امروز برابر است با :11 مهر 1401
شخصیت جیمز گوردن

معرفی شخصیت جیمز گوردن ، متحد قدیمی بتمن

جیمز ورتینگتون شخصیت جیمز گوردن کمیسر اداره پلیس شهر گاتهام و یکی از معتمدترین متحدان بتمن است. وی که توسط بیل فینگر و باب کین خلق شده است ، اولین بار در کمیک کارآگاهی شماره 27 (مه 1939) ظاهر شد. او اولین شخصیت فرعی بتمن بود که معرفی شد.

شخصیت جیمز گوردن

در بیشتر تجسمات افسانه های بتمن ، گوردون کمیسر پلیس خانه بتمن در شهر گاتهام است. او در تعهد عمیق قهرمان در پاکسازی جنایت از شهر تاریک و فاسد مشترک است. در کمیک های عصر طلایی و نقره ای و برنامه تلویزیونی دهه 1960 بتمن ، شخصیت جیمز گوردن کاملاً اعتماد دارد و حتی تا حدودی به بتمن وابسته است. در بیشتر داستان های مدرن ، او تا حدی به روش هوشیارانه بتمن شک دارد اما ضرورت بتمن را تشخیص می دهد و این دو احترام متقابل و دوستی ضمنی دارند. وی شوهر باربارا کیان گوردون و سارا اسن گوردون بود. گوردون همچنین بسته به تداوم ، پدر یا فرزندخوانده باربارا گوردون ، Batgirl اصلی و بعدا اوراکل و جیمز گوردون ، جونیور است.

شخصیت جیمز گوردن قسمت مهمی از افسانه های بتمن است و در اکثر اقتباس های رسانه ای این شخصیت ظاهر شده است.

بیوگرافی شخصیت جیمز گوردن خیالی

در بیشتر نسخه های افسانه های بتمن ، او در یک زمان یا نقطه دیگری به عنوان کمیسر پلیس شهر گاتهام به تصویر کشیده شده است. وی در رده GCPD جانشین کمیسرهای قبلی Grogan و Loeb شد. شخصیت جیمز گوردن مرتباً برای کمک در حل جنایات مختلف ، به ویژه جنایاتی که توسط ابرشهرها مرتکب شده ، با بتمن تماس می گیرد. از آنجا که DC در سریال مینی سریال 1985 بحران در زمینهای بینهایت تاریخ شخصیتهای خود را مجدداً تغییر داد و به دلیل تعابیر مختلف در تلویزیون و فیلم ، جزئیات تاریخ گوردون از قصه ای به داستان دیگر متفاوت است.

در نسخه اصلی پیش از بحران تاریخ خود ، گوردون یک کارآگاه پلیس بود که در ابتدا با تلخی از مداخله مرموز مراقب در تجارت پلیس کینه داشت. اگرچه به نظر می رسید که بتمن در کنار عدالت می جنگد ، اما روش ها و سوابق خارق العاده او در توقف جنایات و دستگیری مجرمان ، پلیس را خجالت زده می کند. سرانجام ، بتمن با گوردون دیدار کرد و کارآگاه را متقاعد کرد که آنها به کمک یکدیگر نیاز دارند. بتمن منصوب شد و با گوردون به عنوان نماینده قانون کار کرد.

پس از بحران
نسخه شخصیت پس از بحران در خط داستانی 1987 Batman: Year One که توسط فرانک میلر نوشته شده معرفی شد. در این نسخه ، گوردون پس از گذراندن بیش از پانزده سال در شیکاگو به شهر بازگردانده شد. گوردون که فردی با صداقت بود ، دریافت که تنها متحد او در برابر دولت تحت کنترل اوباش بتمن بود. یکی از مهمترین تفاوتهای موجود در این نسخه این است که بتمن هرگز از سمت خود مستثنی نشده و رابطه گوردون با وی هر زمان که ممکن بود از چشم مردم دور نگه داشته می شود. همچنین اضافه شد که وی یک جانباز نیروهای ویژه بود و بیش از توانایی جنگ در تن به تن داشت.

وقتی شخصیت جیمز گوردن احتیاج به احضار بتمن دارد ، از Bat-Signal استفاده می کند ، یک نورافکن مخصوص تغییر شکل کلیگ با نماد تلطیف یک خفاش که روی آن قرار داده شده است به طوری که یک آرم بزرگ به شکل علامت خفاش بتمن را در آسمان یا ساختمانهای شهر گاتهام پیش بینی می کند. بتمن غالباً وقتی پشت گوردون چرخانده می شود ، بی صدا ناپدید می شود ، غالباً در حالی كه گوردون درگیر دعوای نوار قرمز قانونی است.

