نو‌آم چامسکی

نو‌آم چامسکی

نو‌آم چامسکی ، به طور كامل آورام نو‌آم چامسکی (متولد 7 دسامبر 1928 میلادی در فیلادلفیا ، پنسیلوانیا ، در کشور آمریكا) نویسنده و زبان شناس نظری آمریكایی كه از دهه 1950 میلادی فعالیت های او با برخورد با زبان به عنوان یك ظرفیت شناختی منحصر به فرد انسانی مبتنی بر زیست شناسی ، انقلابی در زمینه زبان شناسی ایجاد كرد.

چامسکی با کمک به زبان شناسی و زمینه های مرتبط از جمله روانشناسی شناختی و فلسفه های ذهن و زبان به آغاز و پایدار کردن آنچه “انقلاب شناختی” معروف شد کمک کرد.

چامسکی همچنین به دلیل تجزیه و تحلیل نفوذ مخرب نخبگان اقتصادی در سیاست داخلی سیاست خارجی و فرهنگ فکری ایالات متحده به عنوان یک مخالف سیاسی طرفداران جهانی پیدا کرد.

چامسکی در خانواده ای متوسط ​​یهودی متولد شد در یک مدرسه ابتدایی آزمایشی تحصیل کرد که در آن ترغیب می شد تا با یادگیری خودگردان و علایق و استعدادهای خود را گسترش دهد.

هنگامی که او 10 ساله بود برای روزنامه مدرسه خود سرمقاله نوشت و با ابراز تاسف از سقوط بارسلونا در جنگ داخلی اسپانیا و ظهور فاشیسم در اروپا و تحقیقات وی پس از آن و طی چند سال آینده به اندازه کافی کامل بود و می توانست دهه ها بعد به عنوان اساس “عینیت و بورس لیبرال” (1969) بررسی انتقادی چامسکی از مطالعه دوره توسط گابریل جکسون و مورخ مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید : نقد فیلم کارخانه آمریکایی

چامسکی هنگامی که 13 ساله بود سفرهای خود را به شهر نیویورک آغاز کرد و در آن جا کتاب هایی برای عادت خواندن خود پیدا کرد و با یک جامعه پر رونق یهودی طبقه کارگر ارتباط برقرار کرد.

بحث باعث تقویت و تأیید باورهایی شد كه زمینه ساز دیدگاه های سیاسی وی در طول زندگی وی است که اینكه همه مردم قادر به فهم مسائل سیاسی و اقتصادی و تصمیم گیری خود بر این اساس هستند.

اینکه همه مردم از فعالیت آزادانه و خلاقانه و معاشرت با دیگران نیاز و رضایت دارند و این اقتدار اعم از سیاسی ، اقتصادی یا مذهبی که نمی تواند آزمون محکم توجیه منطقی را بدست آورد نامشروع است.

طبق آناركوسنديكاليسم چامسكي يا سوسياليسم آزاديخواهانه بهترين شكل از تشكيلات سياسي و سازماني است كه در آن همه افراد براي فعاليت تعاوني با ديگران و شركت در تمام تصميمات جامعه كه آنها را تحت تاثير قرار مي دهند حداكثر فرصت را داشته باشند.

بیوگرافی استفان کولبرت
بیشتر بخوانید

در سال 1945 میلادی در سن 16 سالگی چامسکی وارد دانشگاه پنسیلوانیا شد اما علاقه چندانی به وی پیدا نکرد.

او پس از دو سال برای پیگیری منافع سیاسی خود شاید با زندگی در كیبوتس قصد ترك دانشگاه را داشت.

بیشتر بخوانید : فیلم دوستان خوب

او تصمیم خود را تغییر داد پس از ملاقات با زبان شناس Zellig S. Harris ، یکی از بنیانگذاران آمریکایی زبانشناسی ساختاری ، که عقاید سیاسی وی مشابه چامسکی بود.

چامسکی دوره های تحصیلات تکمیلی را با هریس گذراند و به توصیه هریس فلسفه را نزد نلسون گودمن و نیتن سالمون و ریاضیات را نزد ناتان فاین که در آن زمان در دانشگاه هاروارد تدریس می کرد فرا گرفت.

چامسکی در پایان نامه کارشناسی ارشد خود در سال 1951 میلادی مورفوفونمیک عبری مدرن و به ویژه در ساختار منطقی نظریه زبانشناسی (LSLT) که در زمان عضویت در دانشگاه هاروارد (55-1951 میلادی ) نوشته شده بود و بخشی از آن در سال 1975 منتشر شد تألیف شد رویکرد هریس در مطالعه زبان و دیدگاه های گودمن در مورد سیستم های رسمی و فلسفه علم و تبدیل آنها به چیزی تبدیل شد.

معرفی نو‌آم چامسکی

نو‌آم چامسکی

از آنجا که گودمن تصور می کرد ذهن در بدو تولد تا حد زیادی یک تبلور راسا (تخته خالی) است و یادگیری زبان در کودکان اساساً یک پاسخ شرطی به محرک های زبانی است چامسکی معتقد است که اصول اساسی همه زبان ها و همچنین دامنه اساسی مفاهیم آنها برای بیان استفاده می شوند ذاتاً در ذهن انسان نمایان می شوند و یادگیری زبان متشکل از ساخت ناخودآگاه یک دستور زبان از این اصول مطابق با نشانه هایی است که از محیط زبانی کودک گرفته شده است.

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

«پست قبلی

پست بعدی»

دیدگاهتان را بنویسید

هفده + 17 =