صفحه اصلی > سینما : فیلم ۵ هم خون
ads

فیلم ۵ هم خون

فیلم Da 5 Bloods

فیلم ۵ هم خون

فیلم ۵ هم خون یک فیلم درام جنگی آمریکایی در سال 2020 به کارگردانی ، تهیه کنندگی و نویسندگی مشترک اسپایک لی است. در این فیلم دلوروی لیندو ، جاناتان میجرز ، کلارک پیترز ، جانی تری نگوین ، نورم لوئیس ، ایسیا ویتلاک جونیور ، ملانی تیری ، پل والتر هاوزر ، جاسپر پاکونن ، ژان رنو و چادویک بوزمن حضور دارند.

خلاصه داستان فیلم ، گروهی متشکل از چهار جانباز کهنه کار جنگ ویتنام را دنبال می کند که در جستجوی بقایای رهبر گروه افتاده خود و همچنین گنجی که هنگام خدمت در آنجا دفن کرده اند ، به کشور بازمی گردند.

در ابتدا توسط دنی بیلسون و پاول دی میو در سال 2013 نوشته شده بود ، پس از همکاری موفق این زوج در BlacKkKlansman (2018) ، لی و کوین ویلموت دوباره فیلمنامه را کار کردند.

بیشتر بخوانید : 28 فیلم برتر در حال حاضر Netflix

بازیگران در فوریه 2019 به این فیلم پیوستند و فیلمبرداری یک ماه بعد آغاز شد و تا ژوئن ادامه داشت و در جنوب شرقی آسیا انجام شد. این فیلم با بودجه تولید 35 تا 45 میلیون دلار در میان گرانترین فیلمهای لی قرار دارد.

تاریخ اکران فیلم ۵ هم خون

این فیلم توسط نتفلیکس در 12 ژوئن سال 2020 اکران شد. با استقبال منتقدان روبرو شد ، آنها کارگردانی ، مضامین و عملکرد لیندو را ستودند ، بسیاری آن را در زمره بهترین آثار لی دانستند.

این فیلم افتخارات بی شماری از جمله نامزدی اسکار بهترین امتیاز اصلی و جایزه انجمن بازیگران سینما را برای بازی برجسته یک بازیگر در یک فیلم سینمایی دریافت کرد و توسط شورای ملی بازبینی به عنوان بهترین فیلم سال 2020 معرفی شد.

طرح و داستان فیلم ۵ هم خون

در طول جنگ ویتنام ، گروهی از سربازان ارتش سیاه ارتش لشکر 1 پیاده ، پل ، اوتیس ، ادی ، ملوین و رهبر دسته آنها نورمن ، که خود را “خون” می نامند ، محل هواپیمای سیا را امن می کنند یک قفل از میله های طلا به عنوان کمک هزینه برای کمک به مردم لاهو در مبارزه با ویت کنگ ، سقوط کرده و محموله های آن را بازیابی می کند.

فیلم ۵ هم خون

Da 5 Bloods movie

خون ها تصمیم می گیرند طلا را برای خود بگیرند و آن را دفن کنند تا بعداً بتوانند آن را بازیابی کنند. با این حال ، در ضد حمله ویتنامی ، نورمن کشته می شود ، و خونین ها نمی توانند طلای مدفون شده را پس از اعتصاب ناپالم ، مکان های مشخص شناسایی کنند.

در حال حاضر ، پل ، اوتیس ، ادی و ملوین در شهر هوشی مین دیدار می کنند. رانش زمین اخیر هواپیمای سقوط کرده را کشف کرده بود و با این اطلاعات جدید ، آنها قصد دارند طلا و جسد نورمن را پیدا کنند.

بیشتر بخوانید : فیلم های مشابه موربیوس را تماشا کنید

اوتیس با دوست دختر قدیمی ویتنامی خود Tiên متحد می شود ، که فاش می کند او پدر فرزند بزرگ شده او است. Tiên Bloods را به Desroche ، یک تاجر فرانسوی معرفی می کند که موافقت می کند خون را پس از بازیابی طلا از ویتنام به قاچاق برساند. به زودی پس از آن ، پسر پل ، دیوید ، که با پدرش رابطه طوفانی دارد ، پیوست.