معرفی شخصیت درکس نابودگر ، دشمن ابدی تانوس
بیشتر بخوانید

مینی سریال Gordon of Gotham حدود بیست سال قبل از وقایع کنونی جهان DC و ده سال قبل از آمدن به Gotham در Batman: Year One اتفاق می افتد. این نشان می دهد که گوردون ، در زمان تصدی خود در شیکاگو ، هنگام گذراندن کلاس های شبانه دانشگاه در رشته جرم شناسی ، با همسر خود بر سر باردار شدن کودک مبارزه کرده است. وی پس از کشف فساد در داخل نیرو ، با بی رحمی دیگر افسران روبرو می شود. بعداً ، گوردون شواهدی از تقلب در انتخاب شهردار را کشف می کند و دو نفر از افسران دیگر خود را سرنگون می کند ، که منجر به این می شود که کمیسر وی به او توصیه کند که سریع به گاتهام منتقل شود.

در رمان گرافیکی بتمن: شوخی کشتار در سال 1988 ، جوکر پس از تیراندازی و فلج کردن باربارا گوردون ، گوردون را می دزد. او سپس گوردون را در نمایش عجیب یک شهربازی متروکه قفس می کند و او را مجبور می کند که به عکسهای بزرگ شده دختر مجروحش نگاه کند تا او را دیوانه کند ، بنابراین به بتمن ثابت می کند که حتی زمین گیرترین افراد به ظاهر طبیعی نیز می توانند ذهن خود را از دست بدهند بعد از “یک روز بد” بتمن سرانجام جوکر را دستگیر می کند و گوردون را نجات می دهد. علیرغم ضربه شدید وی ، صحیح و منش اخلاقی گوردون دست نخورده است. او اصرار دارد که بتمن جوکر را بدون آسیب رساندن به او دستگیر کند تا “به او نشان دهد که راه ما کار می کند.”

پس از فلج ، باربارا مجبور به پایان دادن به حرفه خود به عنوان Batgirl می شود ، اما همچنان به عنوان اوراكل چرخدار صندلی چرخدار ، واسطه اطلاعات جامعه ابرقهرمانان و رهبر تیم فوق العاده قهرمانان زن ، Birds of Prey ، به مبارزه با جرم ادامه می دهد.

شخصیت جیمز گوردن

سرزمین هیچ مردی
خط داستانی No Man’s Land پس از آنکه گاتهام در اثر زلزله تخریب شد و از کمک های خارجی جدا شد ، اتفاق افتاد. در داخل گاتهام ، گوردون برای حفظ نظم در میان جنایات گسترده تلاش می کرد. بتمن در طول سه ماه ابتدایی به طور مرموزی غایب بود و گوردون تا حدی احساس خیانت کرد. او اتحادی ناخوشایند با Two-Face منعقد کرد اما بعداً به دلیل شکستن اتحاد “الزام آور قانونی” خود ، دو نفره ربوده شد و توسط Two-Face محاکمه شد. او از مجازات فرار كرد ، و بعداً بار دیگر با بتمن ملاقات كرد. در این رویارویی ، گوردون انزجار خود را نسبت به بتمن برای اجازه دادن به “نابود شدن” گاتهام ابراز داشت. بتمن پیشنهاد کرد با آشکار کردن هویت مخفی خود اعتماد خود را ثابت کند ، اما وقتی بتمن ماسک خود را برداشت ، گوردون حاضر نشد نگاه کند. سرانجام روابط آنها ترمیم شد.

مرگ سارا اسن
شخصیت جیمز گوردن عاشق سارا اسن ، افسر همکار خود شد و با او ازدواج کرد. با این حال ، اسن نمی توانست درک کند که چرا گوردون اینقدر به بتمن احتیاج دارد ، که گاهی اوقات روابط آنها را تحت فشار قرار می دهد. متأسفانه ، او در انتهای خط داستانی No Man’s Land توسط ژوکر مورد اصابت گلوله قرار گرفت. گوردون خشمگین توانست خود را از کشتن جوکر باز دارد و به جای آن زانوی جوکر را شلیک کند. مدت زیادی از این ماجرا نگذشته بود که شخصیت جیمز گوردن توسط یک کلاهبردار و انتقام گرفتن از بازداشت قبلی مورد اصابت گلوله قرار گرفت. اگرچه به شدت مجروح شد ، اما سرانجام او را کشاند.

