امروز برابر است با :13 مهر 1401
فیلم رودخانه سرخ

فیلم رودخانه سرخ

نقد فیلم رودخانه سرخ / نقد فیلم Red River

فیلم رودخانه سرخ : هنگامی که پیتر بوگدانوویچ برای بازی در آخرین نمایش نمایش “در آخرین نمایش” به یک فیلم برای بازی به عنوان آخرین نمایش در تئاتر محکوم به شهر کوچک احتیاج داشت ، ” فیلم رودخانه سرخ ” اثر هاوارد هاکس (1948) را انتخاب کرد. او صحنه ای را انتخاب كرد كه جان وین به مونتگومری كلیفت می گوید ، “آنها را به میسوری برسان ، مت!” و سپس مونتاژ معروف هاوکس از چهره های گاوچران هوازده در نزدیکی و تعالی ، همانطور که آنها گریه می کنند “هی-یاو!” و کلاه خود را در هوا تکان می دهند.

با مقاله نقد فیلم رودخانه سرخ همراه ما باشید

این لحظه مانند هر زمان فیلمبرداری کاملاً غربی است ، و لذت یک اسب را در زیر آسمان بزرگ با یک کار برای انجام کار و یک حقوق در انتهای دیگر به تصویر می کشد. و ” فیلم رودخانه سرخ ” یکی از بزرگترین وسترن ها است که با داستان اصلی خود در مورد یک پیرمرد و یک جوان تر ، و اولین گاوهایی که از مسیر Chisholm رانندگی می کنند ، باقی بماند. فقط در چند صحنه مربوط به زنان اشتباه می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های چارلی چاپلین

قهرمان و شرور فیلم رودخانه سرخ تام دانسون (جان وین) است که در سال 1851 با قطار واگن راهی غرب می شود و سپس برای راه اندازی گاوداری به سمت تگزاس پوست می کند. او فقط راننده واگن خود ، گروت نادین (والتر برنان) را با خود همراه می کند. عزیز دونسون ، فن (كولین گری) ، می خواهد به آنها بپیوندد ، اما او تقریباً غایب او را رد می كند و قول می دهد كه بعداً برای او بفرستد. بعداً ، از کیلومترها دورتر ، تام و گروت شاهد افزایش دود هستند: هندی ها قطار واگن را خراب کرده اند.

Groot ، یک رمزگذار گریزلی ، در مورد چگونگی سرخپوستان “همیشه می خواهند واگن های خوب را بسوزانند” کامل می شود و تام مشاهده می کند که بازگشت و تلاش برای کمک به آنها خیلی طولانی می شود. با توجه به اینکه دونسون زن مورد علاقه خود را از دست داده است ، شیوه آنها به طرز شگفت آوری دور است.

فیلم تراژدی مکبث
بیشتر بخوانید

اندکی بعد ، این افراد با پسری روبرو شدند که از حمله هند جان سالم به در برد. این مت گارت است که توسط دانسون پذیرفته می شود و به عنوان وارث نهایی دامداری خود پرورش می یابد. مت در بزرگسالی توسط مونتگومری کلیفت (اولین نقش او در نمایش) بازی کرد ، به مدرسه می رود ، اما درست در سال 1866 برمی گردد در حالی که دانسون در حال آماده سازی حماسی برای انتقال 9000 راس گاو به شمال میسوری است.

اشاره کردم که Dunson هم قهرمان است و هم شرور. این نشانه پیچیدگی فیلم رودخانه سرخ است که به جان وین ، اغلب به طور خاص ، شخصیتی شکنجه شده و متضاد برای بازی داده می شود. او با “پسری با گاو و مردی با گاو نر” شروع می کند و یک گله بزرگ می سازد. اما سپس با ویرانی روبرو می شود. او باید گاوها را به شمال براند یا ورشکست شود.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلمهای نیکول کیدمن

او مرد لجبازی است. در طول فیلم رودخانه سرخ مردم به او می گویند که او اشتباه می کند و معمولاً آنها حق دارند. آنها به ویژه حق دارند گاوها را به جای پیاده روی طولانی تر به میسوری ، به آبیلن ، که نزدیکتر است و گفته می شود دارای خط راه آهن است ، ببرند. همانطور که رانندگی گاو طاقت فرسا می شود ، Dunson انعطاف پذیر می شود و سرانجام ویسکی و کمبود خواب او را کمی عصبانی می کند. قبل از اینکه سرانجام مت طغیان کند و گاوها را به آبیلن ببرد ، اقدام به شورش کرده است.

