صفحه اصلی > سینما : فیلم Mank
ads

فیلم Mank

کاور فیلم Mank

فیلم Mank یک فیلم درام بیوگرافی آمریکایی در سال 2020 در مورد فیلمنامه نویس هرمان جی مانکیویچ و توسعه فیلمنامه Citizen Kane (1941) است. به کارگردانی دیوید فینچر ، براساس فیلمنامه پدر فقید وی جک فینچر ، تهیه کنندگی این فیلم را چان چافین ، داگلاس اوربانسکی و اریک روت بر عهده داشتند.

در این فیلم گری اولدمن ، در کنار آماندا سیفرید ، لیلی کالینز ، آرلیس هوارد ، تام پلفری ، سام توگتون ، فردیناند کینگزلی ، توپنس میدلتون ، تام بورک ، جوزف کراس ، جیمی مک شین ، توبی لئونارد مور ، مونیکا گاسمن و چارلز رقص حضور دارند. .

جک فینچر فیلمنامه را در دهه 1990 نوشت و دیوید در ابتدا قصد داشت پس از پایان بازی (1997) فیلم را با حضور کوین اسپیسی و جودی فاستر فیلمبرداری کند. هرگز عملی نشد و جک فینچر در سال 2003 درگذشت.

فیلم Mank

سرانجام ، این پروژه به طور رسمی در جولای 2019 اعلام شد و فیلمبرداری آن از نوامبر 2019 تا فوریه 2020 در اطراف لس آنجلس انجام شد. برای ادای احترام به فیلم های دهه 1930 ، فیلم Mank با استفاده از دوربین های RED به صورت سیاه و سفید گرفته شده است.

بیشتر بخوانید : 28 فیلم برتر در حال حاضر Netflix

اكران تئاتری مانك در 13 نوامبر سال 2020 بود و از 4 دسامبر شروع به پخش در Netflix كرد. این فیلم با انتقادات مثبت منتقدان روبرو شد ، آنها از کارگردانی فینچر و همچنین بازیگری (به ویژه اولدمن و سیفرید) ، فیلمبرداری ، ارزش های تولید تعریف کردند ، و امتیاز موسیقی.

این فیلم دهمین نامزدی برتر در 93 جایزه اسکار را به دست آورد ، از جمله بهترین فیلم ، بهترین بازیگر نقش اولدمن و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای سیفرید و برنده بهترین طراحی تولید و بهترین فیلمبرداری.

همچنین در هفتاد و هشتمین دوره جوایز گلدن گلوب از شش جایزه برتر ، از جمله بهترین فیلم درام – درام دریافت کرد.

طرح و داستان فیلم Mank

در سال 1940 ، RSO برای پروژه بعدی خود به ارسن ولز آزادی خلاقیت کامل داده شد. ولز برای فیلمنامه ، هرمان جی مانکیویچ را که در ویکترویل کالیفرنیا است ، استخدام می کند و از شکستگی پای خود در یک تصادف اتومبیل بهبود می یابد.

هرمان متن را به منشی خود ، ریتا الكساندر ، كه متوجه شباهت های شخصیت اصلی (چارلز فاستر كین) و ویلیام راندولف هرست می شود ، دیكته می كند. تهیه کننده جان هاوسمن نگران فیلمنامه متراکم و غیرخطی هرمان است ، در حالی که برادر هرمان جوزف نگران است که این فیلم باعث خشم هرست قدرتمند شود.

بیشتر بخوانید : فیلم دردسر در بهشت

در سال 1930 ، هرمان از مکانی MGM بازدید می کند که در آن او و ماریون دیویس ، رئیس زن ، یکدیگر را می شناسند. او او را به هرست ، خیرخواه و معشوق خود معرفی می کند که به هرمان علاقه دارد.

در سال 1933 ، هرمان و همسرش سارا با بسیاری از بزرگان هالیوود در جشن تولد لوئیس بی مایر در قلعه هرست شرکت کردند. آنها درباره ظهور آلمان نازی و انتخابات فرمانداری آینده ، به ویژه نامزد آپتون سینکلر ، بحث می کنند. هرمان و ماریون برای گردش به آنجا می روند و در آنجا پیرامون بحث در مورد سیاست و صنعت فیلم با هم پیوند می خورند.

