صفحه اصلی > هنر و سرگرمی : 5 نکته برای غلبه بر ترس از سخنرانی در جمع
ads

5 نکته برای غلبه بر ترس از سخنرانی در جمع

سخنرانی در جمع

در حالی که برخی از افراد می‌توانند ترس خفیف صحنه را از بین ببرند، برخی دیگر ترس از سخنرانی در جمع را ناتوان‌کننده می‌دانند. اگر از سخنرانی در جمع می ترسید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای غلبه بر ترس خود و بهبود مهارت های سخنرانی خود در جمع انجام دهید.

ترس از سخنرانی در جمع چیست؟

گلوسوفوبیا یا ترس از سخنرانی در جمع یکی از رایج ترین فوبیاها است. معمولاً به عنوان یک اختلال اضطراب اجتماعی یا هراس اجتماعی طبقه بندی می شود. برای برخی از افراد، صحبت کردن در جمع یک موقعیت استرس زا است که می تواند واکنش جنگ یا گریز، واکنش فیزیولوژیکی بدن انسان به تهدیدات درک شده را ایجاد کند. برای برخی از گلوسوفوبیک ها، علائم فیزیکی همراه با اضطراب گفتار می تواند ناتوان کننده باشد. علل گلوسوفوبیا اغلب از فقدان عزت نفس یا ترس از قضاوت، شرمساری یا طرد شدن ناشی می شود.

علائم رایج گلوسوفوبیا

در حالی که احساس عصبی بودن از صحبت کردن در مقابل حضار معمول است، افرادی که از گلوسوفوبیا رنج می برند معمولاً علائم ناتوان کننده ای را تجربه می کنند. برخی از شایع ترین علائم بالقوه گلوسوفوبیا عبارتند از: افزایش ضربان قلب، خشکی دهان، حالت تهوع، سردرد، مشکل در تنفس، عرق کردن، یا سفت شدن عضلات پشت در هنگام صحبت کردن در جمع. کسانی که اضطراب شدید صحبت کردن در جمع دارند ممکن است در مواجهه با موقعیت سخنرانی در جمع دچار حملات پانیک شوند.

4 نکته برای غلبه بر ترس از سخنرانی در جمع

غلبه بر این ترس رایج امکان پذیر است. از استراتژی‌های سخنرانی در جمع تا درمان، مکانیسم‌های مقابله‌ای متعددی برای افراد مبتلا به glossophobia وجود دارد.

بدانید کجا باید نگاه کنید. اگر با جمعیت بسیار زیادی صحبت می کنید، به خط چشم جمعیت نگاه کنید. این باعث می‌شود به نظر برسد که به همه نگاه می‌کنید، در حالی که به شما آرامش شخصی می‌دهد که دائماً حجم دلهره‌آور جمعیت را یادآوری نکنید. در یک جمعیت کوچکتر، آن فردی را پیدا کنید که مستقیماً با شما تماس چشمی برقرار می کند و به تک تک کلمات شما پایبند است.

با آنها صحبت کنید. آنها باعث می شوند که شما در مورد سخنرانی خود احساس اطمینان کنید. مخاطبی که به تلفن خود نگاه می کند فقط حواس شما را پرت می کند. آنها را نادیده بگیر.

اصول عکاسی محصول: 3 ویژگی ضروری تجارت الکترونیک تصاویر محصول
بیشتر بخوانید

نکات کلیدی خود را یادداشت کنید. وسوسه انگیز است که سخنرانی خود را به طور کامل بنویسید و از روی یک متن آماده بخوانید، اما اگر به جای خطاب مستقیم به مخاطب، کلمات شما را به صورت کلمه به کلمه از روی یک تکه کاغذ بخوانید، واقعی به نظر نمی رسد. حتی اگر از روی یک تکه کاغذ مطالعه نمی کنید، اگر سخنرانی حفظ شده ای را ارائه کنید، همچنان سفت به نظر خواهید رسید.

این بدان معنا نیست که شما نمی توانید چیزی بنویسید. استفاده از کارت های شاخص با نقاط گلوله ابزار موثری است که به شما کمک می کند ایده های بزرگ خود را به خاطر بسپارید.

تمرینات تنفسی را تمرین کنید. تمرین‌های تنفسی تکنیک‌های آرام‌سازی هستند که برای آرام کردن بدن و ذهن قبل از سخنرانی در جمع استفاده می‌شوند. اگر احساس اضطراب یا علائم نامطلوب دیگری دارید، سعی کنید نفس های آهسته و عمیق بکشید. به مدت چهار ثانیه از طریق بینی نفس بکشید، چهار ثانیه نگه دارید و شش ثانیه از طریق دهان نفس خود را بیرون دهید. این تمرین را آنقدر تکرار کنید که احساس کنید بدنتان شل شده و دوباره بتوانید به وضوح فکر کنید.

روان درمانی را در نظر بگیرید. رهبران علوم اعصاب و روانپزشکی پیشنهاد می‌کنند که درمان می‌تواند به افراد مبتلا به glossophobia کمک کند تا در طول زمان چگونه با ترس‌های خود در سخنرانی عمومی کنار بیایند. جلسات درمان شناختی رفتاری (CBT) با یک درمانگر مجاز می تواند به بیماران کمک کند تا به علت اصلی اضطراب خود برسند و آنها را با مهارت هایی که برای غلبه بر آن نیاز دارند مجهز کنند.

مواجهه درمانی نیز می تواند موثر باشد. این روش شامل تمرین صحبت کردن در مقابل گروهی از افرادی است که می‌شناسید (مانند اعضای خانواده) تا مکانیسم‌های مقابله‌ای را بیاموزید که می‌تواند به موقعیت‌های بزرگ‌تر سخنرانی در جمع کمک کند.

منبع مستر کلاس

بیشتر بخوانید:

بهترین رمان های جهان | کتاب های سارتر | نقد و بررسی بازی Alan Wake | نقد فیلم آخرین دوئل | نقد فیلم عشق کوچک من | نحوه عکاسی از پروانه ها | ۱۵ تا از بهترین فیلم اکشن ۲۰۲۱ و تاریخ انتشار | معرفی فتوشاپ برای مبتدیان | نقد و بررسی بازی Resident Evil Village | داستان کوتاه سین جیم

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

7 + 5 =