صفحه اصلی > هنر و سرگرمی : معنی رنگ آبی تیره: مزایا، معایب آبی تیره در طراحی
ads

معنی رنگ آبی تیره: مزایا، معایب آبی تیره در طراحی

آبی تیره

معنی رنگ آبی تیره: مزایا، معایب آبی تیره در طراحی

معنای رنگ آبی در تئوری رنگ به سایه آن بستگی دارد. برخلاف شفافیت آبی روشن و آبی سلطنتی یا روشنایی شاد رنگ های پاستلی آبی، آبی تیره قدرت، عمق و ظرافت را منتقل می کند.

آبی تیره نماد چیست؟

اگرچه گاهی اوقات با آبی سرمه ای اشتباه گرفته می شود، آبی تیره نشان دهنده یک کد رنگ خاص است. در فضای رنگی RGB، آبی تیره (کد هگزا #00008B) حاوی 54.5 درصد آبی و بدون قرمز یا سبز است، در حالی که در فضای رنگی CMYK، آبی تیره حاوی 100 درصد فیروزه ای، 100 درصد سرخابی، بدون زرد و 45 درصد سیاه است. در نمادگرایی رنگ، معانی رنگ آبی تیره عبارتند از:

1. درجه حرارت سرد: تمام سایه های آبی، از جمله آبی تیره، نشان دهنده دمای سرد است. رنگ های سرد در چرخه رنگ شامل آبی، سبز و بنفش است. علاوه بر این، پوست آبی می تواند نشان دهنده دمای پایین بدن باشد.

2. هوش: بسیاری از مردم سایه های آبی را با دانش، هوش و تمرکز مرتبط می دانند.

3. وفاداری: داشتن یک دوست “آبی واقعی” به معنای تعهد و تعهد به رابطه است.

4. مردانگی: از نظر تاریخی، رنگ آبی روشن تر آبی بچه نشان دهنده جنسیت مذکر است. با این حال، تمام سایه های آبی، از جمله آبی روشن، آبی متوسط، آبی تیره و آبی سرمه ای، اشکال سنتی مردانگی را نشان می دهند.

آبی تیره

آبی تیره

5. آسمان شب: در حالی که شما آبی آسمان را با آسمان روز مرتبط می دانید، آبی تیره نشان دهنده آسمان در شب است. آبی نیمه شب به معنای شبی بدون ماه است، با اشباع شدید رنگ سیاه همراه با آبی عمیق.

6. قابل پیش بینی بودن: عبارت «خارج از آبی» به معنای وقوع رویدادی است که انتظارش را نداشتید. به روشی مشابه، «یک بار در ماه آبی» به رویدادی اشاره دارد که اغلب اتفاق نمی افتد.

7. دریا: می توانید از آبی تیره برای نماد یک دریای طوفانی یا یک آب عمیق استفاده کنید. اگرچه بسیاری از سایه‌های آبی نشان‌دهنده آب است، از جمله سبز آبی یا آبی برای آب‌های گرمسیری، آبی تیره نشان‌دهنده عمق مرموزتر یا کیفیت شوم‌تری است.

آموزش باله | نام حرکات و پوزیشن های باله
بیشتر بخوانید

8. قدرت و اقتدار: آبی تیره نشان دهنده قدرت و مسئولیت است. افسران پلیس اغلب از رنگ های آبی تیره یا آبی تیره برای لباس های خود استفاده می کنند. اصطلاح عامیانه «پسران آبی پوش» به پلیس اشاره دارد.

9. غم و اندوه: آبی بودن یا آبی بودن به این معناست که احساس غم یا ناامیدی می کنید. در کره آبی تیره رنگ عزاداری است.

10. برجستگی اجتماعی: “خون آبی” یک فرد برجسته از نظر اجتماعی یا کسی که در اشراف متولد شده است را تعریف می کند.

تاریخچه مختصری از آبی تیره

مصریان اولین بار از رنگدانه آبی استفاده کردند. آنها سایه آبی روشن تری از سنگ آهک و کانی های مس ایجاد کردند. رنگدانه های آبی تیره تا قرن ششم با اولترامارین، یک رنگدانه رنگ آبی تیره که از آسیاب کردن لاجورد معدنی ساخته شده بود، ظاهر نشد.

اولترامارین به دلیل کیفیت آبی عمیق خود در بین هنرمندان اروپایی قرون وسطی محبوبیت پیدا کرد، اما هزینه آن باعث شد که فقط برای ثروتمندان قابل دسترسی باشد. آبی کبالت به رنگدانه آبی مقرون به صرفه‌تر و محبوب‌تر در میان هنرمندان در قرن هشتم و نهم تبدیل شد، به ویژه در چینی چینی و بعداً با چینی دلفت هلندی. اولترامارین مصنوعی در اواسط قرن نوزدهم ظاهر شد و جایگزین نسخه گران تر شد.