بهترین فیلمهای جنایی معمایی کره ای
بیشتر بخوانید

در سال 1940 ، هاوسمن نسبت به عدم پیشرفت هرمان بی تاب می شود. ریتا همچنین به زمان نوشتن و همچنین اعتیاد به الکل توسط هرمان توجه دارد. او فیلمنامه را به موقع تمام می کند. هاوسمن تحت تأثیر قرار می گیرد اما به هرمان یادآوری می کند که هیچ اعتباری برای کار خود دریافت نخواهد کرد.

در سال 1934 ، هرمان و جوزف کار در MGM را تحت نظر مایر آغاز می کنند. مدیران استودیو ، از جمله ایروینگ تالبرگ ، فعالانه علیه کمپین فرمانداری سینکلر کار می کنند. این استودیو فیلم های تبلیغاتی را برای یک کارزار لجن زنی ، با حمایت مالی هرست ، علیه سینکلر تولید می کند. هرمان برای کشیدن فیلم ها به ماریون نزدیک می شود اما موفق نمی شود زیرا او قبلاً استودیو را به مقصد برادران وارنر ترک کرده است.

بیشتر بخوانید : فیلم شب های کابیریا

هرمان و سارا بعداً در یک مهمانی تماشای شب انتخابات در کلوپ شبانه تروکادرو شرکت کردند ، جایی که مایر برنده ، فرانک مریام را اعلام کرد. همکار هرمان ، کارگردان شلی متکالف ، علی رغم حمایت شخصی از سینکلر ، پس از تشخیص بیماری پارکینسون و گناه کشی به دلیل نقش وی در کارزار لکه گیری ، خود را شلیک می کند و می کشد.

در سال 1940 ، چارلز لدرر فیلمنامه را از هرمان تحویل می گیرد تا به استودیو تحویل دهد. جوزف پس از خواندن هرمان ، به وی در مورد واکنش هرست و تأثیر آن بر ماریون هشدار می دهد. با این حال او معتقد است که این بهترین چیزی است که هرمان نوشته است.

ماریون همچنین بازدید می کند و تمام تلاش خود را می کند تا هرمن را ترغیب کند تا فیلمنامه را تغییر دهد اما بی فایده است. او به هرمان می گوید سعی خواهد کرد جلوی ایجاد تصویر را بگیرد.

در سال 1937 ، هرمان یک مهمانی را در قلعه هرست سقوط می کند ، جایی که مستی ایده فیلم را که بعداً در سال 1940 می نویسد ، ایجاد می کند و همه افراد حاضر از جمله هرست ، مایر و ماریون را آزرده خاطر می کند. مایر خشمگین فاش می کند که هرمان در لیست حقوق هرست است و او را یک مزخرف دادگاه می نامد. هرست تمثیلی درباره یک میمون و دستگاه ارگان زنی به او می گوید و او را بیرون می بیند.

در سال 1940 ، علیرغم فشار هرست ، ولز مصمم به ساختن فیلم است و قصد دارد بدون هرمان بازنویسی کند. او به هرمان سر می زند و به او پیشنهاد خرید از استودیو را می دهد.

معرفی فیلم Mank

با این حال ، هرمان با اتكا به شرایط قرارداد خود ، اعتبار فیلمنامه را درخواست می كند و آن را بزرگترین اثر خود می داند. ولز ناراحت به هرمان گفت که قبل از رفتن با عصبانیت برای او خفاش رفته است. هرمان در نهایت با ولز اعتبار مشترک دریافت می کند و آنها دو سال بعد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اصلی را برای فیلم (Citizen Kane) از آن خود می کنند.

