صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : پرنسس دایانا کیست ؟ از تولد تا مرگ
ads

پرنسس دایانا کیست ؟ از تولد تا مرگ

پرنسس دایانا

پرنسس دایانا کییست ؟

پرنسس دیانا پس از اینکه پدرش در سال 1975 لقب ارل اسپنسر را به ارث برد ، لیدی دیانا اسپنسر شد. او در 29 ژوئیه 1981 با وارث تاج و تخت انگلیس ، پرنس چارلز ازدواج کرد. آنها دو پسر داشتند و بعد در سال 1996 طلاق گرفتند. دیانا در آگوست درگذشت 31 ، 1997 ، از جراحات وارده در یک تصادف اتومبیل در پاریس. وی به دلیل محبوبیت گسترده و تلاش های جهانی بشردوستانه از وی به عنوان “شاهزاده خانم” یاد می شود.

اوایل زندگی و خانواده پرنسس دایانا
دیانا در اول ژوئیه سال 1961 در حوالی ساندرینگهام انگلیس متولد شد. دیانا دختر ادوارد جان اسپنسر ، ویسکونت آلتورپ و فرانسیس روت بورک روشه ، ویسکونتس آلتورپ بود (که بعداً به عنوان Frances Shand Kydd محترم شناخته شد). والدین وی هنگامی که دایانا جوان بود طلاق گرفتند و پدرش حضانت فرزندان را به دست آورد.

پرنسس دایانا دو خواهر بزرگتر به نام های لیدی جین فلوس و لیدی سارا مک کورکودیل و یک برادر کوچک تر ، چارلز اسپنسر ، ارل اسپنسر 9 داشت.

پرنسس دایانا به دنبال تحصیلات اولیه در خانه ، در مدرسه ریدلزورث هال و سپس در مدرسه وست هیت تحصیل کرد. اگرچه در بزرگسالی به خجالتی بودن شهرت داشت ، اما به موسیقی و رقص علاقه نشان می داد. او پس از اینکه پدرش در سال 1975 عنوان ارل اسپنسر را به ارث برد ، لیدی دیانا اسپنسر شد.

دیانا علاقه زیادی به بچه ها داشت. وی پس از گذراندن تحصیلات در انستیتو آلپین ویدمانت در سوئیس ، به لندن نقل مکان کرد. او کار با کودکان را آغاز کرد و سرانجام در مهد کودک یانگ انگلیس دستیار شد.

خواستگاری با پرنس چارلز
دیانا در 1977 با پرنس چارلز ، وارث تاج و تخت انگلیس که 13 سال بزرگتر بود ، رابطه برقرار کرد. این زوج برای اولین بار در زمان کودکی دیانا با یکدیگر آشنا شدند و گفته می شود با خواهر و برادر کوچکتر چارلز ، پرنس اندرو و پرنس ادوارد بازی می کنند ، در حالی که خانواده وی پارک خانه را اجاره کردند ، ملکی متعلق به ملکه الیزابت دوم.

بیوگرافی جیمی لی کرتیس
بیشتر بخوانید

چارلز معمولاً مورد توجه رسانه ها قرار می گرفت و خواستگاری وی با پرنسس دایانا نیز از این قاعده مستثنی نبود. مطبوعات و مردم مجذوب این زوج به ظاهر عجیب و غریب بودند – شاهزاده محفوظ ، باغ دوست و زن جوان خجالتی و علاقه مند به مد و فرهنگ عامه.

پرنسس دایانا

حلقه نامزدی
در 6 فوریه 1981 ، شاهزاده چارلز با حلقه طلای سفید 18 عیار که با یک یاقوت کبود بیضوی 12 عیار سیلان احاطه شده بود با 14 الماس یک نفره از دیانا خواستگاری کرد. این ساخته شده توسط جواهرساز تاج گارارد ساخته شده است و گزارش شده است که از یک سنجاق ساخته شده در سال 1840 برای پرنس آلبرت به عنوان هدیه عروسی برای ملکه ویکتوریا الهام گرفته شده است. طبق گزارشات قیمت آن حلقه در آن زمان 28000 پوند (حدود 35000 دلار) برای چارلز بود.

پس از مرگ پرنسس دایانا ، پسرش شاهزاده ویلیام با حلقه از کیت میدلتون ، دوشس کمبریج خواستگاری کرد.

عروسی با پرنس چارلز
دیانا اسپنسر هنگامی که در 29 ژوئیه 1981 با چارلز ازدواج کرد ، دیانا شد ، پرنسس ولز ، عروسی آنها در کلیسای جامع سنت پل با حضور 2،650 مهمان برگزار شد. این زوج جداگانه وارد شدند و با یک کالسکه در خیابان های لندن با هم حرکت کردند.

