صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : بیوگرافی مرلین مونرو
ads
ads

بیوگرافی مرلین مونرو

مرلین مونرو

مرلین مونرو بازیگر دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشت و به یکی از بزرگترین و ماندگارترین نمادهای جنسی جهان تبدیل شد. وی در سال 1962 در سن 36 سالگی به دلیل مصرف بیش از حد مواد مخدر درگذشت.
مرلین مونرو کیست؟
مریلین مونرو بازیگر دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشت و به یکی از بزرگترین و ماندگارترین نمادهای جنسی جهان تبدیل شد. فروش فیلم های وی بیش از 200 میلیون دلار بود. وی به خاطر روابطش با آرتور میلر ، جو دی مگیو و احتمالاً رئیس جمهور جان اف کندی مشهور است. مونرو در 5 آگوست 1962 ، فقط در سن 36 سالگی ، در اثر مصرف بیش از حد دارو درگذشت.

مرلین مونرو

سنین جوانی و تحصیل مرلین مونرو
مونرو در 1 ژوئن 1926 در لس آنجلس ، کالیفرنیا متولد شد. مونرو در بدو تولد ، نورما جین مورتنسون نامیده شد (بعداً به عنوان نورما جین بیکر غسل تعمید یافت). بزرگتر ، مونرو بیشتر وقت خود را در بهداری و پرورشگاه گذراند.

در سال 1937 ، یک دوست خانوادگی و همسرش گریس و داک گودارد ، برای چند سال از مونرو مراقبت کردند. مادران مونرو هفته ای 25 دلار به Goddards پرداخت می کردند تا او را بزرگ کند.

این زن و شوهر عمیقاً مذهبی بودند و از آموزه های اصولگرا پیروی می کردند. از جمله سایر فعالیت های ممنوع ، مونرو مجاز به رفتن به سینما نبود. اما وقتی کار داک به ساحل شرقی منتقل شد ، این زوج توانایی پرداخت مونرو را با خود نداشتند.

در هفت سالگی ، مونرو به زندگی در خانه های نگهداری بازگشت ، جایی که چندین بار مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. وی بعداً گفت كه در 11 سالگی مورد تجاوز قرار گرفته است. وی در 15 سالگی دبیرستان را رها کرد.

مونرو از طریق ازدواج راهی برای خروج داشت و او در سال 1942 در 16 سالگی با دوست پسر و دریایی بازرگانش جیمی ازدواج کرد.

مونرو هرگز پدرش را نمی شناخت. او یک بار فکر کرد کلارک گیبل پدرش است – داستانی که اغلب تکرار می شود تا نسخه ای از آن بتواند ارز بدست آورد. با این حال ، هیچ مدرکی وجود ندارد که گیبل مادر مونرو ، گلدیس ، را که با مشکلات روانپزشکی روبرو شده بود و سرانجام در یک م institutionسسه روانی قرار گرفت ، ملاقات کرده یا بشناسد.

در بزرگسالی ، مونرو اظهار داشت که یکی از اولین خاطرات او این بود که مادرش سعی داشت او را با بالش در گهواره خود آزار دهد. مونرو یک خواهر ناتنی داشت که به او نزدیک نبود. آنها فقط نیمی از دوازده بار ملاقات کردند.

شغل بازیگری
مونرو آرزو داشت بازیگری مثل ژان هارلو و لانا ترنر شود. وقتی شوهرش به اقیانوس آرام جنوبی اعزام شد ، او کار خود را در یک کارخانه مهمات سازی در ون نویز ، کالیفرنیا آغاز کرد. آنجا بود که برای اولین بار توسط یک عکاس کشف شد.

بیوگرافی زندایا
بیشتر بخوانید

در زمان بازگشت دوگرتی در سال 1946 ، مونرو کار موفقیت آمیز خود را به عنوان مدل انجام داد. در آن سال ، او اولین قرارداد فیلم خود را امضا کرد. با این قرارداد نام و تصویر جدیدی به دست آمد. او خودش را “مرلین مونرو” صدا کرد و موهایش را بلوند رنگ کرد.

در ابتدا ، مونرو در ابتدا به عنوان ماده بازیگر ستاره در نظر گرفته نمی شد. حرفه بازیگری او تا چند سال بعد واقعاً بلند نشد. او با صدای نفس گیر و هیکل ساعت شنی خود به زودی به یکی از مشهورترین بازیگران زن هالیوود تبدیل خواهد شد. او مهارت خود را با کسب افتخارات مختلف و جذب مخاطبان زیادی به فیلم هایش ثابت کرد.

مونرو با وجود ناامنی های مزمن در مورد توانایی های بازیگری اش ، به یک ستاره بین المللی بسیار مورد تحسین تبدیل شد. او از اضطراب قبل از اجرا رنج می برد که گاهی او را از نظر جسمی بیمار می کرد و اغلب دلیل اصلی تاخیر افسانه ای او در مجموعه های فیلم بود ، چنان شدید که اغلب باعث خشم همبازی ها و بازیگرانش می شد.

یک بار کارگردان بیلی وایلدر درباره او گفت: “او اگر مثل ساعت بدود ، او بزرگترین خواهد بود.” “من یک خاله مینی دارم که بسیار وقت شناس است ، اما چه کسی برای دیدن عمه مینی هزینه می کند؟”

در طول زندگی حرفه ای خود ، مونرو با چندین قرارداد با استودیوهای فیلمسازی امضا و آزاد شد.

در اواسط دهه 1950 مونرو از نقش های حباب آلود و بلال خسته شد و به شهر نیویورک نقل مکان کرد تا با لی استراسبرگ در استودیوی بازیگران در رشته بازیگری تحصیل کند.

با این حال ، در اوایل دهه 1960 ، به نظر می رسید زندگی حرفه ای و شخصی مونرو در پی روابط ناموفق دچار آشفتگی شده است. دو فیلم آخر او ، بیایید عشق را بسازیم (1960) و ناراضی ها (1961) ، ناامیدکننده های گیشه بودند.

فیلم های مرلین مونرو

در طول زندگی حرفه ای وی ، فیلم های مرلین مونرو بیش از 200 میلیون دلار فروش داشته اند. از برجسته ترین فیلم های مونرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

“جنگل آسفالت” (1950)
قسمت كوچك مونرو در درام جنایی «جنگل آسفالت» جان هاستون (1950) اولین فیلم وی بود كه توجه زیادی به او جلب كرد.

‘All About Eve’ (1950) فیلم همه چی درباره ایو
در سال 1950 ، مونرو با بازی در نقش کلودیا کاسول در فیلم All About Eve با بازی بت دیویس ، مخاطبان و منتقدان را تحت تأثیر قرار داد.

مرلین مونرو

‘نیاگارا’ (1953)
در سال 1953 ، مونرو در نیاگارا چرخش ستاره سازی را انجام داد ، در حالی که یک زن جوان متاهل برای کمک به کشتن شوهرش با کمک معشوقش بیرون رفت.

بیوگرافی نیکول کیدمن
بیشتر بخوانید

‘Gentleman Prefer Blondes’ (1953)
نماد جنسی در حال ظهور با بمب دیگری به نام جین راسل برای کمدی موزیکال محبوب آقایان ترجیح می دهند بورها همراه شود. در این فیلم دو نمایشگر به پاریس سفر می کنند و یک کارآگاه خصوصی تحت تعقیب پدر نامزد مونرو به همراه بسیاری از تحسین کنندگان دیگر آنها را تعقیب می کند.

“چگونه با یک میلیونر ازدواج کنیم” (1954)
مونرو در ادامه به موفقیت در رشته ای از کرایه های کمدی سبک ، مانند “چگونه با یک میلیونر ازدواج کنیم” ، با بتی گرابل و لورن باکال موفق شد. این سه زن به دنبال یافتن میلیونرهایی برای ازدواج در این فیلم بودند اما در عوض عشق واقعی را پیدا می کنند.

“هیچ شغلی مانند نمایش تجاری وجود ندارد” (1954)
در سال 1954 ، مونرو در کنار اتل مرمن و دونالد اوکانر در کمدی عاشقانه دیگری به نام “هیچ شغلی مانند نمایش تجارت” وجود ندارد ، در مورد زن و شوهری که ازدواج شوهر (اوکانر) با یک دختر با کلاهبرداری (مونرو) شروع به حل شدن می کند. .

‘The Seven Year Itch’ (1955)
مرلین مونرو بار دیگر در فیلم «هفت سال خارش» در سال 1955 نقش زن دیگر را بازی کرد ، در مورد شوهر وفاداری که وقتی خانواده اش برای تابستان می روند وسوسه می شود تقلب کند.

‘ایستگاه اتوبوس’ (1956)
مرلین مونرو به دنبال حضور در نیویورک در مدرسه بازیگری استراسبرگ ، در کمدی دراماتیک ایستگاه اتوبوس (1956) به صفحه بازگشت. او بیشتر بخاطر اجرای خود به عنوان خواننده سالونی که توسط دامداری که عاشق او شده است ربوده شده ، مورد ستایش قرار گرفت.

“شاهزاده و نمایشگر” (1957)
در سال 1957 ، مرلین مونرو در فیلم شاهزاده و نمایشگر با لورنس اولیویه که کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم را نیز بر عهده داشت ، بازی کرد. او اغلب برای فیلمبرداری حاضر نمی شد و رفتار نامنظم او در صحنه فیلم رابطه ای پرتنش با همبازیانش ، گروه و اولیویه ایجاد می کرد.

این فیلم با انتقادات مختلفی روبرو شد و در بریتانیا با موفقیت در گیشه موفق شد ، اما در ایالات متحده محبوبیت چندانی نداشت. این تولید مشکل پس زمینه فیلم 2011 با هفته من با مرلین با بازی میشل ویلیامز در نقش مونرو بود.

‘Some Like It Hot’ (1959) فیلم بعضی ها داغشو دوست دارن
در سال 1959 ، مرلین مونرو با کمدی بسیار محبوب بعضی ها آن را داغ دوست دارند ، با بازی جک لمون و تونی کرتیس به سرزمین آشنا بازگشت. او در این فیلم طنز که در آن لمون و کورتیس وانمود می کنند زن هستند ، در نقش Sugar Kane Kowalczyk ، خواننده ای که امیدوار است با یک میلیونر ازدواج کند ، بازی کرد. این مردان پس از مشاهده ی قتل عام روز ولنتاین ، که از دست اوباش فرار کرده بودند ، با ارکستر تمام دختران با حضور مونرو مخفی می شوند.

بیوگرافی جان لنون
بیشتر بخوانید

کار مونرو در این فیلم باعث افتخار “بهترین بازیگر زن کمدی” در جوایز گلدن گلوب در سال 1959 شد.

‘The Misfits’ (1961) فیلم
Misfits آخرین فیلم کامل شده مرلین مونرو بود. این درام ماجراجویی که در نوادا واقع شده است ، دوباره به مونرو با هاستون (جنگل آسفالت) پیوست. مونرو در کنار گیبل و مونتگومری کلیفت بازی کرد. در این فیلم ، مونرو عاشق گاوچران گیبل می شود اما بر سر سرنوشت برخی از موستانگ های وحشی با او می جنگد.

“Something Got Got to Give” (1962) فیلم
در سال 1962 ، مرلین مونرو به دلیل از دست دادن بسیاری از روزهای فیلمبرداری ، از فیلم Something Got to Give – با بازی دین دین مارتین – اخراج شد. طبق مقاله ای در نیویورک تایمز ، این بازیگر زن ادعا کرد که این غیبت ها به دلیل بیماری بوده است. مارتین از ساخت فیلم بدون او خودداری کرد ، بنابراین استودیو تصویر را قفسه بندی کرد.

همسران و عاشقان
مونرو در طول زندگی خود سه شوهر داشت: جیمز دوگرتی (1946-1942). جو دی مگیو (1954) و آرتور میلر (1956-1961). او همچنین بخاطر روابط عاشقانه خود با مارلون براندو ، فرانک سیناترا ، ایو مونتاند و کارگردان الیا کازان به یادگار مانده است.

در 19 ژوئن سال 1942 ، مونرو 16 ساله با دوگرتی ، یک تفنگدار تجار 20 ساله ازدواج کرد. داگرتی در همسایگی یکی از دوستان مادر مونرو زندگی می کرد. او پیشنهاد کرد که می تواند با مونرو ازدواج کند تا او به یتیم خانه یا خانه نگهداری دیگری اعزام نشود. هنگامی که آنها ازدواج کردند ، مونرو تازه 16 ساله شده بود و این زوج فقط چند ماه با هم رابطه داشتند. پس از شروع زندگی حرفه ای مونرو ، وی در سپتامبر 1946 خواستار طلاق سریع شد.

“من هرگز مرلین مونرو را نمی شناختم و ادعا نمی کنم که تا امروز دیدگاه خوبی در مورد او داشته باشم. من نورما ژان را می شناختم و دوستش داشتم. ”بعدا Dougherty گفت.
در سال 1954 ، مونرو به مدت نه ماه با دی مگیو بزرگ بیس بال ازدواج کرد. به دنبال مرگ او ، دی مگیو به مدت 20 سال آینده گلهای قرمز به سردخانه خود تحویل داد.

مرلین مونرو

عکس ها: رابطه رولستر مرلین مونرو و جو دی مگیو
طولانی ترین ازدواج مرلین مونرو با نمایشنامه نویس میلر بود. آنها برای اولین بار در سال 1950 در یک مهمانی با یکدیگر آشنا شدند و بعداً به تبادل نامه پرداختند. آنها هنگامی که مونرو در سال 1955 به نیویورک نقل مکان کرد ، دوباره ملاقات کردند و در حالی که وی هنوز با دی مگیو ازدواج کرده بود ، رابطه ای را آغاز کردند. آنها در 29 ژوئن 1956 ازدواج کردند.

چارلز دیکنز
بیشتر بخوانید

بلافاصله ، زن و شوهر با مشکل روبرو شدند مونرو دو سقط و یک بارداری خارج رحمی را تجربه کرد. میلر و مونرو پس از شروع کار با یکدیگر در مورد آخرین فیلم او ، The Misfits ، در 20 ژانویه 1961 طلاق گرفتند.

مرلین مونرو و JFK
همچنین شایعاتی مبنی بر درگیری مرلین مونرو با رئیس جمهور جان اف کندی و / یا برادرش رابرت کندی در زمان مرگ وی وجود داشته است.

در 19 مه 1962 ، مرلین مونرو با آواز “تولدت مبارک ، آقای رئیس جمهور” اجرای مشهور خود را در جشن تولد جان اف کندی انجام داد.

لحظاتی بعد ، رئیس جمهور کندی روی صحنه ظاهر شد و گفت: “اکنون می توانم از سیاست کناره گیری کنم پس از اینکه” تولدت مبارک “را به این شکل شیرین و مفید برای من خوانده ام.”

مرگ مرلین مونرو
مرلین مونرو در 5 آگوست 1962 در خانه اش در لس آنجلس در حالی که فقط 36 سال داشت درگذشت. یک بطری خالی از قرص های خواب آور کنار تخت او پیدا شد.

در طی سالهای گذشته حدس و گمان هایی مبنی بر احتمال قتل وی وجود داشته است اما علت مرگ وی رسماً به دلیل مصرف بیش از حد مواد مخدر اعلام شد.

مرلین مونرو را با لباس موردعلاقه اش امیلیو پوچی ، در لباس معروف به “تابوت کادیلاک” – مرتفع ترین تابوت موجود ، ساخته شده از برنز جامد با وزن سنگین و روکش شده با ابریشم به رنگ شامپاین ، به خاک سپردند.

استراسبرگ قبل از گروه کوچکی از دوستان و خانواده مداحی کرد. هیو هفنر دخمه را درست در کنار مونرو خریداری کرد.

مونرو تا آخرین سال زندگی اش خانه ای نداشت و به طرز شگفت انگیزی دارایی کمی داشت. عکسی که او به آن تعلق گرفت عکسی از آلبرت انیشتین بود که حاوی کتیبه ای بود: “برای مریلین ، با احترام و عشق و تشکر.”

میراث مرلین مونرو
مرلین مونرو طی سالهای گذشته توسط تعدادی از افراد مشهور از جمله مدونا ، لیدی گاگا و گوئن استفانی تقلید شده است.

در سال 2011 ، چندین عکس نادر از مرلین مونرو در کتاب عکس های سام شاو ، عکاس مشهور ، منتشر شد.

در سال 2017 ، کتاب دیگری از گنجینه های کم دیده به قفسه های The Essential Marilyn Monroe راه یافت ، جوشوا گرین با روتوش عکس های قدیمی که توسط پدرش ، میلتون گرین ، در دهه 1950 گرفته شده بود.

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

تحلیل کتاب برادران کارامازوف|سریال افسون شده فصل سوم|لورین هانسبری|۱۰۰ فیلم برتر مجله هالیوود ریپورتر|تحلیل تابلو مدرسه آتن|ایجاد سرعت با افکت Path Blur در فتوشاپ|نقد فیلم جاده فلینی|فیلم دراکولای برام استوکر|میکا والتاری|جدید ترین سریال های نتفلیکس|

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

ده + دو =