امروز برابر است با :26 اردیبهشت 1401
فیلم تراژدی مکبث

نقد فیلم تراژدی مکبث

نقد فیلم تراژدی مکبث : 

معلم انگلیسی سال آخر دبیرستان من، آقای کیلینسکی، افتخار می‌کند که تک تک بیت‌ها و بیت‌هایی از مکبث را که او باعث می‌شود دانش‌آموزانش حفظ کنند، به خاطر داشته باشم. زمانی که دنزل واشنگتن، فرانسیس مک دورمند و دیگران با اقتباس از جوئل کوئن، کارگردان، سخنان بارد را اجرا می‌کردند، احساس می‌کردم که زیر نقابم همگام‌سازی می‌شود. من بزرگ‌ترین آهنگ‌ها و خطوطی را پوشش دادم که حتی نمی‌دانستم می‌دانم.

به خاطر داشته باشید که من این کلمات را 35 سال پیش یاد گرفتم، اما در ذهنم به قدری تازه بودند که انگار آن روز صبح آنها را به خاطر سپرده بودم. نمایشنامه اسکاتلندی جایگاه ویژه ای در قلب من دارد، زیرا من را مجبور کرد که یک 180 کامل را روی ویلیام شکسپیر انجام دهم. بعد از سال اولی که با رومئو و ژولیت و ژولیوس سزار سال دومم شروع کردم، با این شخص و نوشته‌های شیک او در مورد موضوعاتی که خود نوجوانی من را به خواب می‌برد، تمام شدم.

مکبث مرا وادار به تجدید نظر کرد. در آن زمان، نمی‌توانستم انگشتم را روی این موضوع بگذارم که چرا آنقدر قوی با من صحبت می‌کند که مرا وادار به خواندن بیشتر شکسپیر کرد. اما در بزرگسالی متوجه شدم. این نمایشنامه شبیه یک فیلم نوآر است و من در نوجوانی نویریستای نوپا بودم. «فیلم تراژدی مکبث» از نظر بصری به تفسیر پرمغز من متمایل است. این فیلم با رنگ نقره‌ای، گاه سیاه و سفید گوتیک توسط برونو دلبونل گرفته شده است،

فیلم تراژدی مکبث

فیلم تراژدی مکبث

یک موسیقی بدیع توسط کارتر بورول بزرگ گرفته شده است، و در مجموعه‌های باورنکردنی (و آشکارا جعلی) طراحی شده توسط استفان دچانت اتفاق می‌افتد. همچنین مه بیشتری نسبت به سانفرانسیسکو دارد، محیطی برای بسیاری از نوآرهای عالی. این منطقی است، زیرا کوئن و برادرش ایتان در فیلم سال 2001 خود، “مردی که آنجا نبود” به طور سنتی از محله ژانر نئو نوآر بازدید کردند. شاید بتوان اولین نمایش آنها، “Blood Simple” را نیز یک نئو نوآر در نظر گرفت.

مانند آن فیلم ها، این فیلم نیز مک دورمند را در نقش یک خانم سایه دار، یعنی لیدی مکبث، نشان می دهد. او با مکبث واشنگتن، Thane of Glamis ازدواج کرده است. همانطور که انتخاب بازیگر نشان می دهد، این زوج مسن تر از آن چیزی هستند که بارد تصور می کرد، که درک فرد را از انگیزه های آنها تغییر می دهد. جاه طلبی جوانی جای خود را به چیز دیگری داده است. شاید این زوج نسبت به همه دیروزهایی که “احمق ها را روشن کردند/ راه مرگ غبارآلود” را بسیار آگاه هستند.

فیلم رزم ناو پوتمکین
بیشتر بخوانید

در پرسش و پاسخ پس از نمایش رایگان آی‌مکس این فیلم، مک دورمند اشاره کرد که می‌خواست مکبث‌ها را به‌عنوان زوجی به تصویر بکشد که زودتر بچه دار نشدن را انتخاب کردند و با این انتخاب خوب بودند. این جزئیات باعث می‌شود که قتل پسر مک‌داف (کوری هاوکینز) بی‌رحمانه‌تر و بی‌رحمانه‌تر شود، عملی که کوئن با خویشتنداری با آن رفتار می‌کند اما از به تصویر کشیدن آن ابایی ندارد.

