صفحه اصلی > موسیقی : قدرت موسیقی: چگونه می تواند برای سلامتی مفید باشد
ads

قدرت موسیقی: چگونه می تواند برای سلامتی مفید باشد

موسیقی

بیلی جوئل ، نوازنده آمریکایی ، می گوید: “من فکر می کنم موسیقی به خودی خود شفا بخش است.” “این یک بیان انفجاری از بشریت است. این چیزی است که همه ما آن را لمس می کنیم. مهم نیست از چه فرهنگی هستیم ، همه موسیقی را دوست دارند. ” اکثر ما از صمیم قلب با این جمله موافقیم ، و این پیوند جهانی با موسیقی است که محققان سراسر جهان را وادار به بررسی پتانسیل درمانی آن کرده است.

همه ما می توانیم حداقل به یک آهنگ فکر کنیم که وقتی آن را می شنویم واکنش احساسی ایجاد می کند. به عنوان مثال ، ممکن است آهنگی باشد که با اولین رقص در عروسی شما همراه بود ، یا آهنگی که شما را به یاد جدایی سخت یا از دست دادن یکی از عزیزان می اندازد.

باربارا الیز ، مشاور ارشد سیاست و تحقیقات در انجمن موسیقی درمانی آمریکا به Medical News Today گفت: “ما ارتباط بسیار عمیقی با موسیقی داریم زیرا در مغز و بدن ما” محکم “است. “عناصر موسیقی – ریتم ، ملودی و غیره – در فیزیولوژی ، عملکرد و هستی ما منعکس شده است.”

با توجه به ارتباط عمیقی که ما با موسیقی داریم ، شاید تعجب آور نباشد که مطالعات متعددی نشان داده اند که می تواند برای سلامت روان ما مفید باشد. مطالعه ای که در سال 2011 توسط محققان دانشگاه مک گیل در کانادا انجام شد نشان داد که گوش دادن به موسیقی میزان تولید دوپامین در مغز را افزایش می دهد-یک ماده شیمیایی تقویت کننده خلق و خو ، و آن را به یک درمان امکان پذیر برای افسردگی تبدیل می کند.

و در اوایل سال جاری ، MNT در مطالعه ای که در The Lancet Psychiatry منتشر شد ، گزارش داد که گوش دادن به موسیقی هیپ هاپ-به ویژه موسیقی کندریک لامار-ممکن است به افراد در درک اختلالات سلامت روانی کمک کند.

اما به طور فزاینده ای ، محققان دریافتند که مزایای موسیقی برای سلامتی فراتر از سلامت روان است ، و در نتیجه ، برخی از متخصصان بهداشت خواستار آن هستند که موسیقی درمانی به طور گسترده ای در محیط های مراقبت های بهداشتی گنجانده شود.

در این کانون توجه ، ما برخی از مزایای بالقوه موسیقی را برای سلامتی بررسی می کنیم و بررسی می کنیم که آیا در برخی شرایط ، موسیقی می تواند برای بهبود یا حتی جایگزینی استراتژی های درمانی فعلی مورد استفاده قرار گیرد.

موسیقی

کاهش درد و اضطراب

باب مارلی یکبار می خواند: “یک چیز خوب در مورد موسیقی ، وقتی به موسیقی ضربه می زند ، هیچ دردی احساس نمی کنی.” بر اساس برخی مطالعات ، این جمله ممکن است درست به نظر برسد.

در اوایل سال جاری ، MNT در تحقیقی که توسط دانشگاه برونل در انگلستان انجام شد گزارش داد که موسیقی ممکن است درد و اضطراب را برای بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند کاهش دهد.

راهنمای رگتایم : موسیقی رگتایم چیست؟
بیشتر بخوانید

با تجزیه و تحلیل 72 آزمایش کنترل شده تصادفی شامل بیش از 7000 بیمار تحت عمل جراحی ، محققان دریافتند افرادی که بعد از عمل جراحی موسیقی انجام می دهند نسبت به کسانی که به موسیقی گوش نمی دهند احساس درد و اضطراب کمتری می کنند و همچنین به احتمال زیاد به داروهای مسکن نیاز ندارند. به

این تأثیر حتی برای بیمارانی که مجبور بودند موسیقی مورد نظر خود را انتخاب کنند قوی تر بود. دکتر کاترین میدز ، سرپرست مطالعه در گفتگو با MNT گفت:

اگر موسیقی یک دارو بود ، قابل فروش بود. […] موسیقی یک مداخله غیر تهاجمی ، ایمن و ارزان است که باید در دسترس همه افرادی باشد که تحت عمل جراحی قرار می گیرند. “

این مطالعه تنها یکی از بسیاری از موسیقی های ستایش کننده برای اثرات آن در برابر درد است. در مارس 2014 ، محققان دانمارکی دریافتند که موسیقی ممکن است برای بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا مفید باشد – اختلالی که باعث درد و خستگی عضلات و مفاصل می شود.

