صفحه اصلی > موسیقی : معرفی سبک موسیقی بوسا نووا
ads

معرفی سبک موسیقی بوسا نووا

معرفی سبک موسیقی بوسا نووا

معرفی سبک موسیقی بوسا نووا : زمانی که صحبت موسیقی برزیل می شود ، نخستین ترانه ای که امکان دارد به ذهن شما خطور کند “دختری از ایپانما” است که توسط آنتونیو کارلوس جوبیم ، ترانه سرا سروده شده است و توسط آسترود گیلبرتو خواننده ، جوآو گیلبرتو گیتاریست و استن گتس ساکسوفون اجرا شده است.

این ترانه دلنشین یک گل سرسبد در سبک بخصوص و جذاب برزیلی به نام bossa nova است.

تغییرات اساسی سبک در سامبا کلاسیک شهری عبارت “bossa” از زبان عامیانه ریو دوژانیرو به معنای “توانایی خاص” ، “زیرکی” ، “تیزبینی” و موارد شبیه آن ها است.

بیشتر بخوانید : بهترین فیلم های فون تریه

اصطلاح “bossa-nova” نخستین بار در آهنگ Desafinado (1959) ساخته آنتونیو کارلوس جوبیم ظاهر شد که ملودی آن با فاصله های پیچیده (4 ام کاهش ، 6 ششم جزئی) و ظاهری تقریبا پر پیچ و خم برای پیشنهاد ایده خواننده ای با نا امنی صوتی ویژه ای در نظر گرفته شده بود.

پیچیدگی ترانه ای و هارمونیک آن توسط متن آهنگ تحت عنوان “bossa nova” توجیه شد. مبتکران ژانر نوین  شامل خود جوبیم به عنوان آهنگساز و نوازندگان مطرح و جوآو گیلبرتو در درجه اول به عنوان خواننده و گیتاریست بودند.

نخستین ضبط اساسی آن ها Chega de Saudade (مارس 1959) بود. گرچه سامبا به طور برجسته ای در کارنامه خود رقم خورد ولی سبکی بخصوص و ویژه  آنها نبود.

یکی از اصلی ترین ساختار های این ژانر زیبا ، تأثیرگذار بر موسیقی عامه پسند و به طور خاص سامبا ، اجتناب عمدی از غلبه پارامترهای منفرد موسیقی بود.

بیشتر بخوانید : معرفی فیلم زیر درختان زیتون

قبل از بوسا نووا ، بر ملودی به شدت تأکید می شد ، تا نیاز اصلی یک ترانه راحت خواننده را برآورده کند. با این حال ، bossa nova ملودی ، هارمونی و ریتم را تلفیق می کند.

مجری نقشی حیاتی در این ادغام دارد ، ولی از تأکید زیاد بر شخصیت خواننده کاملاً اجتناب می شود. افکت های کاملاً متضاد ، بلندی صدا ، فرماتاها یا صدای بلند مانند جیغ اکثرا از سبک آواز مناسب bossa nova کنار گذاشته می شوند.

معرفی سبک موسیقی بوسا نووا

معرفی سبک موسیقی بوسا نووا

آواز باید تقریباً مثل یک زبان گفتاری عادی با لحنی فروتنانه جریان داشته باشد. تولید مشخص صوتی بینی بوزا نوا یک ویژگی و ساختار بخصوص این سبک است.

دوره رنسانس در موسیقی
بیشتر بخوانید

این مطلب ادامه دارد پس با مجله بامدادی ها همراه باشید.

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.