صفحه اصلی > کسب و کار : نرخ بهره چیست؟
ads

نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره

نرخ بهره بخشی اساسی در سیستم مالی است. اما آیا می دانید چگونه کار می کنند؟ و به چه مواردی متوسل می شوند؟ در اینجا یک نگاه از بالا به پایین نرخ بهره وجود دارد که به همه کمک می کند تا از نظر اقتصادی با سواد تر (و باهوش!) شوند.

تعریف نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره درصدی است که وام دهنده از مبلغ وام گرفته شده از آنها می گیرد. اساساً ، نرخ بهره هزینه وام گرفتن پول است. وقتی شخص ، بانک یا موسسه مالی دیگری دوست اتحادیه اعتباری پول را وام می گیرند ، معمولاً انتظار دارند که در ازای از دست دادن پول در مدت وام جبران شود.

این به این دلیل است که آنها می توانند از این پول برای چیز دیگری استفاده کنند ، مانند خرید خودشان یا سرمایه گذاری برای پول بیشتر. آن غرامت سود نامیده می شود و نرخ سود میزان پرداختی در هر دوره از وام است.

همچنین بانک ها می توانند در ازای نگه داشتن پول خود در حساب های پس انداز ، به افراد و مشاغل سود پرداخت کنند.

نرخ بهره چیست

نرخ بهره چگونه کار می کند؟

نرخ سود به اصل وام اعمال می شود که کل مبلغ وام در ابتدای دوره وام است. وام دهنده و وام گیرنده در مورد کارمزد درصدی ، معمولاً به صورت سالانه ، که به آن درصد سالانه (APR) گفته می شود ، توافق می کنند. اگر وام گیرنده ای با ریسک بالا در نظر گرفته شود – مثلاً اگر اعتبار اعتباری ضعیفی داشته باشد – نرخ بهره ممکن است بیشتر از وام گیرنده کم خطر باشد.

کاربردهای واقعی جهان با نرخ بهره
نرخ بهره برای طیف وسیعی از ابزارهای رایج مالی اعمال می شود. این شامل:

نرخ وام
وام خودرو
وام های تجاری
وام های شخصی
گواهی های سپرده (CD)
من اوراق قرضه می کنم
وام های VA
وام دانشجویی
کارت های اعتباری
هر ابزار مالی – و هر توافق نامه با بانک یا وام دهنده دیگر – نرخ بهره خاص خود را خواهد داشت.

مرکب در مقابل بهره ساده
دو نوع علاقه وجود دارد:

1) ساده

تعریف بهره ساده چیست؟

سود ساده منحصراً براساس مبلغ اصلی پرداخت می شود.

کسب درآمد اینترنتی از طریق طراحی وب سایت
بیشتر بخوانید

فرمول برای علاقه ساده چیست؟

فرمول بهره ساده این است: اصل x نرخ بهره x زمان

بنابراین ، به عنوان مثال ، اگر کسی در مدت 5 سال 100000 دلار وام با نرخ بهره 15٪ وام بگیرد ، محاسبه به صورت زیر خواهد بود: ($ 100،000 x .15) x 5 = $ 750،000 این بدان معناست که وام گیرنده در مدت پنج سال وام 750،000 دلار به عنوان سود بدهکار است. وقتی اصل وام را وارد می کنید ، در پایان 5 سال وام 850،000 دلار بازی می کند.

نمونه هایی از علاقه ساده چیست؟

وام های دانشجویی و وام های مسکن برای خانه ها اغلب وام های با بهره ساده را ارائه می دهند.

2) مرکب

تعریف سود مرکب چیست؟

سود مرکب بهره ای است که نه تنها به اصل ، بلکه به سود دوره پرداخت قبلی نیز پرداخت می شود. بنابراین هر ماه ، وام گیرنده در حال پرداخت سود به عنوان اصل به علاوه سود ماه قبل ، اصل به علاوه سود ماه قبل از آن و تا ابتدای دوره وام است.

فرمول سود مرکب چیست؟

فرمول سود مرکب این است: اصل x [(1 + نرخ بهره) n – 1].

در این محاسبه ، “n” تعداد دوره های ترکیب است.

مصادیق بهره مرکب کدامند؟

سود مرکب معمولاً با کارتهای اعتباری مرتبط است یا برای وامهای ساده تر ، مانند سرمایه گذاری ها و معاملات تجاری اعمال می شود.

انواع نرخ بهره

در حالی که ساده و مرکب روشهای کلی برای محاسبه بدهی است ، اما نرخ های مختلف بهره نیز بر اساس ارزش واقعی پول وجود دارد.

1) سود اسمی

نرخ سود اسمی تورم را در نظر نمی گیرد. این بدان معناست که در طول عمر وام ، صرف نظر از نرخ تورم ، به همان میزان وام پرداخت خواهید کرد (یا درآمد کسب خواهید کرد). سود اسمی همچنین می تواند به سود وام قبل از هرگونه هزینه یا سود اضافی یا نرخ بهره تعیین شده توسط فدرال رزرو اشاره داشته باشد.

