صفحه اصلی > هنر و سرگرمی : آموزش نحوه قالب بندی فیلمنامه : راهنمای گام به گام
ads

آموزش نحوه قالب بندی فیلمنامه : راهنمای گام به گام

فیلمنامه

فیلمنامه نقشه ای برای یک فیلم بلند ، فیلم کوتاه یا نمایش تلویزیونی است و اولین قدم در انتقال داستان شما از صفحه به صفحه است.

فیلمنامه چیست؟

فیلمنامه که اسکریپت نیز نامیده می شود ، یک سند مکتوب است که شامل همه چیزهایی است که روی صفحه دیده می شود یا شنیده می شود: مکان ها ، گفتگوی شخصیت ها و عمل. از اولین پیش نویس تا تجسم نهایی آن ، یک فیلمنامه داستانی را روایت می کند. با این حال ، این یک سند فنی است که شامل تمام اطلاعات مورد نیاز برای فیلمبرداری یک فیلم است.

فیلمنامه

قانون فیلمنامه نویسی “نشان بده ، نگو” به چه معناست؟

برخلاف یک رمان ، که می تواند افکار داخلی یک شخصیت را روشن کند یا زمان خود را برای توصیف یک مکان یا مکان صرف کند ، یک فیلمنامه فقط باید حاوی اطلاعاتی باشد که می توانید روی صفحه نمایش دهید.

این بدان معناست که اگر شخصیتی احساس ناراحتی می کند ، باید راهی برای نشان دادن ناراحتی او پیدا کنید. به عنوان مثال ، به جای نوشتن ، “جسیکا ناراحت است زیرا فکر می کند گربه اش گم شده است” ، صحنه ای بنویسید که شخصیت گریه می کند و علامتی را برای گربه گم شده آویزان می کند.

فیلمنامه باید چقدر طول بکشد؟

در فیلمنامه ، یک صفحه تقریباً برابر با یک دقیقه زمان نمایش روی صفحه است. این بدان معناست که به عنوان یک قاعده کلی ، فیلمنامه ها معمولاً از 90 تا 120 صفحه طول می کشند.

فیلمنامه ها از صحنه های زیادی تشکیل شده اند و هر صحنه می تواند به اندازه نیم صفحه یا به طول ده صفحه باشد. با این حال ، اکثر صحنه ها معمولاً سه صفحه یا کمتر هستند.

کدام فونت برای نوشتن فیلمنامه مناسب است؟
برای خوانایی آسان و اطمینان از اینکه “یک صفحه در دقیقه قانون زمان صفحه” همیشه صادق است ، فیلمنامه ها الزامات قالب بندی خاصی دارند.

یکی از عناصر مهم قالب بندی اسکریپت ، فونت است. ضروری است که فونت مورد استفاده برای نوشتن فیلمنامه دارای فاصله ثابت باشد.

به این ترتیب ، اکثر فیلمنامه ها با فونت پیک ، اندازه 12 نقطه ، تک فاصله نوشته می شوند. پیک یک فونت “با گام ثابت” یا یک فاصله است ، به این معنی که هر کاراکتر و فاصله دقیقاً یک عرض هستند.

حاشیه فیلمنامه مناسب چیست؟
مطابق با قانون یک صفحه = یک دقیقه ، فیلمنامه ها از استانداردهای صنعت برای حاشیه پیروی می کنند:

10 هنرمند ر نسانس اولیه و آثار هنری ر نسانس
بیشتر بخوانید

بالا و پایین هر صفحه باید دارای حاشیه 1 اینچی باشد
حاشیه سمت چپ باید 1½ اینچ باشد ، به طوری که زمانی که اسکریپت چاپ می شود جایی برای عبور سوراخ وجود داشته باشد
حاشیه سمت راست باید 1 اینچ باشد
این حاشیه ها تقریباً 55 خط در هر صفحه (بدون احتساب شماره صفحات) ایجاد می کند.

چگونه باید فیلمنامه را قالب بندی کرد؟
همه فیلمنامه ها تقریباً یکسان قالب بندی شده اند. اگرچه می توانید در قالب بازی کنید ، به طور کلی ، قالب بندی فیلمنامه شامل موارد زیر است:

عناوین صحنه
خطوط عمل
شخصیت ها
گفتگو
ابزارهای پرانتزی

نحوه قالب بندی فیلمنامه مرحله 1: سرفصل های صحنه
یک عنوان صحنه که به آن Slugline نیز می گویند ، به ما می گوید که در دنیای فیلم کجا هستیم و در چه ساعتی از روز است. به عنوان مثال ، “INT. ایستگاه پلیس – شب “به مخاطبان می گوید که ما شب ها در داخل یک ایستگاه پلیس هستیم.

سرصفحه های صحنه باید همیشه با حروف بزرگ نوشته شوند (همچنین ممکن است پررنگ باشند) و همیشه باید مختصر باشند. برخی از نویسندگان از عنوان دو قسمتی صحنه استفاده می کنند. به عنوان مثال: “INT. ایستگاه پلیس – حمام – شب. ” این نوع لغزش معمولاً در فیلم هایی استفاده می شود که ممکن است صحنه های زیادی در یک مکان داشته باشند ، مانند یک خانه ، و برای تمایز بین اتاق ها استفاده می شود.

اگرچه اختیاری است ، برخی از نویسندگان از ترکیبی از سرصفحه های صحنه و زیرنویس ها برای نشان دادن تنظیمات استفاده می کنند. سرفصل های فرعی در اصل سرفصل های صحنه کوتاه هستند. برای مثال:

فیلمنامه

عناوین قالب بندی فیلمنامه
در مثال بالا ، سرصفحه های کوتاه شده به صحنه کمک می کند تا تغییرات سریع مکان را حفظ کرده و سرعت صحنه را حفظ کند. با این حال ، اگر روش سنتی را ترجیح می دهید ، به همین راحتی می توانید برای هر اتاق جدیدی در خانه ای که مگان وارد آن می شود ، سرصفحه های کامل صحنه را بنویسید.

نحوه قالب بندی فیلمنامه مرحله 2: اقدام
خطوط کنش که به عنوان توصیف صحنه نیز شناخته می شوند ، حرکت شخصیت در یک صحنه را توصیف می کنند ، اما می توانند هر چیزی را که مخاطب روی صفحه می بیند توصیف کنند. در قالب فیلمنامه ، خطوط اکشن همیشه در زمان حال نوشته می شوند. به عنوان مثال: “آزمایشگاه علوم خالی است. خوزه پشت ایستگاه آزمایشگاه چمباتمه می زند. چاقو را پشت سر می گیرد. “

چگونه خلاق باشیم: فعالیت هایی که خلاقیت را تقویت می کنند
بیشتر بخوانید

برای تأکید بیشتر می توانید کلمات یا عبارات خاصی را در خطوط عمل بزرگ ، خط خطی یا مورب کنید. غالباً غالباً در همه کلمات ذکر می شود یا ممکن است احساسات با خط زیر تأکید شود. مثلا:

عمل قالب بندی فیلمنامه

نحوه قالب بندی فیلمنامه مرحله 3: شخصیت
همه شخصیت ها باید قبل از اولین خط گفتگو معرفی شوند. هر بار که یک کاراکتر جدید معرفی می شود ، نام آنها باید با تمام کلمات نوشته شود.
هر یک از شخصیتهای فرعی یا فرعی باید در حروف بزرگ نیز معرفی شوند ، حتی اگر هیچ خطی ندارند: HENCHMEN ، BARTENDER ، ANGRY TEACHER. (یک استثنا از این قاعده زمانی است که افراد بخشی از عمل یا تنظیمات باشند.

به عنوان مثال ، اگر شما در حال نوشتن تعقیب و گریز هستید ، جایی که یک ماشین خیابانی پر از مردم را شخم می زند ، لازم نیست در همه کلمات “افراد” بنویسید ، زیرا آنها شخصیت نیستند ، بلکه بخشی از عمل هستند.)

اکثر شخصیت ها با کمی اطلاعات در مورد شخصیت ، سن یا ظاهر خود معرفی می شوند تا به ترسیم تصویر ذهنی برای خواننده کمک کرده و مدیران بازیگران را برای یافتن بازیگری متناسب با نقش راهنمایی کنند. این اطلاعات را می توان به یکی از دو روش اضافه کرد:

داخل پرانتز بعد از نام شخصیت. “تیمی (21 ، موهای بلوند سفید کننده ، سوراخ کردن ابرو).”
به عنوان بخشی از خط عمل. “تیمی (21) از روی اسکیت بورد خود می پرد و موهای بلوند سفیدش را از چشمانش پاک می کند و یک سری سوراخ های ابرو را نشان می دهد.”

نحوه قالب بندی فیلمنامه مرحله 4: گفتگو
هر زمان که یک شخصیت صحبت می کند ، چه با صدای بلند و چه با صدا ، خطوط آنها باید به عنوان گفتگو ظاهر شوند. مرکز گفتگو در صفحه قرار دارد ، یک اینچ از حاشیه چپ. نام شخصیتی که صحبت می کند همیشه باید در تمام کلمات بالای خط گفتگو ظاهر شود.

اگر دیالوگ به منظور شنیدن صدا (VO) یا هنگامی که یک شخصیت وجود دارد اما در صفحه دیده نمی شوند (سیستم عامل برای خارج از صفحه ، یا OC برای دوربین غیرفعال) می توانید یک واژه را در کنار نام شخصیت اضافه کنید. . مثلا:

فیلمنامه

گفتگوی قالب بندی فیلمنامه
سرانجام ، اگر دیالوگ یک شخصیت از صفحه ای به صفحه دیگر سرایت می کند ، می توانید برای این مورد نیز شرایطی قائل شوید (CONT’D ، برای ادامه).

6 نوع مجسمه سازی : راهنمای سبک های مجسمه سازی اروپا
بیشتر بخوانید

نحوه قالب بندی فیلمنامه مرحله 5: وسایل والدین
سرانجام ، اگر از خود دیالوگ مشخص نباشد ، می توان در زیر نام کاراکترها و در بالا یا بین خطوط گفتگو ، پرانتز قرار داد تا نشان دهد که چگونه چیزی باید انجام شود.

از پرانتز می توان برای افزودن مکث بین دو خط ، نشان دادن آواز خواندن یا فریاد زدن ، یا ارائه صفتی که نشان دهنده لحن است استفاده کرد. مثلا:

قالب بندی فیلمنامه پرانتز

چه چیزی نباید در فیلمنامه گنجانده شود؟
هنگام نوشتن و قالب بندی فیلمنامه خود ، در اینجا چهار اشتباهی است که باید از آنها اجتناب کنید.

توصیف بیش از حد دقیق صحنه فیلمنامه یک دستور غذا است نه یک منو. این بدان معناست که خطوط عمل شما باید رویدادهایی را که ممکن است ساده و کارآمد توصیف کنند توصیف کند. برای توصیف صحنه های خود از زبان بیش از حد پر زرق و برق یا شاعرانه خودداری کنید ، به ویژه اگر آن زبان بصری نباشد.

پرانتز زیاد است. در حالی که ممکن است شما برای شخصیت های خود چشم اندازی داشته باشید ، در نهایت وظیفه کارگردان و بازیگران این است که فیلمنامه ای را تفسیر کرده و نحوه نمایش یک صحنه یا لحظه خاص را تعیین کنند. به همین دلیل ، از استفاده از پرانتز خودداری کنید مگر اینکه برای یک صحنه کاملاً ضروری باشد.

انتقال بسیار زیاد است. مشابه موارد فوق ، وظیفه ویراستار این است که چگونه از یک صحنه فیلم به پایان رسیده به صحنه دیگر منتقل شود ، نه کار نویسنده. برخی از تغییرات ممکن است در پیش بینی عمل یا نشان دادن شخصیت مفید باشد. در بیشتر مواقع ، یک عنوان صحنه جدید برای نشان دادن یک صحنه جدید کافی است.

زوایای دوربین فیلمنامه ها (به ویژه فیلمنامه های خاص) معمولاً شامل زوایای دوربین یا اطلاعاتی در مورد نحوه فیلمبرداری یک صحنه نیستند ، زیرا این حوزه کارگردان است. فقط آنچه را که می خواهید روی صفحه ببینید ببینید (به عنوان مثال ، “یک اشک غول پیکر روی صورت دلقک می بارد”) توضیح دهید و کارگردان و فیلمبردار تصمیم می گیرند که به چه نوع گذار یا زاویه ای نیاز دارند (یعنی یک عکس نزدیک از تک آهنگ اشک روی صورت دلقک می ریزد)

تفاوت بین یک اسکریپت مشخص با یک اسکریپت تیراندازی چیست؟

مدل رنگ HSV (رنگ، ​​اشباع، ارزش) چیست؟
بیشتر بخوانید

هالیوود و دیگر صنایع سینمایی از دو نوع فیلمنامه متفاوت استفاده می کنند: فیلمنامه های خاص و فیلمنامه های فیلمبرداری. هر کدام دارای محتوای کمی متفاوت و عناصر قالب بندی متناسب با هدف خود هستند.

اسکریپت مشخص این یک نوع فیلمنامه است که به طور خاص با در نظر گرفتن خوانندگان نوشته شده است. فیلمنامه های ویژه “بر اساس حدس و گمان” نوشته می شوند – یعنی ، نویسنده با امیدواری (یا گمانه زنی) یک فیلمنامه خاص را ایجاد می کند ، یا خریداری می کند و در نهایت به یک فیلم واقعی تولید می شود. با در نظر گرفتن این ، اسکریپت های مشخصات حاوی هیچ گونه اطلاعات فنی در مورد فیلمنامه نیستند ، باید فیلمبرداری یا ویرایش شوند.

فیلمنامه عکسبرداری. هنگامی که یک اسکریپت ویژه برای تولید “سبز” شد ، یک فیلمنامه جدید به عنوان مرجع عملی برای گروه تولید ایجاد می شود. علاوه بر بازنویسی هایی که با توجه به محدودیت های تولید بر روی فیلمنامه مشخص انجام شده است ، یک فیلمنامه فیلمبرداری همچنین حاوی اطلاعات اضافی در مورد چگونگی و مکان فیلمبرداری صحنه ها ، همراه با سکانس های اعتباری ، شماره صحنه ها و سایر عناصری است که نمی خواهند. مربوط به نویسنده خاصی نیست

آیا می توانید در Microsoft Word فیلمنامه بنویسید؟

Microsoft Word دارای “قالب فیلمنامه” است که می توانید آن را به صورت رایگان از وب سایت Microsoft Office بارگیری کنید. هنگامی که الگو به Word اضافه شد ، کافی است یک “قالب فیلمنامه” جدید باز کرده و نوشتن را شروع کنید. نوار ابزار استاندارد Microsoft Word به طور خودکار به روز می شود تا نیازهای رایج فیلمنامه نویسی ، مانند جابجایی بین خطوط گفتگو یا اقدام را نشان دهد.

بهترین برنامه های نرم افزاری فیلمنامه نویسی چیست؟

بسیاری از برنامه های عالی از برنامه های تحت وب گرفته تا نرم افزارهای قابل بارگیری وجود دارد که می توانند فیلمنامه شما را برای شما فرمت کنند. برنامه های معروف فیلمنامه نویسی عبارتند از:

پیش نویس نهایی
سلتکس
WriterDuet
فیلمنامه نویس جادویی فیلم
محو شدن در
ارتفاعات
Scrivener
قالب فیلمنامه (افزونه Chrome برای Google Docs)

مجله نگاه

بیشتر بخوانید:

۲۰ راه کسب درامد از سایتهای تبلیغاتی | فیلم نوبت عاشقی | نقد فیلم غرامت مضاعف | نقد فیلم مانتی پایتون و جام مقدس | باب فاسی | قوانین طلایی ترکیب بندی در عکاسی | نحوه ساخت میز کار : راهنمای ساخت میز کار خانگی | فیلم توماسو | بهترین فیلم های سلما هایک | داستان ابزوردیست: ۵ ویژگی ادبیات پوچ گرایی |

دیدگاهتان را بنویسید

4 × 1 =