جی کی رولینگ

جی کی رولینگ

جی کی رولینگ خالق مجموعه فانتزی “هری پاتر” ، یکی از محبوب ترین امتیازات کتاب و فیلم در طول تاریخ است.

جی کی رولینگ کیست؟
جی کی رولینگ ، نویسنده و فیلمنامه نویس بریتانیایی است که با مجموعه کتاب های کودکانه هفت کتاب هری پاتر شناخته می شود. این مجموعه بیش از 500 میلیون نسخه فروش داشته است و در یک فیلم پرفروش فیلم اقتباس شده است.

جی کی رولینگ

اوایل زندگی جی کی رولینگ
جی کی رولینگ در 31 ژوئیه 1965 در ییت انگلیس ، جوان رولینگ به دنیا آمد. او نام قلم خود را به نام J.K. ، نام مادربزرگش ، كاتلین ، را برای نام اصلی وارد كرد (رولینگ نام میانی ندارد).

جی کی رولینگ ، فارغ التحصیل دانشگاه اکستر ، در سال 1990 برای تدریس زبان انگلیسی به پرتغال نقل مکان کرد. وی در آنجا با روزنامه نگار پرتغالی خورخه آرانتس آشنا شد و با او ازدواج کرد. دختر این زوج ، جسیکا ، در سال 1993 متولد شد. پس از پایان ازدواجش ، رولینگ به همراه دخترش به ادینبورگ رفت و در نزدیکی خواهر کوچکش دی زندگی کرد.

بیشتر بخوانید: 100 فیلم برتر تاریخ

جی کی رولینگ در حالی که برای تأمین هزینه های دخترش جسیکا و خودش در زمینه رفاه اقتصادی تلاش می کرد ، روی اولین کتاب خود در مجموعه هری پاتر کار کرد. گفته می شود ایده این کتاب در حالی که وی در سال 1990 با قطار از منچستر به لندن در سفر بود ، به ذهن او خطور کرد.

کتابهای جی کی رولینگ

‘هری پاتر و سنگ جادو’
جی کی رولینگ سرانجام پس از چند بار رد ، كتاب اول خود را به نام هری پاتر و سنگ فلسفه به مبلغی معادل حدود 4000 دلار فروخت. این کلمه در ژوئن 1997 وارد قفسه های کتابخانه شد. کلمه “فیلسوف” در عنوان اصلی کتاب برای انتشار در آمریکا به “جادوگر” تغییر یافت.

این کتاب آغاز یک مجموعه هفت کتابی بود که شرح حال زندگی جادوگر جوان هری پاتر و گروه هم گروه او در مدرسه جادوگری هاگوارتز و جادوگری بود.

‘هری پاتر و تالار اسرار’
کتاب دوم مجموعه هری پاتر ، هری پاتر و اتاق اسرار ، در ژوئیه 1998 منتشر شد.

‘هری پاتر و زندانی آزکابان’
سومین کتاب از مجموعه جی کی رولینگ ، هری پاتر و زندانی آزكابان ، در ژوئیه 1999 در قفسه های فروشگاه قرار گرفت. در تابستان سال گذشته ، سه كتاب اول هری پاتر در مدت سه سال حدود 480 میلیون دلار درآمد داشته است ، كه بیش از 35 میلیون نسخه در 35 چاپ داشته است. زبان ها.

بیوگرافی ارنست گامبریچ
بیشتر بخوانید

واکنش خارق العاده به کتاب های رولینگ در ژوئیه سال 2000 به اوج خود رسید ، زمانی که جلد چهارم این مجموعه ، هری پاتر و جام آتش ، سریع ترین کتاب در 24 ساعت گذشته شد. این کتاب با چاپ 5.3 میلیون نسخه و پیش سفارش های بیش از 1.8 میلیون نسخه به چاپ رسیده است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم عروس فرانکنشتاین

“هری پاتر و راسته ققنوس”
بعد از تاریخ اکران به تعویق افتاده ، قسمت پنجم ، هری پاتر و سفارش ققنوس ، در ژوئن 2003 به کتابفروشی ها راه یافت.

“هری پاتر و شاهزاده دورگه”
قسمت ششم ، که در ژوئیه 2005 منتشر شد ، در 24 ساعت اول 6.9 میلیون نسخه در ایالات متحده فروخته شد. هری پاتر و شاهزاده نیمه خون بزرگترین افتتاح در تاریخ انتشار بود.

‘هری پاتر و یادگاران مرگ’
قبل از انتشار در ژوئیه 2007 ، قسمت هفتم و آخرین مجموعه از مجموعه های هری پاتر ، هری پاتر و یادگاران مرگ ، بزرگترین کتاب پیش سفارش در کتابفروشی های بارنز و نوبل و مرز و در Amazon.com بود. رولینگ قصد ندارد بیشتر از این مجموعه کتاب بنویسد ، اگرچه این احتمال را کاملاً رد نکرده است.

