صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : زندگینامه تد باندی
ads

زندگینامه تد باندی

تد باندی

زندگینامه تد باندی : 

تد باندی قاتل و تجاوزگر سریالی آمریکایی یکی از بدنام ترین جنایتکاران در اواخر قرن بیستم بود که در دهه 1970 حداقل 20 زن را کشت. او در سال 1989 روی صندلی برقی اعدام شد.

تد باندی کی بود؟

تد باندی قاتل زنجیره ای دهه 1970 ، متجاوز و نکروفیلیک بود. او در سال 1989 بر روی صندلی برقی فلوریدا اعدام شد. پرونده وی از آن زمان الهام بخش بسیاری از رمان ها و فیلم ها در مورد قاتلان سریالی بوده است.

والدین و خواهران و برادران تد باندی

النور لوئیز کاول ، که توسط لوئیز رفت ، 22 ساله بود و هنگام به دنیا آوردن پسرش تد ، ازدواج نکرده بود. به گفته آن رول ، همکار تد و نویسنده کتاب “بیگانه در کنار من” ، پدر تد ممکن است لوید مارشال ، جانباز نیروی هوایی و فارغ التحصیل از ایالت پن باشد.

منابع دیگر نام پدر تد را جک ورثینگتون داشتند ، در حالی که برخی شایعات حاکی از آن بود که پدرش نیز پدربزرگ او بوده است. از آنجا که در شناسنامه تد نام پدرش “ناشناخته” است ، ممکن است هویت پدر بیولوژیکی او هرگز تأیید نشود.

در سال 1951 ، لوئیز با جانی باندی ازدواج کرد. در حالی که تد نام او را گرفته بود ، ظاهراً او نسبت به ناپدری اش که از او به دلیل بی سوادی و طبقه کارگر ناراضی بود ، احترام زیادی قائل نبود. جانی و لوئیز چندین فرزند با هم داشتند.

لوئیز به عنوان منشی در دانشگاه Puget Sound کار می کرد و هنوز در دهه 1970 با جانی ازدواج کرد که تد به جنایات خود متهم شد. او سالها از باور اتهامات خودداری کرد ، اگرچه پس از اعتراف او موضع خود را تغییر داد.

زندگی اولیه

باندی در 24 نوامبر 1946 در برلینگتون ، ورمونت متولد شد. زندگی باندی به عنوان شرم پنهانی مادرش آغاز شد ، زیرا تولد نامشروع او باعث تحقیر والدین عمیقاً مذهبی او شد. لوئیز تد را در خانه ای برای مادران مجرد در ورمونت تحویل داد و بعداً پسرش را به فیلادلفیا نزد پدر و مادرش آورد.

تد باندی

تد باندی

باندی برای پنهان کردن این واقعیت که او یک فرزند نامشروع است ، به عنوان فرزند خوانده پدربزرگ و مادربزرگش بزرگ شد و به او گفته شد که مادرش خواهر او است. النور چند سال بعد با باندی به تاکوما ، واشنگتن رفت و به زودی با ناپدری اش جانی ازدواج کرد.

از هر نظر ظاهری ، باندی در خانواده ای محتوا و طبقه کارگر بزرگ شد. او در سنین پایین علاقه غیرمعمول به کلاهبردار نشان داد. در حدود 3 سالگی شیفته چاقوها شد. باندی ، بچه ای خجالتی اما درخشان ، در مدرسه خوب درس می خواند اما نه با همسالانش.

بیوگرافی هنک ویلیامز
بیشتر بخوانید

در نوجوانی ، جنبه های تیره تری از شخصیت او ظاهر شد. باندی دوست داشت در پنجره های دیگران به تماشا بنشیند و هیچ فكری نمی كرد كه چیزهایی را كه از دیگران می خواهد بدزدد.

تحصیلات

باندی در سال 1972 در رشته روانشناسی از دانشگاه واشنگتن فارغ التحصیل شد. او در دانشکده حقوق در یوتا پذیرفته شده بود ، اگرچه هرگز مدرک خود را دریافت نمی کرد.

