صفحه اصلی > بازیگران و کارگردان ها : بهترین فیلم های الیا کازان
ads

بهترین فیلم های الیا کازان

فیلم های الیا کازان

بهترین فیلم های الیا کازان : سالها پس از مرگ وی در سال 2003 ، الیا کازان ، کارگردان دو بار برنده اسکار ، همچنان یک شخصیت تأثیرگذار و جنجالی است ، به همان اندازه مورد احترام و بدحجابی است. بیایید نگاهی بیندازیم به 15 فیلم برتر او ، در رتبه های بدترین و بهترین ها.

با مقاله بهترین فیلم های الیا کازان با بامدادی ها همراه باشید.

کازان کار خود را به عنوان بازیگر صحنه آغاز کرد و خیلی زود به کارگردانی روی آورد. او چندین محصول برجسته را نصب کرد ، از جمله اجرای اصلی “A Streetcar Named Desire”. وی در طول کار خود سه جایزه تونی برای بهترین کارگردانی یک نمایشنامه دریافت کرد: “همه پسران من” در سال 1947 ، “مرگ یک فروشنده” در سال 1949 و “جی بی” در سال 1959

او با “درختی در بروکلین رشد می کند” (1945) به فیلم سازی روی آورد. دو سال بعد ، او اولین اسکار بهترین کارگردانی خود را برای “توافق آقایان” (1947) به دست آورد ، که همچنین بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش مکمل زن (سلست هولم) را به خانه برد. این فیلم که یک درام تابو شکننده در مورد یهودستیزی است ، کازان را به عنوان کارگردانی معرفی کرد که به سمت موضوعات معاصر و دکمه های داغ کشیده شده است.

کازان دومین نامزدی بهترین کارگردانی خود را برای اقتباس روی صفحه نمایش بزرگ خود از “اتومبیل خیابانی به نام هوس” (1951) به دست آورد که موفق به کسب سه اسکار بازیگری شد (بهترین بازیگر زن برای ویوین لی ، بهترین بازیگر نقش مکمل برای کارل مالدن و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای کیم هانتر) ) این فیلم ستاره ای از مارلون براندو ساخت ، که با الهام از روش او بازیگری فیلم را به سمت سبک طبیعت گرایانه تری سوق داد.

در سال 1952 ، کازان در کمیته فعالیت های غیر آمریکایی مجلس نمایندگان شهادت داد و چندین همکار فیلمساز خود را به عنوان اعضای حزب کمونیست درگیر کرد. این تصمیم کازان را تا آخر عمر تحت تعقیب خود قرار داد ، و این نشان داد که پاسخ متفاوتی که در جوایز اسکار 1998 دریافت کرد ، هنگامی که مارتین اسکورسیزی و رابرت دنیرو اسکار افتخاری را به او اهدا کردند (چندین حاضران مانند اد هریس و نیک نولته حاضر به قبول این جایزه نشدند) تحسین نمودن).

این کارگردان تصمیم خود را با فیلم 1954 “در کنار آب” توجیه کرد ، که برای آن دومین اسکار خود را دریافت کرد. این فیلم در مجموع هشت جایزه از جمله بهترین فیلم ، بهترین بازیگر نقش اول زن (براندو) ، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (اوا ماری سنت) و بهترین فیلمنامه (بود شولبرگ) دریافت کرد.

کازان چهار بار دیگر در اسکار شرکت کرد: بهترین کارگردانی برای “East of Eden” در سال 1955. و بهترین فیلم ، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامه اصلی برای “America، America” ​​در سال 1963. او در طول کار خود در فیلم هایی مانند “عروسک کودک” (1956) ، “یک چهره در جمعیت” (1957) به فشار دادن پاکت ادامه داد. ) ، و “زرق و برق در علف” (1961).

خواه او را دوست داشته باشید یا از او متنفر باشید ، نمی توانید تأثیر کازان را روی صحنه و صفحه نمایش انکار کنید. گالری عکس ما را از 15 فیلم بزرگ او گشت بزنید ، از جمله چند فیلم که باید نامزدی اسکار برای آنها دریافت می کرد.

