صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم John and the Hole
ads

نقد فیلم John and the Hole

فیلم John and the Hole

نقد فیلم John and the Hole : جان در سن 13 سالگی در اولین کارگردانی پیسکو سیستو با عنوان فیلم John and the Hole ، روانی تاریک و مبتکرانه که در مرزهای ناپدید کننده نوجوانی قرار گرفته است ، یک پناهگاه را در جایی در جنگل که اطراف خانه مجلل خود در نیوانگلند را احاطه کرده است ، کشف می کند. این اساس عنوان فیلم برای شما به طور خلاصه ، به معنای واقعی کلمه است.

اما یک جنبه استعاری از سوراخ تیتراژ وجود دارد ، حفره ای که چیزی بیشتر از گودال عمیقی را نشان می دهد که بچه یخ زده به دلیل یک هواپیمای بدون سرنشین گرانقیمت که پدرش به او هدیه داده است ، در یک بعدازظهر تنبل تصادف می کند. به نظر می رسد در روح جان پرتگاه شکافی وجود دارد که وجدان و سعادت جوانی او باید در آن باشد.

همانطور که سیستو در اولین اقدام فیلم از طریق فیلمنامه ای منظم و هیجان انگیز از نیکلاس جیاکوبون (نویسنده برنده جایزه اسکار “مرد پرنده”) به دنبال جان می پردازد ، ما خلأ نگران کننده را بر روی دیوار یخ زده و آجری صورت او تشخیص می دهیم. صدای جدا شده ، با افزایش حس هشدار.

فیلم John and the Hole

فیلم John and the Hole

جان که در یک نقش آفرینی بزرگ و فوق العاده معمایی توسط چارلی شاتول به تصویر کشیده شد (رزومه تاثیرگذار بازیگر جوان تا به امروز شامل مواردی مانند “لانه” ، “همه پولهای جهان” و “کاپیتان فوق العاده”) ، جان با این خلأ دست و پنجه نرم می کند. به طرز وحشتناکی ، خواه از آن آگاه باشد یا نه. او سوالات عجیبی برای سن خود می پرسد.

او به همراه بهترین دوستش پیتر (بن اوبراین) بازی های مرگ محور را در استخر بسیار وحشتناک انجام می دهد. در طول کلاسهای تنیس یا کلاسهای مدرسه ، او فقط در ظاهر مشغول به نظر می رسد ، فقط به اندازه ای که بی حسی فراگیر خود را زیر رادار بگذارد.

از همه نظر ، به نظر می رسد که جان توسط خانواده ای محبت آمیز متشکل از والدینش آنا و براد (جنیفر اهل و مایکل سی هال) و خواهرش لوری (تایسا فارمیگا) ، مثلثی قرار گرفته است. یک نسخه آفتابگیرتر از یک فیلم یورگوس لانتیموس. آنها دقیقاً گروهی دقیق نیستند ، اما همچنان به هم وابسته به نظر می رسند ، حتی اگر نتوانند مبارزات روانشناختی خاص جان را در زیر سطح خود مشاهده کنند.

نقد فیلم شکوفه‌های پژمرده
بیشتر بخوانید

شاید جان فقط از اشک زندگی ساده و بدون مشکل و مرفه خود خسته شده است-به هر حال ، سیستو به شدت از نوع بی تفاوتی ثروت در طول فیلم انتقاد می کند. یا شاید او فقط می خواهد حفره قلبش را پر کند. خلأ غیرقابل توصیفی که او نمی تواند احساس کند با این حال ، او تصمیم می گیرد نزدیکترین و عزیزترین خود را در حفره تحت اللفظی که پیدا کرده است

به دام بیندازد و مدتی آزادی را با شرایط خود بچشد. یک فیلم آموزشی کمتر درباره موضوعات آن می توانست قاتلی از این شخصیت بسازد و او را به نوعی جنایت برساند که ماه ها در دنیای واقعی چرخه اخبار را درگیر می کند.

آیا علائم هشداردهنده ای وجود داشت؟ چرا هیچ کس زودتر کاری نکرد؟ مقصر کیست؟ اما خوشبختانه نه “جان و سوراخ”. جان سلاحی به دست نمی گیرد تا در صورت جبران اشتباهات خودسرانه در زندگی جذاب خود ، قصاص کند. او در عوض قربانیان بی خبر خود را که یک صبح سرد از خواب بیدار می شوند تماشا می کند ، اما متوجه می شود که آنها توسط کوچکترین آنها تحت مواد مخدر قرار گرفته و به پناهگاه منتقل شده اند.

جان با بی تفاوتی به آنا ، براد و لوری نگاه می کند ، مانند اسباب بازی های قدیمی او که در جعبه ای قرار گرفته است و آماده است در اتاق زیر شیروانی ذخیره کند. فریاد می زنند. کمک می خواهند. اما حباب ممتاز آنها به قدری دقیق برای خلوت و حریم خصوصی طراحی شده است که حتی یک نفر نیز التماس ناامید کننده خانواده را نمی شنود.

