صفحه اصلی > هنر و سرگرمی : مدل رنگ HSV (رنگ، ​​اشباع، ارزش) چیست؟
ads

مدل رنگ HSV (رنگ، ​​اشباع، ارزش) چیست؟

مدل رنگ HSV

مدل رنگ HSV : رنگ ، اشباع و ارزش ویژگی های اصلی رنگ هستند که به ما اجازه می دهند بین رنگ های مختلف تمایز قائل شویم. استفاده موثر از رنگ یکی از ضروری ترین عناصر در عکاسی است ، زیرا رنگ می تواند چشم بیننده را به ترکیب شما بکشاند و بر روحیه و تأثیر احساسی عکس شما تأثیر بگذارد.

با مقاله مدل رنگ HSV با سایت بامدادی ها همراه باشید.

رنگ چیست؟

رنگها سه رنگ اصلی (قرمز ، آبی و زرد) و سه رنگ ثانویه (نارنجی ، سبز و بنفش) هستند که در چرخه رنگ یا دایره رنگ ظاهر می شوند. وقتی به رنگ اشاره می کنید ، به رنگ خالص یا طیف قابل مشاهده رنگهای اصلی که در رنگین کمان دیده می شود اشاره می کنید.

مدل رنگ HSV

مدل رنگ HSV

اشباع چیست؟

اشباع رنگ عبارت است از خلوص و شدت رنگی که در تصویر نشان داده می شود. هرچه میزان اشباع رنگ بیشتر باشد ، روشن تر و شدیدتر است. هرچه میزان اشباع رنگ یا کروم کمتر باشد ، رنگ آن در مقیاس خاکستری به خاکستری خالص نزدیکتر است. در اینجا در راهنمای ما درباره اشباع بیشتر بدانید.

ارزش رنگ چیست؟

مقدار رنگ به روشنایی یا تاریکی نسبی یک رنگ اشاره دارد. ما ارزش رنگ را بر اساس مقدار نور منعکس شده از سطح و جذب شده توسط چشم انسان درک می کنیم. ما از شدت نوری که به چشم می رسد به عنوان “روشنایی” یاد می کنیم.

نحوه تنظیم رنگ ، اشباع و ارزش

درک و تسلط بر رنگ ، اشباع و ارزش برای هر عکاسی ضروری است. تنظیم یک یا همه این عناصر می تواند تأثیر بسزایی در سبک و تأثیر احساسی عکاسی شما داشته باشد.

برنامه هایی مانند Adobe Photoshop حاوی مدلهای رنگی هستند که به شما امکان تجزیه و تحلیل و دستکاری تصویر را برای جلوه دلخواه می دهند.

مدل رنگ HSV : مقیاس HSV (که مخفف Hue Saturation Value است) یک بازخوانی عددی از تصویر شما را ارائه می دهد که با نام رنگ های موجود در آن مطابقت دارد. رنگ در درجه از 0 تا 360 اندازه گیری می شود. به عنوان مثال ، رنگ فیروزه ای بین 181-240 درجه و سرخابی بین 301-360 درجه کاهش می یابد.

6 نوع مجسمه سازی : راهنمای سبک های مجسمه سازی اروپا
بیشتر بخوانید

مقدار و اشباع رنگ هر دو در مقیاس 0 تا 100 درصد تجزیه و تحلیل می شوند. بیشتر رنگچین های دیجیتالی بر اساس مقیاس HSV هستند و مدلهای رنگی HSV برای انتخاب رنگهای دقیق برای هنر ، مجموعه رنگها و گرافیک دیجیتال بسیار مفید هستند.

مدل رنگ RGB : مدل رنگ RGB بر اساس نظریه رنگ است که می توان همه رنگهای قابل مشاهده را با استفاده از رنگهای اصلی اضافی قرمز ، سبز و آبی ایجاد کرد. همانطور که میزان این رنگهای اصلی را تنظیم می کنید ، می توانید رنگ متفاوتی مانند آبی ، آبی ، قرمز یا فوشیا ایجاد کنید.