بیوگرافی رایان گاسلینگ | لیست فیلم ها و زندگی شخصی
بیشتر بخوانید

– متن اصلی و گالری منتشر شده در فوریه 2018.

1. فیلم در بارانداز WATERFRONT (1954)
فیلمنامه توسط بود شولبرگ ، پیشنهاد شده توسط ‘Crime on the Waterfront’ توسط مالکوم جانسون. بازیگران مارلون براندو ، کارل مالدن ، لی جی کاب ، راد اشتایگر ، پت هنینگ ، اوا ماری سنت.

تماشای “On the Waterfront” بدون در نظر گرفتن شرایط ساخت آن سخت است. کازان این داستان را در مورد یک قهرمان سابق جنگ طلب تبدیل کرد (مارلون براندو) که علیه رئیسان فاسد اتحادیه خود شهادت می دهد به عنوان توجیهی برای تصمیم خود برای نامگذاری نام ها به کمیته فعالیت های غیر آمریکایی مجلس ، انتخابی که برای همیشه شهرت او را خدشه دار کرد. با این وجود گذشته کازان هیچ کاری برای کاهش تأثیر فیلم او انجام نمی دهد ، در این فیلم با الهام از روش Brando ، صفحه نمایش را به سمت رویکردی طبیعی تر هدایت می کند. معروف ترین صحنه آن ، سخنرانی تری “من می توانستم یک مدعی باشم” برای برادر بزرگترش چارلی (راد اشتایگر) – که در صندلی عقب یک تاکسی بر روی او اسلحه کشیده است – با وجود تقلیدهای بی شماری (از جمله رابرت دنیرو در “گاو خشمگین”). فیلمنامه هوشمندانه خیابانی Budd Shulberg ، فیلمبرداری خلق و خوی بوریس کافمن و امتیاز شورانگیز لئونارد برنشتاین به کازان کمک می کند تا یک حذفی سینمایی ارائه دهد. این فیلم اسکارها را جاروب کرد و هشت جایزه از جمله تصویر ، کارگردان ، بازیگر ، بازیگر نقش مکمل زن (اوا ماری سنت به عنوان عشق) و فیلمنامه را به خانه برد.( بهترین فیلم های الیا کازان )

بهترین فیلم های الیا کازان

فیلم های الیا کازان

2. EAST OF EDEN (1955) فیلم شرق بهشت 
فیلمنامه ای از پل آزبورن ، براساس رمان جان اشتاین بک. جیمز دین ، ​​جولی هریس ، ریموند مسی ، بورل آیوز ، ریچارد داوالوس ، جو ون فلیت در آن بازی می کنند.

جیمز دین در زندگی کوتاه خود فقط در سه فیلم بازی کرد که همگی شاهکار بودند: “شورشی بدون علت” ، “غول” و بهترین گروه “شرق عدن”. داستان حماسه ای از جان اشتاین بک و بازگو کردن حبل (که در اینجا به شدت کوتاه می شود) دین را در نقش کال تراسک بازی می کند ، یک جوان لجباز که برای توجه پدر مذهبی آنها (ریموند مسی) علیه برادرش (ریچارد داوالوس) می جنگد. در همان زمان ، او به دنبال مادر دور افتاده خود (برنده اسکار جو ون فلت) می رود و عاشق دوست دختر با فضیلت برادرش (جولی هریس) است. کازان با استفاده بهینه از مناظر تازه توسعه یافته CinemaScope و Technicolor با شکوه ، صفحه را با تصاویر انتزاعی بصری خیره کننده پر می کند. “شرق عدن” با شدت احساسی ارتعاش می کند و فیلمساز بهترین جلیقه را در ستاره جوان خود به نمایش می گذارد. دین و کازان در اسکار شرکت کردند و به ترتیب به ارنست بورگنین و دلبرت مان برای فیلم “مارتی” باختند.( بهترین فیلم های الیا کازان )

بیوگرافی مارلون براندو
بیشتر بخوانید

بهترین فیلم های الیا کازان

فیلم های الیا کازان

3. A STREETCAR NAMED DESIRE (1951) فیلم اتوبوسی به نام هوس
فیلمنامه تنسی ویلیامز ، براساس بازی او. بازیگران ویوین لی ، مارلون براندو ، کیم هانتر ، کارل مالدن.