هنگامی که دانشجوی دانشگاه واشنگتن بود ، باندی عاشق یک زن جوان ثروتمند و زیبا از کالیفرنیا شد. او همه چیز را داشت که او می خواست: پول ، طبقه و نفوذ. او از جدایی آنها ویران شد. بسیاری از قربانیان بعدی باندی شبیه دوست دخترش در دانشگاه بودند – دانشجویان جذاب با موهای بلند و تیره.

در اواسط دهه 1970 ، باندی تغییر شکل داد و از نظر ظاهری اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرد و در مسائل اجتماعی و سیاسی فعال تر شد. او حتی یک توصیه نامه از فرماندار جمهوری خواه واشنگتن پس از کار در مبارزات انتخاباتی خود دریافت کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه آموزش تد باندی کار او را به عنوان یک قاتل سریالی تسهیل کرد

قربانیان

باندی به 36 مورد قتل زنان جوان در چندین ایالت در دهه 1970 اعتراف کرد ، اما کارشناسان معتقدند که آمار نهایی ممکن است به 100 یا بیشتر نزدیک شود. تعداد دقیق زنانی که باندی کشته شده است هرگز مشخص نمی شود. قتل های او معمولاً از الگوی وحشتناکی پیروی می کرد: او اغلب قبل از کتک زدن قربانیان خود به آنها تجاوز می کرد.

در حالی که بحث هایی در مورد زمان شروع باندی در قتل وجود دارد ، اکثر منابع می گویند که او قتل عام خود را در حدود 1974 آغاز کرد. در این زمان ، بسیاری از زنان در منطقه سیاتل و در نزدیکی اورگان ناپدید شدند. داستانهایی در مورد برخی از قربانیان منتشر شده است که آخرین بار در جمع مردی جوان و موهای تیره معروف به “تد” دیده شده اند. او غالباً با تظاهر به مجروح شدن و درخواست کمک از قربانیان خود ، او را سوار ماشین خود می کرد. مهربانی آنها یک اشتباه مهلک بود.

تد باندی

تد باندی

چگونه تد باندی گرفتار شد

در پاییز 1974 ، باندی برای تحصیل در دانشکده حقوق به یوتا رفت و زنان نیز در آنجا ناپدید شدند. سال بعد ، او توسط پلیس کشیده شد. در بازرسی از خودروی وی یک مخزن ابزار سرقت کشف شد – یک تیر ، ماسک صورت ، طناب و دستبند. او به دلیل داشتن این ابزار دستگیر شد و پلیس شروع به ارتباط او با جنایات بسیار شوم کرد.

مارک تواین
بیشتر بخوانید

در سال 1975 ، باندی در ربودن کارول دارونچ ، یکی از معدود زنانی که از چنگال او فرار کرد ، دستگیر شد. او محکوم شد و به یک تا 15 سال زندان محکوم شد.

فرار از زندان

باندی دو بار در سال 1977 از زندان فرار کرد. اولین بار ، او به اتهام قتل به دلیل مرگ یک زن جوان در کلرادو متهم شد و تصمیم گرفت به عنوان وکیل خود در این پرونده عمل کند. در سفر به کتابخانه دادگاه ، او از پنجره بیرون پرید و اولین فرار خود را انجام داد. هشت روز بعد او دستگیر شد.

در ماه دسامبر ، باندی دوباره از زندان فرار کرد. او از سوراخی که در سقف سلول خود ایجاد کرده بود خارج شد ، در حالی که بیش از 30 پوند وزن کم کرده بود تا از طریق دهانه کوچک جا بیفتد. مقامات متوجه نشدند که باندی به مدت 15 ساعت مفقود شده است و این باعث شد قاتل سریالی شروع بزرگی در پلیس کند.

نفوذ در خانه چی امگا Sorority House
پس از دومین فرار باندی از زندان ، سرانجام راهی تالاهاسی فلوریدا شد. در شب 14 ژانویه 1978 ، باندی وارد خانه جسمانی چی امگا در دانشگاه ایالت فلوریدا شد. او به چهار نفر از زنان جوان ساکن حمله کرد و دو نفر از آنها را کشت. در 9 فوریه ، باندی دختر 12 ساله ای به نام کیمبرلی لیچ را ربود و قتل کرد.