منتقد تیم دیرکس به موارد مشابه درگیری و درگیری آنها بین کاپیتان بلیگ و فلچر کریستین در “Mutiny on the Bounty” اشاره کرده است. و در حقیقت ، فیلمنامه Borden Chase باعث افتخار پیرمرد و بزرگتر به اثبات خود می شود.

همچنین رقابت ، بین مت جوان و یک کابوی سرسخت به نام Cherry Valance (جان ایرلند) ، که برای رانندگی با گاو ثبت نام می کند و رقیب Matt می شود ، ایجاد شده ، اما هرگز واقعاً توسعه نیافته است. گروت پیش بینی کرده است که بین این دو مشکل وجود خواهد داشت ، اما فیلم رودخانه سرخ هرگز تحویل داده نمی شود ، و آنها را در وسط یک دوگانگی عجیب و غریب که توجه “Celluloid Closet” ، یک مستند در مورد همجنس گرایی پنهان در فیلم ها را به خود جلب می کند ، رها می کند. چری می گوید ، “شما می دانید ، با اسلحه مت ، فقط دو چیز زیبا تر از یک اسلحه خوب وجود دارد: یک ساعت سوئیسی یا یک زن از هر کجا. شما تا به حال یک ساعت سوئیسی داشته اید؟”)

نقد فیلم نابخشوده
بیشتر بخوانید

پیوندهای عاطفی در حال تغییر توسط یک دستبند نقره ای دنبال می شود ، که دانسون قبل از ترک او به فن می دهد. بعداً بر روی مچ دست هندی ظاهر می شود که او می کشد ، و سپس دانسون آن را به مت می دهد ، که بعداً آن را به تس میلای (جوان درو) ، زنی که نجات می دهد و عاشق او می شود ، می دهد. سه صحنه با تس نقاط ضعف فیلم رودخانه سرخ است ، بخشی از آن به خاطر خلسه او (گوش دادن به چگونگی گفتگوی حواس پرتی او با مت در هنگام حمله هند) ، تا حدی به دلیل اینکه او کاملاً بدیهی است ماشین پیش پا افتاده ای است که طرح برای جلوگیری از پایان ناخوشایند. صحنه آخر ضعیف ترین صحنه فیلم رودخانه سرخ است و گزارش شده است که بوردن چیس از آن متنفر بود ، دلیل خوبی هم داشت: دو مرد یک رقابت شدید روانی را برای مدت دو ساعت انجام می دهند ، اما بلافاصله به زخم زدن و شلاق زدن یک زن می پردازند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلمهای دیکاپریو

چیزی که ما با ” فیلم رودخانه سرخ ” به یاد می آوریم ، پایان احمقانه نیست ، بلکه تنظیمات و بخشهای باشکوه مرکزی است. این رقابت غم انگیز چنان خوب اثبات شده است که به نوعی وزن و عزت خود را در خاطرات ما حفظ می کند ، حتی اگر پایان کار آن را زیر و بم کند.

همانطور که صحنه های رانندگی گاوها به خودی خود به یاد ماندنی هستند ، همانطور که تعداد انگشت شماری از مردان گله ای را کنترل می کنند که طول شب برای رودخانه رودخانه بسیار بزرگ است. فیلمبرداری راسل هارلان ترکیبات کلاسیک را در رانش ، تنظیمات انسانها ، آسمان و درختان می یابد و سپس در صحنه معروف استمپد ، رودخانه ای از گاوها را نشان می دهد که در پایین تپه ای جریان دارد. فیلم رودخانه سرخ در فضای باز است (ما هرگز به خانه مزرعه ای که دونسون باید آن را ساخته باشد نمی رویم) و وقتی مت جوان پا به داخل دفتر خریدار گاو در ابیلن می گذارد ، اردک می کند و مشاهده می کند که چه مدت از او در زیر سقف گذشته است.