رنگ نیلی در قرن شانزدهم رایج شد و به رنگ کت و شلوار آبی Beau Brummell در قرن هجدهم و شلوار جین آبی در قرن نوزدهم تبدیل شد. نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در قرن نوزدهم از آبی دریایی (همچنین به عنوان آبی دریایی شناخته می شود) برای لباس های خود استفاده کرد. آبی پروس، آبی تیره‌تر، در اوایل دهه 1700 ظاهر شد و رنگدانه انتخابی پابلو پیکاسو در دوره آبی او شد.

آبی تیره

آبی تیره

4 مزیت استفاده از آبی تیره در طراحی

آبی تیره دلالت بر حرفه ای بودن و قابلیت اطمینان دارد که استفاده از آن را در طراحی گرافیک توسط بسیاری از بانک ها و شرکت ها توضیح می دهد. در طراحی، آبی تیره:

1. مکمل اتاق های تاریک تر: طراح داخلی تحسین شده کوری دیمن جنکینز شما را تشویق می کند که به جای مبارزه با نور طبیعی اتاق خود کار کنید. هنگام تزئین اتاقی با نور کم، «به سراغ رنگ‌های دود، غلیظ، تیره و جذاب بروید که در واقع نور را افزایش می‌دهند»، مانند سایه‌های آبی تیره.

راهنمای عکاسی مادون قرمز : نحوه ایجاد تصاویر مادون قرمز
بیشتر بخوانید

2. دلالت بر اقتدار: آبی تیره به عنوان یک انتخاب طراحی خوب عمل می کند اگر می خواهید قدرت، تخصص، قابلیت اطمینان و اعتماد را در طراحی خود به وجود آورید.

3. به عنوان جایگزینی برای مشکی عمل می کند: اگر به سایه تیره تری در کار خود نیاز دارید اما می خواهید رنگ را حفظ کنید، طرح رنگ آبی تیره راه حلی قابل اجرا ارائه می دهد.

4. در ترکیب رنگ ها به خوبی کار می کند: از آبی تیره با رنگ های مکمل مانند نارنجی برای ایجاد یک طرح رنگی جذاب استفاده کنید. یا با سایر سایه های آبی، مانند آبی روشن یا آبی، بازی کنید.

4 معایب استفاده از آبی تیره در طراحی

اگرچه می‌توانید بدون نگرانی از آبی تیره در طراحی‌های خود استفاده کنید، اما این ویژگی‌های منفی احتمالی را در حین کار در نظر داشته باشید:

1. گرما را جذب می کند: اگر پروژه شما دارای اندازه قابل توجهی است، به یاد داشته باشید که سایه های تیره مانند آبی تیره گرما را جذب می کند و می تواند به اتاق یا فضای بسته احساس گرما بدهد.

2. می تواند محو شود: هنر یا اشیاء با رنگ آبی تیره در طول زمان، به ویژه در نور خورشید، در حالت اشباع محو می شوند. محو شدن احتمالی، آبی تیره را انتخاب بهتری برای اتاق‌هایی با نور کم نسبت به اتاق‌هایی با نور زیاد خورشید می‌کند.

3. می تواند احساس ظلم کند: آبی تیره بیش از حد باعث می شود احساس کنید که در تاریکی احاطه شده اید، به خصوص در یک اتاق کوچک. دیوارهایی که به رنگ آبی تیره رنگ آمیزی شده اند می توانند فضای اتاق را بیشتر شبیه غار کنند.

4. خراش ها را نشان می دهد: مانند همه رنگ های تیره، آبی تیره هر خراش، تراشه یا نقصی را نشان می دهد و ممکن است برای مطابقت با تاچ آپ ها مشکل داشته باشید.

آبی تیره

آبی تیره

پایان مقاله معنی رنگ آبی تیره: مزایا، معایب آبی تیره در طراحی

مجله با دوربین 

فیلم ژنرال | معرفی سبک موسیقی بوسا نووا | نقد فیلم مخمل آبی | معرفی دستگاه‌ها و ردیف های موسیقی ایرانی | آلفرد هیچکاک | نقد فیلم My Neighbor Totoro – فیلم همسایه من توتورو | نقد و بررسی بازی Beat Saber | فیلم دزد دوچرخه | مکتب نئو اکسپرسیونیسم: تاریخ ، ویژگی ها و آثار هنری | فیلم اگه میتونی منو بگیر |

دیدگاهتان را بنویسید

1 + 11 =