پرنسس دایانا لباس عروسی تافته ای ساخته بود که با توری های ابریشمی و عتیقه و 10 هزار مروارید ساخته شده بود و توسط تیم طراحی زن و شوهر دیوید و الیزابت امانوئل ساخته شده است. او یک تیارای خانوادگی اسپنسر در قرن هجدهم با یک حجاب 25 فوت به دست آورد. گروه او به سختی در کالسکه جا می گرفت و پیاده روی از راهرو به دیانا 3 و نیم دقیقه زمان نیاز داشت.

مراسم عروسی سلطنتی از تلویزیون در سراسر جهان پخش شد. نزدیک به یک میلیارد نفر از 74 کشور دنیا برای دیدن آنچه عروسی قرن تصور می کردند ، هماهنگ شدند.

پسران پرنسس دایانا
دیانا و چارلز دو پسر با هم داشتند: شاهزاده ویلیام آرتور فیلیپ لوئیس ، متولد 21 ژوئن 1982 و شاهزاده هنری چارلز آلبرت دیوید – معروف به “شاهزاده هری” – متولد 15 سپتامبر 1984.

بیوگرافی ایوانکا ترامپ
بیشتر بخوانید

طلاق پرنسس دایانا از شاهزاده چارلز
جدایی دیانا از چارلز در دسامبر 1992 توسط نخست وزیر انگلیس جان میجر اعلام شد ، وی بیانیه ای از خانواده سلطنتی را به مجلس عوام خواند. طلاق آنها در آگوست 1996 نهایی شد.

این زوج با گذشت سالها از هم دور شدند و دیانا با افسردگی و پرخوری دست و پنجه نرم کرد. در جریان اتحادیه آنها ، گزارش هایی از خیانت هر دو طرف وجود داشت. طبق کتاب دیانا کرونیکلز ، کتابی از تینا براون ، دیانا برای حسنت خان ، جراح قلب پاکستانی که در سال 1995 ملاقات کرد ، از پا پا مانده بود.

ملکه الیزابت دوم از پرنسس دایانا و چارلز خواست تا رسماً به ازدواج خود پایان دهند. پرنسس دایانا عنوان “پرنسس ولز” و آپارتمانهای خود در کاخ کنزینگتون را حفظ کرد ، اما موافقت کرد که عنوان “اعلیحضرت سلطنتی” و هرگونه ادعای سلطنت انگلیس را کنار بگذارد.

بعد از عروسی عروسی زن و شوهر ، پرنسس دایانا احساس وظیفه سلطنتی و تحت پوشش شدید رسانه ای تقریباً همه جنبه های زندگی خود را احساس کرد. او شروع به توسعه و پیگیری منافع خود کرد. او به عنوان یک حامی قوی در بسیاری از خیریه ها کار می کرد و برای کمک به بی خانمان ها ، افراد مبتلا به HIV و ایدز و کودکان نیازمند کار می کرد.

پرنسس دایانا پس از طلاق ، خود را وقف پسران و تلاش های خیرخواهانه خود کرد ، از جمله افزایش آگاهی در مورد خطرات مین های باقیمانده در آنگولای جنگ زده. او محبوبیت بالایی را نزد مردم حفظ کرد.

رابطه با دودی فاید
پرنسس دایانا وقتی شروع به برقراری ارتباط با تهیه کننده و پلیبوی فیلم مصری دودی فاید در سال 1997 کرد ، تابلوهای انگلیسی را به شدت عصبانی کرد. فاید دیانا و خانواده اش را با قایق تفریحی خود در جنوب فرانسه دعوت کرد.

گفته می شود این زوج در یک بازی چوگان سال 1986 هنگامی که فاید و چارلز در تیم های مقابل بازی می کردند ، با یکدیگر دیدار کرده اند. آنها در تابستان 1997 مجدداً به هم پیوستند و با آنها ملاقات کردند و اوقات خود را با هم در ساردنیا ، جنوب فرانسه و پاریس گذراندند.

بیوگرافی استندآپ کمدین آمریکایی الن دی جنرس
بیشتر بخوانید

دوران نامزدی آنها به طور گسترده ای در روزنامه ها پوشش داده شد. گزارش شد که برخی از اعضای خانواده سلطنتی و نخست وزیر سابق تونی بلر رابطه آنها را تأیید نمی کنند. ساقی و محرمانه پرنسس دایانا ، پل بورل به بی بی سی گفت که فاید “بازگشتی” از روابطش با حسنات خان بود.

