صفحه اصلی > ادبیات جهان : آموزش خلاصه نویسی | چگونه یک خلاصه عالی بنویسیم
ads

آموزش خلاصه نویسی | چگونه یک خلاصه عالی بنویسیم

خلاصه نویسی

خلاصه نویسی شرح کوتاهی از یک اثر طولانی تر است که همه نکات برجسته را شامل می شود اما بسیاری از جزئیات را شامل نمی شود. از آن برای مرور کلی استفاده می شود تا مردم بدون خواندن یا تماشای اولیه آن بتوانند ایده ای از کار طولانی تر را بدست آورند.

خلاصه نویسی را در همه جا مشاهده می کنید ، از جلد کتاب گرفته تا توضیحات محصول تا سایتهای بررسی آنلاین. با این حال ، مهم نیست که چند خلاصه خوانده اید ، نوشتن خود در مواقع ضروری دشوار است.

در این راهنمای سریع ، نحوه نوشتن خلاصه مانند یک متخصص را توضیح می دهیم. ما چند نمونه خلاصه را به اشتراک می گذاریم و مراحل را لیست می کنیم. اما ابتدا اجازه دهید به سوال بزرگ نگاه کنیم:

خلاصه نویسی

خلاصه نویسی چیست؟

در واقع ، خلاصه نویسی یک اصطلاح کلی است که برای توصیف هر نوشته ای که به طور خلاصه یک اثر بزرگتر مانند رمان ، مقاله دانشگاهی ، فیلم یا نمایش تلویزیونی را توضیح می دهد یا “خلاصه می کند” به کار می رود. خلاصه ها معمولاً کوتاه هستند ، از یک یا دو جمله تا یک پاراگراف ، اما اگر یک اثر عظیم را خلاصه کنید ، مانند هر هفت کتاب هری پاتر ، می توانند در صفحات گسترده شوند.

خلاصه نویسی مانند یک حلقه برجسته است ، فقط بهترین قسمت ها را نشان می دهد و موارد ضروری را نادیده می گیرد. یک مثال خلاصه از هملت به نکات اصلی طرح مانند قتل پولونیوس اشاره می کند ، اما جزئیات بی ربط به طرح را ذکر نمی کند ، مانند مونولوگ پولونیوس “برای خودت صادق باش”.

کلید خلاصه نویسی ، پایبندی به حقایق است. شامل نظرات ، تجزیه و تحلیل یا سوگیری نیست. اگر برای مقاصد تجاری مانند خلاصه های Netflix نوشته شده است ، ممکن است عمداً فریبنده باشد و از خرابکاران خودداری کند. با این حال ، برای مقالات دانشگاهی و نوشتن رسمی تر ، نگارش خلاصه به سمت واقعیت و بالینی متمایل است.

خلاصه نویسی در اشکال و اشکال مختلف از جمله گزارش کتاب و سایر مقالات مدرسه ظاهر می شود. دانشگاهیان هنگام نوشتن چکیده ، خلاصه ای را برای مقاله های تحقیقاتی استفاده می کنند ، که اساساً خلاصه ای از یک کل مقاله تحقیقی است.

معرفی کتاب پریشانی‌های ترلس جوان | روبرت موزیل
بیشتر بخوانید

در واقع ، همه باید بدانند که چگونه یک خلاصه را در نقطه ای بنویسند. حتی یافتن شغل مستلزم این است که سابقه حرفه ای و تجربه کاری خود را خلاصه کنید. یادگیری نحوه نوشتن یک خلاصه خوب LinkedIn می تواند به شما در دستیابی به شغل رویایی شما کمک کند!

مثالهای خلاصه نویسی : آنچه باعث می شود یک خلاصه خوب باشد

بیایید چند نمونه خلاصه نویسی از آثار معروف را بررسی کنیم تا ببینیم یک خلاصه قوی چیست.

در IMDb ، خلاصه فیلم 2008 شوالیه تاریکی فقط یک جمله است:

وقتی تهدیدی که به عنوان جوکر شناخته می شود باعث ویرانی و هرج و مرج در مردم گاتهام می شود ، بتمن باید یکی از بزرگترین آزمون های روانی و فیزیکی توانایی خود در مبارزه با بی عدالتی را بپذیرد.

بلافاصله ، متوجه می شوید که رویدادهای خاص فیلم حذف شده و با توضیح کلی آنچه اتفاق می افتد جایگزین می شود. شخصیت های اصلی ذکر شده است – حداقل قهرمان و آنتاگونیست – و برخی توصیفات در مورد انواع رویدادها ، مانند “آزمایش های روانی و جسمی” ارائه شده است.

با این حال ، جزئیات وجود ندارد. خلاصه کردن یک فیلم دو ساعته در یک جمله مستلزم ضربه های گسترده است. فقط جا برای ملزومات ضروری وجود دارد

با این حال ، اکثر خلاصه نویسی ها طولانی تر از یک جمله هستند ، مانند این مثال خلاصه چند پاراگراف برای رمان To kill a Mockingbird from SparkNotes.

همانطور که مشاهده می کنید ، این خلاصه در مورد طول یک صفحه است. این نیز بسیار دقیق تر است ، با ذکر شخصیت های ثانویه و افزودن زمینه بیشتر به رویدادهای طرح. با این حال ، برای متراکم کردن 281 صفحه در یک صفحه نیاز به برش زیادی دارد ، بنابراین به هر رویداد کلیدی فقط یک یا دو جمله داده می شود که فقط شامل اطلاعات ضروری است.

