نقد فیلم احمد جوان / نقد فیلم Young Ahmed

فیلم احمد جوان : برای انطباق کامل بینش هنری و خروجی با کیفیت بالا ، شاید هیچ فیلمساز فعلی اروپایی به جز پدرو آلمودوار نتواند با درخشش پایدار ژان پیر و لوک داردن بلژیکی مطابقت داشته باشد. از آنجا که برای اولین بار با “La Promesse” 1996 مورد توجه جدی قرار گرفتند ، برادران 9 ویژگی ایجاد کرده اند که آنها را در رده های برتر جشنواره های بین المللی نگهداری می کند ، از جمله کن ، که برندگان ثابت جایزه هستند.

پایان نقد فیلم احمد جوان همراه ما باشید.

جدیدترین آنها ” فیلم احمد جوان ” که جایزه بهترین کارگردانی آخرین جشنواره کن را از آن خود کرد ، با کارهای گذشته آنها سازگار است ، اما همچنین به نوعی جدایی است. مانند همه فیلم های آنها ، فیلم احمد جوان در بلژیک امروزی اتفاق می افتد و به شخصیت هایی در حاشیه جامعه می پردازد. مانند شاهکارهای قبلی داردن از جمله “La Promesse” ، “پسر” و “بچه با دوچرخه” یک قهرمان نوجوان دارد. تفاوت فیلم احمد جوان در این واقعیت است که این قهرمان اصلی ، احمد 13 ساله (ایدیر بن آدی) ، یک مسلمان و یک تروریست مشتاق است.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های جک نیکلسون

اگرچه او با کوله پشتی و شلوار جین آبی خود مانند یک نوجوان عادی به نظر می رسد ، اما احمد و برادر بزرگترش راشد (امینه حمیدو) از پیروان امام یوسف (عثمان مومن) ، یک روحانی محلی کاریزماتیک محلی هستند که بشکل سختی از اسلام را تبلیغ می کند که خالی از لطف نیست. پیامدهای سیاسی آن احمد ، اما ایمان را خیلی جدی تر از راشد که هنوز دوست دارد با دوستانش شوخی کند ، پذیرفته است. پسر جوان و عینکی خسته و بدون لبخند ، وقت خود را با وسواس در وضو ، نماز و حفظ آیاتی از قرآن و حدیث می گذراند.

این شور و شوق تازه کشف شده در خانه ، جایی که احمد با راشد ، خواهر و مادرشان (کلر بودسون) زندگی می کند ، که به طور واضح مسلمان بزرگ نشده است و با تغییر شکل ناگهانی پسرش گیج شده ، زندگی خوبی ندارد. تنها یک ماه قبل ، احمد یادآوری کرد که دیگر بازی های ویدیویی را متوقف کرد و پوسترها را از دیوار اتاق خواب خود پایین آورد. حالا او با انتقاد از نوشیدن شراب ، او را عصبانی کرده و خواهرش را به خاطر نحوه لباس پوشیدنش مورد بی مهری قرار داده است. این یک خانواده خوشبخت نیست و از نظر خاص ممکن است مهمترین عضو آن پدر غایب باشد.

چهره غایب دیگری نیز در دیدگاه احمد نقش دارد: پسر عمویی که خود را فدا کرد و علیه “یهودیان و صلیبیون” در خاورمیانه جهاد کرد. احمد ممکن است بازی های ویدئویی خود را رها کرده باشد ، اما او همچنان مانند هر نوجوانی به اینترنت متصل است ، فقط اکنون فیلم هایی را تماشا می کند که شهادت عادلانه و شکوه های مبارزه مسلحانه را تسلیت می گوید. و گرچه امام وی ممکن است به طور مبهم توصیه کند که جهاد برای سرزمین های دور در آینده است ، نه در اینجا ، در حال حاضر ، احمد چندین قدم از مربی خود جلوتر است: او می خواهد محکومیت های جدید خود را بلافاصله عملی کند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های جسیکا چستین

در تلخ ترین کنایه ها ، هدف انتخاب شده او شخصی است که با او مهربان تر باشد. معلم او اینس (میریم آخددیو) توجه بیشتری را به کمک تحصیلی او اختصاص داده است ، و به طور واضح دوست پسر است ، اما او خواستار اصرار در دست دادن با او است و به طور کلی یک شکل لیبرال تر و مدرن تر از اسلام است ، که او را به دشمنی تبدیل می کند که احمد تصمیم می گیرد وی باید آن را ریشه کن کند. بنابراین یک روز او در آپارتمان او عزم اعزام خود را نشان می دهد ، اما او عمل را بطری می کند و سریع دستگیر می شود.