پرنسس دایانا

مرگ پرنسس دایانا
هنگام بازدید از پاریس ، پرنسس دایانا و دودی فاید پس از تلاش برای فرار از پاپاراتزی در اوایل بامداد 31 آگوست 1997 ، در یک تصادف اتومبیل قرار گرفتند. فاید و راننده در صحنه مرگ کشته شدند. پرنسس دایانا در ابتدا از این سانحه جان سالم به در برد اما چند ساعت بعد در بیمارستان پاریس جان به جان آفرین تسلیم کرد. او 36 ساله بود.

خبر مرگ ناگهانی و بی معنی او دنیا را شوکه کرد. ملکه الیزابت دوم ، که مورد انتقاد قرار گرفت که چرا فوراً به مرگ دیانا پاسخ نداد ، در تاریخ 5 سپتامبر از کاخ باکینگهام خطاب تلویزیونی کرد و در آن گفت: “کسی که پرنسس دایانا را می شناخت هرگز او را فراموش نخواهد کرد. میلیون ها نفر دیگر که هرگز او را ملاقات نکرده اند ، اما احساس کرده اند که او را می شناسند ، او را به یاد می آورند. به نظر من ، برای اولین بار ، می توان از زندگی و واکنش خارق العاده و مهیج مرگ او درسهایی گرفت. من در عزم شما برای گرامی داشتن یاد و خاطره او سهیم هستم.

تئوری های توطئه علیه پرنسس دایانا
به دنبال تحقیق در مورد تصادف راننده مرگبار دیانا ، گزارشی که در سال 1999 منتشر شد ، مشخص کرد که راننده مقصر رانندگی با سرعت بالا در حالی که تحت تأثیر الکل و داروهای ضد افسردگی بوده است. اتهامات علیه چندین عکاس که در ابتدا به علت ایجاد سقوط مسئول شناخته می شدند ، کاهش یافت.

علی رغم این گزارش ، سالها شایعات در مورد دلایل جایگزین حادثه همچنان پابرجا بود. یکی از تئوری های توطئه معتقد بود که این بخشی از ترورهایی است که توسط خانواده سلطنتی ترتیب داده شده است ، اگرچه هیچ مدرک دیگری برای حمایت از این نظریه به دست نیامده است.

زندگینامه ایزاک نیوتن
بیشتر بخوانید

تشییع جنازه و قبرستان پرنسس دایانا
صبح روز 6 سپتامبر ، مراسم تشییع جنازه پرنسس دایانا از کاخ کنزینگتون آغاز شد ، تابوت او بر روی کالای اسلحه ای که توسط شش اسب سیاه کشیده شده بود ، قرار گرفت. هزاران نفر از عزاداران خیابان را برای تماشای خیابان جمع کردند ، ویلیام 15 ساله و هری 12 ساله به آخرین قسمت از راهپیمایی چهار مایلی مادرشان پیوستند.

حدود 2.5 میلیارد نفر برای تماشای این مراسم در ابی وست مینستر در تلویزیون حضور داشتند که در آن مداحی قدرتمندی از برادر دیانا ، ارل چارلز اسپنسر و اجرای التون جان برگزار می شد.

جسد دیانا در گورستان در جزیره ای کوچک در املاک خانواده اش ، آلتورپ آرام گرفت.

یادبودها و موسسات خیریه پرنسس دایانا
در سال 2007 ، درست قبل از دهمین سالگرد مرگ او ، ویلیام و هری مادر عزیز خود را با کنسرت ویژه ای که در چهل و چهارمین سالگرد تولد او برگزار شد ، گرامی داشتند. عواید این مراسم به خیریه های مورد حمایت دیانا و پسرانش رسید.

پرنسس دایانا

ویلیام و همسرش کیت میدلتون نیز هنگام نامگذاری فرزند دوم خود ، پرنسس شارلوت الیزابت دیانا ، که در 2 مه 2015 متولد شد ، از دیانا به یاد آوردند.

در ادامه تلاش های خیرخواهانه خود ، صندوق یادبود دیانا ، پرنسس ولز پس از مرگ وی برای تأمین منابع مراقبت های تسکینی ، اصلاحات کیفری ، پناهندگی و سایر موارد تأسیس شد. در سال 2013 ، این صندوق در بنیاد سلطنتی دوک و دوشس کمبریج و شاهزاده هری قرار گرفت.

منبع سایت بیوگرافی 

بیشتر بخوانید:

بیوگرافی چارلز دیکنز|کسب درآمد از برنامه نویسی موبایل|میکل‌ آنجلو آنتونیونی|فیلم نور زمستانی|فیلم زیبایی ربوده‌ شده|نقد فیلم روز برای شب|بهترین فیلم های پل توماس اندرسون|نقاشی دختری با لباس خواب|نقد فیلم زنی تحت تأثیر

دیدگاهتان را بنویسید

8 − یک =