صفحه اصلی > هنرهای تجسمی : درباره عکاسی بیاموزید: ISO چیست ؟
ads

درباره عکاسی بیاموزید: ISO چیست ؟

ISO چیست

ISO چیست؟

ISO چیست ؟ یک تنظیمات دوربین است که حساسیت دوربین شما به نور را تعیین می کند. از نظر کیفیت تصویر ، مقدار ISO کم به معنای تاریک بودن تصویر و دانه (یا نویز) کمتری است. عدد ISO بالا به این معنی است که تصویر شما روشن تر و دانه بیشتری خواهد داشت.

با مقاله درباره عکاسی بیاموزید: ISO چیست ؟ با بامدادی ها همراه باشید.

حروف “ISO” مخفف سازمان بین المللی استاندارد سازی است ، گروهی که استانداردهای حساسیت به نور را در فیلم تعیین کرده است. اصطلاح گیر کرده و هنوز هم به حساسیت نور در عکاسی دیجیتال اشاره دارد.

ISO چیست

ISO چیست

اعداد ISO به چه معناست
اکثر دوربین های دیجیتال دارای مقادیر ISO زیر هستند:

ایزو 100
ایزو 200
ایزو 400
ایزو 800
ایزو 1600
ایزو 3200
ایزو 6400
هر شماره ISO نشان دهنده دو برابر شدن حساسیت به نور سنسور تصویر است. به عنوان مثال ، دوربینی که بر روی ISO 200 تنظیم شده باشد ، دو برابر حساسیت دوربین نسبت به استاندارد ISO 100 است.

ایزوی پایین به این معنی است که دوربین شما نسبت به نور حساسیت کمتری دارد و برای شرایط روشن بهتر مناسب است. ISO بالاتر یعنی دوربین دیجیتال شما نسبت به نور حساس تر شده و در تنظیمات تاریک عکس های بهتری می گیرد.

ISO چیست

ISO چیست

نحوه تعیین بهترین تنظیمات ISO
در اینجا ایده ای از معنای اعداد ISO برای شرایط خاص نور ارائه شده است.

ISO 100-200: بهترین حالت برای نور روز. نتیجه در یک تصویر واضح با دانه یا سر و صدای کم است. تنظیمات پیش فرض پایه ISO دوربین شما احتمالاً در این محدوده خواهد بود.

ISO 200-400: نور محیط کمی کمتر ، مانند داخل خانه در طول روز یا فضای باز در سایه.

ISO 400-800: در فضای داخلی ، با فلش.

ISO 800-1600: نور کم در داخل منزل یا شب هنگام که نمی توانید از فلاش استفاده کنید.

ISO 1600-3200: شرایط بسیار کم نور بدون فلاش. به دلیل نور کم ، تصویر شما دارای دانه یا دود دیجیتال زیادی خواهد بود.

تنظیمات ISO کمتر از 100 یا بالاتر از 6400 معمولاً برای مصارف تخصصی دوربین مانند عکسبرداری در شب ، حرکت بسیار سریع انجماد یا استفاده از لنز بلند روی دوربین دستی اختصاص داده می شود.

تحلیل نقاشی شب پرستاره
بیشتر بخوانید

نحوه تنظیم ISO بر روی دوربین دیجیتال

دوربین دیجیتال شما ممکن است به طور پیش فرض روی تنظیم “خودکار ISO” تنظیم شود ، این بدان معنی است که به طور خودکار حساسیت نور سنسور دوربین شما را به شرایط فعلی تنظیم می کند. برخی از دوربین ها از ISO نسبتاً پایینی برخوردار هستند که برای بیشتر عکاسی های معمولی در شرایط روز مناسب است.

برای لغو تنظیمات خودکار ISO ، “دستی” را در صفحه شماره گیری بالا یا صفحه نمایش خود انتخاب کنید.

ISO چیست

ISO چیست

ISO در فیلم چیست؟
در حالی که ISO بر روی دوربین دیجیتال به راحتی قابل تنظیم است ، ISO در عکاسی فیلم با فیلمی که انتخاب می کنید از پیش تعیین می شود. درجه بندی ISO هم روی جعبه و هم روی قوطی فیلم نوشته شده است. بعضی از دوربین های فیلم دارای یک دکمه ISO هستند که نشان می دهد در صورت فراموش شدن کدام فیلم ISO را در دوربین قرار داده اید.

پایان مقاله درباره عکاسی بیاموزید: ISO چیست ؟

منبع سایت مستر کلاس

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم فروشنده|کسب درآمد از طریق سایت دانلود|فیلم چرخش زمان|فیلم خانه ای روی آب|سریال Sweet Tooth|بهترین فیلم های جسیکا چستین|آموزش عکاسی تبلیغاتی|آموزش عکاسی از محصول

دیدگاهتان را بنویسید

هفت + یک =