2) منافع واقعی

نرخ واقعی بهره تورم را در نظر می گیرد. نرخ های بهره واقعی با تورم تنظیم می شوند و با کسر نرخ تورم مورد انتظار یا واقعی از نرخ سود اسمی محاسبه می شوند. این به موسسات وام دهنده درک درستی از توان مصرفی خود در طول زمان می دهد. نرخ بهره واقعی در درجه اول توسط موسسات وام دهنده ، سرمایه گذاران و وام گیرندگان – همراه با نرخ سود اسمی – برای تصمیم گیری بهتر در مورد وام هایشان استفاده می شود.

درباره اقتصاد کلان بیاموزید
بیشتر بخوانید

نرخ بهره چیست

3) سود متغیر

نرخ بهره متغیر به بازار بستگی دارد. با بالا و پایین رفتن نرخ بهره بازار ، نرخ وام نیز افزایش می یابد. نرخ های سود متغیر اغلب در کارت های اعتباری ، وام های رهنی و وام ها استفاده می شود.

4) بهره چند لایه

با نرخ بهره طبقه بندی شده ، با افزایش مقدار پول در حساب ، سود یک حساب پس انداز یا چک بیشتر می شود – یا یک ردیف بالاتر می رود.

5) بهره بلند مدت

نرخ بهره بلند مدت برای اوراق قرضه دولتی است که در مدت ده سال سررسید می شوند.

نرخ بهره چگونه بر اقتصاد ایالات متحده تأثیر می گذارد

فدرال رزرو ایالات متحده در تعیین دو یا سه نرخ اصلی بهره ملی نقش مهمی دارد: نرخ صندوق های فدرال و نرخ تخفیف. نرخ سوم “نرخ نخست” تمام عیار است که به صلاحدید بانکها یا سایر وام دهندگان نرخ سود تعیین می شود ، نرخ تعیین شده توسط بانک ها برای وام گرفتن از یکدیگر است. سپس این نرخ به مصرف کننده نهایی منتقل می شود که مسئول مبلغ وام به علاوه کارمزد می شود.

بانک فدرال قدرت افزایش و کاهش نرخ بهره را دارد. این نیرو را برای کمک به ثبات اقتصاد به کار می گیرد. برای افزایش میزان گردش پول در اقتصاد ، فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش می دهد. پایین بودن نرخ بهره باعث می شود که خانوارها و مشاغل بتوانند از بانک ها پول بگیرند.

وام هایی که بانک ها می دهند پول بیشتری به اقتصاد تزریق می کند و به آن امکان می دهد تا از رکود خارج شود. وقتی نرخ بهره کاهش می یابد ، خانواده ها نیز تمایل دارند پس انداز کمتری انجام دهند و هزینه بیشتری را برای کالاهای مصرفی خرج کنند. بنابراین اثر کاهش نرخ بهره افزایش تولید ناخالص داخلی از طریق سرمایه گذاری بیشتر و پس انداز شخصی کمتر است

وقتی نرخ بهره به صفر می رسد ، افزایش عرضه پول تاثیری ندارد. خانوارها و مشاغل دیگر انگیزه بیشتری برای گرفتن وام ندارند. پول اضافی بدون صرف شدن در بانک ها قرار می گیرد زیرا حساب های بازپرداخت نرخ سود بسیار کمی را پرداخت می کند و پول نقد به هیچ وجه نرخ بهره ای را پرداخت نمی کند.

7 نکته برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی
بیشتر بخوانید

هرچه مصرف کنندگان با نرخ بهره بالاتر می توانند سی دی یا اوراق قرضه دریافت کنند ، بیشتر تمایل دارند پول نقد خود را در این نوع سرمایه گذاری های بلند مدت واریز کنند. بنابراین ، با گسترش دوباره اقتصاد ، نرخ بهره تمایل به افزایش دارد.

نرخ بهره

نحوه محاسبه نرخ بهره آنلاین

اگر قصد گرفتن وام را دارید یا نیاز به پرداخت نوع دیگری از پرداخت دارید که به سود بودجه نیاز دارد ، مفید است که ابتدا تخمینی از میزان بهره آن بدست آورید. فرمول های ذکر شده در بالا ممکن است محاسبه دستی دلهره آور به نظر برسد ، به همین دلیل ماشین حساب آنلاین نرخ بهره وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

ماشین حساب پرداخت می تواند به شما کمک کند مبلغ پرداختی ماهانه یا مدت وام یک وام با بهره ثابت را تعیین کنید.

ماشین حساب نرخ بهره برای نرخ واقعی بهره وام با شرایط ثابت و پرداخت ماهانه مناسب است.

ماشین حساب بهره می تواند به شما کمک کند تا پرداخت سود و مانده نهایی مبالغ اصلی ثابت و کمک های دوره ای اضافی را دریابید.

اگر نرخ های بهره ای که می خواهید محاسبه کنید در هیچ یک از آن دسته ها قرار ندارد ، با یک جستجوی سریع موتور جستجوی عبارات خود ، باید یک محاسبه کننده نرخ بهره مناسب را به شما بازگرداند.

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های هانکه | نقد فیلم برف شکن | نقد فیلم مامان هرزه | نقد فیلم اولین قرار | نقاشی سگ های پوکر باز | نو‌آم چامسکی | چگونه دی جی شویم | دی جی کیست | نقش و وظایف یک DJ خوب | بهترین فیلمهای فلینی

دیدگاهتان را بنویسید

4 × پنج =