از زمانی که نمایش اسکاتلندی برای اولین بار در 415 سال پیش اجرا شد، تمام اخطارهای اسپویلر منقضی شده اند. علاوه بر این، شما باید طرح را از قبل بدانید. Banquo (برتی کارول) و Thane of Glamis در راه بازگشت از نبرد با سه جادوگر (همگی توسط دامپزشک تئاتر کاترین هانتر) ملاقات می کنند. آنها پیشگویی می کنند که مکبث در نهایت پادشاه اسکاتلند خواهد شد. اما ابتدا، او تبدیل به Thane of Cawdor خواهد شد. وقتی آن قسمت از پیش‌بینی درست می‌شود، مکبث فکر می‌کند این دوشیزه کلئوس قرون وسطایی ممکن است درگیر چیزی باشند.

اگرچه او بر این باور است که شانس او ​​را بدون تحریک او تاج گذاری می کند، لیدی مکبث از او می خواهد که مداخله کند. همانطور که در تراژدی های شکسپیر معمول است، صحنه پر از اجساد مرده در کنار پرده آخر خواهد بود، که هر یک فریاد می زد “من کشته شدم!” یا “من مرده ام!” قبل از انقضا کوئن این ویژگی را از فیلم کنار می گذارد، زیرا به صورت کاملاً گرافیکی می توانید ببینید که اجساد چقدر روی صفحه مرده می شوند.

قتل پادشاه دانکن به ویژه خشن است. واشنگتن و برندان گلیسون آن را به‌عنوان یک رقص ترسناک بازی می‌کنند، آنقدر قاب‌بندی شده که ما صمیمیت را احساس می‌کنیم که چقدر باید برای ضربه زدن به دیگری نزدیک باشد. تقریباً جنسی است هر دو بازیگر در صحنه‌های دیگرشان حال و هوای شاهانه‌ای را به نمایش می‌گذارند، اگرچه واشنگتن توسط آن حقه‌بازی دن-زلل به ثبت رسیده است. او حتی تیک آوازی دنزل را انجام می‌دهد، «هه» که به آن شهرت دارد،

فیلم تراژدی مکبث

فیلم تراژدی مکبث

در برخی از سخنرانی‌هایش، آن‌قدر گیج‌ام می‌کند که با خوشحالی از پوستم بپرم. گلیسون Old Vic را به اجرای کوتاه خود می آورد. هر خط و هر لحظه احساس می کند که او در حال ارتباط با ارواح بازیگران مشهوری است که صحنه مقدس لندن را زیبا کرده اند.

فیلم سوزاندن
بیشتر بخوانید

بازیگران دیگر به خوبی انتخاب شده اند و هدایای خود را به کار خود می آورند. استفن روت تقریباً با تصویر در نقش پورتر کنار می‌رود. الکس هسل در نقش راس بیشتر از آنچه که من به یاد داشتم انجام می دهد. و صحنه ای عالی با یک پیرمرد با بازی بازیگری وجود دارد که فاش نمی کنم. (وقتی او ظاهر می شود، به دقت نگاه کنید.)

در مورد مک دورمند، او ذخیره پولادین همیشگی خود را دارد، اما فکر نمی کنم وقتی به صحنه «خارج، نقطه لعنتی» رسیدیم، کاملاً آن را از بین ببرد. من مشکل مشابهی با صحنه واشنگتن در ضیافت داشتم، زمانی که او توسط یک شبح آشنا تسخیر شده است. به نظر می رسد که هر دو آنقدر مطمئن به نظر می رسند که در تیررس جنون موقت نباشند.

این «مکبث» به همان اندازه که در مورد شعر است، در مورد روحیه است. جلوه‌های بصری این را تصدیق می‌کنند و ما را به سمت عمل می‌کشند که گویی آن را روی صحنه می‌بینیم. اما هیچ جا به اندازه بازی افشاگرانه کاترین هانتر در نقش جادوگران، برانگیختن روحیه برجسته نیست. دنیای دیگری وجود دارد

فیلم تراژدی مکبث

فیلم تراژدی مکبث

پایان مقاله نقد فیلم تراژدی مکبث

مجله با دوربین 

بیشتر بخوانید:

آموزش نوشتن آهنگ | با نکاتی از آرمین ون بورن | فیلم لیدی برد | روی لیختن اشتاین: زندگی و آثار روی لیختن اشتاین را کاوش کنید | بهترین فیلم های ویم وندرس | انواع مبلمان اداری | نقد فیلم پدر | نقد فیلم رقصنده با گرگ ها | نقد فیلم جدایی نادر از سیمین | درباره اقتصاد کلان بیاموزید | درباره عکاسی بیاموزید: ISO چیست ؟ |

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 2 =