امروز برابر است با :15 بهمن 1401
ساخت لولا

راهنمای ساخت لولا : 13 نوع لولا

آشنایی با انواع مختلف ساخت لولا زمانی می تواند مفید باشد که بخواهید تعیین کنید چه لولایی در درب داخلی ، خارجی ، کشوها و کشوها استفاده شود.

ساخت لولا چیست؟

لولا نوعی اتصال متحرک است که دو جسم را به هم متصل می کند و امکان حرکت نوسان را می دهد ، جایی که یک قسمت ثابت است و یک قسمت متحرک. هرگونه درب خارجی یا داخلی در خانه ، کابینت آشپزخانه و حتی برخی از انواع پنجره ها با استفاده از انواع مختلف لولاها کار می کنند.

لولاهای مختلفی برای انواع مختلف درب یا بازشو وجود دارد. درهای کابینت دارای لولاهای کابینت هستند و انواع دیگر درها در خانه شما دارای لولاهای درب هستند. در این دسته های گسترده تر ، انواع خاصی از لولا بسته به سبک ، نیاز و بودجه وجود دارد. حتی کیف های دستی با استفاده از نوعی لولا باز می شوند.

آموزش ساخت لولا

آموزش ساخت لولا

وقتی برگها به داخل قاب درب و درب پیچ می شوند و سنجاق از داخل بشکه قرار می گیرد ، درب شما باید به آرامی باز و بسته شود. برای درهای خارجی و داخلی به احتمال زیاد به بیش از یک لولا نیاز خواهید داشت ، اما اگر درهای بسیار سنگینی ندارید و یا با یک مورد خاص کار می کنید ، نیازی به لولاهای پوشش دهنده تمام طول درب ندارید.

بعضی اوقات ، قسمتهای متحرک بشکه یا هر بند انگشت منفرد می توانند محکم یا جیرجیر شوند و برای ادامه مسیر باز و بسته شدن صاف نیاز به روغن کاری داشته باشند.

4 قسمت لولا

برای درک مکانیک نحوه کار لولا ، دانستن قسمتهای مختلف لولا مهم است. اینها اجزای متداول ترین انواع لولاها هستند:

برگ لولا: برگهای لولا قسمتهایی از لولا است که شما در قاب درب و لبه درب پیچ می کنید – برای هر سطح یک برگ لولا در هر لولا.

بند بند: بند بند استوانه ای شکل لولایی است که سنجاق از آن عبور می کند.

بشکه: به یک ردیف زنجیر بشکه می گویند.

سنجاق: قطعه بلندی که از درون بشکه سر می خورد تا برگهای لولا را کنار هم نگه دارد ، سنجاق گفته می شود.

پماد هیدروکینون چیست و چه تاثیری در درمان لک صورت دارد
بیشتر بخوانید
13 نوع لولا

انواع مختلفی از لولاها وجود دارد که برای اهداف بسیار خاصی ایجاد شده اند. در اینجا انواع مختلف لولا و موارد استفاده مشترک آنها وجود دارد:

لولای بشکه ای: نباید این قسمت را با قسمت لوله لولا اشتباه گرفت ، زیرا لولاهای بشکه ای نوع خاصی از لولا هستند که از لحاظ ظاهری شبیه لولای قنداق هستند و بهتر است برای کابینت های کوچک یا صندوق های ذخیره سازی استفاده شوند.

لولای عقب: لولای باسن یکی از متداول ترین انواع لولا و همچنین لولای بسیار سنگین است. این شامل دو برگ است که توسط یک سری از بندها به هم متصل شده اند. یک برگ به درب یا اجزای متحرک متصل می شود و برگ دیگر را در یک موقعیت ثابت قرار می دهد. در این تنوع ، سه نوع لولای قنداق وجود دارد: لولاهای اتصال بالابر ، لولاهای کابینت لب به لب و لولاهای بلبرینگ. لولاهای عقب معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

آموزش ساخت لولا

آموزش ساخت لولا

لولای پروانه ای: لولاهای تزئینی بیشتر ، لولاهای پروانه ای در نسخه های سبک یا سنگین ارائه می شوند ، بنابراین می توان آنها را تقریبا برای هر جایی که لولا قابل مشاهده است استفاده کرد.

لولای اروپایی: لولاهای اروپایی به گونه ای طراحی شده اند که درون درب مخفی می شوند و باعث می شوند نه تنها لولاها بلکه عناصر طراحی نیز باشند. هنگامی که درب در حالت بسته است می توانید از آنها در درب کابینت یا هر جای دیگری که می خواهید لولا را مخفی کنید استفاده کنید. اصطلاح لولای اروپایی معمولاً به طیف گسترده ای از این نوع لولاها اشاره دارد و نه لولای خاص و منفرد.

لولای شستشو: این لولا ها برای استفاده سبک تر بهترین گزینه هستند زیرا قادر به کنترل بیشتر درها نیستند. هر لولای شستشو دارای یک برگ است که در داخل یک برش روی برگ دیگر قرار می گیرد.

لولای چاقو: وقتی می خواهید لولا را پنهان کنید از این نوع لولا استفاده کنید. آنها قیچی شکل هستند و معمولاً در مکانهایی نصب می شوند که درب یا درب آنها به سمت بالا باز می شود ، مانند صندوقچه های ابزار یا حتی برخی از انواع کابینت ها ، این یکی از انواع لولاهای کابینت است.

چگونه سگ خود را از جویدن ناخواسته متوقف کنیم
بیشتر بخوانید

لولای Mortise: لولای mortise از نظر فنی هر لولایی است که برای اینکه لولا در کنار سطح قرار بگیرد ، باید یک فرورفتگی از قاب بریده شود. لولاهایی که نیازی به کفی ندارند به عنوان لولاهای سطح نصب شده نامیده می شوند.
لولای افست: لولاهای افست جایگزینی لولاهای اندازه گیری استاندارد هستند و اجازه می دهند بازتر شدن درب از آنچه برای کد ساختمان لازم است ، گسترده تر باشد. در صورت نیاز به بازتر شدن درب وسیع تر ، یا فقط به ظاهر بازتر درب بازتر کمک می کند.

لولای پیانو: لولای مداوم نیز نامیده می شود ، این طولانی ترین لولا است ، زیرا در تمام طول درب را اجرا می کند. این لولاها را می بینید که درب درب وسایلی مانند پیانو ، درب میز ، جعبه ابزار و سایر موارد را بسته اند. مورس به معنای سوراخ یا تقسیم قسمت خاصی از عنصر طراحی است تا قطعه دیگری درون آن قرار گیرد. در این حالت ، لولای پیانو عنصری است که وارد می شود.

لولای محوری: لولای محوری را می توانید لولای محوری نیز بنامید ، زیرا به طور مكرر در كابینت ها و درهایی كه دارای روكش جزئی یا نیمه درب یا درب کامل هستند ، استفاده می شود. از آنجا که این لولا فقط بر روی یک نقطه چرخشی چرخانده می شود ، نصب آن به گونه ای که سطح آن را ثابت نگه دارد می تواند مشکل باشد و اگر تراز نباشد ، عملکرد صحیحی نخواهد داشت.

لولای نرم-بسته: لولاهای نرم-بسته از بسته شدن ضعف درب جلوگیری می کند و حتی می تواند بسته شدن درب هایی را که بسته شدن آن مشکل است راحت تر کند ، زیرا تا حدودی به بسته شدن کمک می کند. بسیاری از کابینت های آشپزخانه و همچنین کشوها و کابینت های دستمال توالت حمام ، دارای لولاهای نزدیک نرم هستند که در داخل یا خارج از کابینت یا کشو قرار دارند.

لولای فنر: از لولاهای فنر دار یا لولاهای خود بسته شو استفاده کنید ، درصورتی که می خواهید درب خود به خود و بدون زور بسته شود. اگر این یک درب سنگین باشد ، ممکن است چندین لولای فنر برای دستیابی به اثر خود بسته شدن مورد نیاز باشد.

نحوه رنگ آمیزی : آموزش نقاشی در 8 مرحله ای
بیشتر بخوانید

لولای تسمه ای: لولاهای تسمه ای به عنوان لولاهای دروازه ای نیز شناخته می شوند زیرا بیشتر برای درب های بیرونی ، سوله ها ، گاراژها و درهای خارجی استفاده می شوند. این لولاها دارای برگهای بلند و باریک و بشکه های کوتاه هستند.

ملاحظات برای انتخاب لولای مناسب

نوع لولایی که انتخاب می کنید به نوع درب شما از جمله وزن درب ، فضای ترخیص مورد نیاز و محل بستگی دارد. مورد دوم میزان ماندگاری لولا را تعیین می کند ، به عنوان مثال ، آیا باید لولایی را انتخاب کنید که در برابر زنگ زدگی یا خوردگی حساس نباشد.

لولاها همچنین بر زیبایی زیبایی طراحی تأثیر می گذارند. برخی از لولاها که برای جذابیت ایجاد شده اند همان هدفی را دارند که برای مخفی کاری طراحی شده اند و برخی دیگر از لولاهای نیمه پنهان می توانند از نظر شکل و عملکرد از بهترین عملکرد برخوردار باشند. به عنوان مثال ، اگر کابینت های بدون قاب (به آنها کابینت های قاب صورت نیز گفته می شود) یا درهای کابینت دارید که داخل قاب قرار می گیرند (که گاهی اوقات به عنوان کابینت داخلی نیز نامیده می شود) ، لولاهای داخلی را می خواهید. لولاهای کامل حفره ای لزوماً جداگانه نیستند و در اصل می توانید از هر نوع لولایی استفاده کنید ، بسته به اینکه می خواهید لولا را ببینید یا نه.

آموزش ساخت لولا

ساخت لولا

سخت افزار یکی دیگر از ملاحظات است. به عنوان مثال لولاهای مختلف درب کابینت برای باز شدن کابینت به سخت افزار خاص کابینت نیاز دارند – مانند یک دستگیره یا نوع کشش. گاهی اوقات لبه کابینت می تواند اندازه گیری اندازه باز شدن کابینت باشد.

پایان مقاله آموزش ساخت لولا

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

آموزش عکاسی از دود | بیوگرافی مادام کوری | آموزش ماسک در فتوشاپ | به زبان ساده | ۱۱ راز موفق شدن در کار و زندگی | نقد فیلم شب زنده داری | بهترین فیلم ها الیزابت تیلور | نقاشی رویا از پیکاسو | نقد انیمیشن مدفن کرم‌های شب‌تاب | فیلم جریان اصلی | ونسان ون گوگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 19 =