صفحه اصلی > سینما : نقد انیمیشن مزار کرم های شب تاب | Grave of the Fireflies
ads

نقد انیمیشن مزار کرم های شب تاب | Grave of the Fireflies

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

نقد انیمیشن مزار کرم های شب تاب | Grave of the Fireflies  : 

گور کرم شب تاب ، محصول سال 1988 از خانه پویانمایی مشهور ژاپنی استودیو گیبلی ، شاید غم انگیزترین انیمیشن سینمایی است که تا به حال ساخته شده است. Grave of the Fireflies به اندازه هر فیلم زنده دیگری از نظر احساسی آزاردهنده است ، انتظارات از اینکه اگر مردان و زنان پشت تولید تصمیم بگیرند در جهت های غیر متعارف حرکت کنند ، یک فیلم انیمیشنی را چگونه برآورده می کند.

اگرچه Grave of the Fireflies به طور سنتی برای بینندگان جوان نامناسب است (به این معنی که فحاشی ، محتوای جنسی ، برهنگی یا خشونت تصویری ندارد) ، اما موضوع به اندازه هر چیزی که می توانم تصور کنم “بالغ” است. در حالی که ممکن است یک کودک تحت تأثیر این فیلم قرار گیرد ، اما سالها طول می کشد تا آنچه که کارگردان ایسائو تاکاهاتا روی صفحه نمایش گذاشته است را به طور کامل جذب کند.

اگر از منظر کاملاً فنی مورد بررسی قرار گیرد ، Grave of the Fireflies نمی تواند با هیچ انیمیشن آمریکایی با بودجه زیاد اخیر از نظر بصری خیره کننده و خیره کننده مطابقت داشته باشد. هرچند موضوع این نیست تاکاهاتا با دیزنی رقابت نمی کند. او با رفتن به مکان هایی که هیچ پیشنهاد متحرک هالیوودی به آنجا نمی رود ،

این ژانر را افزایش می دهد. انیمیشن پیش زمینه “به اندازه کافی خوب” است و مواقعی وجود دارد که پس زمینه کیفیت یک نقاشی را دارد. ممکن است یک یا دو لحظه طول بکشد تا با سبک فیلم تطبیق داده شود-به هر حال انیمیشن دست ساز یادگار یک روز گذشته است-اما ،

مانند هر روش غیر متعارف قصه گویی ، این یکی طلسم خود را می بافد. زبان آن صرفاً با آثار هنری و طراحی نیست ؛ یکی از احساسات است استفاده از انیمیشن ، به دلیل ارتباط آن با معصومیت و دوران کودکی ، ما را ترغیب می کند تا موانع خود را پایین بیاوریم و به روی تجربه باز شویم. این امر اوج را بسیار قوی تر می کند.

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

شاید راجر ایبرت فقید وقتی در فیلم گذشته خود نوشت که “گور کرم شب تاب یک تجربه احساسی است آنقدر قوی است که بازاندیشی انیمیشن را مجبور می کند … [این] یک فیلم دراماتیک قدرتمند است که به طور انیمیشنی اتفاق می افتد. . » او همچنین از ارنست رستر نقل می کند که آن را “عمیق ترین انیمیشن انسانی که تا به حال دیده ام” مشاهده کرده است.

سریال لوکی Loki
بیشتر بخوانید

گور کرم شب تاب بسیار چیزها است: داستان پیوند خواهر و برادر ، داستان زنده ماندن ، مبارزه با جنبه زشت طبیعت بشر ، و یادآوری این که بزرگترین قربانیان هر جنگی اغلب کسانی هستند که داستان آنها هرگز روایت نمی شود. تاکاهاتا این تصور را که گور کرم شب تاب ضد جنگ است قاطعانه رد کرده است ،

اما هنگامی که اثر هنری او در معرض دید عموم قرار می گیرد ، دیگر هیچ حق تفسیری ندارد. تراژدی های فیلم نتیجه مستقیم جنگ جهانی دوم است. این فیلم “درستی” یا “نادرستی” جنگ یا درگیری های مختلف نظامی آن را زیر سال نمی برد ، اما نشان می دهد که وقتی افراد قدرتمند از کسانی که بدون ایستاده به عنوان ابزار و پیاده استفاده می کنند ،

آسیب جانبی می تواند ویرانگر باشد. می توان برخی از جنگ ها را بر اساس خدمت به “خیر بزرگتر” توجیه کرد ، اما این حقیقت وحشتناک را از بین نمی برد که حتی عادلانه ترین پیروزی نیز سهم خود را از قربانیان بیگناه خواهد داشت.

Grave of the Fireflies در فلاش بک ارائه شده است. این فیلم با مرگ راوی/شخصیت اصلی ، پسری نوجوان به نام سیتا (تسوتومو تاتسومی) آغاز می شود که مدت کوتاهی پس از پایان جنگ جهانی دوم در محله محرومیت در ایستگاه سنبیای کوبه از بین می رود. پس از خروج روح از بدنش ،

سیتا با خواهر چهار ساله اش ، ستسوکو (آیانو شیرایشی) دوباره پیوند می یابد. مفهوم آن کاملاً واضح است-ستسوکو نیز باید مرده باشد-اما دانستن آنچه در آینده است ما را آماده نمی کند تا از نزدیک شاهد آن باشیم ، به خصوص پس از مراقبت هایی که کارگردان در 80 دقیقه آینده برای انسان سازی این شخصیت ها انجام می دهد.

