صفحه اصلی > هنرهای تجسمی : تعادل در عکاسی : 5 نوع تعادل در عکاسی
ads

تعادل در عکاسی : 5 نوع تعادل در عکاسی

تعادل در عکاسی

برای عکاسان مبتدی ، دستیابی به تعادل در عکاسی مناسب ممکن است یک مفهوم انتزاعی به نظر برسد. با این حال ، چند تکنیک آهنگسازی وجود دارد که می تواند به عکاسان در دستیابی به یک تصویر متعادل کمک کند. پیروی از این تکنیک ها درک و ایجاد حس تعادل در عکاسی را آسان تر می کند.

تعادل در عکاسی چیست؟

تعادل در عکاسی یک تکنیک ترکیبی در عکاسی است که شامل چیدمان موضوع اصلی و سایر عناصر در قاب عکس به گونه ای است که همه چیز در تصویر دارای وزن بصری برابر باشد. وزن بصری به جسم (های) درون تصویر اشاره می کند که چشم بیننده را به خود جلب می کند. به طور معمول ، اجسام بزرگتر یا روشن تر وزن بصری بیشتری نسبت به اجسام کوچکتر یا تیره تر دارند.

عکاسان باید عناصر زیادی را برای دستیابی به یک عکس متعادل در نظر بگیرند ، از جمله اندازه و محل قرارگیری سوژه اصلی در کادر ، مجاورت آن با سایر اجسام در تصویر و تضاد بین رنگ ها ، تن ها و حتی بافت آنها.

تعادل در عکاسی

تعادل در عکاسی

5 نوع تعادل در عکاسی

برای دستیابی به یک عکس متعادل ، عکاسان باید نحوه چیدمان موضوع اصلی در تصویر و عناصر اطراف را بفهمند تا وزن بصری بیشتر از سایرین نباشد و در نتیجه یک عکس نامتعادل ایجاد شود. پنج نوع تعادل در ترکیب عکاسی وجود دارد:

تعادل نامتقارن: تعادل نامتقارن که به تعادل غیررسمی نیز معروف است ، شامل قرار دادن عمدی سوژه در خارج از مرکز در عکس است. این یک تکنیک رایج ترکیب بندی در آموزش های عکاسی است و مفهوم اصلی عدم تقارن بسیاری از انواع دیگر تعادل ها را اطلاع می دهد. این همچنین شکل پیچیده تری از ترکیب عکاسی است. برای دستیابی به تعادل نامتقارن ، باید وزن بصری سوژه اصلی خود را با یک شیء یا اشیاء متفاوت در طرف مقابل کادر متعادل کنید. در برخی موارد ، فضای منفی – ناحیه اشغال نشده اطراف موضوع اصلی – نیز می تواند به عنوان بخشی از تعادل نامتقارن عمل کند.

تعادل رنگ: تعادل رنگ شکلی از تعادل نامتقارن است که رنگهای روشن و پر جنب و جوش را با رنگهای خنثی تر متضاد می کند. رنگهای روشن وزن بصری بیشتری نسبت به رنگهای پاستل یا خاموش دارند و بیش از حد یکی یا دیگری می تواند باعث ایجاد عدم تعادل در تصویر شود. شما می توانید با کنار هم قرار دادن مقدار کمی رنگ پررنگ در مقابل یک فضای خالی بزرگتر خالی یا برعکس ، به تعادل رنگ برسید.

تحلیل نقاشی تعمید مسیح
بیشتر بخوانید

تعادل مفهومی: این تکنیک بیشتر بر ایده ای که در عکس نشان داده شده است تکیه می کند تا عناصر تعادل فردی. یک ترکیب متعادل از نظر مفهومی دارای دو شیء متضاد فلسفی است. عکسی که دارای یک آسمان خراش مدرن در سمت چپ تصویر و یک خانه ویکتوریایی در سمت راست است ، نمونه ای از تعادل مفهومی است.

تعادل متقارن: از جمله اساسی ترین تکنیک های ترکیب بندی ، تعادل متقارن است که به عنوان تراز رسمی نیز شناخته می شود. تعادل متقارن ایجاب می کند که عکاس سوژه اصلی را در مرکز تصویر قرار دهد تا اگر خطوط عمودی از طریق آنها کشیده می شود ، هر دو طرف متقارن یا به صورت تصویر آینه به نظر برسند. در عکاسی منظره ، یک تصویر متعادل متقارن ممکن است انعکاس درخت ، پرنده یا جسم دیگری در آب را نشان دهد. برخی از عکسهای متعادل متقارن ممکن است دارای فضای منفی زیادی برای تأکید بر نقطه کانونی تصویر باشند.

تعادل در عکاسی

تعادل در عکاسی

تعادل تن: تعادل رنگی نیز مانند تعادل رنگ ، در کنار هم قرار دادن تصاویر تیره با روشن تر در عکاسی سیاه و سفید است. رنگهای تیره ، مانند رنگهای روشن ، وزن بصری بیشتری نسبت به رنگهای روشن تر دارند ، بنابراین در یک عکس متعادل از تنوع رنگی ، تصاویری با رنگهای سیاه و تیره خاکستری وجود دارد که با مناطق سایه روشن و سفید متضاد است.

نحوه ایجاد تعادل در عکاسی

روش های زیادی برای ایجاد تعادل در عکاسی وجود دارد. در اینجا چند نکته عکاسی برای دستیابی به آن آورده شده است:

از کنتراست استفاده کنید. شما می توانید با اندازه متضاد (اجسام بزرگ با اجسام کوچکتر) ، بافت (سطوح صاف با سطوح ناهموار) و مقدار (یک جسم واحد از یک نوع احاطه شده توسط اجسام یکسان متعدد) به تعادل برسید. جهت گیری همچنین می تواند با کنار هم قرار دادن اجسام عمودی یا مورب ، که از نظر وزن بصری سنگین هستند ، با موارد افقی که وزن بصری کمتری دارند ، تعادل ایجاد کند.

گزینه های درون دوربین را آزمایش کنید. گزینه های زیادی در دوربین و پس از پردازش وجود دارد که می توانید از آنها برای دستیابی به تعادل در عکس های خود استفاده کنید. تنظیم عمق میدان یا استفاده از لنز واید می تواند باعث شود که تصاویر در لبه های قاب کمتر شلوغ به نظر برسند. همچنین می توانید تصویر را برش دهید یا نسبت را تنظیم کنید تا چشم بیننده را به سمت شی (اشیایی) که تعادل شما را تامین می کند جلب کند.

7 نکته برای عکاسی منظره سیاه و سفید
بیشتر بخوانید

تعادل در عکاسی

تعادل در عکاسی

قبل از گرفتن عکس به سوژه خود توجه کنید. قبل از گرفتن عکس ، به موضوع عکس خود دقت کنید. سوژه های زیاد در قاب عکس نامتعادل برای شما ایجاد می کند. آن را ساده نگه دارید و فقط روی چند مورد تمرکز کنید.

شامل قانون یک سوم. تعادل نامتقارن با قاعده یک سوم ارتباط دارد. این تکنیک ترکیبی با قرار دادن یک الگوی شبکه ای خیالی از چهار خط عمودی و افقی بر روی هر تصویر ، آن را به سه قسمت تقسیم می کند. اجسامی که در محل تلاقی خطوط بر روی شبکه واقع شده اند جذابیت بصری دارند. اگر از نحوه متعادل سازی تصویر خود مطمئن نیستید از قانون یک سوم استفاده کنید.

منبع با دوربین

بیشتر بخوانید:

بیوگرافی ارنست گامبریچ | بیوگرافی زیگموند فروید | کسب درآمد از بلاگری | فیلم یک محکوم به مرگ گریخت | نقد فیلم آخرین دوئل | نحوه افتتاح رستوران | نقد فیلم آپارتمان | The Apartment | « غریبه‌ای در نیویورک » | سریال هانیبال | بهترین رمان های کلاسیک تاریخ

دیدگاهتان را بنویسید

هجده + 14 =