Vinh ، یک راهنمای تور استخدام شده توسط Bloods ، گروه را به خارج از کشور هدایت می کند ، جایی که درگیری با یک تاجر محلی پل را مجبور می کند اعتراف کند که او دارای اختلال استرس پس از سانحه است. در یک بار هتل ، دیوید با هدی ، بنیانگذار LAMB ، سازمانی که به پاکسازی مین ها اختصاص دارد ، ملاقات می کند.

نقد فیلم اخبار جهان
بیشتر بخوانید

روز بعد ، وینه گروه را رها می کند و به آنها می گوید چند روز دیگر آنها را تحویل می گیرد. در طول شب اول آنها ، پل یک قبضه اسلحه را که توسط Tiên مخفیانه به او داده شده بود توقیف کرد و به انگیزه های خود مشکوک شد.

سرانجام ، خونین میله های طلا را در کنار تپه پراکنده می یابد. آنها همچنین بقایای نورمن را پیدا می کنند و بر روی آنها دعا می کنند. ادی فاش می کند که هزینه های بیش از حد او باعث شکست او شده است اما برنامه اصلی نورمنز را برای دادن طلا به برادران سیاه پوست خود در ایالات متحده به خون ها یادآوری می کند.

در پیاده روی ، ادی پا به مین می گذارد و کشته می شود. دیوید همچنین روی مین پا می گذارد اما آن را تحریک نمی کند ، دقیقاً همانطور که هدی و دو داوطلب دیگر از LAMB ، سایمون و سپو حاضر می شوند.

بیشتر بخوانید : فیلم موربیوس

پل و بقیه موفق می شوند که داود را به سلامت از مین بیرون بکشند. سپس پل سه تفنگ خارجی را با اسلحه اوتیس به گروگان می گیرد ، با خیال راحت که آنها را به مقامات گزارش می دهند. در طول شب سپو فرار می کند در حالی که دیوید و دیگران پل را به زور خلع سلاح می کنند.

فیلم ۵ هم خون

معرفی فیلم Da 5 Bloods

هنگامی که خون ها دوباره با Vinh جمع می شوند ، گروهی از افراد مسلح حاضر می شوند تا طلا را در ازای Seppo ، که اسیر کرده اند ، مطالبه کنند. در تیراندازی بعدی ، دیوید از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و سپو توسط مین کشته می شود. همه افراد مسلح کشته می شوند به جز یک نفر که فرار می کند.

با فرض اینکه دسروچه از آنها عبور کرده است ، وین پیشنهاد می کند برای دفاع از خود در برابر نیروهای عقب نشینی به معبدی متروک نزدیک بروید. پل که نمی خواهد به وینه اعتماد کند ، سهم خود را از طلا می گیرد و به تنهایی به جنگل می رود. خونهای باقیمانده برای دردسر خود سهمی از طلای باقی مانده را به وینه ، هدی و سایمون ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید :‌ فیلم یک مکان ساکت ۲

همانطور که به خودش خشمگین می شود ، پل دیدگاهی در مورد نورمن دارد که به او یادآوری می کند که او کسی بود که به طور تصادفی او را در جریان یک آتش سوزی کشته بود و باید گناه خود را کنار بگذارد. متعاقباً او توسط افراد دسروش پیدا و کشته شد. دسروچه که اکنون کلاه MAGA پل را بر سر دارد ، با افراد مسلح به معبد می رسد و سپس توسط اوتیس ، ملوین و وین کمین می شود.

همه افراد او کشته شده اند. دسروش اوتیس را زخمی می کند و سعی می کند او را با نارنجک دستی به پایان برساند ، اما ملوین با پریدن از بالای آن خود را فدا می کند. در حالی که دسروچه برای اعدام اوتیس آماده می شود ، دیوید با اسلحه اوتیس شلیک می کند و او را می کشد.

Vinh به خون بازماندگان کمک می کند تا طلا را به اشتراک بگذارند. بیوه ملوین سهم خود را دریافت می کند و ادی به یک سازمان Black Lives Matter می رود. هدی و سایمون سهام خود را به نام Seppo به LAMB اهدا می کنند.

نقد فیلم برخورد نزدیک از نوع سوم
بیشتر بخوانید

بقایای نورمن توسط ارتش برای خانواده اش به خانه آورده می شود. داوود نامه ای از پولس را می خواند که به او می گوید همیشه او را دوست خواهی داشت. اوتیس برای اولین بار به دیدار Tiên می رود و با دخترش رابطه برقرار می کند.