بازنشستگی شخصیت جیمز گوردن
شخصیت جیمز گوردن پس از بیش از 20 سال خدمت در نیروی پلیس بازنشسته شد. او در گاتهام می ماند و گهگاه از دیدارهای شبانه بتمن که برای شرکت و مشاوره به او می آمد لذت می برد. کمیسار مایکل آکینز سمت خود را گرفته بود. پس از آنکه باربارا برای نجات جان خود از ویروس Brainiac به عمل جراحی احتیاج داشت ، گوردون به ملاقات دخترش در Metropolis رفت.

معرفی شخصیت زاتانا زاتارا ، جادوگر قدرتمند دی سی
بیشتر بخوانید

او نقش فعلی خود را به عنوان اوراکل ، و همچنین گذشته خود را به عنوان Batgirl به او نشان داد. گوردون اعتراف كرد كه او از زندگی او با عنوان Batgirl می دانسته است ، اما با اطلاع از شغل وی به عنوان كارگزار اطلاعات رایانه ای قهرمانان ، بسیار متعجب شده است. او به موفقیتهایش بسیار افتخار می کند.

شخصیت جیمز گوردن

برگشت شخصیت جیمز گوردن
به عنوان بخشی از “یک سال بعد” DC ، شخصیت جیمز گوردن به نقش کمیساری بازگشت. از پرش طول سال وی 3 ماه است که به کار خود بازگشته است. شرایط این امر در حال حاضر مشخص نیست ، گرچه در GCPD اشارات زیادی به فساد شدید وجود داشته است. این کنایات توسط رویدادهای درون Gotham Central ، به ویژه در ارتباط با کارآگاه جیم کوریگان ، پشتیبانی می شوند. اخیراً ، شخصیت جیمز گوردن از تلاش برای جان خود توسط جوکر (بتمن شماره 655) ، که در حمله به GCPD او را با جوکر ونوم مخدر مخدر کرده بود ، جان سالم به در برد. وی به موقع به بیمارستان منتقل شد.

هویت شخصیت جیمز گوردن و بتمن

در بیشتر نسخه های افسانه ها ، شخصیت جیمز گوردن از هویت بتمن بی اطلاع است. معمولاً این مفهوم وجود دارد که گوردون به اندازه کافی هوشمند است و نمی تواند معما را حل کند ، اما برای حفظ اثربخشی بتمن و حفظ انکار پذیری قابل قبول خود ، این کار را انجام نمی دهد. در فیلم 1966 ، گوردون صراحتاً تمایل خود را برای عدم اطلاع از چنین دلیلی بیان می کند. در بتمن: سال یک ، گوردون ادعا می کند که بتمن بدون نقاب را (که همسرش در آن زمان ، باربارا نیز او را می بیند) به خوبی نمی بیند زیرا عینکش را بر روی چشم خود ندارد.

شخصیت جیمز گوردن در همان اوایل شک می کند که بروس وین ممکن است بتمن باشد ، هرچند او هرگز شکاتش را پیگیری نمی کند ، اگرچه سارا اسن در سو susp ظن های خود درست است ، حتی انگیزه بروس را حدس می زند. در بتمن: مجموعه متحرک ، گوردون اشاره کرده است که او عمداً از تحقیق عمیق در مورد هویت بتمن یا Batgirl (هویت دختر خودش که از نظر او مطمئن تر است اما نمی تواند آن را تأیید کند ، اجتناب می کند زیرا این امر او را در موقعیت قانونی ناخوشایندی قرار می دهد) )

به همین ترتیب ، در داستان 1980 کمیسیون کارآگاهی کمیسیون عدالت کور ، جهان به اشتباه تصور می کند که بتمن مرده است و گوردون به بروس وین اظهار نظر می کند که بتمن در صورت تمایل حق بازنشستگی را به دست آورده است. او سپس به طور آشکار توصیه های بروس را در مورد اینکه آیا او باید نشان دهد بتمن هنوز زنده است می پرسد.