در نیمه دوم ، ” فیلم احمد جوان ” شخصیت اصلی خود را از طریق سیستم حقوقی دنبال می کند ، که شامل یک دوره حضور در مزرعه ای است که به بزهکاران جوان از گاوها و حیوانات دیگر به عنوان یک روش درمانی مراقبت می شود. در این بخش از داستان ، که تقریباً مانند یک مستند فردریک وایزمن در مورد نهادهای عدالت کیفری در بلژیک بازی می کند ، احمد در دنیایی از پلیس ، قضات ، وکلا ، روانپزشکان ، مشاوران و نگهبانان غوطه ور است ، همه آنها کار خود را با حرفه ای کامل و ، در بسیاری از موارد ، نگرانی واقعی برای مرد جوان به نظر می رسد ، که مجاز است وضو و نماز خود را طبق برنامه دقیق خود ادامه دهد.

در اینجا ، تقریباً به نظر می رسد كه داردنس ها می پرسند كه جامعه مدرن ، غربی ، سكولار مانند بلژیك – با تمام مهارت ها ، تحمل و علم – چه كاری می تواند برای اصلاح یك شرور متعصب مانند احمد انجام دهد. پاسخ ضمنی: زیاد نیست. به محض این که پسر بتواند از حبس خود خلاص شود ، دوباره به مسیر جهاد بازگشت.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم‌های واکین فینیکس

با این وجود ، مشکل خلاصه داستان داستانی از فیلمی مانند ” فیلم احمد جوان ” این است که به طور حتم آنچه مهمترین تأثیرگذاری فیلم احمد جوان را از دست می دهد: لحن داستانی بیان شده از طریق سبک بسیار دقیق ، بسیار کم دقت Dardennes. رویکرد کارگردانان که به وضوح از اخلاق انسانی گرایی نئورئالیسم ایتالیا ناشی می شود ، در عین حال تحت تأثیر کار خود در فیلم سازی مستند ، رویکردی است که با نوعی دلسوزی تأمل برانگیز به همه افراد داستان نگاه می کند.

مثل همه فیلم های آنها ، ” فیلم احمد جوان ” شامل طیف وسیعی از اجراهای فوق العاده تحقق یافته است – بن آدی جوان در نقش اصلی جای تقدیر ویژه دارد – که نه تنها مجموعه ای متفاوت از افراد بلکه کل دنیای اجتماعی را زنده می کند. با این حال این چشم انداز کل فیلم است که آن جهان را بسیار سریع و تأثیرگذار می کند.

اگر می توان آن چشم انداز را اخلاقی توصیف کرد ، اساساً مذهبی است. از همان آغاز کار ، آثار Dardennes مقایسه ای را با فیلم های رابرت برسون برانگیخته است ، که در آن یک زیبایی شناسی محروم ، اما مینیمالیستی در خدمت داستان هایی است که کاتولیک سخت گیرانه کارگردان را منتقل می کنند. اگرچه تصور برسون در برخورد با یک قهرمان اصلی مسلمان دشوار است ، اما ” فیلم احمد جوان ” نقاط مشترکی با “شیطان ، احتمالاً” و دیگر داستان های ناامیدی معنوی در Bressonian دارد.

با این حال فیلم احمد جوان در برابر ناامیدی یا محکومیت آسان تسلیم نمی شود. نکته قابل توجه اینکه ، هرگز دیدن احمد به عنوان یک انسان ، نه یک هیولا ، پسری که با اعتقادات او یکسان نیست ، هر چقدر که اینها مسموم باشد (یا به وضوح با آسیب شناسی جنسی مرتبط باشد) متوقف نمی شود.

بیشتر بخوانید: فیلم های برتر فرانسوا تروفو

ممکن است گفته شود که مضمون اصلی Dardennes ، رستگاری است ، اعتقادی که حتی با روح ترین افراد با توجه به مساعدت غیر قابل توصیف لطف ، می توانند راهی به سوی نور پیدا کنند. اینکه آنها می توانند این مفهوم مسیحی را حتی در داستان یک متعصب ناامید از یک ایمان دیگر تشخیص دهند ، همان چیزی است که ” فیلم احمد جوان ” را به یکی از خارق العاده ترین شاهکارهای خود تبدیل می کند.

پایان نقد فیلم احمد جوان

کسب درآمد اینترنتی

کسب درآمد اینترنتی

15 فروردین 1400
فیلم کیمیا

فیلم کیمیا

27 اردیبهشت 1400
نقد فیلم خاکستر سبز

فیلم خاکستر سبز

26 اردیبهشت 1400

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × دو =