صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : زندگینامه کالیگولا
ads

زندگینامه کالیگولا

کالیگولا

گایوس سزار معروف به کالیگولا جانشین تیبریوس شد و از سال 37 تا 41 بعد از میلاد به عنوان امپراتور روم خدمت کرد.

کالیگولا کی بود؟

گایوس سزار ، ملقب به کالیگولا یا “چکمه کوچک” ، در سال 37 بعد از میلاد جانشین تیبریوس به عنوان امپراتور روم شد و نام گایوس سزار ژرمانیکوس را برگزید. پرونده ها او را به عنوان یک رهبر بی رحم و غیرقابل پیش بینی نشان می دهند. او محاکمات خیانت را احیا کرد و مردم را به قتل رساند. کاسیوس چایره او را در 41 سال قبل از میلاد در بازیهای پالاتین کشت.

سال های اول

رهبر رومی گایوس سزار آلمانیکوس در 31 اوت ، در سال 12 در آنتیوم (آنزیو کنونی) ایتالیا متولد شد. گایوس ، سومین فرزند از شش فرزند زنده متولد ژرمنیکوس و آگریپینا بزرگتر ، از برجسته ترین خانواده رم ، خولیو کلادینز بود. جد جدش جولیوس سزار و جد جدش آگوستوس بود ، در حالی که پدرش ، ژرمانیکوس ، به نوبه خود رهبر محبوب بود. بعدها ، حکومت گایوس به عنوان یک امپراتور روم با دیوانگی و شهوت شکل گرفت.

گایوس به پدرش نزدیک بود و در سن 3 سالگی ، مکرراً همراه آلمانیکوس در مبارزات نظامی خود شروع کرد. مطابق سنت ، گایوس یک لباس با یک جفت چکمه کوچک پوشید و نام مستعار “کالیگولا” ، کلمه لاتین “چکمه های کوچک” را برای او به ارمغان آورد. این نام تا پایان عمر با او ماندگار شد.

کالیگولا

فاجعه خانواده

در زمان تولد گایوس ، حکومت آگوستوس رو به پایان بود. سلامتی آگوستوس رو به ضعف بود و با نیاز به تعیین جانشین ، پسرخواند Ti خود ، تیبریوس ، رهبر ناهنجار و مردمی را به سمت قبلی خود منصوب کرد. با این حال ، انتخاب او با یک هشدار همراه بود: او که می دانست مردم از تصمیم او راضی نخواهند بود ، او تیبریوس را مجبور کرد ژرمانیکوس را به عنوان فرزند خود برگزیند و او را وارث خود نامگذاری کند.

در 19 اوت ، در سال 14 بعد از میلاد ، آگوستوس درگذشت. تیبریوس به سرعت قدرت را به دست گرفت و به همان سرعت ، ژرمانیکوس را برای انجام یک مأموریت دیپلماتیک به استانهای شرقی روم اعزام کرد. در آنجا ، او بیمار شد و به زودی درگذشت ، که باعث شد نظریه هایی مطرح شود که تیبریوس را با مرگ رقیب سیاسی خود مرتبط می کند.

بیوگرافی آنا د ارماس
بیشتر بخوانید

آگریپینا بزرگتر شعله های آتش را شعله ور کرد. او علناً تیبریوس را مسئول مرگ شوهرش دانست و هوس انتقام کرد. تیبریوس پاسخ داد. او آگریپینا پیر را در جزیره ای دور افتاده زندانی کرد ، جایی که او از گرسنگی جان سپرد. امپراتور سپس دو پسر بزرگترش را که یکی از آنها خودکشی کرد به زندان انداخت. دیگری از گرسنگی مرد

به دلیل سن کم ، کالیگولا نجات یافت و مجبور شد با مادر بزرگش ، لیویا ، همسر آگوستوس زندگی کند. در این زمان است که اعتقاد بر این است که کالیگولا که در آن زمان نوجوان بود با خواهرش دروسیلا مرتکب رابطه جنسی شده است.

در سال 31 ، کالیگولا توسط تیبریوس به جزیره کاپری احضار شد ، جایی که توسط مردی که گمان می رود قاتل پدرش است ، به فرزند خواندگی پذیرفته شد و با او مانند یک زندانی خوش دست رفتار شد. به گفته بسیاری از مورخان ، کالیگولا به رغم نفرت از وی مجبور به سرکوب خشم و احترام به تیبریوس شد ، اما احتمالاً تحت تأثیر این وضعیت قرار گرفته است.

در عوض ، کالیگولا احساسات خود را از دیگران دور کرد. او از تماشای شکنجه و اعدام لذت می برد و شبهای خود را در غم و اندوه پرشور و شور می گذراند. حتي تيبريوس ناپايدار هم مي تواند ببيند كه كاليگولا در حال بهبود نيست. او گفت: “من برای مردم روم از یک افعی پرستاری می کنم.”

کالیگولا

قدرت سلطنت

در مارس 37 هجری قمری ، تیبریوس بیمار شد. او یک ماه بعد درگذشت و شایعات مبنی بر اینکه کالیگولا او را خفه کرده بود به گوش می رسید. مهم نبود. رومیان از مرگ او به وجد آمدند ، تا حدی به این دلیل که امپراتوری اکنون به دست کالیگولا افتاد ، که شهروندان معتقد بودند او دارای ویژگی های مشابه پدر مرحومش است.

سنای روم درست در خط قرار گرفت و از کالیگولا 24 ساله که هیچ تجربه ای در دولت ، دیپلماسی و جنگ نداشت ، به عنوان تنها امپراتور روم نام برد.

برای مدتی تلاش های کالیگولا با اشتیاق آنها روبرو شد. او شهروندانی را که به ناحق توسط تیبریوس زندانی شده بودند آزاد کرد و مالیات غیرمحبوب را حذف کرد. او همچنین رویدادهای باشکوهی از جمله مسابقات ارابه ، مسابقات بوکس ، نمایش و نمایش گلادیاتور را برپا کرد. با این حال ، شش ماه پس از حکومت او ، کالیگولا به شدت بیمار شد.

نو‌آم چامسکی
بیشتر بخوانید

نزدیک به یک ماه ، او بین زندگی و مرگ معلق بود. در اکتبر سال 37 بعد از میلاد ، او بهبود یافت ، اما به سرعت مشخص شد که او همان شخص نیست.

کالیگولا که از سردرد رنج می برد ، شب ها در کاخ سرگردان بود. او توگا معمولی را برای لباسهای ابریشمی رها کرد و اغلب لباس زنانه می پوشید. علاوه بر این ، کالیگولا قدرت خود را به رخ کشید و رقبای سیاسی خود را از بین برد و والدین را مجبور به تماشای اعدام پسران خود کرد. با این حال ،

بسیار شگفت انگیز این بود که کالیگولا اعلام کرد که او خدای زنده است و دستور داد پلی بین قصر او و معبد مشتری ساخته شود تا بتواند با خدای خود مشورت کند. به نظر نمی رسید حتی ازدواج و تولد یک دختر او را تغییر دهد.

کالیگولا

مرگ

رم به زودی از رهبر خود متنفر شد و شهروندان برای رهایی از او تلاش مخفیانه ای را آغاز کردند. در 24 ژانویه سال 41 بعد از میلاد ، کالیگولا پس از یک رویداد ورزشی مورد حمله گروهی از نگهبانان قرار گرفت. در جریان ترور ، کالیگولا 30 ضربه چاقو خورد و کشته شد. جسد او را در قبر کم عمقی انداختند و همسر و دخترش کشته شدند.

مرگ کالیگولا باعث شد تا مجلس سنا فوراً دستور تخریب مجسمه هایش را بدهد به این امید که او را از تاریخ رم محو کند. با این حال ، بیش از دو هزاره از زمان حکومت او ، میراث کالیگولا قطعه ای جذاب از تاریخ روم به شمار می رود.

مجله نگاه

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های جسیکا چستین | راهنمای ساخت لولا : ۱۳ نوع لولا | نقاشی خودنگاره با گوش باند پیچی شده | سریال mine | نقد فیلم گذران زندگی | موسیقی تلفیقی چیست؟ | بهترین فیلم ها الیزابت تیلور | فیلم های برتر فرانسوا تروفو | آموزش گیتار : راهنمای مبتدیان برای آکورد و انواع گیتار | نقد سریال چرنوبیل |

دیدگاهتان را بنویسید

20 − سه =