بازیگران فیلم ۵ هم خون

 • دلروی لیندو در نقش پل
 • جاناتان میجرز در نقش دیوید
 • کلارک پیترز در نقش اوتیس
 • نورم لوئیس در نقش ادی
 • ایسیا ویتلاک جونیور به عنوان ملوین
 • جانی تری نگوین در نقش وینه
 • ملانی تیری در نقش هدی بوویه
 • پل والتر هاوزر در نقش سیمون
 • یاسپر پاككنن در نقش سپو هاولین
 • چادویک بوسمن در نقش “استورمین” نورمن ارل هالووی
 • ژان رنو در نقش دسروشه
 • ورونیکا نگو در نقش هانوی هانا
 • لو یان در نقش تین
 • نگوین نگوک لام به عنوان کوآن
 • سندی هونگ فام در نقش میچون

تولید فیلم ۵ هم خون

این فیلم در ابتدا فیلمنامه ای بود که توسط دنی بیلسون و پاول دی میو در سال 2013 منتشر شد با عنوان آخرین تور ، با تهیه کنندگی اجرایی مایک بوندلی و باری لوین و کارگردانی الیور استون. استون در سال 2016 تحصیلات خود را رها کرد و در سال 2017 لوید لوین تهیه کننده فیلمنامه را برای اسپایک لی آماده کرد که وی با کوین ویلموت بازنویسی کرد.

بیشتر بخوانید : نقد فیلم آخرین دوئل

این دو فیلم را به دیدگاه آفریقایی-آمریکایی تغییر دادند ، سکانس های فلاش بک فیلم را اضافه کردند و نقش شخصیت نورمن استورمین را گسترش دادند.لی برای تحقیقات خود ، کتاب والاس تری را که در سال 1984 منتشر شد ، خون ها: تاریخ شفاهی جنگ ویتنام توسط جانبازان سیاه پوست ، به ویژه مفید دانست و آن را به بازیگران فیلم اختصاص داد.

در ابتدا ساموئل ال جکسون ، دنزل واشنگتن ، جیانکارلو اسپوزیتو و جان دیوید واشنگتن برای بازی در نقش های اصلی انتخاب شدند اما به دلیل درگیری های برنامه ریزی شده انصراف دادند.

در فوریه 2019 ، اعلام شد که نتفلیکس این فیلم را توزیع خواهد کرد ، با بازی چادویک بوسمن ، دلروی لیندو و ژان رنو. Jonathan Majors برای پیوستن به اواخر همان ماه وارد مذاکره شد. در مارس 2019 ، پل والتر هاوزر ، کلارک پیترز ، ایسیا ویتلاک جونیور ، نورم لوئیس ، ملانی تیری و جاسپر پاکونن به جمع بازیگران فیلم پیوستند. اسپوزیتو نیز برای بازیگران تایید شد ، اگرچه بعداً انصراف داد.

فیلمبرداری فیلم ۵ هم خون

فیلمبرداری در 23 مارس 2019 آغاز شد. تولید سه ماه به طول انجامید ، بیشتر در شهر هوشی مین ، بانکوک و چیانگ مای فیلمبرداری شد. خرابه هایی که در آن یک سکانس اکشن اتفاق می افتد ، به معنای نشان دادن معابد Mỹ Sơn ، مجموعه ای بود که به طور خاص توسط گروه فیلمبرداری با استفاده از چوب و فوم در طی مدت دو ماه ساخته شده است.

فیلم ۵ هم خون

Da 5 Bloods

بر خلاف فیلم های دیگر ، از جمله فیلم The Irishman از نتفلیکس ، لی بازیگران اصلی را داشت (بیشتر آنها 60 ساله بودند) بدون استفاده از فن آوری ضد پیری یا گریم ، نوار نسخه های 20 ساله خود را در سکانس های فلش بک بازی می کنند. برای عکس آخر از نسخه های جوان تر آنها.

بیشتر بخوانید : نقد سریال The Boys

لی این یک روش موثر را برای نشان دادن بصری نشان داد که شخصیتهای پیر در خاطرات زمان جنگ گرفتار مانده اند و اظهار داشت: “این بچه ها به گذشته باز می گردند ، اما آنها خود را اینگونه می بینند.”

نقد فیلم آلین | نقد فیلم aline
بیشتر بخوانید

Da 5 Bloods از چهار نسبت ابعادی به عنوان ابزارهای کادربندی استفاده می کند که بین دوره های زمانی و مکان های مختلف فیلم تمایز قائل می شوند.

