صفحه اصلی > هنر و سرگرمی : 10 هنرمند ر نسانس اولیه و آثار هنری ر نسانس
ads

10 هنرمند ر نسانس اولیه و آثار هنری ر نسانس

هنر ر نسانس

10 هنرمند ر نسانس اولیه و آثار هنری ر نسانس : 

هنرمندان رنسانس اولیه از احیای سبک‌های هنری که پیش از این گمان می‌کردند در زمان گم شده بود، لذت می‌بردند. پس از آن که دوران بیزانس و قرون وسطی قرن‌ها هنر و معماری سخت را به دنیا آورد، رنسانس اولیه شاهد خلق آثار متعددی بود که نشاط بدن، روح و ذهن انسان را جشن می‌گرفت.

هنر رنسانس اولیه چیست؟

هنر اوایل رنسانس به عنوان سبک هنری اولیه در سراسر قرن پانزدهم بر اروپا حاکم بود. هنرمندان کواتروسنتو (اشاره‌ای کوتاه به دهه 1400) برای الهام گرفتن به دوران باستان کلاسیک می‌رسیدند. در هنرهای تجسمی، مجسمه سازی و معماری به طور یکسان، این هنرمندان اولیه رنسانس، فلسفه انسان گرایی خود را از طریق به تصویر کشیدن واقع گرایانه و در عین حال محترمانه از فرم انسان منتقل کردند.

هنر ر نسانس

هنر رنسانس

تاریخچه مختصری از هنر رنسانس اولیه

مورخان هنر آغاز دوره رنسانس اولیه را در سال 1400 می دانند. با شروع این قرن، هنرمندان آینده نگر صد سال قبل (مانند نقاش جوتو و مجسمه سازان نیکولا و جیووانی پیزانو) افراد را به کاوش واقعی تر و انسان گرایانه تر برانگیختند. و اشکال تجربی نسبت به آنهایی که مشخصه قرون وسطی بودند. رساله‌های نویسنده و صنعت‌گر انسان‌گرا، لئون باتیستا آلبرتی نیز قوانینی را برای این سبک وضع کردند.

در طول این دوره، بانکداران ثروتمندی مانند کوزیمو د مدیچی و سایر اعضای خانواده مدیچی، هنرمندان بی‌شماری را برای نقاشی و مجسمه‌سازی عمدتاً در شهر فلورانس سرمایه‌گذاری کردند. در آغاز قرن شانزدهم، این هنرمندان و حامیانشان مجموعه‌ای از آثار غنی از خود به جای گذاشتند تا از لئونادو داوینچی، میکل آنژ، رافائل و دیگر بزرگان دوره رنسانس عالی (تقریباً 1495 تا 1520) الهام بخشند. نبوغ حتی بالاتر.

هنر ر نسانس

هنر رنسانس

4 ویژگی هنر رنسانس اولیه

هنر اوایل رنسانس به دلیل تعادل واقع‌گرایی و ایده‌آلی‌سازی در هنگام به تصویر کشیدن شکل انسان و محیط طبیعی تأثیر می‌گذارد. در اینجا چهار ویژگی کلیدی وجود دارد:

Chiaroscuro: نقاشان اوایل رنسانس بسیاری از آثار خود را در مقابل مطالعات واقعی انجام دادند. Chiaroscuro، یا کنار هم قرار دادن سایه‌های تیره و روشن، در سه بعدی‌تر جلوه دادن سوژه‌ها از همیشه مؤثر بود.

بهترین نکات هلن میرن برای شخصیت پردازی
بیشتر بخوانید

ناتورالیسم: در قرون منتهی به رنسانس، نقاشان بسیاری از اولویت ها را بالاتر از رئالیسم قرار دادند. هنرمندان رنسانس اولیه به مجسمه‌سازی یونانی و رومی بازگشتند تا بدانند چگونه موضوعات خود را نقاشی می‌کنند – هدف آنها این بود که تا حد امکان واقعی به نظر برسند.

دیدگاه: هنرمندان اولیه رنسانس از پرسپکتیو خطی وسواس گونه استفاده می کردند. آنها امیدوار بودند که با استفاده از نسبت های مختلف برای ایجاد توهم عمق، هنر خود را به گونه ای جلوه دهند که بسیار فراتر از بوم کشیده شده است. هنرمند جورجیو وازاری حتی همکار خود پائولو اوچلو را به دلیل تمرکزش بر چشم انداز “مست” توصیف کرد.

موضوع دینی: اگرچه مسیحیت نیز موضوع بسیاری از هنرهای قرون وسطایی بود، هنرمندان رنسانس اولیه به دنبال انسان سازی شخصیت های مذهبی مانند مجوس مقدس یا مریم باکره (یا مدونا) به روش های جدید بودند. آنها همچنین برای الهام گرفتن به اساطیر یونان و روم بازگشتند.

