صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم دکتر خواب / Doctor Sleep
ads

نقد فیلم دکتر خواب / Doctor Sleep

فیلم دکتر خواب

نقد فیلم دکتر خواب / Doctor Sleep : 

سی و شش سال پس از انتشار The Shining ، استفان کینگ به دنیایی بازگشت که در آن زمان هتل اورلوک ایستاده بود تا از وضعیت کار بزرگتر دنی دنی تورنس مطلع شود. فریب فیلم ساختن دنباله ، با نام دکتر خواب ، برای هالیوود بسیار زیاد بود که نتواند در برابر آن مقاومت کند. تهیه کنندگان مایک فلانگان ،

خالق مجموعه منتقد منتقدان Netflix The Haunting of Hill House را برای کار با اقتباس زحمت کشیدند-وظیفه ای که نویسنده/کارگردان را مجبور کرد تا با مسئله سختی که The Shining را احاطه کرده است مقابله کند:

نفرت استفان کینگ از نویسنده نسخه فیلم 1980 فلانگان توانست کینگ را متقاعد کند که با انواع مختلفی موافقت کند ، رویکردی که به فیلم دکتر خواب  اجازه می دهد تا به طور منطقی به مطالب اصلی وفادار باشد و در عین حال به عنوان دنباله مستقیم اقتباس کوبریک وجود داشته باشد.

فیلم دکتر خواب

فیلم دکتر خواب

مانند پیتر هایامز 2010 ، که از سال 2001 به عنوان الهام استفاده کرد اما سعی نکرد از سبک کوبریک تقلید کند ، فیلم دکتر خواب  رویکرد ملموس تری ارائه می دهد. فلاناگان ضمن اتخاذ نشانه های بصری از فیلم The Shining (و تلاش مشترک بازیگران شبیه به هم برای پر کردن قسمت های Shelly Duvall ، Scatman Crothers و Jack Nicholson) ،

از وابستگی بیش از حد به فیلم قبلی اجتناب می کند. Doctor Sleep از The Shining ساده تر و روایت تر است. اگرچه بیش از 20 دقیقه طول می کشد ، اما در دسترس تر است و کسانی را که فیلم اصلی را ندیده اند (یا به خاطر نمی آورند) بیش از حد مجازات نمی کند.

فیلم دکتر خواب  نمونه ای از وحشت استفان کینگ است – پیچیده تر و از لحاظ موضوعی غنی تر از فیلم ترسناک معمولی. نه کینگ و نه فلاناگان علاقه ای به ترس های جهشی ندارند. تولید با استفاده از وحشت وجودی به عنوان سوخت خود افزایش می یابد. می توان استدلال کرد که راههای زیادی برای ایجاد وجود دارد.

نیمه دوم فیلم قوی تر از ساعت اول است. نمره برادران نیوتن از سازهای کوبه ای برای هماهنگ سازی موسیقی متن با سرعت کلی استفاده می کند. پژواک های کوبریک در آخرین بازی فیلم بسیار مشهود است ، اما می توان آنها را در جاهای دیگر نیز یافت ، از جمله در اجرای ایوان مک گرگور ، که آثار نیکلسون را در فیلم متحرک قبلی مطالعه کرده بود و نمی ترسد که از بین شکاف ها بدرخشد و شکاف های شخصیت دنی تورنس

نقد فیلم زیبای روز
بیشتر بخوانید

فیلم با مقدمه ای شروع می شود که مدت کوتاهی پس از وقایع The Shining تنظیم شده است. دنی (راجر دیل فلوید) ، که هنوز یک پسر جوان است ، توسط طاغوت خواهان که به دنبال بلعیدن “درخشش” او هستند ، تسخیر نشده است. درسهایی از روح دیک هالوران (کارل لومبلی) ، به او اجازه می دهد که ارواح را یکی یکی درگیر کرده و از بین ببرد.

فیلم دکتر خواب

فیلم دکتر خواب

با این وجود ، تجربیات دوران کودکی او بر روح و روان او تأثیر می گذارد و هنگامی که ما در سال 2011 با او ملاقات می کنیم (اکنون ایوان مک گرگور بازی می کند) ، او یک مست مست بی خانمان است که در جستجوی هدف زندگی است.