سکانس های فلاش بک دهه 1960 با فرمت 1.33: 1 روی فیلم 16 میلی متری فیلم برداری می شد و از فیلم های خبری آن زمان تقلید می کرد. نیوتن توماس سیگل ، فیلمبردار ، كه این ایده را مطرح كرد ، اظهار داشت: “ویتنام اولین جنگی بود كه واقعاً از تلویزیون پخش شد و عمدتا با 16 میلی متر شلیك شد. اینگونه برداشت مردم آمریكا از جنگ بود.

مدیران نتفلیکس در ابتدا با توجه به چالش های مطرح شده در برابر این پیشنهاد مقاوم بودند ، اما لی قاطع بود و سرانجام مجاز به ادامه کار شد. به استثنای یک صحنه کوتاه که با استفاده از دوربین Super 8 با نسبت 2.39: 1 فیلمبرداری شده است ، صحنه های مدرن به صورت دیجیتالی ضبط شده اند.

صحنه های شهر امروزی با نسبت عریض 2.39: 1 قاب می شدند و زیبایی حماسه های دیوید لین مانند لارنس عربستان را تداعی می کردند. صحنه های جنگل امروزی با نسبت 16: 9 ثبت شد ، در حالی که لی و سیگل سعی داشتند گروه را با وسعت جنگل در بر بگیرند.

موسیقی فیلم ۵ هم خون

امتیاز موسیقی Da 5 Bloods توسط آهنگساز ترنس بلانچارد نوشته شده است.علاوه بر امتیاز بلانچارد ، در این فیلم چندین ترانه از اوایل دهه 1970 وجود دارد. در اکثر موارد ، این فیلم شامل شش آهنگ از آلبوم What’s Going On در سال 1971 از ماروین گی است.

بیشتر بخوانید : نقد فیلم مسافر قاچاق

بلانچارد گفت: “آن ركورد در زمان جواني منتشر شد ، اما احساس مي كردم در اين كشور چه خبر است.” “وقتی اسپایک موسیقی را در فیلم قرار می دهد ، به دلایل بسیار قدرتمند می شود.”شش شخصیت اصلی همان نام اعضای وسوسه و تهیه کننده آنها نورمن ویتفیلد را دارند.

یک آلبوم موسیقی متن توسط میلان رکوردز در تاریخ 29 مه سال 2020 منتشر شد.

پخش فیلم ۵ هم خون

فیلم ۵ هم خون در 12 ژوئن 2020 توسط نتفلیکس منتشر شد.در ابتدا قبل از همه گیری COVID-19 ، فیلم برای اولین بار خارج از رقابت در جشنواره فیلم کن 2020 قرار بود ، سپس قبل از پخش در Netflix در ماه مه یا ژوئن در سینماها بازی کند.

پس از اکران ، این فیلم در آخر هفته اول بهترین فیلم بود ، قبل از اینکه در مکان دوم خود به مقام ششم سقوط کند. در جلسه گزارش Q2 خود در جولای 2020 ، نتفلیکس گزارش داد که این فیلم از زمان اکران توسط 27 میلیون خانوار مشاهده شده است.

در ماه نوامبر ، ورایتی گزارش داد این فیلم شانزدهمین عنوان پربیننده مستقیم در جریان پخش 2020 تا آن زمان است.در مارس 2021 ، ورایتی گزارش داد كه این فیلم در بین پر بیننده ترین عناوین برگزیده اسكار از سوی نتفلیكس قرار دارد و به آن “امتیاز جذابیت تماشاگران” 81 از 100 را اعطا كرد.

انتقادات فیلم ۵ هم خون

در وب سایت جمع كننده Rotten Tomatoes ، این فیلم 92٪ بررسی را بر اساس 295 بررسی با میانگین امتیاز 10/10 ، مورد تایید قرار داده است. در اجماع انتقادی این سایت آمده است: “دوره شدید انرژی و جاه طلبی از طریق فیلم Da 5 Bloods ، گرد هم می آیند تا یکی از فوری ترین و تأثیرگذارترین فیلم های اسپایک لی را تأمین کنند.

بیشتر بخوانید : نقد فیلم همسر جیکوب

در مورد Metacritic ، امتیاز فیلم با میانگین وزن 82 از 100 فیلم است. ، بر اساس 49 منتقد ، نشانگر “تحسین جهانی” است.