به گفته محققان ، گوش دادن به موسیقی آرام ، آرامش بخش ، خود انتخابی “باعث کاهش قابل توجه درد و افزایش تحرک عملکردی” در بین 22 بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا شد.

اما چرا به نظر می رسد موسیقی درد را کاهش می دهد؟ در حالی که مکانیسم های دقیق آن مشخص نیست ، بسیاری از محققان معتقدند که یک دلیل این است که گوش دادن به موسیقی باعث ترشح مواد افیونی در مغز می شود ، مسکن های طبیعی بدن.

دکتر دنیل لویتین ، از دانشگاه مک گیل کانادا ، و همکارانش در سال 2013 در مورد این نظریه صحبت کردند و با استناد به تحقیقی که نشان داد مردم هنگام دریافت نالترکسون – دارویی که سیگنال های افیونی را مسدود می کند – از گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خود لذت کمتری می برند. انتشار مواد مخدر برای تسکین درد

موسیقی

یک استرس موثر

وقتی احساس استرس می کنید ، ممکن است متوجه شوید که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شما باعث می شود احساس بهتری داشته باشید – و مطالعات متعددی وجود دارد که از این تأثیر پشتیبانی می کند.

به عنوان مثال ، مطالعه ای که ماه گذشته توسط MNT گزارش شد ، نشان داد که نوزادان هنگام پخش موسیقی به جای صحبت کردن – حتی زمانی که صحبت با کودک صحبت می کرد ، برای مدت طولانی تری آرام بودند.

محققان مطالعه ، از جمله پروفسور ایزابل پرتز از مرکز تحقیقات مغز ، موسیقی و زبان در دانشگاه مونترال در کانادا ، الگوی تکراری موسیقی را که نوزادان به آن گوش می دهند ، کاهش می دهد ، احتمالاً با ترویج “وسوسه”. توانایی هماهنگ سازی ریتم های داخلی بدن با ریتم ها ، ضربان ها یا ضربان های خارجی.

مطالعه دیگری که در سال 2013 انجام شد نشان داد که گوش دادن به موسیقی نه تنها به کاهش درد و اضطراب کودکان در بیمارستان Great Ormond Street در بریتانیا کمک می کند ، بلکه مستقل از عوامل اجتماعی نیز به کاهش استرس کمک می کند.

موسیقی تریپ هاپ: تاریخ و هنرمندان تریپ هاپ
بیشتر بخوانید

به گفته برخی از محققان ، موسیقی ممکن است با کاهش سطح کورتیزول بدن – هورمون ترشح شده در پاسخ به استرس – به کاهش استرس کمک کند.

با این حال ، بررسی دکتر لویتین و همکارانش نشان می دهد که این اثر تسکین دهنده استرس بستگی به نوع موسیقی دارد که فرد به آن گوش می دهد ، و موسیقی آرامش بخش به احتمال زیاد سطح کورتیزول را کاهش می دهد.

به گفته دکتر لویتین و همکارانش ، مکانیزم دیگری که موسیقی از طریق آن می تواند استرس را کاهش دهد ، تأثیر آن بر اقدامات میانجی ساقه مغز است ، مانند نبض ، ضربان قلب ، فشار خون و دمای بدن. دوباره ، تأثیر آن به نوع موسیقی گوش داده شده بستگی دارد.

آنها توضیح می دهند: “تحریک موسیقی باعث افزایش اقدامات قلبی عروقی می شود ، در حالی که موسیقی آرامش بخش کاهش می یابد.” “[…] این تأثیرات عمدتا توسط سرعت انجام می شود: موسیقی آرام و مکث های موسیقی با کاهش ضربان قلب ، تنفس و فشار خون و موسیقی سریعتر با افزایش این پارامترها همراه است.”

تأثیر موسیقی بر ضربان قلب و پتانسیل آن به عنوان یک استرس زا ، تعدادی از محققان را بر آن داشته است که موسیقی ممکن است برای درمان بیماری های قلبی نیز مثر باشد.

