صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : بیوگرافی مالکوم ایکس
ads

بیوگرافی مالکوم ایکس

مالکوم ایکس

بیوگرافی مالکوم ایکس : 

مالکوم ایکس رهبر حقوق مدنی آمریکایی های آفریقایی تبار برجسته در ملت اسلام بود. تا زمان ترور 1965 ، وی از ناسیونالیسم سیاهپوست قوی حمایت می کرد.

مالکوم ایکس کی بود؟

مالکوم ایکس وزیر ، فعال حقوق بشر و رهبر برجسته ناسیونالیست سیاه پوستان بود که در دهه های 1950 و 1960 سخنگوی ملت اسلام بود. به دلیل تلاشهای او ، ملت اسلام از 400 عضو در زمان آزادی از زندان در 1952 به 40،000 عضو تا 1960 افزایش یافت.

مالکوم ایکس که یک خطیب با استعداد طبیعی بود ، از مردم سیاه خواست تا قید و بند نژادپرستی را “به هر وسیله لازم” ، از جمله خشونت ، کنار بگذارند. رهبر آتشین حقوق مدنی مدت کوتاهی قبل از ترور خود در سال 1965 در سالن Audubon در منهتن ، جایی که خود را برای سخنرانی آماده می کرد ، با ملت اسلام شکست.

زندگی اولیه و خانواده

مالکوم ایکس در 19 مه 1925 در اوماها ، نبراسکا متولد شد. او چهارمین فرزند از هشت فرزندی بود که از لوئیس ، خانه دار و ارل لیتل ، واعظی که همچنین عضو فعال بخش محلی انجمن جهانی بهبود سیاه پوست و حامی سرسخت رهبر ملی گرایان سیاه پوست مارکوس گاروی بود ، متولد شد.

مالکوم ایکس

با توجه به فعالیت های حقوق مدنی ارل لیتل ، خانواده مورد آزار و اذیت مکرر گروه های برتری خواه سفیدپوست از جمله کو کلاکس کلان و یکی از جناح های منشعب آن ، لژیون سیاه قرار گرفتند. در واقع ، مالکوم لیتل اولین برخورد خود را با نژادپرستی حتی قبل از تولد انجام داد.

مالکوم بعداً به یاد آورد: “وقتی مادرم از من باردار بود ، بعداً به من گفت:” مهمانی سوارکاران کلاه دار کو کولاکس کلان به خانه ما رفت. ” آنها با تکان دادن تفنگ و تفنگ ، فریاد می زدند که پدرم بیرون بیاید. “

این آزار و اذیت زمانی ادامه یافت که مالکوم چهار ساله بود و اعضای محلی کلان تمام پنجره های خانواده را شکستند. ارل لیتل برای محافظت از خانواده خود آنها را از اوماها به میلواکی ، ویسکانسین ، در سال 1926 و سپس به لانسینگ ، میشیگان ، در سال 1928 منتقل کرد.

با این حال ، نژادپرستی که خانواده در لانسینگ با آن روبرو شدند حتی بیشتر از اوماها بود. مدت کوتاهی پس از مهاجرت لیتل ها ، یک گروه نژادپرستانه خانه آنها را در سال 1929 به آتش کشیدند و نیروهای اورژانس سفیدپوست این شهر از انجام هر کاری خودداری کردند.

مالکوم ایکس بعداً به خاطر آورد: “پلیس سفیدپوست و آتش نشانان آمدند و در اطراف ایستاده بودند و می دیدند که خانه چگونه در حال سوختن است.” ارل لیتل خانواده را به ایست لانسینگ منتقل کرد و در آنجا خانه جدیدی ساخت.

جین آستین
بیشتر بخوانید

دو سال بعد ، در سال 1931 ، جسد ارل لیتل در کنار خطوط تراموا شهرداری پیدا شد. اگرچه خانواده مالکوم ایکس معتقد بودند که پدرش توسط برتری جویان سفیدپوست کشته شده است و او مکرراً تهدید به مرگ شده است ، اما پلیس به طور رسمی مرگ ارل لیتل را تصادف در تراموا اعلام کرد و در نتیجه بیمه نامه عمر بزرگی را که برای تأمین هزینه های خانواده اش خریداری کرده بود باطل کرد. واقعه مرگ او

مادر مالکوم ایکس هرگز از شوک و اندوه ناشی از مرگ شوهرش رهایی نیافت. در سال 1937 ، وی متعهد به یک موسسه روانی شد که 26 سال بعد در آنجا ماند. مالکوم و خواهر و برادرش از هم جدا شده و در خانه های سرپرستی نگهداری می شوند.

مالکوم ایکس

تحصیلات

در سال 1938 ، مالکوم از مدرسه اخراج شد و به بازداشتگاه اطفال در ماسون ، میشیگان فرستاده شد. زن و شوهر سفیدپوست که خانه را اداره می کردند با او رفتار خوبی داشتند ، اما او در زندگینامه خود نوشت که با او بیشتر شبیه یک “پودل صورتی” یا “قناری حیوان خانگی” رفتار می شود تا یک انسان.

او در دبیرستان میسون تحصیل کرد که در آن تنها یکی از معدود دانش آموزان سیاه پوست بود. او از نظر تحصیلی سرآمد بود و مورد پسند همکلاسی هایش قرار گرفت و او را به عنوان رئیس کلاس انتخاب کردند.

یک نقطه عطف در دوران کودکی مالکوم لیتل در سال 1939 رخ داد که معلم انگلیسی اش از او پرسید که وقتی بزرگ می شود می خواهد چگونه باشد و او پاسخ داد که می خواهد وکیل شود. معلم او پاسخ داد: “یکی از اولین نیازهای زندگی این است که ما واقع بین باشیم … شما باید به چیزی فکر کنید که می توانید باشید … چرا برای نجاری برنامه ریزی نمی کنید؟”

مالکوم ایکس از آنجا که بدون هیچگونه قطعیت به او گفته شده بود که هیچ مشکلی برای ادامه تحصیل درسی وجود ندارد ، سال بعد در سن 15 سالگی تحصیل را رها کرد.

پس از ترک تحصیل ، مالکوم ایکس به بوستون نقل مکان کرد تا با خواهر ناتنی بزرگترش ، الا زندگی کند ، که بعداً در مورد او به یاد آورد: “او اولین زن سیاه پوست واقعاً مغروری بود که در زندگی خود دیده بودم. او به وضوح به او افتخار می کرد پوست تیره. این در آن روزها در بین سیاهپوستان بی سابقه بود. “

زندگینامه بازیگر و موسیقی دان جان استاموس
بیشتر بخوانید

الا برای مالکوم شغلی درخشان در سالن رزلند به کار گرفت. با این حال ، مالکوم ایکس به تنهایی در خیابان های بوستون ، با زیرزمین جنایی شهر آشنا شد و به زودی به فروش مواد مخدر روی آورد.

او در قطار Yankee Clipper بین نیویورک و بوستون کار دیگری را به عنوان کمک آشپزخانه انجام داد و بیشتر درگیر زندگی مواد مخدر و جنایت شد. او با پوشیدن کت و شلوارهای زرق و برق دار ، به کلوپ های شبانه و سالن های رقص رفت و آمد می کرد و برای تأمین مالی شیوه زندگی مجلل خود به طور کامل به جنایت روی آورد.

زمان در زندان

در سال 1946 ، مالکوم ایکس به اتهام ارتکاب جرم دستگیر شد و به 10 سال زندان محکوم شد. او برای گذراندن دوران زندان ، مدام کتاب می خواند و کتاب های کتابخانه زندان را می بلعید تا سال های تحصیل را که با ترک تحصیل دبیرستان از دست داده بود جبران کند.

همچنین در زندان ، چند خواهر و برادر که به ملت اسلام پیوسته بودند ، ملکوم را ملاقات کردند ، فرقه کوچکی از مسلمانان سیاهپوست که ایدئولوژی ناسیونالیسم سیاه را پذیرفتند – این ایده که برای تأمین آزادی ، عدالت و برابری ، سیاهان آمریکایی باید دولت خود را کاملاً جدا از سفیدپوستان آمریکایی تأسیس کنند.

او قبل از آزادی از زندان در سال 1952 نام خود را به مالکوم ایکس تغییر داد و به ملت اسلام گروید.

مالکوم ایکس

ملت اسلام

مالکوم ایکس که اکنون آزاد بود ، به دیترویت میشیگان رفت و در آنجا با رهبر ملت اسلام ، ایلیا محمد همکاری کرد تا پیروان جنبش را در بین سیاهپوستان آمریکایی در سراسر کشور گسترش دهد.

مالکوم ایکس وزیر معبد شماره 7 در هارلم و معبد شماره 11 در بوستون شد ، در حالی که معابد جدیدی را در هارتفورد و فیلادلفیا تأسیس کرد. در سال 1960 ، او یک روزنامه ملی به نام محمد صحبت می کند تا بتواند پیام ملت اسلام را بیشتر تبلیغ کند.

مالکوم ایکس با صراحت ، پرشور و خطیب الهام بخش ، از سیاه پوستان خواست که قید و بند نژادپرستی را “به هر وسیله ضروری” ، از جمله خشونت ، کنار بگذارند. او گفت: “شما یک انقلاب مسالمت آمیز ندارید. شما یک انقلاب نوبتی ندارید.” “چیزی به نام انقلاب بدون خشونت وجود ندارد.”

پیشنهادات ستیزه جویانه او – یک انقلاب خشونت آمیز برای ایجاد یک ملت مستقل سیاهپوست – پیروان مالکوم ایکس و بسیاری از منتقدان سرسخت را به خود جلب کرد. در درجه اول به دلیل تلاش های مالکوم ایکس ، ملت اسلام از 400 عضو در زمان آزادی از زندان در سال 1952 به 40،000 عضو در 1960 افزایش یافت.

بیوگرافی بردلی کوپر
بیشتر بخوانید

مالکوم ایکس و مارتین لوتر کینگ جونیور

در اوایل دهه 1960 ، مالکوم ایکس به عنوان صدای برجسته جناح رادیکالیزاسیون جنبش حقوق مدنی ظاهر شد و جایگزینی چشمگیر برای دیدگاه مارتین لوتر کینگ جونیور در مورد جامعه ای یکپارچه از نظر نژادی که از طریق مسالمت آمیز به دست آمد ، ارائه کرد.

دکتر کینگ به شدت از عوام فریبی ویرانگر مالکوم ایکس انتقاد کرد. کینگ یکبار گفت: “من احساس می کنم که مالکوم به خود و مردم ما خسارت بزرگی کرده است.”

تبدیل شدن به یک مسلمان سنی جریان اصلی

گسست با ایلیا محمد بسیار آسیب زا بود. در سال 1963 ، مالکوم ایکس وقتی فهمید که قهرمان و مربی وی بسیاری از آموزه های خود را نقض کرده است ، به طرز شگفت انگیزی با انجام بسیاری از امور خارج از ازدواج ، بسیار ناامید شد. محمد ، در واقع ، چند فرزند را خارج از ازدواج پدر کرده بود.

احساسات خیانت مالکوم ، همراه با عصبانیت محمد از اظهارات بی حس مالکوم در مورد ترور جان اف کندی ، باعث شد تا مالکوم ایکس در سال 1964 ملت اسلام را ترک کند.

در همان سال ، مالکوم ایکس سفری طولانی را در شمال آفریقا و خاورمیانه آغاز کرد. این سفر یک نقطه عطف سیاسی و معنوی در زندگی او بود. او آموخت که جنبش حقوق مدنی آمریکا را در چارچوب مبارزه جهانی ضد استعماری قرار دهد و سوسیالیسم و ​​پان آفریقاییسم را در بر بگیرد.

مالکوم ایکس همچنین حج ، حج سنتی مسلمانان به مکه ، عربستان سعودی را انجام داد ، در طول آن به اسلام سنتی گروید و دوباره نام خود را تغییر داد ، این بار به الحاج ملک الشباز.