بیشتر بخوانید : فیلم رودخانه سرخ

بازیگران فیلم Mank

 • گری اولدمن در نقش هرمان جی مانکیویچ
 • آماندا سیفرید در نقش ماریون دیویس
 • لیلی کالینز در نقش ریتا الکساندر ، دبیر هرمان ، که نام او را سوزان الکساندر کین می گیرد.
 • آرلیس هوارد در نقش لوئیس بی مایر
 • تام پلفری در نقش جوزف ال مانکیویچ
 • چارلز رقص در نقش ویلیام راندولف هرست
 • سام تورتون در نقش جان هاوسمن
 • فردیناند کینگزلی در نقش ایروینگ تالبرگ
 • توپنس میدلتون در نقش سارا مانکیویچ
 • تام بورک در نقش اورسون ولز
 • جوزف کراس در نقش چارلز لدرر
 • جیمی مک شین در نقش شلی متکالف ، کارگردان آزمون آزمایشی و دوست هرمان. اگرچه Metcalf خیالی است ، Felix E. Feist کارگردان آزمون آزمایشی MGM بود ، که فیلم های تبلیغاتی علیه آپتون سینکلر را که Metcalf در Mank فیلمبرداری می کند ، فیلمبرداری کرد.
 • توبی لئونارد مور در نقش دیوید او. سلزنیک
 • مونیکا گاسمن در نقش فرولئین فریدا ، خانه دار هرمان
 • لون رامبین در نقش ایو متکالف ، همسر شلی
 • بیل نای در نقش آپتون سینکلر
 • جف هارمس در نقش بن هخت
فیلم سردار نوه
بیشتر بخوانید

تولید و توسعه فیلم

فیلم Mank به طور رسمی در ژوئیه سال 2019 اعلام شد ، زمانی که دیوید فینچر گفت که او کارگردانی فیلم را بر عهده خواهد داشت ، با گری اولدمن برای بازی در این فیلم. فیلمنامه توسط پدر فینچر ، جک فینچر ، قبل از مرگ وی در سال 2003 نوشته شده بود. در ابتدا قرار بود فینچر دنباله سریال The Game (1997) با بازی کوین اسپیسی و جودی فاستر باشد اما هرگز به نتیجه نرسید.

اصرار فینچر در تیراندازی سیاه و سفید. انتخاب بازیگران اضافی در ماه اکتبر اعلام شد و آماندا سیفرید ، لیلی کالینز ، توپنس میدلتون ، آرلیس هوارد و چارلز رقص در میان بازیگران جدید اضافه شدند.

بیشتر بخوانید : فیلم پیک‌نیک در هنگینگ راک

فینچر با بسیاری از تیم های معمول فیلم سازی خود ، از جمله طراح تولید دونالد گراهام برت ، تدوین گر کرک باکستر ، و آهنگسازان ترنت رزنور و آتیکوس راس ، فقط با استفاده از ابزارهای معتبر دوره ای ، دوباره متحد می شود. فینچر فیلمبردار اریک مسرشیمیت را انتخاب كرد ، كه با او در سریال Netflix Mindhunter كار كرد.

نوشتن فیلم Mank

پیش نویس 120 صفحه ای فیلمنامه اولیه نشان داد که جک فینچر از نزدیک ادعایی را که پائولین کائیل در مقاله خود با عنوان “بالا بردن کین” در سال 1971 در نیویورکر ابراز داشت ، دنبال می کند که ولز شایسته اعتبار فیلمنامه نویسی نیست. این مقاله خشم بسیاری از منتقدان ، از جمله دوست ولز و همکار فیلمساز پیتر بوگدانوویچ را بر عهده گرفت که ادعای کائیل را نقطه به نکته در “شورش کین” ، مقاله ای در اکتبر 1972 برای Esquire ، رد کرد.

در طول سالها ، چند تن از محققان سینما ، از جمله رابرت ال.کرینگر در مطالعه “فیلمنامه های شهروند کین” ، بحث او را بی اعتبار کردند. [16] گفته می شود که اریک روت ، تهیه کننده فیلم ، فیلمنامه را قبل از فیلمبرداری پرداخت با دیوید فینچر. گفت که او احساس می کند پیش نویس های اولیه خیلی ضد ولز هستند.

وقتی از وی درباره جنجال پیرامون نویسندگی س askedال شد ، فینچر اظهار داشت که هدف فیلم او حل و فصل این موضوع نیست: “ساخت فیلم درباره داوری اعتباری پس از مرگ به من علاقه ای نداشت. من علاقه داشتم فیلمی درباره مردی بسازم که موافقت نکرد و اینکه چه کسی نظر خود را تغییر داد ، برای من جالب بود.