آیا در تاریخ سینما صحنه ای جنسیتر از صحنه ای وجود دارد که استنلی کووالسکی (مارلون براندو) – خیس عرق کرده و تی شرت پاره ای به تن داشته باشد – با فریاد “هی استلا!” همسرش (کیم هانتر) را به آغوش می کشد. به او؟ در اقتباس از ضربه مرحله تابوشکن تنسی ویلیامز ، کازان (که تهیه کنندگی اصلی فیلم برادوی را نیز بر عهده داشت) صفحه را با گرمای زیادی پر می کند که بعد از آن ممکن است به دوش بخورید. ویوین لی برای بازی در نقش ژانت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را بدست آورد ، بلانچ دوبوئیس را آشفته کرد ، که پس از نقل مکان به آپارتمان خواهرش (شکارچی) در نیواورلئان با برادر شوهر وحشی خود (براندو) درگیر شد. علی رغم تمام تلاش های او برای شروع دوباره با یک زیبا (کارل مالدن) ، زندگی استلا به سرعت حل می شود. “Streetcar” به لطف کارگردانی هنری برنده اسکار جورج جیمز هاپکینز و فیلمبرداری اکسپرسیونیست هری استردلینگ پدر ، به طرز شگفت انگیزی سینمایی است. مالدن و هانتر جایزه های حامی خود را به خانه بردند ، در حالی که براندو بهترین پیشنهاد بازیگری خود را به همفری بوگارت (“ملکه آفریقا”) از دست داد. کازان نیز با دست خالی به خانه رفت و بهترین کارگردانی را به جورج استیونز (“مکانی در آفتاب”) از دست داد.( بهترین فیلم های الیا کازان )

بهترین فیلم های الیا کازان

فیلم های الیا کازان

4. فیلم چهره ای در جمعیت (1957)
فیلمنامه بود شولبرگ ، براساس داستان او. بازیگران اندی گریفیت ، پاتریشیا نیل ، آنتونی فرانسیوسا ، والتر ماتائو ، لی ریمیک.

طرفداران “نمایش اندی گریفیت” ممکن است از دیدن کلانتر خوش قلب میبری که در اولین فیلم خود با چنین شخصیت شیطانی بازی می کند ، شوکه شوند. گریفیت در نقش لری “تنها” رودز ، راننده آرکانزاس بازی می کند که وقتی توسط یک تهیه کننده رادیو (پاتریشیا نیل) به دنبال صداهای معتبر کشف می شود ، به یک رسانه تبدیل می شود. با این حال Lonesome مرد بی خانمان افرادی نیست که ادعا می کند است. به نظر می رسد فیلمنامه بود شولبرگ در مورد هاکستری که پشم را روی چشمان ما می کشد ، بیش از 60 سال پیش با سابقه تر است. گریفیت به عنوان کاریزماتیک رودس ، که با نفوذ بیشتر نفوذ می کند ، به طور فزاینده ای unhinged می شود. این خیلی بد است که آکادمی توجه بیشتری به کارهای شولبرگ ، گریفیت و کازان نشان نداد ، زیرا “یک چهره در میان جمعیت” یکی از سنین مختلف است.( بهترین فیلم های الیا کازان )

5. فیلم آمریكا ، آمریكا (1963)
نوشته شده توسط کازان. بازیگران استاتیس جیاللیس ، لیندا مارش ، پل مان ، گریگوری روزاکیس.