درک مدل رنگ RGB برای عکاسان مهم است زیرا این مدل رنگی است که در اکثر مانیتورهای کامپیوتر استفاده می شود. بنابراین اگر قرار است عکاسی شما روی صفحه کامپیوتر یا به صورت آنلاین نمایش داده شود ، استفاده از فضای رنگی RGB مفید است.

مدل رنگ HSV

مدل رنگ HSV

رنگ ، اشباع و جنبه های ارزشمند رنگ چگونه بر عکاسی شما تأثیر می گذارد؟
تنظیم رنگ ، اشباع و ارزش می تواند تأثیر زیادی بر ترکیب کلی تصاویر شما بگذارد. حتی کوچکترین تنظیم می تواند بر نحوه درک عکس توسط بیننده تأثیر بگذارد.

تنظیم رنگ برای تصحیح رنگ: تنظیم رنگ اصلی عکس شما اجازه می دهد تا تغییراتی را در یک رنگ ایجاد کنید بدون اینکه بر سایر رنگهای عکس تأثیر بگذارد. تنظیمات اضافی رنگ و دستکاری رنگ روشن می تواند به شما کمک کند تعادل رنگ سفید یا رنگ پس زمینه را بدون تأثیر بر طرح رنگ کلی خود تغییر دهید.

اشباع بیش از حد در برابر کم اشباع: تصاویر اشباع شده بیش از حد واقع گرایانه یا افزایش یافته احساس می شوند. تصاویر با اشباع بالا تصور مصنوعی بودن را ایجاد می کنند و رنگ های اشباع شده در صورت استفاده موثر می توانند بسیار چشمگیر باشند.

از سوی دیگر ، می توانید عکس ها را به صورت انتخابی غیر اشباع کنید تا جنبه های خاصی از تصویر خود را برجسته کنید. انتخاب ناحیه ها یا رنگهای خاص برای اشباع در حالی که بقیه تصویر شما اشباع نشده است می تواند به بیننده در جهت هدایت عناصر تصویر شما که می خواهید بر آنها تأکید کنید ، کمک کند.

جاسپر جان: راهنمای زندگی و آثار جاسپر جان
بیشتر بخوانید

احساسات: ارزش اشباع بر احساسات یک عکس تأثیر می گذارد. یک تصویر خاموش معمولاً احساسات مبهم یا محدود را منتقل می کند ، در حالی که رنگهای اشباع شده عموماً نشان دهنده احساس و اشتیاق شدید است. به این فکر کنید که می خواهید تصاویر شما چه نوع تأثیر احساسی داشته باشند و چگونه افزایش یا کاهش اشباع می تواند به شما در دستیابی به این زیبایی کمک کند.

برای تأکید از تنظیمات ارزش استفاده کنید: وجود کنتراست بالا در مقیاس ارزش بین اشیایی که عکاسی می کنید به شما کمک می کند تا فضا و جدایی ایجاد کنید ، در حالی که درجه بندی ارزش به تأکید بر خطوط ، عمق و جزئیات روی سطح کمک می کند. اگر مقادیر موجود در یک تصویر به یکدیگر نزدیک باشند ، به طور کلی باعث صاف شدن شکل ها در یکدیگر می شود و در نتیجه تصویری به نظر می رسد که شکل ها با هم ترکیب می شوند.

مدل رنگ HSV

مدل رنگ HSV

اگر مقادیر متضاد باشند ، از طرف دیگر ، اشکال ظاهر می شوند و جدا می شوند و باعث برجسته شدن آنها می شود. دستکاری یک تصویر به این دلیل که ارزش آن زیاد است یا ارزش کم ، بنابراین نقاط متفاوتی را در عکاسی شما ایجاد می کند.

منبع با دوربین

بیشتر بخوانید:

نقد انیمیشن The Croods: A New Age | انیمیشن خانواده کرودها : عصر جدید | سریال مداخله سگ | بهترین فیلم های ژان پیر ملویل | بیوگرافی آلبرت انیشتین | بهترین فیلم های بتی دیویس | دوره باروک در موسیقی | راهنمای موسیقی انجیل : تاریخچه مختصری از موسیقی انجیل | آموزش عکاسی با موبایل | راهنمای تکنیک ویبراتو : ۷ نوع ویبراتو | نقد فیلم فرار از موگادیشو

دیدگاهتان را بنویسید

2 × سه =