صفحه اصلی > هنرهای تجسمی : 7 نکته برای عکاسی منظره سیاه و سفید
ads

7 نکته برای عکاسی منظره سیاه و سفید

عکاسی منظره

برخی از بهترین عکاسی های جهان در دسته ای قرار می گیرند که به عکاسی منظره معروف است. از یک پارک ملی در یوتا گرفته تا یک ساحل صخره ای در مین تا دریاچه ای درخشان در شمال نیویورک ، ایالات متحده مملو از مناظر باشکوهی است که سوژه های عکاسی فوق العاده ای را ایجاد می کند. عکاسی منظره سیاه و سفید زیرمجموعه ای از این ژانر است که برخی از هیجان انگیزترین عکس ها را در عکاسی ایجاد می کند.

عکاسی منظره چیست؟

عکاسی منظره عکاسی است که در فضای باز بزرگ انجام می شود. این عکاسی جدا از آنچه ما به عنوان عکاسی طبیعت می شناسیم ، است. معمولاً عکاسی از منظره یک منظره طبیعی چشمگیر را ثبت می کند – یک رشته کوه های تأثیرگذار ، یک میدان آرام و وسیع ، یک رودخانه خروشان – بدون حضور انسان (البته در کنار عکاس).

عکاسی منظره سیاه و سفید

عکاسی منظره

بهترین دوربین برای عکاسی منظره سیاه و سفید چیست؟

در حالی که امکان عکاسی با هر دوربینی – حتی با تلفن هوشمند – وجود دارد ، عکاسان حرفه ای منظره از دوربین دیجیتال بدون آینه یا DSLR برای عکاسی منظره استفاده می کنند. فیلم سیاه و سفید هنوز برای خرید (بیشتر به صورت آنلاین) در دسترس است ، اما با توجه به پیشرفت های انجام شده در عکاسی دیجیتال در طول این سالها ، بهتر است با DSLR عکاسی کنید.

دوربین های بدون آینه و DSLR حداکثر کنترل را بر روی تنظیمات دوربین ارائه می دهند ، به این معنی که نه تنها کیفیت پایه تصویر به طور خودکار برتر است ، بلکه امکان ایجاد تصاویر با ظاهر حرفه ای نیز بی پایان است.

دوربین دیجیتال بدون آینه و DSLR نیز به عکاس اجازه می دهد تا لنزها را عوض کند.

برای عکاسی گسترده از منظره ، مانند دره ها و غارها ، از لنزهای واید مانند نیکون 14-24 میلی متری استفاده کنید.

برای تصاویر دقیق تر و نزدیک ، از استفاده از لنزهای زوم یا لنزهای تله ، مانند 70-200 میلی متر کانن ، نترسید.

با فاصله های کانونی مختلف (فاصله در میلی متر بین لنز و حسگر دوربین) آزمایش کنید تا ببینید چگونه یک ویستا یکسان می تواند به روش های مختلف ارائه شود.

آموزش عکاسی در فضای باز
بیشتر بخوانید

چه موضوعاتی برای عکاسی منظره سیاه و سفید مناسب است؟

عکاسی منظره سیاه و سفید یک ابزار کلیدی را از پالت یک هنرمند حذف می کند: رنگ. برای جبران این امر ، بهترین عکاسی سیاه و سفید از منظره (که به عنوان عکاسی منظره تک رنگ نیز شناخته می شود) به دنبال موضوعات خاصی است که می تواند بدون رنگ جذاب باشد.

به دنبال چشم اندازهایی باشید که کنتراست بالایی را ایجاد می کنند. به آسمانی درخشان در مقابل تپه های تاریک یا دره ای با جوهر عمیق در زیر منظره ای با نور خوب فکر کنید. چنین موضوعی تضاد قابل توجهی بین روشن و تاریک ارائه می دهد و این تضادها در یک عکس سیاه و سفید درخشان می شوند.

از بافت به عنوان روش دیگری برای بیان تضاد استفاده کنید. پوست خشن درخت تنه یک نوار پیوسته سایه و نور را ارائه می دهد. یا از دو شی برای نشان دادن کنتراست بافت استفاده کنید. تصور کنید یک صخره صاف است که از آن گلسنگ فازی بیرون می آید. یا شاید پرندگان پر روی سطح دریاچه شیشه ای.

بهترین مناظر سیاه و سفید اغلب همان منظره هایی هستند که ممکن است در مناظر رنگی نشان داده شوند. اگر آسمان آبی سوراخ کننده ای را بر فراز کوههای سرسبز مشاهده کردید ، یک تصویر سیاه و سفید را در کنار یک عکس رنگی امتحان کنید. کوهها سیاههای عمیقی را در اختیار شما قرار می دهند در حالی که آسمان مجموعه ای از نور بافت را ارائه می دهد.

عکاسی منظره سیاه و سفید

عکاسی منظره سیاه و سفید

روش آنسل آدامز برای گرفتن عکس از منظره سیاه و سفید

آنسل آدامز مشهورترین عکاس منظره آمریکا است و تقریباً 100 سال پس از اولین نمایشگاه های هنری زیبا ، او همچنان استاندارد طلایی برای عکاسی منظره سیاه و سفید است که همه از استادان مدرن گرفته تا آماتورهایی که در حیاط خلوت خود آزمایش می کنند.

آدامز پیشگام روشی بود که به عنوان سیستم منطقه شناخته می شود. هنگام عکاسی از یک صحنه ، او آن را به ده منطقه تقسیم می کند ، که بر اساس میزان نور منعکس شده آنها شمارش می شود. در سیستم منطقه ای آدامز ، رنگ مشکی خالص صفر و سفید خالص ده نشان داده می شود ، با یک گرادیان تدریجی از ناحیه های یک تا نهم که رنگهای دیگر را شامل می شود.

نقاشی بانوی صخره‌ها
بیشتر بخوانید

آدامز تنظیمات دوربین خود را در تاریک ترین مناطق در یک صحنه تنظیم کرد. با لنگر انداختن در اطراف آن مناطق تاریک ، آدامز اطمینان داد که مناطق سایه دار جزئیات خود را از طریق نوردهی دقیق حفظ می کنند – چیزی که در چاپ سیاه و سفید نهایی به دست آمد.

کاری که آدامز به صورت دستی انجام داد ، اکنون می تواند از طریق فناوری دوربین دیجیتال به صورت دیجیتالی به دست آید. اکثر دوربین های DSLR امروزه هشدارهای سایه و برجسته ای را ارائه می دهند که قبل از عکاسی در منظره یاب LCD آنها ظاهر می شود. اگر صحنه افقی شما دارای نور شدید باشد که برای سنسور دوربین شما قابل کنترل نیست ، به شما هشدار می دهد.

پس از عکاسی ، دوربین دیجیتال شما می تواند یک هیستوگرام را نمایش دهد ، که نمایشی گرافیکی از ارزش لحن عکس شما است. هیستوگرام یک عکس با ترکیب خوب نشان می دهد که اکثریت پیکسل ها از افراطی ترین سیاه پوستان و سفیدهای شدید دور هستند. اگر عکس شما بیشتر حاوی افراط است ، باید نوردهی خود را تنظیم کنید تا مبادا جزئیات فوق العاده ای را در تصویر سیاه و سفید نهایی خود از دست بدهید.

7 نکته برای گرفتن عکس های منظره سیاه و سفید بهتر

مانند همه عکاسی ، اجرای تصاویر منظره سیاه و سفید بهتر نه تنها از مهارت بلکه از تجربه گسترده نیز برخوردار است. از برخی جهات هیچ جایگزینی برای تمرین وجود ندارد. با این حال ، این نکات عکاسی را در نظر بگیرید زیرا مربوط به عکاسی سیاه و سفید ، عکاسی منظره و به طور کلی هنرهای عکاسی است.

