میکا والتاری

میکا والتاری

میکا والتاری که به طور کامل میکا تویمی والتاری است (متولد 19 سپتامبر 1908 میلادی ، هلسینکی ، فنلاند و درگذشت 26 اوت 1979 هلسینکی) نویسنده فنلاندی که رمان های تاریخی اش پرفروش ترین های بین المللی بود.

میکا والتاری در دانشگاه هلسینکی در رشته الهیات و فلسفه تحصیل کرد.

رمان های ابتدایی او مربوط به بحران های نسلی بود که بین جنگ های جهانی روی سن آمدند.

میکا والتاری با ظهور Sinuhe، egyptiläinen (1945؛ مصری ، 1949) ، روایتی از زندگی در مصر 1000 سال قبل از تولد مسیح به رسمیت شناخته شد.

این فیلم به یک فیلم متحرک هالیوودی (1954) تبدیل شد. آثار دیگر عبارتند از : میکائیل حکیم (1949 ؛ سرگردان ، 1951) ، یوهانس آنجلوس (1952 ؛ فرشته تاریکی ، 1953) ، و تورمس ، کوئله ماتون (1955 ؛ اتروسک ، 1957) ؛ Valtakunnan salaisus (1959 ؛ راز پادشاهی ، 1961) ؛ و Ihmiskunnan viholliset (1964 ؛ رومی ، 1966) است .

شهرت والتري به خاطر داستان هاي تاريخي اش است. مشهورترین اثر وی مصری است که در خلال سلسله هجدهم در سال 1300 قبل از میلاد در مصر تنظیم شد و در سال 1945 منتشر شد.

بلافاصله با تبدیل شدن به یک کتاب پرفروش بین المللی این کتاب به موضوعات سرخوردگی و استعفا در بین بورژوازی فنلاند هنگام جنگ جهانی دوم می پردازد و باعث از بین رفتن تمام ارزشهای آن شد.

بسیاری از رمانهای والتاری حول سرنوشت ارزشهای اومانیستی در جهان ماتریالیسم متمرکز شده اند. پس از جنگ جهانی دوم والتاری شروع به نوشتن رمان های تاریخی کرد که بیانگر بدبینی و بعداً جهان بینی مسیحی وی بود.

هنگامی که یک والتاری بیست ساله به یکی از چهره های برجسته مشعلداران تبدیل شد یک جنبش ادبی فنلاندی بود که از آینده پژوهی روسیه و ایتالیا الهام گرفته بود و می خواست ادبیات فنلاندی را به بقیه اروپا ببرد.

زندگینامه میکا والتاری

میکا والتاری

میکا والتاری در بسیاری از ژانرهای ادبی نشر داستانهای جنایی ، شعرها ، داستان های کوتاه ، مقاله ها ، افسانه ها ، کتاب های سفر ، فیلمنامه ها ، نمایشنامه ها و خاطرات را درگیر کرد که برخی از آنها با نام قلم در مجلات فنلاند منتشر شد.

بیوگرافی جیمز هاردن
بیشتر بخوانید

میکا والتاری اولین نویسنده برجسته جنایی فنلاندی بود که مجموعه های Inspector Palmu وی در سطح جهانی مشهور هستند و توسط ماتی کاسیلا برای فیلم اقتباس شده است.

بعداً طبق خواسته عموی خود توویو به عنوان دانشجوی الهیات در دانشگاه هلسینکی ثبت نام کرد اما خیلی زود الهیات را به نفع فلسفه زیبایی شناسی و ادبیات کنار گذاشت و در سال 1929 فارغ التحصیل شد.

هنگام تحصیل او به مجلات مختلف کمک می کرد و شعر و داستان می نوشت و اولین کتاب خود را به نام Jumalaa paossa در سال 1925 منتشر کرد و این موفقیت بود با وجود اینکه فقط 72 صفحه بود 3000 نسخه فروخت.

در سال 1927 او به پاریس رفت و در آنجا اولین رمان بزرگ خود را به نام Suuri Illusioni (“توهم بزرگ”) نوشت که داستانی از زندگی بوهمیاست و از نظر سبک ، رمان معادل فنلاندی با آثار نویسندگان آمریکایی نسل گمشده در نظر گرفته می شود. (در رمان تاریخی والتري ماجراجو كه در قرن شانزدهم اتفاق می افتد ، قهرمان داستان يك فنلاندی است كه تقريباً در همان سنی كه نویسنده در قرن 20 به همان شهر رفته است برای تحصیل به پاریس می رود).

میکا والتاری

Suuri Illusioni با فروش 8000 نسخه و تبدیل مایکا والتاری به نویسنده ای مشهور یک ضربه غافلگیرکننده بود.  والتری همچنین برای مدتی عضوی از جنبش ادبی لیبرال Tulenkantajat بود ، گرچه بعداً دیدگاههای سیاسی و اجتماعی وی محافظه کارانه شد.

میکا والتاری در 8 مارس 1931 با مارجاتا لووكونن كه سال گذشته در حین خدمت سربازی ملاقات كرده بود ، ازدواج كرد و در 4 ژانویه 1932 صاحب یك دختر به نام ساتو شدند.

بیشتر بخوانید: نقد انیمیشن مدفن کرم‌های شب‌تاب|رمان های برتر ادبیات فرانسه|فصل دوم سریال Warrior Nun|بهترین فیلم های هانکه|فصل دوم سریال Raising Dion|سبک موسیقی نیو ایج|معرفی سریال آینه سیاه|فیلم شب شکارچی|انیمیشن رایا و آخرین اژدها|بهترین فیلم های درام تاریخ سینما

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

«پست قبلی

پست بعدی»

دیدگاهتان را بنویسید

دوازده − 3 =