در طول سرزمین هیچ کس ، بتمن با آشکار کردن خود سعی در جلب اعتماد مجدد گوردون دارد ، اما گوردون از نگاه کردن به وی امتناع می ورزد و اظهار می دارد که اگر می خواست هویت بتمن را بداند ، می توانست سالها پیش این را بفهمد و حتی به طور رمزآمیز می گفت: “و برای همه آنچه می دانید ، شاید من این کار را کردم. “

معرفی شخصیت زاتانا زاتارا ، جادوگر قدرتمند دی سی
بیشتر بخوانید

در طی قوس داستانی Hush ، بتمن در حالی که با سوپرمن کار می کرد ، بحث می کند که آیا پری وایت هویت مخفی سوپرمن را کشف کرده است یا نه. وی با بیان اینكه وایت گزارشگری بسیار خوب است كه نمی تواند آن را فكر كند ، همان مقایسه را با خود و گوردون انجام می دهد و اظهار می دارد كه گوردون پلیس بسیار خوبی است كه نمی توانسته آن را بفهمد.

در همان قوس داستانی ، گوردون در تلاش برای جلوگیری از بتمن از کشتن جوکر ، به بتمن می گوید که به یاد بیاورد که الگوی او (والدینش) چه کسانی هستند و اعتقاداتی که به او القا کرده اند. بعلاوه ، او از بتمن می خواهد که به یاد بیاورد چه کسی و چه کسی او را به کسی تبدیل کرده است ، اشاره ای کاملاً واضح به جنایتکاری که پدر و مادرش را در مقابل خود به قتل رساند ، و این پیشنهاد را می دهد که گوردون می داند که بروس وین بتمن است.

باربارا در پرندگان شکاری شماره 89 هویت خود را با پدرش فاش می کند. گوردون سپس نشان می دهد که او از وضعیت او به عنوان اولین Batgirl در تمام مدت آگاهی داشته است ، اگرچه او پس از فلج کردن ، هدف او را از جستجوی کاری که انجام می داد ، اجتناب کرد. بتمن او را به دلیل آشکار کردنش متنفر می کند و می گوید این یک اشتباه بوده است ، اما او پاسخ می دهد ، در حالی که او به او یاد می داد با مجرمان مبارزه کند ، این پدرش بود که به او انسان بودن را یاد داد.

در Blackest Night: Batman ، شخصیت جیمز گوردن زمانی حضور دارد که Deadman از بتمن فعلی به عنوان “Grayson” یاد می کند و بعد از اینکه Robin فعلی گوردون و دخترش را به پایگاه زیرزمینی جدید بتمن برد. ضمنی است که گوردون هنگام دیدار با آلفرد پنی ورث بیهوش است.

در فیلم شوالیه تاریکی بازگشت فرانک میلر ، گوردون و بروس وین به عنوان دوستان صمیمی به تصویر کشیده می شوند ، گوردون سالها قبل هویت خود را کشف کرده بود.

در داستان داستانی Batman: Year 100 که در سال 2039 اتفاق می افتد ، کاپیتان جیم گوردون ، نوه کمیساریای گوردون ، یک لپ تاپ قدیمی را در اتاق زیر شیروانی یک خانه کشور متعلق به گوردون پیدا می کند و یک پرونده مخفی را کشف می کند که به نظر وی حاوی اطلاعات از مدت ها قبل گمشده در مورد آن است. بتمن پس از تلاش ناموفق رمزهای عبور متعدد مرتبط با جهان بتمن ، وی “بروس وین” را وارد کرد و به محتوای پرونده دسترسی پیدا کرد.

شخصیت جیمز گوردن

قدرت ها و توانایی های شخصیت جیمز گوردن
توانایی ها
جرم شناسی: شخصیت جیمز گوردن دکترای افتخاری رشته جرم شناسی را از دانشگاه ایالتی گاتهام دریافت کرد.

نبرد تن به تن (پیشرفته): گوردون در ارتش ایالات متحده خدمت می کرد و در نبرد تن به تن آموزش دید. با توجه به گفته خودش ، قدرت رزمی او تا حدی افزایش یافت که بتواند یک برت سبز را در نبردهای بدنی شکست دهد.

قانون: شخصیت جیمز گوردن در تمام جنبه های کار کارآگاهی جنایی و امور رویه پلیس تبحر دارد. وی همچنین از نظر جنبه های سیاسی مدیریت اداره پلیس شهر گاتهام ذاتی ذاتی دارد.

اراده تسخیر ناپذیر: وی همچنین قدرت اراده چشمگیر و توانایی حفظ قدرت روحی و روانی خود را نشان داده است.
رهبری: او همچنین یک رهبر خبره است ، دهه ها را به عنوان رهبر فاسدترین نیروی پلیس جهان در خطرناک ترین شهر سپری کرده است. اینکه او توانسته است نه تنها زنده بماند ، بلکه گوتهام PD را قویتر کند ، نشان از توانایی های اوست.

