صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : بیوگرافی گیلبرت بیکر
ads

بیوگرافی گیلبرت بیکر

بیوگرافی گیلبرت بیکر

بیوگرافی گیلبرت بیکر : 

گیلبرت بیکر هنرمند و فعال حقوق LGBTQ است که پرچم رنگین کمان را خلق کرده است.

گیلبرت بیکر که بود؟

گیلبرت بیکر که خود را «بتسی راس همجنس‌باز» می‌نامید، هنرمند آمریکایی، فعال حقوق LGBTQ و خالق پرچم رنگین کمان بود. ویکسلوگراف (پرچم ساز) ماهر، کار او 30 سال طول کشید و دو رکورد جهانی را شکست. کار هنری بیکر به تعریف و تحکیم جنبش LGBTQ کمک کرد. وی در 31 مارس 2017 در سن 65 سالگی درگذشت.

اوایل زندگی

گیلبرت بیکر در 2 ژوئن 1951 در شهر کوچک روستایی Chanute، کانزاس به دنیا آمد. والدین او از شهروندان برجسته جامعه بودند. مادرش معلم بود و پدرش قاضی و وکیل بود. بیکر در کودکی شخصیتی برون‌گرا و دوستانه داشت اما به دلیل هویت همجنس‌بازی‌اش احساس طرد شد. پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان،

بیکر به مدت یک سال در کالج تحصیل کرد تا اینکه ارتش او را فراخواند. بیکر درست زمانی که جنبش آزادی همجنس‌گرایان در حال شکل‌گیری بود، در سانفرانسیسکو مستقر شد. پس از یک دوره کوتاه دو ساله، او با افتخار از خدمت برکنار شد و در جامعه فعال فعال سانفرانسیسکو مستقر شد.

بیوگرافی گیلبرت بیکر

بیوگرافی گیلبرت بیکر

فعالیت

در دهه 1970، بیکر در نمایش‌های درگ شرکت کرد و به Sisters of Perpetual Indulgence، یک گروه غیرانتفاعی حمایت از LGBTQ که اعضای آن برای جلب توجه به جنسیت و عدم تحمل جنسی، لباس راهبه می‌پوشند، پیوست. بیکر یک فعال نوظهور و مجری برجسته درگ،

به نیروهای هاروی میلک پیوست که اولین مقام منتخب همجنس‌باز در کالیفرنیا بود. بیکر پرچمدار دست راست میلک شد و از مهارت های دوخت لباس درگ کوئین خود برای طراحی و دوخت بنرهای متعددی در اعتراض به جنگ ویتنام و حمایت از حقوق همجنسگرایان استفاده کرد. در واقع، زمانی که اولین پرچم های رنگین کمانی بیکر برای اولین بار ظاهر شد، میلک زیر آنها ایستاد.

چرا گیلبرت بیکر پرچم پراید را ساخت؟

با افزایش علاقه به جنبش آزادی همجنس گرایان، میلک و دیگران به نیروهای بیکر پیوستند تا نمادی برای جنبش ایجاد کنند. بیکر در مصاحبه ای با موزه هنر مدرن نیویورک درست پس از آن که آنها طرح اصلی پرچم خود را در سال 2015 به دست آوردند، این گروه تلاش خود را بر ایجاد یک پرچم متمرکز کردند – زیرا “پرچم ها در مورد اعلام قدرت هستند، بنابراین بسیار مناسب است.”

بیوگرافی پدر بمب اتم جی رابرت اوپنهایمر
بیشتر بخوانید

بیکر در سال 1978 دست به کار شد تا نمادی برای جنبش آزادی همجنس گرایان طراحی کند. او می خواست آن را زیبا، منحصر به فرد و نماینده غیرقابل انکار جامعه LGBTQ باشد. اولین پرچم افتخار شامل هشت نوار رنگارنگ بود که نشان دهنده تنوع بود: صورتی تند (جنسیت)، قرمز (زندگی)، نارنجی (شفابخش)،

زرد (خورشید)، سبز (طبیعت)، آبی (هنر)، نیلی (هماهنگی) و بنفش. (روح انسان). با کمک داوطلبان، بیکر هشت سطل زباله فلزی را با رنگ‌های طبیعی و پنبه ارگانیک در اتاق زیر شیروانی مرکز همجنس‌گرایان در سانفرانسیسکو پر کرد و از چرخ خیاطی خود برای دوختن دو پرچم اولی که در رژه روز آزادی همجنس‌گرایان در سانفرانسیسکو به اهتزاز در آمدند استفاده کرد. در 25 ژوئن 1978.

بیوگرافی گیلبرت بیکر

بیوگرافی گیلبرت بیکر

پس از ترور میلک در نوامبر 1978، تقاضا برای پرچم رنگین کمان به شدت افزایش یافت. اما کمبود (و هزینه) پارچه صورتی تند به این معنی بود که پرچم به هفت خط کاهش یافت و بعداً دوباره به شش نوار (قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش) کاهش یافت تا اگر پرچم باید تقارن داشته باشد. در طول رژه ها و جشنواره ها به نصف تقسیم شود. پرچم رنگین کمان شش راه راه کنونی نمادی از تنوع جامعه LGBTQ است و در سطح جهانی به عنوان نمادی از حمایت LGBTQ نمایش داده می شود.

پرچم های رنگین کمان و آثار هنری بیشتر

بیکر به تبلیغ پرچم رنگین کمان به عنوان یک هنرمند در شرکت پارامونت فلگ ادامه داد، که به اعتقاد او به جلب توجه بین المللی به پرچم رنگین کمان از طریق تولید انبوه آن کمک کرد. در طول دهه 1980، بیکر به یک هنرمند برجسته برای رویدادهای مدنی، ایالتی و ملی محلی، از جمله کنوانسیون ملی دموکراتیک 1984 تبدیل شد.

او همچنین پرچم هایی را برای چندین رهبر جهان از جمله نخست وزیر چین، پادشاه اسپانیا و روسای جمهور فرانسه و ونزوئلا طراحی کرد. یکی از تابلوهای ابریشمی رنگین کمانی بیکر در سال 1992 حتی در مجموعه دفتر وست وینگ کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون آویزان بود.

بیکر پارچه‌های پرچم رنگین‌کمان، عکس‌ها، نقاشی‌های رنگ روغن و سایر آثار هنری خود را با مخاطبان در سراسر جهان از جمله در افتخار جهانی در رم (2000)، در مرکز همجنس‌گرایان نیویورک (2002)، در کتابخانه عمومی سانفرانسیسکو (2003) و در مرکز جامعه دگرباشان جنسی سانفرانسیسکو (2003). طرح اصلی پرچم او برای مجموعه طراحی معتبر MOMA در شهر نیویورک به دست آمده است.

معرفی یکی از اساتید با تجربه تیزهوشان (مهندس مصطفی باقری)
بیشتر بخوانید

بیوگرافی گیلبرت بیکر

بیوگرافی گیلبرت بیکر

پرچم های رنگین کمان رکورد شکن

در سال 1994، بیکر مأمور شد تا پرچمی رنگین کمانی به طول مایل (30 فوت عرض) طراحی کند تا 10000 نفر در رژه شهر نیویورک به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد قیام استون وال حمل کنند. در سال 2003، برای بزرگداشت بیست و پنجمین سالگرد خود پرچم،

بیکر دوباره یک پرچم غول پیکر رنگین کمانی ایجاد کرد. این بار، پرچمی به طول مایل و ربع که دریا به دریا از خلیج مکزیک تا اقیانوس اطلس در کی وست کشیده شده بود، از هشت رنگ اصلی استفاده کرد. پس از هر دو مورد، رکورد جهانی گینس آنها را به عنوان بزرگترین پرچم های جهان تا به امروز به رسمیت شناخت. پرچم های غول پیکر بریده شد و در بیش از صد شهر در سراسر جهان پخش شد.

مرگ و ادای احترام

علاوه بر توسعه نماد شناخته شده بین المللی غرور LGBTQ، بیکر آثار هنری، مقالات، مقالات و سخنرانی هایی در مورد پرچم رنگین کمان خلق کرد. پرچم های او هرگز علامت تجاری نداشتند. او انتخاب کرد که پرچم رنگین کمان را به عنوان هدیه خود به جهان ببیند. او حتی به سانفرانسیسکو بازگشت تا بنرها و پرچم‌هایی را که در دهه 1970 ساخته بود را بازسازی کند تا به فیلم بلند سینمایی Milk (2008) با بازی شان پن که برنده جایزه اسکار شده بود، اعتبار ببخشد.

یک هنرمند تا پایان، درست قبل از مرگش، 39 پرچم نه رنگ را خلق کرد که شامل “هشت رنگ اصلی، به علاوه اسطوخودوس برای نشان دادن تنوع به منظور بزرگداشت سی و نهمین سالگرد اولین پرچم رنگین کمان” بود. مجله نیویورک تایمز.

در 31 مارس 2017، بیکر بر اثر فشار خون بالا و بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک در خانه اش در شهر نیویورک در سن 65 سالگی درگذشت. زندگی او در مستند، غرور رنگین کمان (2003) جشن گرفته می شود، و چرخ خیاطی اصلی او که برای ساختن اولین پرچم استفاده شد در انجمن تاریخی GLBT در سانفرانسیسکو به نمایش گذاشته شد.

بیوگرافی گیلبرت بیکر

بیوگرافی گیلبرت بیکر

پایان مقاله بیوگرافی گیلبرت بیکر

مجله با دوربین 

بیشتر بخوانید:

معرفی سریال آینه سیاه | نقد فیلم دراکولا Dracula 1931 | نقد فیلم حرکت ناگهانی ممنوع | نحوه ایجاد استراتژی مدیریت سهامداران در ۴ مرحله | آموزش تصویری ساخت شومینه در فضای باز | مبانی مقیاس های موسیقی | نقد و بررسی انیمیشن Vivo | نقد فیلم گرگینه های درون | بهترین فیلم های الیور استون | نحوه نوشتن فیلم کوتاه : راهنمای گام به گام |

دیدگاهتان را بنویسید

4 × چهار =