در اوایل سال جاری ، MNT در مورد مطالعه ای که در کنفرانس انجمن قلب و عروق انگلیس در منچستر ، انگلستان ارائه شد ، گزارش داد که در آن محققان دانشگاه آکسفورد در بریتانیا دریافتند عبارات مکرر موسیقی ممکن است به کنترل ضربان قلب و کاهش فشار خون کمک کند – هرچند آنها اشاره کردند که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شده است. مورد نیاز در این زمینه

موسیقی و حافظه

برخی از آهنگ ها این توانایی را دارند که ما را به یاد دوره ها یا رویدادهای خاصی در زندگی مان بیاندازند – برخی از آنها لبخند به لب می آورند و برخی دیگر ترجیح می دهیم آنها را فراموش کنیم.

با توجه به این موضوع ، محققان به طور فزاینده ای در حال بررسی این موضوع هستند که آیا موسیقی ممکن است به یادآوری حافظه کمک کند.

در سال 2013 ، مطالعه ای که در مجله Memory & Cognition منتشر شد ، 60 فرد بزرگسال را که در حال یادگیری زبان مجاری بودند ، شرکت داد. بزرگسالان در یکی از سه وظیفه یادگیری تصادفی قرار گرفتند: عبارتهای ناآشنا مجارستانی ، صحبت کردن عبارات یکسان به شیوه موزون یا خواندن عبارات.

وقتی از آنها خواسته شد تا عبارات را به خاطر بیاورند ، محققان دریافتند شرکت کنندگانی که این عبارات را می خوانند نسبت به دو گروه دیگر دقت یادآوری بسیار بالاتری دارند. نویسندگان می گویند: “این نتایج نشان می دهد که یک روش یادگیری” گوش دادن و خواندن “می تواند حافظه لفظی را برای عبارات گفتاری زبان خارجی تسهیل کند.”

معرفی سبک موسیقی بوسا نووا
بیشتر بخوانید

شواهدی از چنین مطالعاتی محققان را بر آن داشته است که موسیقی ممکن است به یادآوری حافظه برای افراد مبتلا به اختلالات شناختی مانند بیماری آلزایمر کمک کند.

مطالعه ای که سال گذشته در مجله Gerontologist منتشر شد ، تأثیر موسیقی بر حافظه را در افراد مبتلا به زوال عقل در مراحل اولیه ارزیابی کرد.

برای انجام این تحقیق ، 89 فرد مبتلا به زوال عقل و مراقبین آنها به طور تصادفی در یک گروه مربیگری 10 هفته ای آواز ، یک گروه مربیگری 10 هفته ای گوش دادن به موسیقی یا مراقبت های معمول قرار گرفتند.

نتایج نشان داد که هر دو گروه آواز و گوش دادن به موسیقی نه تنها از روحیه و رفاه کلی بهتری نسبت به گروه مراقبت های معمول برخوردار بودند ، بلکه در ارزیابی های شناختی حافظه اپیزودیک بهتری را نشان دادند. گروه خوانندگی همچنین حافظه کاری بهتری نسبت به گروه مراقبت های معمول نشان داد.

نویسندگان نتیجه می گیرند: “فعالیت های تفریحی منظم موسیقی می تواند مزایای بلندمدت شناختی ، عاطفی و اجتماعی در زوال عقل خفیف/متوسط ​​داشته باشد و بنابراین می تواند در مراقبت و توانبخشی زوال عقل مورد استفاده قرار گیرد.”

موسیقی

کمک به بهبود آسیب مغزی ، درمان تشنج

تحقیقات به طور فزاینده ای نشان می دهد که موسیقی می تواند به بهبود آسیب مغزی کمک کند – مانند سکته مغزی.

مطالعه ای که در سال 2008 توسط محققان دانشگاه هلسینکی در فنلاند انجام شد نشان داد که بیماران سکته مغزی که روزانه حدود 2 ساعت به موسیقی گوش می دادند ، از حافظه و توجه کلامی بهتری برخوردار بودند و از روحیه مثبت تری نسبت به افرادی که به کتاب صوتی گوش می دادند یا اصلا چیزی نداشتند ، برخوردار بودند.

علاوه بر این ، مطالعات نشان داده اند که موسیقی ممکن است به بهبود گفتار پس از سکته مغزی کمک کند. به عنوان مثال ، در تحقیقی که در سال 2013 توسط محققان کره ای انجام شد ، مشخص شد که بیماران سکته مغزی که پس از سکته دچار مشکلات ارتباطی شدند ، پس از 1 ماه موسیقی درمانی عصبی ، توانایی زبان خود را بهبود بخشیدند.