این مجموعه از پنج افسانه ذکر شده در مجموعه کتاب های هری پاتر ، داستان های Beedle the Bard ، در 4 دسامبر 2008 ، در یک مهمانی چای برای 200 دانش آموز در کتابخانه ملی اسکاتلند در ادینبورگ منتشر شد.

جی کی رولینگ تمام حق امتیازات این کتاب را به گروه سطح بالای کودکان (که به Lumos تغییر نام داده است) اهدا کرد ، خیریه ای که وی برای حمایت از کودکان نهادینه شده در اروپای شرقی بنیان نهاد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم زندگی شگفت انگیز

‘جای خالی گاه به گاه’
اولین کتاب جی کی رولینگ با هدف بزرگسالان ، جای خالی گاه به گاه ، در سپتامبر 2012 منتشر شد. این رمان ، یک کمدی تاریک درباره انتخابات محلی در شهر کوچک پگفورد انگلیس ، نظرات متفاوتی را دریافت کرد.

رولینگ سه کتاب دیگر با نام رابرت گالبرایت: كرم ابریشم در ژوئن 2014 و Career of Evil منتشر كرد كه در اكتبر 2015 منتشر شد و پس از آن Lethal White در سپتامبر 2018 منتشر شد.

زندگینامه ایلان ماسک | همه چیز در مورد نابغه دوست نداشتنی
بیشتر بخوانید

در آوریل 2015 ، سخنرانی شروع رولینگ در سال 2008 هاروارد در قالب کتاب با عنوان “زندگی های بسیار خوب: مزایای ناکامی و اهمیت تخیل” منتشر شد.

راهنمای خودسازی ، حکایات و توصیه های شخصی در مورد چگونگی پذیرفتن شکست و استفاده از تخیلات خود برای موفقیت ارائه می دهد. درآمد حاصل از این کتاب به سود Lumos ، سازمان غیرانتفاعی کودکان رولینگ است.

‘Harry Potter: A History of Magic’
در سال 2017 ، جی کی رولینگ در وب سایت خود اعلام کرد که دو کتاب جدید برای نمایش در کتابخانه بریتانیا منتشر می کند که بیستمین سالگرد انتشار اولین رمان خود ، هری پاتر و سنگ فلسفه را جشن می گیرد.

کتاب های هری پاتر: تاریخچه جادو (به عنوان نسخه بزرگسالان) و هری پاتر: سفری در تاریخچه جادو (نسخه کودک پسند) در 20 اکتبر منتشر شد و دارای نسخه های خطی ، تصاویر اصلی و کاوش است. از شخصیت های هری پاتر و جادو.

در ماه مه 2019 ، گزارش شد که جی کی رولینگ چهار داستان دیگر از هری پاتر را منتشر خواهد کرد. با این حال ، نویسنده سردرگمی را در وب سایت خود برطرف کرد و توضیح داد که “خواندن های الکترونیکی به اندازه لقمه” حاوی هیچ ماده جدیدی نیست. کتاب های یک سفر از طریق کتابهای صوتی همراه با کتاب تاریخ صوتی جادوگری که توسط ناتالی دورمر روایت شده اقتباس شده است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم تصنیف باستر اسکراگز

فیلم های هری پاتر
نسخه سینمایی اولین کتاب جی کی رولینگ ، هری پاتر و سنگ جادو ، در نوامبر 2001 منتشر شد و توسط کریس کلمبوس کارگردانی شد و دانیل ردکلیف ، اما واتسون و روپرت گرینت در آن بازی کردند.

آخر هفته افتتاحیه خود در ایالات متحده ، این فیلم با ركورد 8200 صفحه نمایش به نمایش درآمد و ركورد قبلی گیشه را شكست داد و 93.5 میلیون دلار درآمد کسب كرد (20 میلیون دلار بیشتر از ركورددار قبلی ، دنیای گمشده: پارک ژوراسیک 1999). این سال به عنوان پردرآمدترین فیلم سال 2001 به پایان رسید.
فیلم های دوم و سوم این مجموعه – هری پاتر و اتاق اسرار (2002) ، به کارگردانی کلمبوس ، و هری پاتر و زندانی آزکابان (2004) ، به کارگردانی آلفونسو کوارون – هرکدام از گیشه های مشابه رکورد شکنی برخوردار بودند موفقیت هری پاتر و جام آتش به کارگردانی مایک نیول در سال 2005 اکران شد.

زندگینامه استیون هاوکینگ
بیشتر بخوانید

فیلم پنجم ، هری پاتر و سفارش ققنوس ، به کارگردانی دیوید یتس ، در سال 2007 اکران شد. فیلم شامل فیلم نامه ای از مایکل گلدنبرگ ، فیلمنامه نویس بود که جایگزین استیو کلووس ، نویسنده فیلمنامه چهار فیلم اول شد.

