صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم خواب گناهکاران | The Bad Sleep Well 1960
ads

نقد فیلم خواب گناهکاران | The Bad Sleep Well 1960

فیلم خواب گناهکاران

نقد فیلم خواب گناهکاران : بیش از بیست سال پس از مرگ کارگردان آکیرا کوروساوا و بازیگر توشیرو میفونه ، نام ها همچنان درهم تنیده هستند. نزدیک به دو دهه ، این زوج با هم تعدادی از بهترین فیلم های ژاپنی را برای روی صحنه بردن جهان ساختند.

و ، اگرچه کوروساوا حداقل یک رقیب (یاسوجیرو اوزو) برای افتخار بهترین فیلمساز ژاپنی در تمام دوران دارد ، اما او به طور گسترده ای شناخته شده است که تعدادی از معتبرترین آثار کلاسیک سینما را طراحی کرده است. اینها شامل راشومون ، هفت سامورایی ، یوجیمبو ، قلعه پنهان و ریش قرمز است که در همه آنها میفونه بازی می کند.

با این حال ، از آنجا که تعداد کل همکاری های آنها شانزده نفر است ، بنابراین عناوین متعدد کمتر شناخته شده ای برای کشف وجود دارد. یکی فیلم خواب گناهکاران است ، نقد نوآر فیلم فساد در شیوه های تجاری پس از جنگ ژاپن که از عناصر هملت شکسپیر برای ایجاد نقاط طرح استفاده می کند.

نقد فیلم خواب گناهکاران

فیلم خواب گناهکاران

اگرچه فیلم خواب گناهکاران اولین یا آخرین باری نیست که کوروساوا از برد وام گرفته است ، اما فیلم خواب گناهکاران به وضوح مشتق از فیلم سریر خون (مکبث) یا فیلم آشوب (پادشاه لیر) نیست. در واقع ، ممکن است بیننده ای که از الهام غافل است ، آن را از دست بدهد. فیلم خواب گناهکاران به همان اندازه مدیون فیلم های گانگستری آمریکایی در دهه های 1940 و 1950 است که به هملت می پردازد ، زیرا کوروساوا ، یکی از ستایشگران عصر طلایی هالیوود ، فیلم نوآر را برای همه چیز از عناصر سبک تا موسیقی موسیقی تا انواع شخصیت ها استخراج می کند.

چاه خواب بد یکی از نیهیلیستی ترین فیلم های متحرک کوروساوا است. اگرچه کارگردان هرگز از کشتن شخصیت های اصلی خود بیزار نبود ، اما هرگز این کار را به طرز کاملاً بی پروا و غیر عادی انجام نداد که در این فیلم اتفاق می افتد. پایان بحث برانگیز است نه به این دلیل که نیشی (میفونه) در طرح خود موفق به انتقام گیری با سرنگونی یک شرکت فاسد نمی شود ، بلکه به این دلیل است که تراژدی خارج از صفحه نمایش ظاهر می شود.

نقد فیلم ریش‌ قرمز | Red Beard 1965
بیشتر بخوانید

ما آن را نمی بینیم ؛ بعد از این واقعیت به ما گفته می شود این به فیلم خواب گناهکاران یک احساس ضد کلماتیک و ناتمام می بخشد. کسانی که انجمن های هملت را به رسمیت می شناسند ، نتیجه خواهند گرفت که نیشی در حال مرگ است ، اما حتی شاهزاده دانمارک در پایان هدف خود را (تقریباً با بقیه) از بین برد. در خواب خوب بد ، نیشی و چند نفر دیگر می میرند ، اما شخصیت شرور اصلی ، نسخه فیلم کلادیوس ، ایوابوچی (ماسایوکی موری) ، تقریباً بی خطر ظاهر می شود.

مفهوم پیروزی تقریباً کامل شرور مشکل نیست ، اما لازم است نشان داده شود که برای از بین بردن سنگر قدرت مالی و فساد ، بیش از خشم عادلانه لازم است. موضوع ارائه پایان است – این همان چیزی است که مانع از نام بردن خواب خوب به عنوان یکی از فیلم های امضا شده کارگردان می شود. مطمئناً 135 دقیقه قبل به اندازه هر چیز دیگری که توسط کوروساوا ساخته شده است خوب است.

فیلم خواب گناهکاران با یک مجموعه 20 دقیقه ای به یاد ماندنی آغاز می شود که در عروسی نیشی با دختر ایوابوچی ، یوشیکو (کیوکو کاگاوا) اتفاق می افتد. دوربین در اطراف مکان می لغزد ، و گاهی اوقات متوقف می شود تا مکالمات را که در کنار هم قرار می گیرند ، در حین معرفی شخصیت ها ، استراق سمع کنند. آنها همچنین به یک راز تاریک اشاره می کنند که هیچ کس نمی خواهد در مورد آن صحبت کند: خودکشی مردی در پنج سال پیش که ممکن است عمل مستقیم مردی نبوده باشد که خود را از پنجره طبقه هفتم بیرون انداخته است.