معرفی شخصیت درکس نابودگر ، دشمن ابدی تانوس
بیشتر بخوانید

مارکینگ
پروتکل نظامی: شخصیت جیمز گوردن در جوانی در ارتش ایالات متحده خدمت می کرد.

سطح قدرت شخصیت جیمز گوردن
جیم گوردون از سطح قدرت مردی در سن ، اندازه و وزن خود که دارای ورزش منظم متوسط ​​است برخوردار است. با گذشت سالها ، سطح قدرت گوردون با افزایش سن کاهش می یابد. در اوج زندگی ، جیم گوردون با قدرت بالاتر از حد متوسط ​​بسیار ورزشی بود.

نقاط ضعف شخصیت جیمز گوردن
بیماری قلبی: شخصیت جیمز گوردن یک بیماری قلبی دارد که پس از یک عمر سیگار کشیدن به آن مبتلا شد. او از آن زمان ترک کرده است اما گاهی اوقات در زمان استرس یا بهانه ای برای رفتن به بالای ساختمان GCPD عود می کند.

صداپیشگی شخصیت جیمز گوردن در دهه 1990 بتمن: سریال متحرک توسط باب هستینگز انجام می شود و رابطه او با بتمن شبیه همان رابطه طنز بود و این اتحاد تا حد زیادی بین بتمن ، گوردون و هاروی بولاک برقرار بود. بسیاری از صحنه های سریال بتمن و کمیسار را در حال برگزاری جلسات مخفیانه با سیگنال Bat نشان می دهد.

در “من شب هستم” ، پس از یک تلاش ناموفق برای زندگی در بیمارستان ، گوردون ابراز تمایل می کند که بیشتر شبیه بتمن باشد ، اگر فقط جوانتر باشد ، “یک قهرمان باشد” ، که بتمن اطمینان داد که او دیگر بوده است. فلاش بک در اپیزود “حساب کاربری رابین” گوردون را به عنوان یک ستوان پلیس موی قهوه ای نشان می دهد که در حال قتل والدین دیک گریسون است. در اپیزود “واقعیت چیست؟” بتمن باید جان گوردون را نجات دهد و همزمان با یک بازی رایانه ای بازی The Riddler را از او دور کند.

شخصیت جیمز گوردن نیز در ادامه کار Batman: The Animated Series ، The New Batman Adventures ظاهر شد. در اپیزود “Over the Edge” Batgirl از سموم ترس مترسک رنج می برد و کابوسی ایجاد می کند که Batgirl در جنگ می میرد بدون اینکه راز پدرش را بگوید. کمیساریای گوردون وقتی این موضوع را فهمید ، او بتمن را مقصر می داند و پس از کشف هویت مخفی او ، شکار مردی علیه متحد سابق خود را آغاز می کند. بعد از بیدار شدن باربارا ، او سعی می کند راز خود را به کمیساریای واقعی گوردون اذعان کند ، که می گوید او هر دختری که انتخاب می کند به دخترش اعتماد دارد و نیازی نیست چیزی به او بگوید. گوردون ممکن است قبلاً در آن مرحله هویت مخفی باربارا را استنباط کرده باشد.

در مکاشفه ای در مورد Batman Beyond: Return of the Joker ، شخصیت جیمز گوردن یکی از معدود افرادی است که می داند چه اتفاقی برای رابین و جوکر در یک شب در پناهندگی Arkham رخ داده است و به خاطر پسر ، آن را مخفی نگه داشته است. این واقعه همچنین ممکن است باعث شده است که گوردون یاد بگیرد که چه کسی زیر شنل و گاو بتمن بوده است. هاستینگز به نقش خود به عنوان کمیساری گوردون در حضور مهمان در Superman: The Animated Series و Static Shock ادامه می دهد. نمایش spinoff Batman Beyond همچنین باربارا را در قدم های پدرش نهاد و به عنوان کمیسر پلیس جدید گاتهام در آمد.

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

۶ نکته برای از بین بردن حس خجالت|بهترین فیلم های فلیپ سیمور هافمن|بهترین فیلم های الیا کازان|فیلم پیک‌نیک در هنگینگ راک|رابطه موسیقی و نقاشی|فیلم احمد جوان|بهترین فیلم های جنگی|فیلم اخراج|معرفی سبک موسیقی مینیمال|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =