صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : زندگینامه ریچارد برتون
ads

زندگینامه ریچارد برتون

ریچارد برتون

ریچارد برتون بازیگر سرشناس ولزی اهل صحنه و نمایش بود. او هفت بار نامزد اسکار شد و دوبار با بازیگر زن الیزابت تیلور ازدواج کرد.

ریچارد برتون کی بود؟

ریچارد برتون بازیگر تحسین شده صحنه و نمایش بود. او هفت بار نامزد دریافت جایزه اسکار برای کارهایی مانند روپوش ، چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد؟ ، بکت و اکوئوس شد. وی در سال 1964 با الیزابت تیلور ، نماد هالیوود ازدواج کرد و این دو در سالهای آینده رابطه ای متزلزل داشتند که شامل ازدواج مجدد و دو طلاق می شد. برتون در 5 آگوست 1984 در سلیینی سوئیس درگذشت.

پسر یک ذغال سنگ

ریچارد برتون ریچارد والتر جنکینز در 10 نوامبر 1925 در پونترهیدفن ، ولز جنوبی متولد شد. جنکینز ، دوازدهمین فرزند معدنچی فقیر ، مادرش را در دو سالگی از دست داد. او زیر نظر فیلیپ برتون ، معلم که سرپرست پسر بود و او را با دنیای تئاتر آشنا کرد ، گرفته شد.

جنکینز نام خانوادگی برتون را انتخاب کرد و اولین بازیگری خود را در لندن به عنوان جوان ولزی در نمایش The Druid’s Rest انجام داد. برتون برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد بورسیه دریافت کرد و بعداً در زمان جنگ به نیروی هوایی بریتانیا پیوست.

در آغاز کار

پس از ترک ارتش در سال 1947 ، او به کار صحنه ای خود ادامه داد و با صدا و سخنان قابل توجه خود مشهور شد و در فیلم The Lady’s Not for Burning با سر جان گیلگود ظاهر شد. برتون سپس اولین فیلم خود را در سال 1949 با تولید The Last Days of Dolwyn آغاز کرد. در همان سال با سیبیل ویلیامز بازیگر ازدواج کرد. این زوج سرانجام دو دختر خواهند داشت.

اگرچه در طول دوران حرفه ای خود با درجات مختلف تجاری و انتقادی روبرو شد ، اما برتون در بیش از 40 فیلم کار کرد. او پس از دولوین با استودیوهای فاکس قرارداد بست و در پسر عموی من راشل (1952) بازی کرد ، که اولین نامزدی اسکار خود را برای بازیگر نقش مکمل به دست آورد. داستان کتاب مقدس 1953 در کتاب مقدس در سال 1953 دنبال شد و برای آن جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد. او همچنین نقش اصلی را در حماسه اسکندر مقدونی (1956) و فیلم اعتراضی انگلیس در خشم به عقب بازگرد (1959) داشت.

بیوگرافی اندرو جکسون
بیشتر بخوانید

ریچارد برتون در این دوره نیز به اجرای صحنه ای خود ادامه داد و با شرکت های Old Vic و Royal Shakspeare در بریتانیا کار کرد و به دلیل کار خود در برادوی در سال 1960 در Camelot مورد تحسین قرار گرفت.

ریچارد برتون

دیدار با الیزابت تیلور

در اوایل دهه 1960 ، ریچارد برتون در صحنه فیلم حماسه چند میلیون دلاری کلئوپاترا (1963) با الیزابت تیلور بازیگر آشنا شد ، که برای آن به عنوان بازیگر استفان بوید استخدام شد. تیلور گفت که برتون در حال بهبودی از حالت خماری بود و چون نتوانست دستان لرزان خود را ثابت نگه دارد ، قهوه را روی لب هایش نگه داشت و چشمان آنها قفل شد. اگرچه هر دو در آن زمان ازدواج کرده بودند ، اما این دو رابطه ای را آغاز کردند که با تحقیر نهادهای سنتی از جمله واتیکان روبرو شد. مصائب عاشقانه و گریزهای کالاهای لوکس این زوج در سالهای آینده تحت پوشش اخبار روزنامه ها قرار خواهد گرفت.

بعد از اینکه ریچارد برتون و تیلور از همسر خود جدا شدند ، این زوج در 15 مارس 1964 ازدواج کردند. آنها در 11 فیلم با هم کار کردند ، از جمله اقتباس های سینمایی از Who’s Afraid of Virginia Woolf؟ (1966) و رام کردن زیرک (1967). وولف نامزد اسکار هر دو بازیگر شد که تیلور برنده آن شد. این زوج برای نقش های سینمایی خود میلیون ها درآمد کسب کردند.

در این دوره ، برتون بار دیگر در برادوی در یک نمایش هملت به کارگردانی گیلگود در سال 1964 ظاهر شد و به پروژه های متمایز خود ادامه داد و نامزدهای اسکار بازیگر نقش اصلی دیگری را برای فیلمهای بکت (1964) ، جاسوس که از سرما آمد (1965) به دست آورد. و آن هزار روز (1969).

طلاق ، ازدواج مجدد و کار بعدی

ریچارد برتون به نوشیدن زیاد ادامه داد. ازدواج او با تیلور به دلیل بی ثباتی و طوفانی بودنش مشهور بود و هر دو مجری با اعتیاد به مواد مبارزه می کردند. این دو در 1970 از هم جدا شدند و در 1974 جدا شدند. سپس آنها در پاییز 1975 در بوتسوانا آشتی کردند و ازدواج مجدد کردند ، اما سال بعد دوباره طلاق گرفتند. برتون در سال 1976 با مدل سوزی هانت ازدواج می کند.

بیوگرافی اولین مردی که بر ماه پا گذاشت نیل آرمسترانگ
بیشتر بخوانید

ریچارد برتون در دهه 1970 به ساختن فیلم هایی از جمله شرور (1971) ، برخورد مختصر (1975) و جن گیر دوم: بدعت گذار (1977) ادامه داد و برای بازی در نقش روانپزشک در درام Equus در سال 1977 نامزد هفتمین اسکار خود شد.

در سال 1980 ، ریچارد برتون در احیای Camelot به صحنه نیویورک بازگشت ، اگرچه بعداً به دلیل اثرات دارو برای درد ستون فقرات ، عملکرد وی محدود شد. او سرانجام نمایش را ترک کرد تا جراحی شود. سپس ، در سال 1983 ، او و تیلور به کار مشترک برای کار تئاتری نوئل بزدل بازگشتند.

آخرین فیلم ریچارد برتون 1984 بود ، اقتباسی از کلاسیک جورج اورول. برتون در 5 آگوست 1984 در 58 سالگی بر اثر خونریزی مغزی در خانه خود در Celigny در سوئیس درگذشت. از وی سالی هی برتون ، همسر چهارم خود باقی ماند که مدیریت املاک را ادامه داده است. برتون همچنین چهار فرزند داشت. او از ازدواجش با سیبیل کریستوفر دو دختر کیت و جسیکا داشت. برتون بعدها الیزابت “لیزا” تاد دختر تیلور را به فرزندی پذیرفت و او و تیلور دختر دیگری به نام ماریا را با هم به فرزندی پذیرفتند.

چندین کتاب زندگی ریچارد برتون را شرح می دهند ، از جمله کتابهای خاطرات ریچارد برتون ، که در سال 2012 منتشر شد ، که مطالب مجله و یادداشت هایی را که این بازیگر در طول سالها نگهداری می کند ، جمع آوری می کند.

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

۵وبسایت جذاب کاربردی | فصل دوم سریال bonding | نقد فیلم خیابان ترس | قسمت سوم | فیلم خواب بزرگ | نقاشی شب در کافه | دانته آلیگیری | سریال مداخله سگ | انیمیشن رایا و آخرین اژدها | ویکتور فرانکل | بهترین فیلم های بتی دیویس |

دیدگاهتان را بنویسید

یازده + 12 =