صفحه اصلی > سینما : فیلم احمد جوان
ads
ads

فیلم احمد جوان

فیلم احمد جوان

نقد فیلم احمد جوان / نقد فیلم Young Ahmed

فیلم احمد جوان : برای انطباق کامل بینش هنری و خروجی با کیفیت بالا ، شاید هیچ فیلمساز فعلی اروپایی به جز پدرو آلمودوار نتواند با درخشش پایدار ژان پیر و لوک داردن بلژیکی مطابقت داشته باشد. از آنجا که برای اولین بار با “La Promesse” 1996 مورد توجه جدی قرار گرفتند ، برادران 9 ویژگی ایجاد کرده اند که آنها را در رده های برتر جشنواره های بین المللی نگهداری می کند ، از جمله کن ، که برندگان ثابت جایزه هستند.

پایان نقد فیلم احمد جوان همراه ما باشید.

جدیدترین آنها ” فیلم احمد جوان ” که جایزه بهترین کارگردانی آخرین جشنواره کن را از آن خود کرد ، با کارهای گذشته آنها سازگار است ، اما همچنین به نوعی جدایی است. مانند همه فیلم های آنها ، فیلم احمد جوان در بلژیک امروزی اتفاق می افتد و به شخصیت هایی در حاشیه جامعه می پردازد. مانند شاهکارهای قبلی داردن از جمله “La Promesse” ، “پسر” و “بچه با دوچرخه” یک قهرمان نوجوان دارد. تفاوت فیلم احمد جوان در این واقعیت است که این قهرمان اصلی ، احمد 13 ساله (ایدیر بن آدی) ، یک مسلمان و یک تروریست مشتاق است.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های جک نیکلسون

اگرچه او با کوله پشتی و شلوار جین آبی خود مانند یک نوجوان عادی به نظر می رسد ، اما احمد و برادر بزرگترش راشد (امینه حمیدو) از پیروان امام یوسف (عثمان مومن) ، یک روحانی محلی کاریزماتیک محلی هستند که بشکل سختی از اسلام را تبلیغ می کند که خالی از لطف نیست. پیامدهای سیاسی آن احمد ، اما ایمان را خیلی جدی تر از راشد که هنوز دوست دارد با دوستانش شوخی کند ، پذیرفته است. پسر جوان و عینکی خسته و بدون لبخند ، وقت خود را با وسواس در وضو ، نماز و حفظ آیاتی از قرآن و حدیث می گذراند.

این شور و شوق تازه کشف شده در خانه ، جایی که احمد با راشد ، خواهر و مادرشان (کلر بودسون) زندگی می کند ، که به طور واضح مسلمان بزرگ نشده است و با تغییر شکل ناگهانی پسرش گیج شده ، زندگی خوبی ندارد. تنها یک ماه قبل ، احمد یادآوری کرد که دیگر بازی های ویدیویی را متوقف کرد و پوسترها را از دیوار اتاق خواب خود پایین آورد. حالا او با انتقاد از نوشیدن شراب ، او را عصبانی کرده و خواهرش را به خاطر نحوه لباس پوشیدنش مورد بی مهری قرار داده است. این یک خانواده خوشبخت نیست و از نظر خاص ممکن است مهمترین عضو آن پدر غایب باشد.

نقد فیلم رقصنده با گرگ ها
بیشتر بخوانید

چهره غایب دیگری نیز در دیدگاه احمد نقش دارد: پسر عمویی که خود را فدا کرد و علیه “یهودیان و صلیبیون” در خاورمیانه جهاد کرد. احمد ممکن است بازی های ویدئویی خود را رها کرده باشد ، اما او همچنان مانند هر نوجوانی به اینترنت متصل است ، فقط اکنون فیلم هایی را تماشا می کند که شهادت عادلانه و شکوه های مبارزه مسلحانه را تسلیت می گوید. و گرچه امام وی ممکن است به طور مبهم توصیه کند که جهاد برای سرزمین های دور در آینده است ، نه در اینجا ، در حال حاضر ، احمد چندین قدم از مربی خود جلوتر است: او می خواهد محکومیت های جدید خود را بلافاصله عملی کند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های جسیکا چستین

در تلخ ترین کنایه ها ، هدف انتخاب شده او شخصی است که با او مهربان تر باشد. معلم او اینس (میریم آخددیو) توجه بیشتری را به کمک تحصیلی او اختصاص داده است ، و به طور واضح دوست پسر است ، اما او خواستار اصرار در دست دادن با او است و به طور کلی یک شکل لیبرال تر و مدرن تر از اسلام است ، که او را به دشمنی تبدیل می کند که احمد تصمیم می گیرد وی باید آن را ریشه کن کند. بنابراین یک روز او در آپارتمان او عزم اعزام خود را نشان می دهد ، اما او عمل را بطری می کند و سریع دستگیر می شود.