نحوه نوشتن خلاصه در 4 مرحله

خلاصه نویسی از بهترین نکات برای همه نوشتن خوب استفاده می کند. اگر می خواهید نحوه نوشتن خلاصه را خودتان بدانید ، ما این روند را به 4 مرحله اساسی تقسیم می کنیم.

مطالب منبع را بخوانید یا تماشا کنید

اولین قدم کاملاً واضح است: هر آنچه را که درباره آن خلاصه می نویسید بخوانید یا تماشا کنید.

مکتب اومانیسم
بیشتر بخوانید

اگر در حال انجام یک گزارش کتاب یا مقاله مشابه هستید ، همیشه وسوسه ای وجود دارد که از این مرحله صرف نظر کنید و فقط به خلاصه های دیگران اعتماد کنید. هرچند ما آن را توصیه نمی کنیم. برای شروع ، چگونه می توانید به نویسنده آن خلاصه اعتماد کنید؟ اگر آنها فقط خلاصه خود را بر اساس خلاصه شخص دیگری بنویسند ، چطور؟ علاوه بر این ، ممکن است برخی از نکات کلیدی یا رویدادهایی را که خلاصه دیگر نادیده گرفته است از دست بدهید.

تنها راه بدون ریسک برای نوشتن خلاصه ، خواندن یا تماشای مطالب منبع است. در غیر این صورت شما ممکن است چیزی اساسی را از دست بدهید.

خلاصه نویسی

لیستی از نکات کلیدی تهیه کنید

بعد مرحله تشریح می آید ، که در آن مواردی را که باید در خلاصه خود ذکر کنید لیست می کنید. تعداد موارد موجود در لیست شما بستگی به طول هر دو خلاصه و منبع دارد. اگر مدت طولانی کار می کنید ، برش مواردی را که اولویت کمتری دارند شروع کنید.

همیشه استفاده از حافظه در ابتدا به شما کمک می کند. مهمترین رویدادها بر شما تأثیر خواهند گذاشت ، بنابراین استفاده از آنچه به خاطر دارید فیلتر خوبی برای موارد حیاتی است. با این حال ، یاد بگیرید که آنچه واقعاً ضروری است و آنچه ترجیح شخصی است را از هم جدا کنید. اینکه عاشق شخصیت دوم شده اید به این معنا نیست که در خلاصه به آنها اشاره شود.

برای پر کردن خلاءهایی که از دست داده اید ، ممکن است لازم باشد مطالب اصلی خود را دوباره بخوانید یا دوباره تماشا کنید. برای صرفه جویی در وقت خیالتان راحت آن را حذف کنید ؛ فقط باید نکات مهم را ترسیم کنید ، نه اینکه هر کلمه را بازخوانی کنید.

خلاصه را با کلمات خود بنویسید

در مرحله بعد ، اولین پیش نویس خلاصه نویسی خود را به دنبال لیست هایی که در مرحله طرح قبلی ایجاد کرده اید ، بنویسید. اگر کتاب ، فیلم یا سایر رسانه ها را خلاصه می کنید ، بهتر است از ترتیب زمانی (حتی اگر داستان بی نظم گفته شود) استفاده کنید.

هانا آرنت و کتاب توتالیتاریسم
بیشتر بخوانید

نکته اصلی در اینجا استفاده از کلمات خود است. در حالی که شما آزاد هستید که گاه به گاه نقل قول مستقیم را در خلاصه نویسی خود کپی کنید ، بهترین کار این است که از زبان اصلی استفاده کنید تا آن را برای خود بسازید. همچنین ، چشم انداز کسی را که هرگز منبع اصلی را نخوانده یا ندیده است ، در نظر داشته باشید. آیا همه نکات مربوطه را دارید که آنها برای درک آنچه در جریان است نیاز دارند؟

برای اینکه درک خلاصه نویسی خود را آسان تر کنید ، از کلمات و عبارات انتقالی زیادی استفاده کنید ، مثلاً در نتیجه ، و در عین حال. شما می توانید لیست کاملتری در راهنمای ما برای انتقال کلمات و عبارات پیدا کنید.

موارد غیر ضروری را ویرایش و قطع کنید

آخرین مرحله خلاصه نویسی تصحیح است ، که در آن خلاصه خود را مجدداً بازخوانی می کنید و هر گونه اشتباه یا عبارت ناخوشایند را تصحیح می کنید. برای نوشتن خلاصه ، مراقب اطلاعات غیر ضروری نیز باشید. هر کلمه ای بسیار مهم است ، بنابراین حذف اطلاعات غیر ضروری به شما فضای بیشتری برای توضیح نکات اصلی می دهد

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

سبک موسیقی ریتم اند بلوز | فیلم رودخانه سرخ | بهترین فیلم های جیم کری | آموزش ساخت شلف دیواری برای دکوراسیون منزل : یک راهنمای گام به گام | نقد فیلم تصنیف باستر اسکراگز | معرفی سبک موسیقی کانتری | نقد فیلم روز برای شب | سبک موسیقی هاوس | نقد فیلم اتاق فرار ۲ | فیلم هری پاتر و محفل ققنوس |

دیدگاهتان را بنویسید

17 − 9 =