا هورن و جیمز بالدوین ، با دادستان کل وقت رابرت کندی ملاقات کرد تا موقعیت خود را در مورد حقوق مدنی محک بزند. در سال 1964 ، دومین نمایشنامه وی با نام “The Sign in Sidney Brustein’s Window” ، در برادوی به استقبال غیر مشتاقانه افتتاح شد.

زندگی شخصی و مرگ لورین هانسبری

لورین هانسبری با رابرت نمیروف ، ترانه سرای یهودی ، روی خط تولید ملاقات کرد و هر دو در سال 1953 ازدواج کردند. هانسبری و نمیروف در سال 1962 از یکدیگر جدا شدند ، هرچند که آنها به کار مشترک ادامه دادند. در سال 1964 ، همان سال افتتاح The Sign in Sidney Brustein’s Window ، هانسبری به سرطان لوزالمعده مبتلا شد. وی در 12 ژانویه 1965 درگذشت. پس از مرگ او ، نمیروف مجموعه ای از نوشتن و مصاحبه های خود را در “جوان بود ، با استعداد و سیاه” که اقتباس از برادوی در تئاتر لین گیلاس بود اقتباس کرد و به مدت هشت ماه ادامه داد.

بیشتر بخوانید: تحلیل نقاشی شب پرستاره

میراث لورین هانسبری

بیوگرافی زندایا
بیشتر بخوانید

کشمش در آفتاب یکی از مشخصه های برجسته صحنه آمریکا محسوب می شود و در طول دهه ها همچنان مخاطبان جدیدی پیدا کرده است ، از جمله تولیدات تلویزیونی که از سال 1989 و 2008 توسط امی نامزد شده است. جوایز 2004 و 2014 ، از جمله بهترین احیای یک نمایشنامه.

منبع سایت مداد

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =