صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم Adam Project
ads

نقد فیلم Adam Project

فیلم Adam Project

نقد فیلم Adam Project : 

 فیلم Adam Project شباهت های زیادی با همکاری سال گذشته شان لوی/رایان ریولدز، Free Guy دارد (به ویژه محتوای «علمی» تا حدودی مشکوک در فیلم علمی تخیلی و همچنین برخی از نکات داستانی مشکوک)، اما این فیلم جنبه جدی تری دارد. لحن و در نتیجه، به رینولدز فرصتی می دهد تا برخی از بازیگری واقعی را انجام دهد (به جای اینکه صرفاً برای دوربین دزدی کند).

فیلم در لحظه سرگرم کننده است اما اثر ماندگاری از خود بر جای نمی گذارد. همچنین این حس وجود دارد که داستان کلی سزاوار یک بوم بزرگتر است (مثلاً که ممکن است در یک سریال پخش چند قسمتی یافت شود). جهان‌سازی بسیار کمی برای فیلم وجود دارد که بتواند وزن مورد نظر را داشته باشد و اشاره به The Terminator فقط نشان می‌دهد که چقدر این روایت پست‌تر است (هر دو دالان‌های علمی تخیلی مشابهی را اشغال می‌کنند: سفر در زمان برای تغییر آینده‌ای آخرالزمانی استفاده می‌شود).

آدام «قدیمی» (رینولدز) یک خلبان مقاومتی از سال 2050 است که از سفر در زمان برای بازگشت به گذشته و «اصلاح» چیزی استفاده می‌کند که در صورت ماندگاری، تأثیر منفی عمیقی بر زندگی انسان خواهد داشت. همانطور که او به داخل کرم چاله می پرد، کشتی او توسط یک رزمناو فضایی تعقیب کننده به فرماندهی مایا سوریان (کاترین کینر)، که علاقه خاصی به حفظ وضعیت موجود دارد، آسیب می بیند. مقصد مورد نظر آدام سال 2018 است – سالی که او تصمیم گرفت که بحرانی باشد – اما عجله و آسیب کشتی منجر به فرود در سال 2022 می شود.

فیلم Adam Project

فیلم Adam Project

مجموعه ای از تدبیرها او را وادار می کند تا به دنبال خود پیش از نوجوانی خود (واکر اسکوبل) باشد، که زندگی او عمدتاً شامل کنار آمدن با مرگ اخیر پدرش، لوئیس (مارک روفالو) است، و اظهارات شنیع به مادرش، الی که هنوز داغدار است. (جنیفر گارنر)، و کتک خوردن توسط قلدرها بعد از مدرسه. آمدن پیر آدام همه چیز را تغییر می دهد. دو آدام که توسط سوریان و زیر دستانش تعقیب می‌شوند، همسر گمشده آدام، لورا (زوئه سالدانا) را پیدا می‌کنند، سپس به گذشته سفر می‌کنند تا با لویی که راه‌حل جستجوی آدام قدیمی را در دست دارد، ارتباط برقرار کنند.

نقد فیلم خاطره
بیشتر بخوانید

کلید لذت بردن از پروژه آدام این است که عمیقاً در مورد چیزها فکر نکنید. فیلمنامه نه تنها از درگیر شدن در جزئیات خودداری می کند، بلکه ترجیح می دهد به کلی آنها را نادیده بگیرد. با گذشت زمان پارادوکس‌ها، مواردی که فیلم مورد بررسی قرار می‌دهد، در سمت هوکی قرار می‌گیرند و فیلمسازان زمان زیادی را صرف فکر کردن درباره «قوانین» نمی‌کنند. با این حال، در سطح پاپ کورن خالص خوب است. سکانس‌های اکشن، اگرچه اکتان بالا نیستند،

اما به خوبی طراحی و اجرا شده‌اند، و صحنه‌های «رفیق» خوبی بین دو آدام وجود دارد. بازیگران مکمل – جنیفر گارنر، مارک روفالو، زویی سالدانا و کاترین کینر – همگی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و بر این استدلال تأکید می‌کنند که ممکن است این پروژه به عنوان یک پروژه طولانی بهتر عمل کند. Keener’s Sorian به طور خاص نیاز به توسعه بیشتری دارد. این احساس وجود دارد که شخصیت دارای عمق است، اما محدودیت‌های زمانی او را مجبور می‌کند با پیری بد CGI وارد قالب کاریکاتور شود.

فیلم Adam Project

فیلم Adam Project

مقایسه ترمیناتور مناسب است، و نه تنها به این دلیل که پروژه آدام به صراحت به آن اشاره می کند. اگر کسی تضاد نقطه به نقطه انجام دهد، پروژه آدام به ندرت در صدر قرار می گیرد. سفر در زمان همیشه برای نویسندگان دشوار است. برخی مسیر آسان را انتخاب می کنند – مانند برنامه تلویزیونی Doctor Who یا فیلم Time Cop. برخی دیگر حداقل سعی می کنند مدلی از سازگاری بر اساس قوانین و پارادایم ها بسازند. پروژه آدام از سفر در زمان به عنوان ابزار طرح استفاده می کند و به خود زحمت نمی دهد تا برخی از پیامدهای اجرای آن را در نظر بگیرد.

این تولید به رینولدز فرصتی می‌دهد تا از سبک گیج‌آمیز و فریبنده‌ای که اکثر اجراهای او را در طول نیم‌دوجین سال گذشته نشان داده است، جدا شود. اگرچه رینولدز همیشه نقش‌های سبک‌تر را به نقش‌های سبک‌تر ترجیح می‌دهد، پروژه آدام به او فرصتی می‌دهد تا به شکلی باورنکردنی احساساتی شود. واکر اسکوبل به‌عنوان آلترایگوی جوان‌تر، رینولدز را به دقت مورد مطالعه قرار داده است، زیرا بسیاری از رفتارهای بازیگر مسن‌تر (هم فیزیکی و هم صوتی) را در اجرای خود گنجانده است.

نقد و بررسی فیلم nomadland
بیشتر بخوانید

به طور کلی، فیلم Adam Project از بسیاری از ایرادات مشابهی رنج می برد که مشخصه بسیاری از پروژه های پرمخاطب اخیر نتفلیکس بوده است: حجم زیاد، اما محتوای کمی. پیش فرض جذاب است و بازیگران درجه یک هستند، اما، در کل، پروژه آدام کوتاه می آید. به عنوان راهی برای پر کردن چند ساعت بی تکلف، خوب است (مخصوصاً به عنوان بخشی از یک بسته پخش بزرگتر)، اما به عنوان یک فیلم مقصد، ناامیدکننده است.

فیلم Adam Project

فیلم Adam Project

پایان مقاله نقد فیلم Adam Project

مجله با دوربین 

فیلم ژنرال | معرفی سبک موسیقی بوسا نووا | نقد فیلم مخمل آبی | معرفی دستگاه‌ها و ردیف های موسیقی ایرانی | آلفرد هیچکاک | نقد فیلم My Neighbor Totoro – فیلم همسایه من توتورو | نقد و بررسی بازی Beat Saber | فیلم دزد دوچرخه | مکتب نئو اکسپرسیونیسم: تاریخ ، ویژگی ها و آثار هنری | فیلم اگه میتونی منو بگیر |

دیدگاهتان را بنویسید

16 + چهار =