صفحه اصلی > علم و فناوری : برنامه فضایی ایالات متحده: ناسا چه می کند؟
ads

برنامه فضایی ایالات متحده: ناسا چه می کند؟

ناسا

برنامه فضایی ایالات متحده: ناسا چه می کند؟

اداره ملی هوانوردی و فضایی یا ناسا ، آژانس دولتی فدرال است که مسئول برنامه فضایی ایالات متحده است.

ناسا چیست؟

ناسا مخفف رایج سازمان ملی هوانوردی و فضایی است. این یک آژانس فدرال است که بر ابتکارات دولت در زمینه اکتشاف منظومه شمسی و اکتشافات فضایی (شامل اکتشافات ربات و انسان) و همچنین پروازهای فضایی انسان ، تحقیقات هوافضا و هوانوردی و علوم زمین و علوم فضایی نظارت می کند. همچنین مسئول ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) است.

دفتر مرکزی آن در واشنگتن دی سی است و حضور قابل توجهی در مراکز ناسا در سراسر کشور دارد. اینها شامل مرکز پرواز فضایی گودارد در گرینبلت ، مریلند است. مرکز فضایی جان اف کندی در کیپ کاناورال ، فلوریدا ؛ مرکز فضایی Lyndon B. Johnson در هوستون ، تگزاس ؛ مرکز فضایی جان سی استنیس در شهرستان هنکوک ، می سی سی پی ؛ و آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) در پاسادنا ، کالیفرنیا.

مختصری از تاریخچه ناسا

ناسا توسط قانون ملی هوانوردی و فضایی ایجاد شد ، که توسط رئیس جمهور دوایت آیزنهاور در سال 1958 امضا شد. آژانس جدید چندین آزمایشگاه تحقیقاتی موجود ، از جمله آزمایشگاه هوانوردی لانگلی ، آزمایشگاه هوانوردی ایمز و آزمایشگاه پیشرانش پرواز لوئیس را جذب کرد. کنگره تا حدی آژانس موشک های بالستیک ارتش و آزمایشگاه تحقیقات دریایی ایالات متحده را برای کمک به آژانس فضایی نوپا انتخاب کرد.

ناسا در زمان فوریت در جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی متولد شد. در اکتبر 1957 ، اتحاد جماهیر شوروی Sputnik 1 ، اولین ماهواره مصنوعی از زمین را پرتاب کرد. با درک این نکته که فناوری فضایی می تواند برای موشک ها و حتی سلاح های هسته ای به کار گرفته شود ، دولت آمریکا موفقیت ناسا را ​​یک اولویت امنیت ملی دانست.

ابتکارات اولیه ناسا شامل پروژه عطارد بود که طی آن فضانورد ناسا آلن شپرد اولین آمریکایی در فضا شد و پروژه جمینی (Gemini) که برای اولین بار یک تیم دو نفره را به فضا فرستاد. با این حال ، برنامه آپولو بود که در سال 1960 آغاز شد و مهمترین موفقیت های فضایی ایالات متحده را به همراه داشت.

بیوگرافی بنیانگزار اپل استیو جابز
بیشتر بخوانید

ناسا

در سال 1969 ، آپولو 11 برای اولین بار در تاریخ بشر ، مردی را روی ماه گذاشت ، زیرا نیل آرمسترانگ و باز آلدرین فضانوردان ناسا پا به ماهواره سنگی زمین گذاشتند. پروژه آپولو پنج فرود اضافی روی ماه ایجاد می کرد و در مجموع 12 آمریکایی بین 1969 تا 1972 روی ماه قدم زدند.

همکاریها و کارهای مداوم ناسا

در طول 50 سال گذشته ، ناسا با سایر کشورها همکاری کرده است تا تلاش های اکتشاف فضایی خود را تقویت کند.

ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی: در دهه 1970 ، جنگ سرد تغییر کرد و ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی یکدیگر را به عنوان شرکای بین المللی در مطالعه فضا مورد بررسی قرار دادند ، حتی اگر رقابت سیاسی آنها بر روی زمین ادامه یابد. ماموریت آپولو-سایوز در سال 1975 هم فضانوردان ناسا و هم فضانوردان اتحاد جماهیر شوروی را جابجا کرد و زمینه همکاری های بعدی را فراهم کرد.

تمرکز بر برنامه شاتل فضایی: از سال 1972 تا 2011 ، ناسا بیشتر تمرکز خود را بر برنامه شاتل فضایی متمرکز کرد ، که فضانوردان را به مدار پایین زمین منتقل می کرد ، درست مانند یک هواپیمای تجاری که ممکن است مسافران را جابجا کند.

همکاری با شرکای بین المللی: از سال 1993 به بعد ، این آژانس در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) ، یک فضاپیمای مدولار که به طور مشترک توسط ناسا و سایر کشورها ، مانند روسیه ، اروپا و ژاپن ساخته شده است ، همکاری کرده است.

فناوری های کار با ماشین: برنامه شاتل فضایی پس از سال 2011 عملیات خود را متوقف کرد و از آن زمان ناسا بر فناوری جدیدی که ماشین ها می توانند کار کنند تمرکز کرد. این هواپیما فرودهای متعددی را به مریخ فرستاده و سفینه هایی را برای رصد مشتری ، زحل ، اورانوس ، نپتون ، پلوتون و در نهایت اعماق فضا ارسال کرده است.

وظایف ناسا چیست؟

به عنوان آژانس دولت فدرال که مسئول سفر و اکتشافات فضایی است ، مجموعه فعلی ناسا شامل موارد زیر است:

علوم سیاره ای: ناسا سیارات و قمرهای منظومه شمسی ما را مطالعه می کند. دانشمندان آن به دنبال نشانه های زندگی (چه در گذشته و چه در گذشته) هستند و برای ماموریت های آینده سرنشین دار در برخی از این اجسام برنامه ریزی می کنند.

آیتم های مقایسه قیمت آسانسور در بازار
بیشتر بخوانید

سیستم پرتاب فضایی (SLS): ابتکار سیستم پرتاب فضایی ناسا با هدف تولید یک وسیله پرتاب یکبار مصرف با بالابرهای سنگین انجام می شود که امکان کاوش در اعماق فضا را با فضاپیماهای با جرم بالا فراهم می کند.

ناسا

برنامه Orion: وسیله نقلیه چند منظوره Orion یک کپسول فضایی قابل استفاده مجدد است که برای مدارهای پایین زمین طراحی شده است. یک ائتلاف بین المللی به رهبری ناسا در حال توسعه این کپسول است. مانند بسیاری از پروژه های کنونی ناسا ، برنامه Orion از شرکای خصوصی از جمله لاکهید مارتین و ایرباس استفاده می کند. این فضاپیما تا حدی از یک هواپیمای بوئینگ 787 Dreamliner مدل شده است.

بازگشت به ماه: برنامه آرتمیس ناسا قصد دارد آمریکایی ها را در آینده نزدیک بر روی قطب جنوبی ماه فرود آورد. به عنوان بخشی از بیانیه ماموریت خود ، برنامه آرتمیس حداقل شامل یک فضانورد زن خواهد بود که او را اولین زنی می کند که روی ماه قدم گذاشته است.

اکتشاف مریخ: ناسا از طریق مریخ نوردهای مریخ Sojourner ، Opportunity ، Spirit ، Curiosity و Perseverance اکتشافات همسایه زمین را رهبری کرده است. این آژانس قصد دارد انسان را به مریخ بفرستد ، اگرچه هنوز تاریخ مشخصی برای انجام این ماموریت مشخص نشده است.

از سال 2020 ، ناسا با بودجه سالانه 22.6 میلیارد دلار فعالیت می کند که بخش کوچکی از بودجه فدرال 4.79 تریلیون دلار را در آن سال مالی نشان می دهد. این تعداد به طور قابل توجهی کمتر از بودجه آژانس در دوران پروژه مرکوری ، برنامه آپولو ، ماموریت های فضایی وویجر و برنامه شاتل فضایی است.

برای پر کردن جای خالی ، شرکت های خصوصی مانند SpaceX و Blue Origin آزمایش موشک ها را برای مصارف تجاری و علمی آغاز کرده اند. ایالات متحده همچنین برای اعزام فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی به برنامه فضایی روسیه متکی است.

ناسا

پایان مقاله برنامه فضایی ایالات متحده: ناسا چه می کند؟

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم تیتان | ترسناک، غریب و دیوانه‌وار | تحلیل کتاب برادران کارامازوف | فیلم هاراکیری | بهترین فیلم های اینگرید برگمن | کسب درآمد اینترنتی از تولید محتوا | بهترین فیلم های چارلی کافمن | نقد فیلم جنگ فردا | نقد و بررسی بازی Resident Evil Village | هنر والاگرایی یا سوپره‌ماتیسم چیست؟ | 4 هنرمند برجسته Suprematist | ۱۰ راهکار علمی برای باز کردن قفل ذهنی‌تان در هر شرایطی |

دیدگاهتان را بنویسید

سه × پنج =