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

داستان اصلی زمان را شش ماه تا اواسط مارس 1945 باز می گرداند. جنگ در حال حاضر برای ژاپن باخته است اما آنها سرباز می زنند. با این حال ، روند عطف ، کمپین های بمباران آتش متفقین را با خود به همراه دارد. طی یکی از این حملات به شهر کوبه ، سیتا و ستسوکو وقتی مادرشان کشته می شود یتیم می شوند. (پدر آنها ، افسر نیروی دریایی ، در دریا است و ، همانطور که بعداً می آموزیم ، احتمالاً نیز مرده است.) مدتی آنها با عمه ای دور (آکمی یاماگوچی) زندگی می کنند ،

نقد فیلم نابخشوده
بیشتر بخوانید

اما خیریه اولیه او به تلخی تبدیل می شود و خواهران و برادران آنجا را ترک می کنند. ، با این باور که آنها به تنهایی می توانند زندگی بهتری را بسازند. در ابتدا ، به نظر می رسد آنها ممکن است موفق شوند. آنها یک غار در دامنه تپه پیدا می کنند که تبدیل به یک پناهگاه موقت می شود و یک دوره کوتاه شادی وجود دارد. با این حال دوام نمی آورد کمبود غذا منجر به سوء تغذیه می شود. هنگام تلاش برای سرقت مواد غذایی ، سیتا به طرز وحشیانه ای مورد ضرب و شتم قرار می گیرد.

ستسوکو مریض می شود و با بدتر شدن وضعیت او ، سیتا کار کوچکی می تواند برای او انجام دهد. مسیر فیلم از آن نقطه تا انتها به همان اندازه قابل پیش بینی و دردناک است.

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

Grave of the Fireflies بر اساس یک داستان نیمه اتوبیوگرافی نوشته شده توسط Akiyuki Nosaka است که برخلاف سیتا ، از بمباران آتش سوزی و پیامدهای آن جان سالم به در برد.

او مانند قهرمان داستان خود ، خواهر خود را به دلیل سوء تغذیه از دست داد و در طول سالها ، احساس گناه بازماندگان را در پی داشت. دو فیلم زنده ژاپنی نیز از این کتاب ساخته شده است (یکی در سال 2005 و دیگری در سال 2008) ، اما هیچ یک از آنها به تحسین و شناخته شده جهانی در نسخه انیمیشن دست نیافتند.

من هیچ کدام را ندیده ام اما تصور اینکه هرگونه تفسیر زنده می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد سخت است. انیمیشن بخش بزرگی از دلایل این است که فیلم چنین قدرتی دارد.

برای انتشار ژاپنی در سال 1988 ، Grave of the Fireflies به عنوان یک ویژگی دوگانه با طناز My Neighbor Totoro ، نسخه دیگر استودیو Ghibli (پیگیری هایائو میازاکی از قلعه در آسمان) ، در تلاش ظاهری برای “نرم کردن ضربه” قرار گرفت. . » این فیلم در سالهای اولیه چرخه زندگی خود خارج از ژاپن به طور گسترده نمایش داده نشد ،

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

اما سرانجام پنج سال بعد برای پخش ویدیویی خانگی راهی آمریکای شمالی شد. (مراقب نسخه دوبله شده انگلیسی باشید-صداگذاری وحشیانه است. فیلم به بهترین شکل در زبان اصلی ژاپنی با زیرنویس کار می کند.) طی 25 سالی که در ایالات متحده در حال پخش است ، طرفداران پرشوری را به دست آورده است.

فیلم آهنگ قو
بیشتر بخوانید

برخی از فیلم ها آنقدر دستاوردهای منحصر به فردی هستند که شایسته است هر کسی که خود را دوستدار فیلم می داند حداقل یکبار آنها را ببیند. Grave of the Fireflies در آن دسته انحصاری قرار می گیرد. با این حال ، تولید آنقدر از نظر احساسی چالش برانگیز است که ممکن است یک زمان تنها چیزی باشد که می توان تحمل کرد.

علیرغم هنرمندی و دقت در ساخت فیلم ، نتیجه به همان اندازه که یک فیلم می تواند مصیبت بار باشد نزدیک است و تماشای آن برای بار دوم از جهاتی دشوارتر از فیلم اول است. قدرت بینایی تاکاهاتا به حدی است که واکنش اولیه هرگز محو نمی شود. گور کرم شب تاب نیازی به بازبینی مجدد ندارد تا اثری پاک نشدنی در حافظه به جا بگذارد.

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

انیمیشن مزار کرم های شب تاب

پایان مقاله نقد انیمیشن مزار کرم های شب تاب | Grave of the Fireflies 

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

فیلم موربیوس | نقد فیلم Separation ( فیلم جدایی 2021 ) : در ازدواج خود دقت کنید | آموزش ساخت شمع در خانه : ۴ نکته برای ساخت شمع | معرفی بازی far cry 6 | تاریخ انتشار و داستان بازی far cry 6 | نقد و بررسی فیلم nomadland | مراسم اسکار ۲۰۲۱ | بهترین فیلمهای هیچکاک | نقد فیلم حرص | ۶ نکته برای از بین بردن حس خجالت | فیلم کروئلا |

دیدگاهتان را بنویسید

سیزده − چهار =