یکی از شخصی ترین فیلمهای کازان ، “America، America” ​​مربوط به یونانی آناتولی قرن نوزدهم (Stathis Giallelis) است که ثروت خانواده خود را در مسیر استانبول از دست می دهد و آرزو دارد که به آمریکا مهاجرت کند. کازان این درام جذاب و طولانی را بر اساس تجربیات عموی خودش بنا نهاد. بازیگران – که در درجه اول با ناشناخته ها پر شده اند – بازی های قدرتمند و متنوعی را ارائه می دهند ، به خصوص Gialleis ، که برنده گلدن گلوب بهترین تازه وارد شد و به عنوان بهترین بازیگر درام رقابت کرد. کازان نامزدی اسکار را برای تهیه کنندگی ، کارگردانی و نویسندگی فیلم درو کرد ، فیلم که با یک پیروزی برای کارگردانی هنری خود از آن دور شد. Globes جایزه بهترین کارگردانی را به او اهدا کرد.( بهترین فیلم های الیا کازان )

بهترین فیلم های دنزل واشنگتن
بیشتر بخوانید

6. VIVA ZAPATA! (1952) فیلم زنده باد زاپاتا
نوشته شده توسط جان اشتاین بک. بازیگران مارلون براندو ، ژان پیترز ، آنتونی کوئین.

مسلماً ، دیدن مارلون براندو که آرایش تیره و لهجه غلیظی برای بازی در نقش انقلابی مکزیکی ، امیلیانو زاپاتا در این خلاصه داستان حماسی ارائه می دهد ، کمی گیج کننده است. (آکادمی خیلی به آن اهمیت نداد و به براندو با نامزدی بهترین بازیگر مرد پاداش داد.) با این وجود ، فیلم کازان بازخوانی شورانگیزی از زندگی زاپاتا است ، از تربیت دهقانی اش گرفته تا شورش علیه دیکتاتوری ظالمانه رئیس جمهور پورفوریو دیاز (طناب فی) . آنتونی کوین برای بازی در نقش برادر سخت گیر و دامن گیر زاپاتا ، یوفمیو ، اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را گرفت.( بهترین فیلم های الیا کازان )

7. BABY DOLL (1956) فیلم
فیلمنامه تنسی ویلیامز ، براساس نمایشنامه “27 واگن پر از پنبه” وی با بازیگران کارل مالدن ، کارول بیکر ، الی والاچ ، میلدرد داناک.

کازان غالباً مورد جنجال قرار می گرفت ، و در “عروسک کودک” ، مطالب دکمه داغ عاشقانه را جلب می کرد. تنسی ویلیامز نمایشنامه “27 واگن پر از پنبه” خود را در یک کمدی جنسی بخارپوش با محوریت صاحب جین پنبه می سی سی پی (الی والاچ) به دنبال انتقام گیری از رقیب خود (کارل مالدن) با اغوا کردن عروس باکره 19 ساله و بکر ، اقتباس کرد (کارول بیکر ، نامزد اسکار). این فیلم توسط لژیون کاتولیک نجابت به دلیل محتوای ناپسندش محکوم شد ، اگرچه طبق استانداردهای امروزی بسیار رام است. با این وجود ، کارگردانی ناخوشایند کازان و بازی های حذفی توسط بازیگران (از جمله میلدرد داناک نامزد بازیگر نقش مکمل زن در نقش خاله رز راحت سالخورده Baby Doll) این را یک سنگ قیمتی مرزبندی می کند. کازان اگرچه به عنوان بهترین کارگردان گلدن گلوب را از آن خود کرد ، اما در اسکار مورد تحسین قرار گرفت.( بهترین فیلم های الیا کازان )

8. فیلم یک درخت در بروکلین رشد می کند (1945)
فیلمنامه تس سلسینگر و فرانک دیویس ، براساس رمان بتی اسمیت. بازیگران دوروتی مک گوایر ، جوآن بلوندل ، جیمز دان ، لوید نولان ، پگی آن گارنر ، تد دونالدسون ، جیمز گلیسن ، روت نلسون ، جان الکساندر ، بی. کاملا