هنر ر نسانس

هنر رنسانس

10 هنرمند تأثیرگذار رنسانس اولیه

رنسانس اولیه دوره ای از الهامات هنری شدید و گسترده بود. در اینجا تنها ده مورد از تأثیرگذارترین هنرمندان آن زمان آورده شده است:

آندره آ مانتنیا: این هنرمند فلورانسی در به تصویر کشیدن صحنه های تراژدی مهارت داشت. مرثیه مسیح او عذاب کسانی را که جسد عیسی را اندکی پس از مصلوب شدن او اندوهگین می کنند، به تصویر می کشد. این نقاشی اکنون در میلان آویزان است.

دومنیکو ونزیانو: این نقاش کار خود را در فلورانس انجام داد، جایی که اغلب قدیسین و شخصیت های کتاب مقدس را نقاشی می کرد.

دوناتلو: قبل از اینکه میکل آنژ مجسمه باشکوه خود را از سنگ مرمر کند، دوناتلو پادشاه عهد عتیق دیوید را در برنز زنده کرد. او همچنین سنت جان و مرقس مقدس عهد جدید را مجسمه سازی کرد.

فیلیپو برونلسکی: این معمار ایتالیایی دوره رنسانس یکی از مهم ترین کمک ها به هنر تجسمی آن دوره بود. سیستم پیشگام او از دیدگاه خطی، طراحی هنری و ساخت و ساز ساختمان را به طور مساوی در سراسر رنسانس اولیه نشان داد.

فرا آنجلیکو: آنجلیکو که استاد نقاشی دیواری است، با نقاشی دیوارهای بسیاری از کلیسای جامع، صومعه، و صومعه سرا، جای خود را در دنیای هنر ایتالیا ایجاد کرد. بشارت او ممکن است برجسته ترین کمک او به دوران رنسانس اولیه باشد.

کانستراکتیویسم چیست ؟ | جنبش هنر ساختارگرایی
بیشتر بخوانید
هنر ر نسانس

هنر رنسانس

جووانی بلینی: این هنرمند ونیزی و خانواده اش الهام بخش بسیاری از مشاهیر دیگر رنسانس بودند. تیتیان و تینتورتو تنها دو نقاش برجسته دیگر از ونیز هستند که یا مستقیماً با قبیله بلینی همکاری می کردند یا از آنها الهام می گرفتند.

یان ون ایک: سبک رنسانس ایتالیایی هم از این نقاش هلندی وام گرفته و هم از آن الهام گرفته است. دومنیکو گیرلاندایو، به ویژه، محراب هایی را به سبک ون ایک و دیگر هنرمندان هلندی نقاشی کرد.

لورنزو گیبرتی: درهای برنزی تعمیدگاه فلورانس شاید بزرگترین ادعای گیبرتی برای شهرت باشد. میکل آنژ از درهای شرقی غسل تعمید و تصاویر کتاب پیدایش که آنها را به تصویر می‌کشند آنقدر گرفته شد و آنها را دروازه‌های بهشت ​​نامید.

ماساچیو: توماسو دی سر جووانی دی سیمونه متولد شد، ماساچیو ترجیح داد با نام مستعار خود انتخاب شود. اگرچه او نقاشی‌های دیواری را در ساختمان‌های سرتاسر ایتالیا کشید، اما آنهایی که در کلیسای کوچک برانکاچی هستند ممکن است معروف‌ترین نقاشی‌های او باشند. نقاش ایتالیایی دیگر، فیلیپینو لیپی، پس از مرگش مجبور شد بسیاری از نقاشی های دیواری کلیسای برانکاچی را تکمیل کند.

ساندرو بوتیچلی: با وام گرفتن از اساطیر رم، به یاد ماندنی ترین شاهکار بوتیچلی، تولد زهره است. در آن، الهه عشق پس از تولدش از دریا کاملاً شکل گرفته است.

هنر ر نسانس

هنر ر نسانس

پایان مقاله 10 هنرمند رنسانس اولیه و آثار هنری رنسانس

مجله با دوربین 

فیلم ژنرال | معرفی سبک موسیقی بوسا نووا | نقد فیلم مخمل آبی | معرفی دستگاه‌ها و ردیف های موسیقی ایرانی | آلفرد هیچکاک | نقد فیلم My Neighbor Totoro – فیلم همسایه من توتورو | نقد و بررسی بازی Beat Saber | فیلم دزد دوچرخه | مکتب نئو اکسپرسیونیسم: تاریخ ، ویژگی ها و آثار هنری | فیلم اگه میتونی منو بگیر |

«پست قبلی

پست بعدی»

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 4 =