صفحه اصلی > ادبیات جهان : مکتب رمانتیسم
ads

مکتب رمانتیسم

مکتب رمانتیسم

مکتب رمانتیسم

اصطلاح مکتب رمانتیسم مستقیماً از مفهوم عشق سرچشمه نمی گیرد ، بلکه بیشتر از واژه فرانسوی romaunt (یک داستان عاشقانه که در بیت گفته می شود) ناشی نمی شود. رمانتیسیسم بر احساسات و زندگی درونی نویسنده متمرکز بود و غالباً برخلاف ادبیات سنتی آن زمان ، از مطالب زندگینامه ای برای اطلاع رسانی اثر یا حتی ارائه الگویی برای آن استفاده می کرد.

مکتب رمانتیسم “مردم منظم” بدوی و متعالی را به عنوان مستحق جشن ، که در آن زمان نوآوری بود ، جشن گرفت. رمانتیسیسم همچنین طبیعت را به عنوان یک نیروی اولیه تثبیت می کند و مفهوم انزوا را به عنوان ضروری برای رشد معنوی و هنری تشویق می کند.

مکتب رمانتیسم چیست ؟

مکتب رمانتیسم یک حرکت هنری و فکری بود که در اواخر قرن هجدهم و اواسط قرن نوزدهم در اروپا اتفاق افتاد. جنبش رمانتیک که به طور گسترده به عنوان گسست از اصول راهنمای روشنگری – که عقل را به عنوان پایه و اساس دانش بنیان نهاد – درک می شود ، بر اهمیت حساسیت عاطفی و ذهنیت فردی تأکید می ورزد. از نظر رمانتیک ها ، تخیل به جای عقل ، مهمترین دانشکده خلاق بود.

مکتب رمانتیسم

مکتب رمانتیسم در ادبیات

مکتب رمانتیسم در ادبیات انگلیسی با شاعران ویلیام بلیک ، ویلیام وردزورث و ساموئل تیلور كولریج در اواخر قرن هجدهم آغاز شد. این در قرن نوزدهم با شاعران نسل دوم رمانتیک ، از جمله پرسی بیشه شلی ، جان کیتس و لرد بایرون ادامه یافت.

بر خلاف جدا شدن مستدل روشنگری ، آثار شاعرانه بلیک ، وردزورث و كولریج با حساسیت عاطفی و احترام به طبیعت مشخص می شدند.

اگرچه نسل دوم شاعران رمانتیک ، به ویژه شلی و بایرون ، به خاطر کارهای براندازانه و سودمندشان مشهور شدند ، اما بعداً شعر رمانتیک نیز بسیاری از ویژگی های تاسیس شده توسط بلیک و وردزورث را حفظ کرد. قصیده های کیتس ، دقیقاً مانند شعر وردزورث ، از طبیعت الهام گرفتند و شعر برایون دارای خصوصیات درون گرایانه شدیدی بود.

شلی ، بایرون و کیتس همچنین به عنوان “رمانتیک” شهرت پس از مرگ پیدا کردند زیرا بسیاری از جنبه های زندگی آنها – از جمله سفرهای آنها به اروپا و واقعیت مرگ جوان – مطابق با نوع ایده آل ظهور قرن نوزدهم یک قهرمان رمانتیک بود.

رمان های برتر ادبیات فرانسه
بیشتر بخوانید

مکتب رمانتیسم

مکتب رمانتیسم در هنر

طبیعت همچنین منبع الهام در هنرهای تجسمی جنبش رمانتیک بود. با نقض سنت طولانی تر نقاشی های تاریخی و تمثیلی ، که صحنه هایی از تاریخ یا کتاب مقدس را به عنوان موضوع اصلی خود می گرفت ، هنرمندان رمانتیکی مانند JMW ترنر و جان کانستبل – و همچنین سازندگان چاپ و حکاکی مانند ساموئل پالمر و توماس بیویک – انتخاب کردند در عوض برای به تصویر کشیدن دنیای طبیعی ، به ویژه مناظر و صحنه های دریایی.

هنرمندان رمانتیک طبیعت را نه تنها زیبا بلکه قدرتمند ، غیرقابل پیش بینی و مخرب به تصویر کشیدند. این به منزله ریشه ای بنیادی از نمایندگی های روشنگری جهان طبیعی به عنوان منظم و خوش خیم است.

مکتب رمانتیسم در موسیقی

جنبش رمانتیک در موسیقی از بتهوون آغاز شد ، که آثار بعدی او سبک های کلاسیک موتزارت و هایدن را ترسیم و توسعه داد. سمفونی های بعدی بتهوون و سونات های پیانو توسط بیانگرایی و کیفیت احساسی قوی متمایز شدند. این ویژگی ها زمینه ساز ایجاد نسل های متوالی آهنگسازان رمانتیک در اروپا از جمله فرانتس شوبرت ، رابرت شومان و فلیکس مندلسون است.

موسیقی رمانتیک نیز بسیار ابتکاری و از لحاظ فنی پرماجرا بود. در حالی که تکنواز مجازی ، فرانتز لیست ، با اجراهای استادانه و تکنیک هایی که قبلاً دیده نشده بود ، تماشاگران را در سالن های بزرگ کنسرت اروپا خیره کرد ، اعجوبه متولد لهستان ، فردریک شوپن ، سالن های پاریس را با قطعات پیانوی گویا و پیچیده خود متحیر کرد.

دوره رمانتیک همچنین “عصر طلایی” اپرا در اروپا بود ، با آهنگسازانی مانند جوزپه وردی و ریچارد واگنر با ترکیب موسیقی ، متن و تصاویر بصری برای ساخت روایت های دراماتیک که امروز نیز مجذوب تماشاگران می شوند.

 

مکتب رمانتیسم

رمانتیسم به عنوان یک ذهنیت

مکتب رمانتیسم را شاید نه به عنوان یک حرکت ، بلکه به عنوان یک ذهنیت به درستی درک کرد. هنرمندان ، شاعران و نوازندگان دوره رمانتیک با عزم خود برای استفاده از هنر خود برای انتقال احساسات یا ایجاد واکنش احساسی مخاطبان متحد شدند.

همچنین چیزی پیشگامانه – تقریباً انقلابی – در مورد رمانتیسیسم وجود داشت. این شامل شکستن از گذشته ، و آگاهانه دور شدن از ایده ها و سنت های روشنگری است. با این کار ، رمانتیسیسم نگرش غالب نسبت به طبیعت ، احساسات ، خرد و حتی فرد را از اساس تغییر داد.

معرفی نمایشنامه خرده جنایت‌های زن و شوهری | اریک امانوئل اشمیت
بیشتر بخوانید

پایان مقاله تعریف مکتب رمانتیسم

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم طعم گیلاس|نقد فیلم پری|فیلم سارا|فیلم دعوت|فیلم عروسی خوبان|فیلم از کرخه تا راین|فیلم دونده|کتاب عقاید یک دلقک|بهترین کتاب های ادبیات ترکیه|بهترین کتاب های ویلیام فاکنر|بهترین کتاب های کافکا

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

1 × یک =