انیمیشن رایا و آخرین اژدها
بیشتر بخوانید

هاوکس در تنظیم حالات عالی است. به فضای شومی که او در شب تلنبار ایجاد می کند توجه کنید – سکوت ، بی قراری گاوها ، صدای پایین آمده. به عصبی بودن مت در یک شب مه غلیظ توجه کنید ، وقتی هر سایه ای ممکن است تام باشد ، می آید تا او را بکشد. و تنش زودتر ، هنگامی که دانسون دادگاه کانگورو را برگزار می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های تام هاردی

و روش ظریف Hawks را تعدیل کند و فروپاشی تدریجی تام دانسون را مشاهده کنید. جان وین در ابتدای تصویر بلند و ثابت است ، اما در پایان موهای او خاکستری و لنگ است و چشمهایش خالی از سکنه است. انتقال بسیار تدریجی است ، حتی ممکن است متوجه نشویم که او در ابتدا کلاه سفید اما در انتها کلاه سیاه به سر می گذارد. وین گاهی اوقات بیشتر از یک بازیگر یک نیروی طبیعی قلمداد می شود ، اما در اینجا بازی کمرنگ او درست است. منتقد جوزف مک براید می گوید جان فورد ، که بارها وین را کارگردانی کرده بود ، ” فیلم رودخانه سرخ ” را دید و به هاوکس گفت ، “من هرگز نمی دانستم پسر بزرگ عوضی می تواند بازی کند.”

بین وین و کلیفت ، نه تنها بین یک پیرمرد و یک جوان ، بلکه بین بازیگری که از سال 1929 شروع به کار کرد و دیگری که نمایانگر لبه اصلی روش است ، تنش آشکاری وجود دارد. تقریباً انگار وین ، که می توانست از پس یک بازیگر پر زرق و برق برآید ، سعی می کرد زیر یک بازی ساکت و آرام قرار بگیرد:

مضمون ” فیلم رودخانه سرخ ” از تراژدی کلاسیک است: نیاز پسر به قتل پدر ، به معنای واقعی یا نمادین ، ​​به منظور روشن کردن راه صعود خود. و آرزوی پدر برای بدست آوردن جاودانگی از طریق فرزند (لحظه ای با یک زن که کار می کند زمانی است که دانسون از تس می خواهد پسری برای او به دنیا آورد). عظمت رانندگی گاو ، و تمام جزئیات تخصصی آن در مورد “گرفتن نکته” و شاد نگه داشتن دست گاو ، فضای پیرامونی این مضامین است.

نقد فیلم تهیه‌کنندگان
بیشتر بخوانید

زیربنای هر چیز دیگری نگرشی است که باید در آن زمان برای فیلمسازان نامرئی بوده باشد: فرض بدون قید و شرط که این حق یک مرد سفیدپوست است که آنچه می خواهد را بگیرد. دانسون یک مکزیکی را شلیک می کند که می آید به او می گوید “دون دیگو” صاحب زمین است. دانسون می گوید ، پادشاه اسپانیا این زمین را به دیه گو اعطا كرده است ، “منظور شما این است كه او آن را از هر كه قبلاً اینجا بود – شاید هندی ها” برد. خوب ، من آن را از او دور می کنم. ” در گفتگوی پرتاب ، ما از هفت مرد دیگر یاد می گیریم که دانسون به خاطر گاوداری خود کشته است ، و یک انگیزه مضحک طنزآمیز وجود دارد که او مردم را شلیک می کند و سپس “از آنها بخوان” از کتاب مقدس.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلمهای آل پاچینو

Dunson برای خودش یک قانون است ، تا زمانی که مت حلق آویز را متوقف می کند و به سلطنت خود پایان می دهد. اگر همه وسترن ها در مورد تعدی اجتناب ناپذیر تمدن هستند ، این یکی از ایده های خوب است.

پایان نقد فیلم رودخانه سرخ

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =