صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : بیوگرافی سیمون بولیوار
ads
ads

بیوگرافی سیمون بولیوار

سیمون بولیوار

سیمون بولیوار یک رهبر نظامی ونزوئلا بود که در انقلابات علیه امپراتوری اسپانیا نقش اساسی داشت.

سیمون بولیوار کیست؟

سیمون بولیوار یک سرباز آمریکای جنوبی بود که در انقلابات این قاره علیه امپراتوری اسپانیا نقش مهمی داشت. بولیوار که در ثروت به دنیا آمد ، برای تحصیل به اسپانیا فرستاده شد و به زودی تصمیم گرفت در حوزه سیاسی اروپا غرق شود. پس از حمله فرانسه به اسپانیا در سال 1808 ، وی درگیر جنبش مقاومت شد و نقش اساسی در جنگ استقلال آمریكای اسپانیا داشت. در سال 1825 ، “جمهوری بولیوی” به افتخار رهبر الهام بخش ایجاد شد ، که توسط بسیاری به عنوان ال لیبرتادور (آزادی دهنده) شناخته می شود.

سیمون بولیوار

اوایل زندگی سیمون بولیوار
سیمون خوزه آنتونیو د لا سانتیزما ترینیداد بولیوار و پالاسیوس در 24 ژوئیه 1783 در کاراکاس ، گرانادای جدید (ونزوئلا فعلی) متولد شد. بولیوار در یک خانواده مرفه متولد شد که پول خود را از معادن غنی طلا و مس که در ونزوئلا داشتند ، می گرفتند. بولیوار جوان پس از مرگ والدینش در سال 1799 به اسپانیا نقل مکان کرد. در اسپانیا ، وی تحصیلات خود را ادامه داد ، و در ونزوئلا با معلم خصوصی آغاز شد و در سال 1802 با ماریا ترزا رودریگز دل تورو و آلیزا ازدواج کرد. هنگامی که زوج جوان برای دیدار به ونزوئلا در سال 1803 بازگشتند ، ماریا ترزا بیمار شد و از تب زرد درگذشت.

انقلاب سیمون بولیوار
پس از مرگ او ، بولیوار به اروپا بازگشت و با ناپلئون شرکت کرد. بولیوار در سال 1807 به ونزوئلا بازگشت وقتی ناپلئون جوزف بناپارت را پادشاه اسپانیا و مستعمرات آن ، كه شامل ونزوئلا بود ، نامید ، بولیوار به جنبش مقاومت پیوست. گروه مقاومت مستقر در کاراکاس در سال 1810 استقلال یافت و بولیوار با یک مأموریت دیپلماتیک به انگلیس سفر کرد. جنگ برای کنترل کاراکاس ، ونزوئلا و بیشتر آمریکای جنوبی در خانه خود ادامه داشت.

سرانجام ، بولیوار به ونزوئلا بازگشت و کارزاری را آغاز کرد تا کنترل آن کشور را از اسپانیایی ها خارج کند. او و پیروانش در 14 مه 1813 به ونزوئلا حمله کردند. این آغاز “Campaña تحسین برانگیز” (کمپین تحسین برانگیز) وی بود ، که منجر به تشکیل جمهوری دوم ونزوئلا در اواخر همان سال شد.

10 نکته ای که شاید درباره جو بایدن ندانید
بیشتر بخوانید

سیمون بولیوار

بولیوار به عنوان ال لیبرتادور (آزادكننده) مورد تحسین قرار گرفت ، هرچند كه به زودی جنگ داخلی در این جمهوری آغاز شد و وی را مجبور به فرار به جامائیكا و جستجوی كمك خارجی كرد. او در آنجا “نامه از جامائیکا” معروف خود را نوشت ، و جزئیات دیدگاه خود را درباره جمهوری آمریکای جنوبی با تشکیل پارلمانی که از انگلستان و یک رئیس جمهور مادام العمر الگوبرداری شده است ، بیان کرد.

ایده او در رأس یک ملت بودن که نمی توان آن را از قدرت کنار زد ، توسط سایر رهبران و روشنفکران به شدت مورد انتقاد قرار خواهد گرفت.

با کسب حمایت از هائیتی ، بولیوار به قاره خود بازگشت و درگیر نبردهای نظامی شد و سرانجام توانست چندین منطقه را ادعا کند. 1821 ، با رهبری بولیوار ، گران کلمبیا ایجاد شد. این فدراسیون شامل بسیاری از کشورهای ونزوئلا ، کلمبیا ، پاناما و اکوادور است. در مانورهای بعدی وی را دیکتاتور پرو به نام دیکتاتور پرو در سال 1824 و به دنبال آن ایجاد بولیوی در 1825 دید.

دستاوردهای سیمون بولیوار
بولیوار موفق شده بود قسمت عمده ای از آمریکای جنوبی را در یک فدراسیون فارغ از کنترل اسپانیا متحد کند ، اما دولت شکننده بود. علی رغم تمایل وی برای ایجاد اتحادیه ای از کشورها مشابه اتحادیه ایالات متحده آمریکا ، بولیوار با مخالفت جناح های داخلی در سراسر گران کلمبیا روبرو شد ، زیرا این فشار برای تشکیل ملت های واحد وجود داشت.

سیمون بولیوار در سال 1828 خود را دیکتاتور اعلام کرد ، اگرچه در سپتامبر همان سال با کمک معشوقه و انقلابی دیگر مانوئلا سانز از یک سو assass قصد فرار کرد. وی در سال 1830 از این سمت استعفا داد و برنامه هایی برای سفر به تبعید در اروپا انداخت.

سیمون بولیوار

مرگ و میراث
در 17 دسامبر 1830 ، سیمون بولیوار پس از نبرد با بیماری سل در سانتا مارتا ، کلمبیا درگذشت.

امروزه میراث بولیوار در بسیاری از مجسمه ها و میادین میدان که شبیه او در سراسر آمریکای جنوبی و شمالی است دیده می شود. چندین شهر و شهر در سراسر ایالات متحده به احترام وی نامگذاری شده اند و مجسمه ها و جاده هایی با نام وی را می توان در مناطق محلی مختلف از جمله مصر ، استرالیا و ترکیه یافت.

بیوگرافی جان اشتاین بک
بیشتر بخوانید

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

هارولد رابینز|نقد فیلم مسافر قاچاق|معرفی سبک موسیقی رپ|فیلم جیغ|پرسونا در بازاریابی و کسب و کار|بهترین فیلم های فرانک کاپرا|فیلم بابادوک|سریال ارباب حلقه ها|فیلم شب شکارچی|بهترین فیلم‌های متیو مک کانهی ( ۱۰ فیلم برتر )

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

هفده − 4 =