او یکی را در حمایت و راهنمایی نوجوان ابرا استون (کیلیق کران) ، دختری با درخشش قدرتمند ، می یابد. او توسط گروهی از خون آشام های انرژی به رهبری رز کلاه (ربکا فرگوسن) شکار می شود که با شکنجه ، کشتن و بلعیدن کودکان با توانایی های فراطبیعی تقریباً جاودانه شده اند. دنی به اوبی وان تبدیل می شود تا ابرا لوک در حالی که دختر به مصاف روس می رود در مکانی که برای دنی معنای عمیق و تاریکی دارد: هتل چشم انداز (در رمان کینگ سوخته است اما در فیلم کوبریک بسیار برجسته مانده است).

از بیرون به نظر می رسد ، گروه کولی های رز بی ضرر به نظر می رسند – تقریباً دوست داشتنی. او به نوبه خود با پای برهنه در اطراف اردوگاه خود تمرین می کند و زمان خود را در مدیتیشن در بالای RV خود صرف می کند. اما قسمت بیرونی آرام قلب یک شیطان را پنهان می کند. فلانگان در ابتدای فیلم شرارت ذاتی خود را ثابت می کند ،

 

آن را در صحنه ای هنگامی که یک دختر 15 ساله (امیلی آلین لیند) “تبدیل” می کند ، تقویت می کند و در طول شکنجه و قتل وحشتناک پسری (جیکوب ترمبلی) سیمان می کند. به تعبیر ربکا فرگوسن از رز ظریف است- او نه زشت است و نه در ظاهر هیولایی. او از اغواگری استفاده می کند تا زمانی که دیگر نیازی به آن ندارد ، سپس ماهیت واقعی او نمایان می شود.

نقد فیلم تصنیف باستر اسکراگز
بیشتر بخوانید

ساعت پایانی فیلم ، که شامل سه رویارویی مجزا است ، به صبر بینندگانی که در 90 دقیقه اول طولانی کار می کنند پاداش می دهد. (فلانگان می توانست از ویرایشگر بی رحم تری استفاده کند.) لحن فیلم در حین پیمودن مسیر اوج اجتناب ناپذیر بیشتر هیجانی است تا وحشتناک.

در واقع ، فیلم دکتر خواب  شباهت های زیادی با فیلم های اکشن/ماجراجویی سنتی دارد. ترسناک نیست و حتی به خصوص ترسناک نیست. عناصر ماوراء طبیعی آن را در ژانر وحشت قرار می دهند ، اما این نه از نظر وسعت و نه از نظر نمایش ترسناک فیلم معمولی نیست.

ایوان مک گرگور احتمالاً می تواند این نقش را در خواب انجام دهد ، اگرچه این بدان معنا نیست که او روی این اجرا سرمایه گذاری نکرده است. دنی به دنبال معنا ،

رستگاری و بسته شدن است. در طول راه ، مک گرگور می تواند برخی از ویژگی هایی را که در پیش درآمد جنگ ستارگان نشان داد ، بیان کند. Kyliegh Curran ، بازیگر 13 ساله در اولین قسمت اصلی خود ، در نقشی سختگیرانه آتش و انرژی را نشان می دهد. او و مک گرگور شیمی لازم برای ارتباط مربی/شاگرد را توسعه می دهند.

فیلم دکتر خواب

فیلم دکتر خواب

کسانی که فیلم The Shining کوبریک را در درجه اول به دلیل عجیب بودن و تصویرسازی آن دوست داشتند ، ممکن است از خویشتن داری و انسجام آشکار در قسمت بعدی ناامید شوند. به نوعی ، این پادشاه است که قلمرو خود را پس می گیرد در حالی که علامتی را که از تولید 1980 در روان فرهنگی به جا مانده است ،

تصدیق می کند. سال 2019 یک سال پرچم برای کار کینگ بود ، با یک Pet Sematary جدید ، این فصل دوم ، و در چمن بلند پیش از فیلم او. اگرچه Doctor Sleep معیوب است ، اما می توان گفت که بهترین فیلم از گروه فیلم های شگفت آور قوی است که محبوبیت پایدار کینگ را هنگام ورود به دهه ششم خود به عنوان نویسنده حرفه ای ثابت می کند.

پایان مقاله نقد فیلم دکتر خواب / Doctor Sleep

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

معرفی فیلم اکسیژن | نقد فیلم بادکنک سفید | فیلم ونوم ۲ | بهترین فیلم های ورنر هرتزوگ | نقد فیلم روز هفتم | فیلم پرسونا | بهترین فیلم های ویلیام وایلر | مکتب نیهیلیسم | بهترین فیلم های پنه لوپه کروز | تعریف نت موسیقی |

دیدگاهتان را بنویسید

هجده − 5 =