در نیمه دوم ، ” فیلم احمد جوان ” شخصیت اصلی خود را از طریق سیستم حقوقی دنبال می کند ، که شامل یک دوره حضور در مزرعه ای است که به بزهکاران جوان از گاوها و حیوانات دیگر به عنوان یک روش درمانی مراقبت می شود. در این بخش از داستان ، که تقریباً مانند یک مستند فردریک وایزمن در مورد نهادهای عدالت کیفری در بلژیک بازی می کند ، احمد در دنیایی از پلیس ، قضات ، وکلا ، روانپزشکان ، مشاوران و نگهبانان غوطه ور است ، همه آنها کار خود را با حرفه ای کامل و ، در بسیاری از موارد ، نگرانی واقعی برای مرد جوان به نظر می رسد ، که مجاز است وضو و نماز خود را طبق برنامه دقیق خود ادامه دهد.

نقد فیلم 21 Grams (۲۱ گرم)
بیشتر بخوانید

در اینجا ، تقریباً به نظر می رسد كه داردنس ها می پرسند كه جامعه مدرن ، غربی ، سكولار مانند بلژیك – با تمام مهارت ها ، تحمل و علم – چه كاری می تواند برای اصلاح یك شرور متعصب مانند احمد انجام دهد. پاسخ ضمنی: زیاد نیست. به محض این که پسر بتواند از حبس خود خلاص شود ، دوباره به مسیر جهاد بازگشت.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم‌های واکین فینیکس

با این وجود ، مشکل خلاصه داستان داستانی از فیلمی مانند ” فیلم احمد جوان ” این است که به طور حتم آنچه مهمترین تأثیرگذاری فیلم احمد جوان را از دست می دهد: لحن داستانی بیان شده از طریق سبک بسیار دقیق ، بسیار کم دقت Dardennes. رویکرد کارگردانان که به وضوح از اخلاق انسانی گرایی نئورئالیسم ایتالیا ناشی می شود ، در عین حال تحت تأثیر کار خود در فیلم سازی مستند ، رویکردی است که با نوعی دلسوزی تأمل برانگیز به همه افراد داستان نگاه می کند.

مثل همه فیلم های آنها ، ” فیلم احمد جوان ” شامل طیف وسیعی از اجراهای فوق العاده تحقق یافته است – بن آدی جوان در نقش اصلی جای تقدیر ویژه دارد – که نه تنها مجموعه ای متفاوت از افراد بلکه کل دنیای اجتماعی را زنده می کند. با این حال این چشم انداز کل فیلم است که آن جهان را بسیار سریع و تأثیرگذار می کند.

اگر می توان آن چشم انداز را اخلاقی توصیف کرد ، اساساً مذهبی است. از همان آغاز کار ، آثار Dardennes مقایسه ای را با فیلم های رابرت برسون برانگیخته است ، که در آن یک زیبایی شناسی محروم ، اما مینیمالیستی در خدمت داستان هایی است که کاتولیک سخت گیرانه کارگردان را منتقل می کنند. اگرچه تصور برسون در برخورد با یک قهرمان اصلی مسلمان دشوار است ، اما ” فیلم احمد جوان ” نقاط مشترکی با “شیطان ، احتمالاً” و دیگر داستان های ناامیدی معنوی در Bressonian دارد.

با این حال فیلم احمد جوان در برابر ناامیدی یا محکومیت آسان تسلیم نمی شود. نکته قابل توجه اینکه ، هرگز دیدن احمد به عنوان یک انسان ، نه یک هیولا ، پسری که با اعتقادات او یکسان نیست ، هر چقدر که اینها مسموم باشد (یا به وضوح با آسیب شناسی جنسی مرتبط باشد) متوقف نمی شود.

بیشتر بخوانید: فیلم های برتر فرانسوا تروفو

ممکن است گفته شود که مضمون اصلی Dardennes ، رستگاری است ، اعتقادی که حتی با روح ترین افراد با توجه به مساعدت غیر قابل توصیف لطف ، می توانند راهی به سوی نور پیدا کنند. اینکه آنها می توانند این مفهوم مسیحی را حتی در داستان یک متعصب ناامید از یک ایمان دیگر تشخیص دهند ، همان چیزی است که ” فیلم احمد جوان ” را به یکی از خارق العاده ترین شاهکارهای خود تبدیل می کند.

معرفی فیلم رستگاری در شاوشنک
بیشتر بخوانید

پایان نقد فیلم احمد جوان

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

17 − هشت =