مالکوم ایکس پس از شهادتش در مکه ، کمتر عصبانی و خوشبینانه به ایالات متحده در مورد راه حل مسالمت آمیز مشکلات نژادی آمریکا بازگشت. او می گوید: “برادری واقعی که من دیده بودم بر من تأثیر گذاشته بود تا تشخیص دهم که خشم می تواند بینایی انسان را کور کند.” آمریکا اولین کشوری است که در واقع می تواند انقلابی بدون خون داشته باشد. “

مالکوم ایکس

ترور

درست همانطور که به نظر می رسید مالکوم ایکس در حال تحول ایدئولوژیکی با قابلیت تغییر چشمگیر روند جنبش حقوق مدنی است ، ترور شد.

در 21 فوریه 1965 ، مالکوم ایکس برای سخنرانی در سالن رقص Audubon در منهتن روی صحنه رفت. او تازه شروع به خطاب زدن به اتاق کرده بود که چند مرد با عجله روی صحنه رفتند و شروع به شلیک اسلحه کردند.

بیوگرافی لیل ناس ایکس
بیشتر بخوانید

مالکوم ایکس که چندین بار از فاصله نزدیک مورد اصابت قرار گرفت ، پس از رسیدن به بیمارستان مجاور اعلام مرگ کرد. سه نفر از اعضای ملت اسلام به جرم قتل این فعال محاکمه و به حبس ابد محکوم شدند.

زندگی نامه مالکوم ایکس

در اوایل دهه 1960 ، مالکوم ایکس همکاری با نویسنده تحسین شده الکس هیلی را در زمینه یک زندگی نامه آغاز کرد. این کتاب تجربیات زندگی مالکوم ایکس و دیدگاه های تکامل یافته او در مورد غرور نژادی ، ناسیونالیسم سیاهپوست و پان آفریقاییسم را توضیح می دهد.

زندگینامه مالکوم ایکس در سال 1965 پس از ترور وی برای ستایش تقریباً جهانی منتشر شد. نیویورک تایمز آن را “کتابی درخشان ، دردناک ، مهم” نامیده است و مجله تایم آن را به عنوان یکی از 10 کتاب تاثیرگذار غیرداستانی تأثیرگذار قرن بیستم معرفی کرده است.

فیلم ها

مالکوم ایکس موضوع فیلم های متعدد ، نمایشنامه های صحنه ای و آثار دیگر بوده است و توسط بازیگرانی مانند جیمز ارل جونز ، مورگان فریمن و ماریو ون پیبلز به تصویر کشیده شده است.

در سال 1992 ، اسپایک لی دنزل واشنگتن را در نقش اصلی فیلم خود مالکوم ایکس کارگردانی کرد. هم فیلم و هم نقش واشنگتن در نقش مالکوم ایکس با استقبال گسترده ای روبرو شد و نامزد چندین جایزه از جمله دو جایزه اسکار شد.

همسر و فرزندان

مالکوم ایکس در سال 1958 با بتی شباز ازدواج کرد. این زوج دارای شش دختر بودند.

میراث

بلافاصله پس از مرگ مالکوم ایکس ، مفسران تا حد زیادی تغییر معنوی و سیاسی اخیر وی را نادیده گرفتند و او را به عنوان یک خشمگین خشمگین مورد انتقاد قرار دادند.

اما به ویژه پس از انتشار کتاب زندگینامه مالکوم ایکس ، وی با نشان دادن وسعت زیادی که انسانها برای دستیابی به آزادی خود در پیش می گیرند ، بر ارزش یک جمعیت واقعاً آزاد تاکید می کند.

او گفت: “قدرت در دفاع از آزادی بیشتر از قدرت به نفع استبداد و ستم است.” “زیرا قدرت ، قدرت واقعی ، از اعتقاد ما ناشی می شود که عمل ، عمل بدون سازش را تولید می کند.”

مالکوم ایکس

پایان مقاله بیوگرافی مالکوم ایکس

مجله با دوربین 

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم اولین قرار | نقد فیلم محله‌ی چینی‌ ها | نقد فیلم هالووین | نقد و بررسی بازی Red Dead Redemption 2 | سریال ویچر | معرفی شخصیت درکس نابودگر ، دشمن ابدی تانوس | بهترین فیلمهای جیمز استورات | نقد فیلم نیروی تندر | ۱۰۰ فیلم برتر مجله هالیوود ریپورتر | نمایشنامه های برتر تاریخ |

دیدگاهتان را بنویسید

چهار − دو =