نسخه سینمایی قسمت ششم ، هری پاتر و شاهزاده نیمه خون ، به کارگردانی ییتس ، در ژوئیه 2009 اکران شد. آخرین فیلم هفتمین کتاب این مجموعه در دو قسمت منتشر شد: هری پاتر و یادگاران مرگ قسمت 1 (2010) و قسمت 2 (2011) ، هر دو به کارگردانی یتس ساخته شده اند.

مجموعه فیلم های Fantastic Beasts
در سال 2013 ، رولینگ یک سری فیلم جدید را با برادران وارنر اعلام کرد. طبق گزارش Entertainment Weekly ، جی کی رولینگ توضیح داد که فیلم های ساخته شده توسط او در سال 2001 در کتاب هاگارتز کتاب “جانوران خارق العاده” و “کجا می توان آنها را پیدا کرد” از “جامعه جادوگران و جادوگران در سراسر جهان گرفته می شود. من 17 سال خیلی خوشحال بودم ، “اما” نه پیش درآمد و نه دنباله ای برای مجموعه “هری پاتر” نیست ، بلکه گسترش دنیای جادوگران است. “

ساخته شده از فیلمنامه ای توسط رولینگ – اولین فیلم نامه نویسی او – و با بازی ادی ردماین ، Fantastic Beasts and Where to Find Them در نوامبر 2016 اکران شد. در ادامه ردپای خلاقیت های قبلی رولینگ که به صفحه نمایش بزرگ راه یافت ، Fantastic Beasts مخاطبان را خیره کرد با تصاویر آن از جادوگری و بیش از 800 میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته است.
دنباله این فیلم پیش از زمان برنامه ریزی شده برای اکران در نوامبر 2018 برای تصمیم گیری برای حضور جانی دپ در بازیگران ، جنجال ایجاد کرد. در زمانی که بازیگران و مدیران با نفوذ هالیوود به دلیل بی احتیاطی های گذشته مورد انتقاد قرار می گرفتند ، ادعاهای سو abuse استفاده خانگی که منجر به طلاق دپ از امبر هرد شده بود ، طرفداران را نگران کرده بود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم روزهای بهشت

با این حال ، در اواخر سال 2017 ، هر دو رولینگ و برادران وارنر بیانیه هایی در حمایت از جانی دپ صادر کردند. رولینگ گفت: “من و سازندگان فیلم نه تنها با انتخاب بازیگران اصلی خود راحت هستیم ، بلکه از اینکه جانی در نقش یک شخصیت اصلی در فیلم ها بازی می کند واقعاً خوشحالیم.”
سایت اینترنتی جی کی رولینگ
در سال 2014 ، جی کی رولینگ داستان کوتاهی در مورد بزرگسالان هری پاتر و دیدار مجدد مدرسه هاگوارتز در وب سایت خود Pottermore منتشر کرد. از زمان راه اندازی سایت ، او داستان ها و اطلاعات بیشتری در مورد همه چیز هری پاتر اضافه کرده است
بازی هری پاتر و کودک نفرین شده
در ژوئن 2016 ، هری پاتر و کودک نفرین شده ، نمایشی دو بخشی که توسط جك تورن نوشته شده و براساس یك ایده اصلی توسط تورن ، رولینگ و جان تیفانی كارگردان ساخته شده بود ، در صحنه لندن برای تماشاگران فروخته شده ظاهر شد.

بیوگرافی آشپز مشهور گوردون رمزی
بیشتر بخوانید

اگرچه او در ابتدا گفته بود که هری پاتر و یادگاران مرگ آخرین کتاب این مجموعه خواهد بود ، اما در این نمایش هری پاتر بزرگسال حضور دارد و رسماً به عنوان هشتمین قسمت از این مجموعه معرفی می شود.

بیشتر بخوانید: فیلم جواهرات تراش نخورده

بازیگران این نمایش با فیلم های اصلی متفاوت هستند. ماه بعد ، مانند كتابهای قبلی او ، طرفداران در كتابفروشی ها صف كشیده بودند و منتظر پخش نیمه شب فیلمنامه جك تورن برای هری پاتر و كودك نفرین شده بودند.

همسر و فرزندان جی کی رولینگ
در 26 دسامبر 2001 ، رولینگ با دکتر نیل موری متخصص بیهوشی در خانه این زوج در اسکاتلند ازدواج کرد. آنها دو فرزند دارند ، دیوید (متولد 2003) و مکنزی (متولد 2005). رولینگ از ازدواج قبلی خود یک فرزند به نام جسیکا (متولد 1993) دارد.

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

«پست قبلی

پست بعدی»

دیدگاهتان را بنویسید

دو × پنج =