اما صبر کنید … دقیقاً جان چگونه این سه نفر را به جنگل برد و موفق شد آنها را به تنهایی در چاله قرار دهد؟ سوال خوبی است ، اما در منطق بی سر و صدا و افسانه مانند فیلم نباید نگران آن باشید.

خوشبختانه انجام این کار بیش از حد آسان به نظر می رسد-با دست زدن به سبک های زیرکانه هم به صورت تحت اللفظی و هم به صورت تمثیلی ، سیستو و جیاکوبون در حین عمل نمادین جان چنین فیلمی دقیق ، حیله گر و خوب از اخلاق غیرعلمی می سازند که شما فوراً تسلیم آن می شوید.

نقد فیلم هالووین
بیشتر بخوانید

به کودکی که تا آن زمان همیشه کمی دور بود ، جان تمام تعادل خود را در صحنه های زیر کنار می گذارد و روزهای غیرمسئولیتی را رقم می زند که در جشنواره مجازی فیلم ساندنس در سال 2021 ، جایی که فیلم سیستو در آنجا به عنوان “تنها در خانه” توسط مایکل هانکه توصیف می شد.

به نمایش درآمد سیستو ، یک هنرمند نصب با ایده های متمایز در مورد معماری ، فضای منفی و ترکیب بندی ، این مقایسه مختصر را بدست می آورد زیرا جان بطور عجیب و غریب سعی می کند سفر خود را به بزرگسالی تسریع کند. او در یک صحنه ، پس از مدتی خوردن غذاهای ناخواسته ، ریزوتو می پزد.

فیلم John and the Hole

فیلم John and the Hole

در دیگری ، او سعی می کند ظریف ترین پاس را به یکی از دوستان مادرش بدهد که مشکوک در مورد محل زندگی خانواده جان تحقیق می کند. دنیای مرتب اطراف او در زمان مناسب متلاشی می شود ، در هر گوشه ای از خانه مرتب و با سلیقه مینیمالیستی او با پنجره های بلند و فضاهای باز ، آشغال و زباله روی هم انباشته می شود.

در جاهای دیگر ، این سه نفر به دام افتاده سعی می کنند راه های فرار را اختراع کنند و به سختی آن را با ضایعات غذایی که جان از آنها صرفه جویی می کند ، نگه می دارند. در میان جذاب ترین صحنه های فیلم ، قسمت های پایین در پناهگاه فیلم را با طنز و بینش فلسفی تزریق می کند. شما نمیتوانید این دسته را ریشه کن کنید.

Sisto با نسبت ابعاد جعبه ای برای کل مجموعه “جان و حفره” کار می کند – یک ساختار بصری که به طور فزاینده ای محبوب و اغلب اضافی است و در مواردی مانند “لوسی در آسمان” و “بازگشت به خانه” آزاردهنده است. به غیر از این ، این فیلمساز باریکی و بیگانگی قاب را برای تصویر خود ضروری می کند ، زیرا طرح تولید هندسی ضعیف ، استریل و آرامش بخش فیلم را در بر می گیرد. همراه با فیلمبردار خود پل اوزگور که داستان را با خطوط تمیز ،

رنگهای خاموش (اما نه مبهم) و عکسهای نظارتی که عمداً یکی را در بازو نگه می دارد ، ضبط می کند ، کارگردان در اینجا نوعی احساس سوزاننده را فرا می خواند. این چیزی است که او هوشمندانه آن را منفجر نمی کند ، بیش از حد توضیح نمی دهد ، یا بیش از حد اضافه نمی کند ،

5 فیلم برتر اکشن دهه 70
بیشتر بخوانید

حتی زمانی که داستان او در یک نقطه از طریق یک جفت شخصیت جدید به طور ناگهانی انحراف پیدا می کند. این چیزهای هیجان انگیز و بی ثبات بی سر و صدا است که به طرز شگفت انگیزی در ترس از ژانر بلوغ عمیق می شود.

فیلم John and the Hole

فیلم John and the Hole

پایان مقاله نقد فیلم John and the Hole

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

راهنمای موسیقی انجیل : تاریخچه مختصری از موسیقی انجیل | لئوناردو داوینچی | نقد فیلم زندگی شگفت انگیز | معرفی سبک موسیقی بلوز | نقد فیلم Suicide Squad | فیلم جوخه‌ی انتحار | بهترین فیلمهای اسپیلبرگ | نقد فیلم Old | اثر جدید ام نایت شیامالان | بهترین فیلم های تام هنکس | فیلم هنرمند درجه یک | روشهای جدید دانشمندان برای نابود کردن استرس – بخش اول |

دیدگاهتان را بنویسید

2 × 1 =