نقد فیلم شام من با آندره
بیشتر بخوانید

ریچارد روپر که برای روزنامه شیکاگو سان تایمز می نوشت ، از هر چهار ستاره چهار ستاره به فیلم داد و گفت: “تصویر ، فیلمنامه و کارگردان لی همه لیاقت در نظر گرفتن نامزدی را دارند ، همینطور امتیاز شگفت انگیز و پررونق همکار قدیمی لی ، ترنس بلانچارد.” ویتلاک ، لوئیس ، پیترز و بوزمن شایسته حمایت از گفتگوی بازیگر هستند ، در حالی كه دلوروی لیندو باید یك رقیب فوری برای بهترین بازیگر باشد.

ریچارد برودی از نیویوركر نوشت كه فیلم دو ساعت و سی و چهار دقیقه اجرا می شود ، اما برعکس ، با انرژی فکری و نمایشی خود احساس فشرده سازی ، شلوغی و دیوانگی می شود.

دیوید رونی از هالیوود ریپورتر این فیلم را به اندازه اخبار امروز به موقع “خواند و نوشت: لی ماهرانه تمام مجموعه های خود را در یک سری از صحنه های خلاصه کوتاه که هم کاملاً مرتب و هم مهلک جدی هستند هدایت می کند ، جنبش Black Lives Matter را به گونه ای تأیید می کند که اجازه می دهد این فیلم پراکنده ، سبک ، و اغلب درخشان بسته شود تأثیر چشمگیری بر یادداشت امید و کاتارسیس دارد.

با وجود نقص ساختاری ، این فیلم در حال حاضر یک هدیه است و هیچ کارگردان دیگری نمی توانست آن را بسازد.

اریک کوه از IndieWire به فیلم درجه “B” داد و نوشت: “نگاهی سست و سوزناک به جنگ ویتنام از طریق منشور تجربیات سیاه ، Da 5 Bloods با شبح گذشته با لنزهای بسیار گیج کننده مبارزه می کند. در حال حاضر ، و درگیر یک سر و صدا جذاب مانند دنیای پیرامون انتشار آن کثیف و پیچیده می شود.

فیلم ۵ هم خون

فیلم Da 5 Bloods

پیتر دبروژ که برای Variety نوشت ، این فیلم را” بلند پروازانه اما ناهموار “خواند و گفت که” لی انتقاد اجتماعی قوی را با B- هیجان های فیلم در حالی است که چهار پیشکسوت به “نام” بازگشتند تا ادعای غنیمت هایی کنند که ده ها سال قبل به آنها دستور داده شده بود بازیابی شوند ، اما در عوض برای خودشان مخفی شدند.

بیشتر بخوانید :‌ مراسم اسکار ۲۰۲۱

نتیجه بسیار طولانی و نامنظم است ، اما همچنین اغلب شگفت آور است … با یک چرخش فراموش نشدنی از Delroy Lindo.

آن هورنادای از واشنگتن پست به این فیلم از هر چهار ستاره سه ستاره داد و نوشت:” لحظه های بینش ناگهانی و سخنان سرسام آور سینمایی بار دیگر ثابت می کند که چرا اسپایک لی ممکن است ضروری ترین فیلمساز آمریکا باشد.

منتقد مارک کرمود این فیلم را “کیسه ای مخلوط” خواند. او که برای The Guardian می نوشت ، از پنج ستاره سه ستاره به فیلم داد ، از جنبه های سیاسی و کمدی آن و همچنین عملکرد لیندو ستایش کرد ، اما درباره “تغییرهای زنگ” آن منفی نوشت ، و خاطرنشان کرد که “عناصر متخاصم Da 5 Bloods به نظر می رسد با هم پیچیده شده اند.

چاک بوون از مجله Slant به این فیلم دو و نیم از چهار ستاره داده است و نتیجه گیری می کند: “در بهترین حالت ، Da 5 Bloods یک کولاژ ملعون ، پرشور ، توهم آمیز از تصاویر و ایده های مربوط به رابطه نژادپرستی و جنگ با اجراهای عالی. در بدترین حالت ، این یک ظرف غذا پر جنب و جوش است. “

فیلم Da 5 Bloods در لیست 10 منتخب منتخب سال 77 منتقدین قرار گرفت که شامل 10 رتبه اول و شش رتبه دوم است.

بیشتر بخوانید : ده سریال برتر تاریخ

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

1 × 3 =