فیلم یک مرد جدی
بیشتر بخوانید

فیلمبرداری فیلم Mank

فیلمبرداری در تاریخ 1 نوامبر 2019 ، در لس آنجلس آغاز شد. این رویداد همچنین در ویکتورویل ، کالیفرنیا برگزار شد و در 4 فوریه سال 2020 پیچیده شد. این فیلم سیاه و سفید بر روی دوربین دیجیتال RED مورد علاقه فینچر ضبط شده و به زیبایی گرگ تولند ، فیلمبردار Citizen Kane اشاره کرده است.

رقص اظهار داشت كه صحنه ای شامل یك مانكویویچ مست بیش از 100 بار طول می كشد ، در حالی كه سیفرید گفت كه یكی از صحنه های او بیش از یك هفته و 200 زمان طول می كشد تا فیلمبرداری شود. وی اظهار داشت ، “به نوعی احساس می شود روز Groundhog است ، اما اینگونه است كه [فینچر] چیزهایی را ضبط می كند كه بیشتر مردم انجام نمی دهند.”

قدم زدن مهتاب بین مانكویویچ و دیویس در باغ های هانتینگتون و عمارت پاسادنا فیلمبرداری شد. در روز ، گرچه شب اتفاق می افتد. این کار با استفاده از تکنیک قدیمی “روز برای شب” انجام شد. شلیک آن در طول روز برای نورپردازی مورد نیاز Messerschmidt برای صحنه ضروری بود.

طراحی لباس Mank

برای طراحی این لباس ها ، تریش سامویلویل طراح لباس و دونالد گراهام برت ، طراح تولید ، از فیلترهای نوآر و تک رنگ آیفون های خود استفاده کردند تا ببینند که چگونه سیاه و سفید به نظر می رسند.

بیشتر بخوانید : فیلم گاو خشمگین

از آنجا که فیلم سیاه و سفید فیلمبرداری شده بود و پس از آن تبدیل نشده بود ، به این معنی بود که سامرویل مجبور است رنگ هایی را که ظاهر می شود انتخاب کند. او به عکسهای دهه 1930 هالیوود نگاه کرد تا ببیند در آن زمان چه لباسهایی پوشیده شده است.

کاور فیلم Mank

موسیقی فیلم Mank

همکاران مکرر فینچر ، ترنت رضنور و آتیکوس راس ، آهنگ را برای فیلم Mank ساختند. رضنور و راس با گذشت از سبک سنگین همیشگی خود ، از سازهای معتبر دوره ای از دهه 1940 برای همراهی فیلم استفاده کردند.

در نتیجه بیماری همه گیر COVID-19 ، هر یک از اعضای ارکستر بخشهای خود را برای امتیاز از خانه ضبط کردند. کل موسیقی متن فیلم متشکل از آهنگ هایی است که توسط Reznor و Ross نوشته و اجرا شده و برای 52 قطعه در بیش از یک ساعت و نیم اجرا می شود. همچنین یک نسخه توسعه یافته وجود دارد که با 87 آهنگ در مدت سه ساعت اجرا می شود.

پخش فیلم Mank

فیلم Mank قبل از شروع پخش جهانی در Netflix در 4 دسامبر 2020 ، در 13 نوامبر سال 2020 در یک نمایش محدود تئاتر در ایالات متحده آزاد شد.

بیشتر بخوانید : فیلم یانکی دودل دندی

IndieWire گزارش داد که این فیلم در آخر هفته افتتاحیه خود در 75 سینما بازی کرد و “تجارت مشابه” را با نمایش های دیگر مستقل The Climb و Ammonite انجام داد ، که هر کدام به طور متوسط حدود 300 دلار در هر سال بود (که به معنای 22.500 دلار برای Mank بود).