این جنایات پایان هجوم قاتل او را رقم زد ، زیرا او در فوریه همان سال توسط پلیس به زور بازداشت شد.

محکوم ترین شواهدی که باندی را به دو قتل چی امگا در FSU وصل می کرد ، نشانه های نیش روی یکی از اجساد بود که با تد باندی مطابقت قطعی داشت.

آزمایش

ظاهر خوب ، جذابیت و هوش باندی او را در طول محاکمه اش به یک شخص مشهور تبدیل کرد. باندی برای زندگی خود مبارزه کرد اما محکوم شد و نه سال را در حکم اعدام برای تجدید نظر در حکم اعدام خود گذراند.

محکومیت ، احکام مرگ و تجدید نظر خواهی
در جولای 1979 ، باندی به دلیل دو قتل چی امگا در FSU محکوم شد. دوبار به اعدام محکوم شد. وی در سال 1980 برای قتل کیمبرلی لیچ حکم اعدام دیگری دریافت کرد.

باندی درخواست تجدیدنظر کرد و سعی کرد پرونده خود را به اندازه دادگاه عالی ایالات متحده برساند ، اما او رد شد. او همچنین اطلاعاتی در مورد برخی قتلهای حل نشده برای جلوگیری از صندلی برقی فلوریدا ارائه داد ، اما نتوانست عدالت را برای همیشه به تأخیر بیندازد و در سال 1989 اعدام شد.

بیوگرافی جیمی فاکس
بیشتر بخوانید

الیزابت کلوفر ، دوست دختر تد باندی

در سال 1969 ، باندی یک رابطه شش ساله با الیزابت کلوفر آغاز کرد ، که در یک بار در سیاتل ملاقات کرد. کلوفر مادر مجرد یک دختر جوان بود و با مشروبات الکلی دست و پنجه نرم می کرد. باندی از او مراقبت کرد و او گفت که او “گرم و دوست داشتنی” بود.

در سال 1974 ، کلوفر به جنایات باندی مشکوک شد. وقتی او از او در مورد رفتارهای عجیب و غریب ، مانند نگه داشتن یک قاشق غذاخوری در میز کارش ، سوال کرد ، او از جذابیت او برای منحرف کردن نگرانی های او استفاده کرد.

کلوفر مخفیانه با مشکوک بودن پلیس به مشارکت باندی در قتلهای برجسته محلی به پلیس رفت ، اما آنها اعتقاد نداشتند كه او قاتل است. این زوج با هم ماندند ، اگرچه هنگامی که باندی در سال بعد به المپیا رفت ، از هم دور شدند.

تد باندی

تد باندی

در سال 1975 ، کلوفر دوباره به پلیس رفت ، این بار با شواهدی که به آنها در دستگیری قاتل سریالی کمک کرد. باندی بعداً نوشت که کلوفر از طریق سلول زندان خود به تلفن اعتراف کرده است که او سعی کرده او را بکشد و هنگامی که احساس کرد “بیماری او در او ایجاد شده است” نمی تواند در برابر انگیزه هایش مقاومت کند. او رابطه خود را با باندی برای همیشه قطع کرد و کتابی درباره تجربه خود نوشت.

همسر و دختر

در فوریه 1980 ، باندی در مرحله جریمه محاکمه اش در سالن دادگاه با کارول آن بون ، مادر دو فرزند که قبل از دستگیری اولیه با او رابطه داشت ، ازدواج کرد. او پیشنهاد داد و او در حضور قاضی قبول کرد و این ازدواج را در فلوریدا قانونی کرد. این زوج شش سال قبل هنگامی که هر دو در بخش خدمات اضطراری در المپیا ، واشنگتن کار می کردند ، ملاقات کرده بودند.

بون در سال 1982 یک دختر به نام رز به دنیا آورد و او باندی را به عنوان پدر نام برد. در مورد رز امروز اطلاعات زیادی در دست نیست.