نیشی برای بدست آوردن حقیقت رئیس و پدر شوهر جدید خود بسیار تلاش کرده است. با این حال ، همانطور که می آموزیم ، همه چیز ساختگی است. قربانی خودکشی پدرش بود و هدف او از ازدواج با یوشیکو این است که به اندازه کافی به ایوابوچی نزدیک شود تا بتواند یک حذف استادانه را تنظیم کند.

در نهایت ، نیشی بسیار باهوش ، بیش از حد متکبر است و به اندازه کافی مراقب نیست. ایوابوچی از طریق فریب و دوگانگی نه تنها با جزئیات طرح نیشی ، بلکه با محل مخفیگاه وی آشنا می شود. شب قبل از این که نیشی قصد دارد ضربه خود را بزند ، ایوابوچی از او جلوتر می رود. او در اتومبیل مچاله شده خود مرده پیدا می شود ، مأموریتش ناتمام است و شهرتش خدشه دار می شود.

نقد فیلم به نام پدر
بیشتر بخوانید
نقد فیلم خواب گناهکاران

فیلم خواب گناهکاران

اشارات شکسپیر متعدد است. نیشی یک ایستادگی آشکار برای هملت است. اگرچه شبح پدر هرگز ظاهر نمی شود ، شخصیت دیگری از قبر “بلند می شود” تا کسانی را که در مرگ او سهیم هستند شکنجه دهد. یوشیکو برخی از ویژگی های اوفلیا را نشان می دهد (عشق او به نیشی منجر به خرابی ذهنی می شود). برادرش ، تاتسوو (تاتسویا میهاشی) ، نماینده لائرتس است. و محرم نزدیک نیشی ، ایتاکورا (تاکشی کاتو) ، نقش هوراتیو را ایفا می کند.

تسلط کوروساوا بر داستان مشهود است. سکانس ابتدایی مسحور کننده است و در دو ساعت آینده ، تعلیق را به طریقی تدریجی و گاهی غیرمنتظره افزایش می دهد. فیلمبرداری سیاه و سفید ، به گونه ای که نور و سایه فیلم های آمریکایی را از یک یا دو دهه پیش از آن منعکس می کند ، برای موضوع فیلم مناسب است. تیره و تار لحن در مواقعی با عناصر عجیب و غریب در موسیقی موسیقی ماسارو ساتو قابل تعادل است.

برای کسانی که عادت دارند توشیرو میفونه را با لباس کامل سامورایی ببینند (چیزی که اغلب هنگام کار با کوروساوا می پوشید) ، اولین مواجهه ما با او با کت و شلوار مدرن می تواند کمی نگران کننده باشد. تقریباً در یک سوم اول فیلم ، او همچنان کنار می ماند ، ظاهراً یک بازیگر ثانویه در داستان افسران کوچک است که در یک طرح ضربات برگشتی گرفتار شده اند.

اما در نهایت مشخص می شود که نیشی فقط یک ناظر نیست. این زمانی است که شخصیت بزرگتر از زندگی میفونه ظاهر می شود. در اینجا ، او ممکن است شمشیر در دست نداشته باشد و خود را برای دفاع از یک روستا آماده نکند ، اما هنوز انتقام جوی و صلیبی است.

در نهایت ، بزرگترین مشکل فیلم خواب گناهکاران این نیست که همه چیز برای نیشی تلخ به پایان می رسد ، بلکه این است که کوروساوا ترجیح می دهد “به جای نمایش دادن” بگوید. ممکن است بسیاری از بینندگان از این بابت احساس فریب خورده کنند ، اما شاید این نیت کوروساوا است-نه تنها ما را بکشاند بلکه با این کار را در خارج از صفحه و به صورت ناگهانی و غیر مستقیم ما را شوکه کند.

نقد فیلم مثل یک عاشق
بیشتر بخوانید
نقد فیلم خواب گناهکاران

فیلم خواب گناهکاران

اما من مطمئن نیستم که این بهترین راه برای پایان دادن به هر فیلمی است ، حتی فیلمی که در آن تاریکی و فساد پیروز می شود و عدالت به طور دائمی تحت الشعاع قرار می گیرد.

منبع مجله نگاه

بیشتر بخوانید:

چگونه یک تمرین نوشتن روزانه ایجاد کنیم | فیلم جعبه سیاه | معرفی شخصیت جیمز گوردن ، متحد قدیمی بتمن | تعریف نت موسیقی | تعریف نت موسیقی | نقد فیلم شام من با آندره | پرنسس دایانا کیست ؟ از تولد تا مرگ | بهترین رمان های جهان | بهترین سریال های خارجی

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

7 − 3 =