کازان پس از اینکه در صحنه نام خود را به دست آورد ، با این اقتباس حساس و مهیج از رمان بتی اسمیت توجه خود را به صفحه نمایش معطوف کرد. از طریق چشمان دختر کوچک فرانسی (پگی آن گارنر ، برنده جایزه نوجوانان در آکادمی که اکنون از کار افتاده است) گفت ، “یک درخت در بروکلین رشد می کند” خانواده آرزومند نولان ، که برای زندگی در فقر زندگی می کنند ، زندگی می کند مناصب یورک در اوایل قرن 20. جیمز دان برای بازی در نقش پدر ایده آلی و شیرین طبع فرانسی ، که او را ترغیب می کند رویای زندگی بهتر را داشته باشد ، به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل مرد اسکار دریافت کرد. این فیلم شهرت کازان را به عنوان یک کارگردان اصلی که مایل به پرداختن به موضوعات معاصر و پایین زمین است ، مشخص کرد.( بهترین فیلم های الیا کازان )

بهترین فیلم های مارتین مک دونا
بیشتر بخوانید

9. فیلم توافق نامه جنتلمن (1947)
فیلمنامه ماس هارت ، براساس رمان لورا ز. هابسون. گریگوری پک ، دوروتی مک گوایر ، جان گارفیلد ، سلست هولم ، جون هاوک ، آن ریور بازیگران اصلی این فیلم هستند.

کازان اولین اسکار خود را برای این فیلم پیام در مورد یک خبرنگار روزنامه (گریگوری پک) که به عنوان یک یهودی ظاهر می شود به منظور نوشتن افشای ضد یهود ، برنده شد. با کمال تعجب ، عدم تحمل در طبقه متوسط ​​به بالا بیداد می کند. همانطور که معمولاً در مورد کارگردان اتفاق می افتاد ، “توافق نامه آقایان” برای لمس موضوعی که آن زمان بحث برانگیز بود ، بسیار سر و صدا ایجاد کرد. به طور کلی ، این برنده بهترین فیلم احتمالاً “مهم” تر از سرگرم کننده است. با این وجود در عصری که یهودستیزی هنوز هم بسیار مشکل آفرین است (به حوادث اخیر در شارلوتزویل ، ایالت واشنگتن نگاه نکنید) ، این فیلم به عنوان یک کیفرخواست به موقع و قدرتمند علیه تعصب باقی مانده است.( بهترین فیلم های الیا کازان )

10. SPLENDOR IN THE GRASS (1961) فیلم
نوشته شده توسط ویلیام اینگه. با بازی ناتالی وود ، وارن بیتی ، پت هینگل.

این گریه ملودراماتیک را شاید بخاطر معرفی وارن بیتی جوان و چروک به اکران فیلم ها بخاطر بسپاریم (سخت است باور کرد که او هنگام انتشار فیلم فقط 24 سال سن داشت). او در نقش Bud Stamper ، یک playboy کاریزماتیک که عاشقانه یک دختر شکننده کانزاس (نامزد اسکار ناتالی وود) را عاشقانه دوستانه می کند ، باعث می شود تا او قلب او را به قلب و جنون تبدیل کند. فیلمنامه برنده اسکار نمایشنامه نویس ویلیام اینگه ممکن است سرکوب جنسی زن جوان را گاهی اوقات خیلی ساده جلوه دهد ، اما دست حساس کازان از دو نمایشگر خود اجراهای قوی و معتبری را به دست می آورد و آن را به یک علامت عالی برای سریال های نوجوان تبدیل می کند.( بهترین فیلم های الیا کازان )

پایان مقاله ( بهترین فیلم های الیا کازان )

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

فیلم جیغ|نقد فیلم بچه های آسمان|بهترین رمان های ادبیات انگلیس|فیلم بوی خوش موفقیت|فیلم زیبایی ربوده‌ شده|بهترین فیلمهای نیکول کیدمن|کتاب تعبیر خواب اثر فروید|بهترین فیلم های جسیکا چستین|نقد فیلم بهشت بر فراز برلین

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 4 =