بون سرانجام متوجه شد که باندی در این جنایات مجرم است. طبق کتاب رول ، “غریبه ای در کنار من” ، او سه سال قبل از اعدام او را طلاق داد. بون در دو سال آخر زندان ، بازدید از باندی را متوقف کرد.

مرگ

در 24 ژانویه 1989 ، باندی حدود ساعت 7 صبح در زندان ایالت فلوریدا بر روی صندلی برقی که گاهی اوقات به عنوان “قدیمی جرقه” معروف است اعدام شد. در خارج از زندان ، جمعیت پس از اعدام باندی تشویق کردند و حتی آتش بازی به راه انداختند.

نیکولو ماکیاولی کیست ؟
بیشتر بخوانید

جسد باندی در گینسویل سوزانده شد و هیچ مراسم عمومی برگزار نشد. قبل از اعدام ، او خواست خاکستر خود را در کوههای آبشار ایالت واشنگتن پراکنده کند ، جایی که حداقل چهار قربانی خود را کشت.

باندی در فرهنگ عامه

فیلم ها

زندگی باندی از زمان محاکمات فلوریدا از چهره های ملی بدنام ، موضوع کتابها و مستندهای بی شماری بوده است که سعی می کردند جنایات این قاتل وحشیانه را روشن کنند. فیلم های معروف عبارتند از:

غریبه عمدی یک فیلم تلویزیونی در سال 1986 بود که بازیگر آن مارک هارمون در نقش باندی بود.

فوق العاده شرور ، شوک آور شیطانی و ویل در سال 2019 در جشنواره فیلم ساندنس ، با زک افرون در نقش باندی و لیلی کالینز در نقش کلوفر برای اولین بار به نمایش درآمدند. عنوان فیلم از اظهارات قاضی ادوارد کوارت پس از محکومیت برای باندی گرفته شده است.

مکالمات با یک قاتل: نوارهای تد باندی در همان سال منتشر شد. این مستند شامل فیلم های بایگانی شده و ضبط های صوتی باندی است که در محکومیت اعدام به همراه مصاحبه های امروزی انجام شده است.

تد باندی

تد باندی

کتابها

چندین کتاب قابل توجه در مورد جنایات باندی منتشر شده است ، از جمله:

The Stranger Beside Me: Ted Bundy the Shocking Inside Story ، در سال 1980 توسط رول ، یکی از همکاران باندی در خط تلفن بحران منتشر شد. رول توضیح می دهد که چگونه او بتدریج متوجه شد که باندی یک قاتل سریالی است و سپس از مکاتبات جاری آنها که کمی قبل از اعدام باندی به طول انجامید ، استفاده می کند.

شاهزاده شبح: زندگی من با تد باندی توسط دوست دختر سابق باندی کلوفر درباره آشنایی و دوست داشتن یک قاتل زنجیره ای نوشته شد. این کتاب در سال 1981 در حالی که او در اعدام بود منتشر شد.

تد باندی: گفتگو با یک قاتل ، که در سال 1989 توسط نویسنده استفان مایکود و روزنامه نگار هیو آینزورث منتشر شد ، این مجموعه داستان از بیش از 150 ساعت مصاحبه با باندی ایجاد شد.

دفاع از شیطان: داستان من به عنوان آخرین وکیل تد باندی ، که در سال 1994 منتشر شد ، توسط پولی نلسون ، وکیل تازه تأسیس شده ، نوشته شده است. قرار است اجرا شود

پایان مقاله زندگینامه تد باندی

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم پدرخوانده 1 | The Godfather | عزیمتی به عظمت هنر هفتم | بهترین کتاب های ادبیات هند | نقدو بررسی بازی Visage | نقد فیلم زولا | کسب درآمد از فارکس | نقد فیلم آفساید | فیلم های برتر فرانسوا تروفو  | نقد انیمیشن لوکا | درباره عکاسی بیاموزید: ISO چیست ؟ | تحلیل نقاشی تعمید مسیح |

دیدگاهتان را بنویسید

4 × یک =