باربارا دیگر در مورد مزایای احتمالی موسیقی درمانی برای بیماران سکته مغزی ، به MNT گفت:

“در حالی که علوم اعصاب و یافته های تحقیق در مورد مداخلات مختلف موسیقی درمانی که برای حمایت از گفتار ، زبان و ارتباط استفاده می شود به سرعت در حال رشد و تکامل است ، این یک منطقه هیجان انگیز است.

هنگامی که با همکاری همکاران ما با این بیماران در رشته های مرتبط ترکیب می شود ، اغلب نتایج خوبی را مشاهده می کنیم. بسیاری از سوالات باز باقی مانده است ، اما کار بسیار دلگرم کننده است. “

همچنین پیشنهاد شده است که موسیقی ممکن است به درمان صرع کمک کند – یک اختلال مغزی که با بروز تشنج مشخص می شود. گزارش شده در ماه آگوست توسط MNT ، مطالعه ای نشان داد مغز بیماران مبتلا به صرع واکنش های متفاوتی نسبت به مغز افرادی که این بیماری را ندارند به موسیقی نشان می دهد.

بیوگرافی باب مارلی
بیشتر بخوانید

این مطالعه که توسط کریستین چریتون از مرکز پزشکی دانشگاه وکسنر دانشگاه اوهایو و همکارانش انجام شد ، نشان داد مغز افراد مبتلا به صرع در پاسخ به موسیقی هماهنگ سازی بیشتری را نشان می دهد – یک یافته “شگفت انگیز”.

“افراد مبتلا به صرع قبل از تشنج همزمان می شوند. با این حال ، در مطالعه ما ، بیماران مبتلا به صرع بدون تشنج با موسیقی همزمان شدند. “چریتون به ما گفت.

چریتون گفت ، این نتایج می تواند به یک استراتژی درمانی جدید برای صرع منجر شود. “افراد مبتلا به صرع ممکن است از موسیقی برای استراحت استفاده کنند. استرس باعث بروز تشنج می شود. ” “با گوش دادن به موسیقی ، بسیاری از بیماران گزارش کردند که احساس آرامش می کنند.”

موسیقی درمانی باید بیشتر در محیط های مراقبت های بهداشتی استفاده شود

بر اساس شواهد قابل توجهی که نشان می دهد موسیقی مزایای متعددی برای سلامتی دارد ، بسیاری از کارشناسان خواستار استفاده بیشتر از موسیقی درمانی در محیط های مراقبت های بهداشتی هستند.

“درمانگران موسیقی آماده ارزیابی ، ارائه و مستندسازی درمان های موسیقی درمانی هستند ، اما همچنین می توانند با همکاران ما (پزشکان ، پرستاران ، فیزیوتراپیست های فیزیوتراپی ، کاردرمانگران ، آسیب شناسان گفتار و غیره) مشورت کنند تا از بیمار به عنوان بخشی از درمان حمایت کنند. تیم بین رشته ای و مراقبت از بیمار ، “Else به MNT گفت.

علاوه بر این ، Else معتقد است که موسیقی درمانی می تواند گزینه درمانی جایگزین را برای برخی شرایط – مانند سردردهای تنشی ارائه دهد.

او می گوید: “یک مورد پیچیده تر که می توانم به آن فکر کنم ، اگرچه نادرتر است ، برای افرادی است که دچار تشنج مرتبط با موسیقی و شنوایی می شوند-اغلب صداهای با فرکانس بالا و شدت موزون.”

وی ادامه داد: مداخلات سفارشی موسیقی درمانی برای مقابله با قرار گرفتن در معرض آزارهای صوتی متخلف می تواند از تثبیت علائم بیمار حمایت کند و به نوبه خود منجر به کاهش یا کاهش دارو شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده تا به امروز ، قطعاً شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ما چیزی فراتر از یک ارتباط عاطفی با موسیقی داریم. بنابراین دفعه بعد که پیست مورد علاقه خود را اجرا می کنید ، کمی با خیال راحت رقصید تا بدانید به احتمال زیاد از مزایای سلامتی خود استفاده خواهید کرد.

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

فیلم عشق سیلوی | نقد فیلم سرگیجه | فیلم سواران عدالت | نقد فیلم ۲۴ فریم | مکتب اگزیستانسیالیسم | سریال مداخله سگ | فرم سمفونی در موسیقی | تاریخچه سمفونی | نحوه انتخاب سگ مناسب | ۶ فاکتور که باید در نظر بگیرید | راهنمای فرم های انتشار عکس | ۶ نوع فرم انتشار عکس | فیلم موسیو وردو |

دیدگاهتان را بنویسید

2 + 5 =