Mank

پس از اکران فیلم Mank در Netflix ، این فیلم فقط در اولین روز خود توانست در رده 10 برتر قرار بگیرد. IndieWire نوشت که این فقط “مورد توجه افراد برجسته دیگری مانند Da 5 Bloods ، The Trial of the Chicago 7 و Hillbilly Elegy قرار نگرفت” ، همه در جایگاه اول یا دوم قرار گرفتند.

فیلم من به پایان دادن به اوضاع فکر می‌کنم
بیشتر بخوانید

نقد های فیلم Mank

وب سایت تجمع نظر Rotten Tomatoes گزارش داده است که 83٪ از 325 نظر منتقدان مثبت بوده و میانگین امتیاز 7.6 / 10 است. در مورد اتفاق نظر منتقدین سایت آمده است: “مانک با شفافیت نوشته شده و با عملکردی درخشان ، در پشت صحنه Citizen Kane نظیر می کند تا یک داستان قدیمی هالیوود را روایت کند که در نهایت می تواند در نوع خود کلاسیک باشد.”

بیشتر بخوانید : فیلم روشنایی شهر

به گفته Metacritic ، که 52 مقاله را جمع آوری کرد. بررسی ها و میانگین نمره وزنی 79 از 100 را محاسبه کرد ، فیلم “بررسی های معمولاً مطلوب” را دریافت کرد.

اریک کهن از IndieWire به این فیلم “B +” داد و نوشت: “هرچقدر اعتبار مانکیویچ برای کین است ، فیلم قابل توجه فینچر بحثی قانع کننده برای قدردانی از وجهه عقاید آن ایجاد می کند. زندگی او پایان پایانی داشت ، اما فیلم در مورد آن او آخرین خنده تلخ را به او می بخشد.

هنگامی که برای لس آنجلس تایمز نوشت ، جاستین چانگ گفت ،” مانک تسلیم شدن شما ، بلکه توجه بیشتر شما را می طلبد. این یک تجربه لذت بخش و غیر قابل انعطاف است ، گاهی اوقات مانند کمدی اتاق نشیمن ناخوشایند بازی می کند و گاهی با کابوس اکسپرسیونیستی معاشقه می کنم ، مثل وقتی که شبح تاریک ولز بر روی یک فیلم Mank بستر و پای مومیایی شده او ظاهر می شود.

اوون گلیبرمن از Variety با تمجید از اجراها و طراحی تولید ، گفت: “فیلم Mank داستانی از هالیوود قدیمی است که بیشتر در هالیوود قدیم غرق شده است – زرق و برق و براق بودن آن ، سلسله مراتب کیک لایه ای آن ، فساد و شکوه آن – بیش از هر فیلم دیگری دیده شده است و تأثیر آن این است که به آن جلوه سرگرم کننده ای ماشین زمان تبدیل شود.

پیتر تراورس ، با مرور فیلم برای ABC News ، نوشت:” فیلم Mank زرق و برق دارترین قطعه سینما است که در هر مکان مشاهده خواهید کرد.

درخشان سیاه و سفید توسط اریک Messerschmidt شلیک شده است ، با لباسهایی که Trish Summerville برای آنها می میرد و یک امتیاز معتبر دوره ای توسط Trent Reznor و Atticus Ross که به نوعی توسط صدای تک صدای یکپارچه شکست نمی خورد ، Mank برای مطابقت با ظاهر است و احساس دوران آن را داشته باشید ، گویی که هشت دهه پیش است و شما فقط بلیط خریداری کرده اید. “

بیشتر بخوانید : فیلم آخرین سامورایی

جیسون بیلی از لیست پخش با اختلاف بیشتری روبرو شد و به فیلم درجه “C +” داد ، و آن را “یک فیلم بی نظیر سوار شده اما در نهایت دور” خواند.

A.V. Ignatiy Vishnevetsky از باشگاه فکر کرد که “این یک تقصیر معمولی است” ، و نوشت که قسمتهایی از فیلم “شباهت غیرعادی به نوع درام میانه باند طعمه میانه است که معمولاً توسط هک های آموزش داده شده توسط BBC انجام می شود.”

فیلم Mank در 50 لیست منتقدان در لیست 10 منتخب منتخب سال قرار گرفت ، از جمله چهار رتبه اول و پنج رتبه دوم.

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

یک × 5 =