فیلترهای چگالی خنثی بهترین دوست یک عکاس سیاه و سفید هستند. در واقع هر عکاس فضای باز ، از عکاسان طبیعت گرفته تا پرتره نویسان هنرهای زیبا ، اغلب مجبورند با هوس های خورشید مبارزه کنند. فیلتر تراکم خنثی درجه بندی شده می تواند نور خورشید را خاموش کرده و طیف رنگی و سایه های خاکستری مورد نیاز برای عکاسی تجاری و هنری زیبا را فراهم کند.

در صورت امکان ، از دیافراگم کوچک و تا حد ممکن ISO کم استفاده کنید. عکس های سیاه و سفید زمانی تمرکز می کنند که دارای تمرکز واضح ، ثابت و حداقل نویز دیجیتالی باشند. این تنظیمات به دستیابی به آن اهداف کمک می کند. ممکن است مجبور شوید تنظیمات خود را با لنزهای مختلف ترکیب کرده و مطابقت دهید. یک لنز زاویه باز ممکن است به تنظیمات دوربین مشابه یک لنز تله با عمق میدان کم پاسخ ندهد.

قوانین طلایی ترکیب بندی در عکاسی
بیشتر بخوانید

هنگام عکاسی در شب ، از نوردهی طولانی با سرعت شاتر پایین استفاده کنید تا نور لازم به سنسور دوربین برسد. اما حتی زمانی که نور خورشید در دسترس است – مانند ساعت طلایی – نوردهی طولانی می تواند تصاویری جذاب ایجاد کند.

به یاد داشته باشید که قوانین اساسی ترکیب بندی در عکاسی منظره سیاه و سفید اعمال می شود. موضوعی را انتخاب کنید که قاب طبیعی ، الگوهای قابل توجه و خطوط اصلی را ارائه دهد. به عنوان عکاس ، شما نیز مسئول قرار دادن افق و تغییر دیدگاه خود هستید. این قوانین در مورد عکاسی رنگی صدق می کند ، اما می تواند برای تولید تصاویر سیاه و سفید خوب نیز مورد استفاده قرار گیرد.

عکاسی منظره سیاه و سفید

عکاسی منظره سیاه و سفید

چه در حال گرفتن عکس های سیاه و سفید یا رنگی هستید ، از قانون یک سوم پیروی کنید ، یک ترفند محبوب برای ساختن عکس های کاملاً متعادل و از نظر زیبایی. قانون یک سوم شبکه ای از سه خط افقی و سه خط عمودی ایجاد می کند که می توانید آن را از طریق منظره یاب یا صفحه پشتی دوربین خود تنظیم کنید. نقاطی که خطوط به هم می رسند ، نقاط مورد علاقه هستند ، بنابراین پویاترین یا قانع کننده ترین قسمت های موضوع اصلی را در خارج از مرکز در چپ-سوم یا راست-سوم قاب قرار دهید.

فضای منفی را در اطراف نقطه مورد علاقه خود یا قسمت وسیعی از عکس که عمدتا “خالی” است برای ایجاد تعادل بین عکس بگذارید. به یک درخت همیشه سبز در کنار یک میدان پوشیده از برف یا یک فانوس دریایی در کنار یک اقیانوس آبی روشن شلیک کنید. هنگامی که به سیاه و سفید تبدیل می شوند ، این تضادها می توانند بسیار چشمگیر باشند.

به یاد داشته باشید که حتی اگر یک روز را صرف عکاسی منظره رنگی کنید ، هر تصویر دیجیتالی را می توانید به راحتی سیاه و سفید نشان دهید – چه از طریق نرم افزارهای رایانه ای مانند Adobe Lightroom و چه از طریق خود دوربین دیجیتال.

منبع با دوربین

بیشتر بخوانید:

فیلم ماجرا | سریال ویچر | فیلم تراژدی مکبث | نقد فیلم پیچ اشتباه | چگونه یک صحنه اکشن بنویسیم | تکنیک Panning ( پنینگ ) در عکاسی | آموزش عکاسی از سوژه متحرک | مدل رنگ HSV (رنگ، ​​اشباع، ارزش) چیست؟ | تحلیل نقاشی مرد ویترویوسی | فیلم ژنرال | آموزش عکاسی در فضای باز

دیدگاهتان را بنویسید

1 + 19 =