امروز برابر است با :19 بهمن 1401
100 فیلم برتر مجله هالیوود ریپورتر

100 فیلم برتر مجله هالیوود ریپورتر

100 فیلم برتر مجله هالیوود ریپورتر :

1. «پدرخوانده»

فرانسیس فورد کاپولا «پدرخوانده 1» را در اوایل سال ۱۹۷۲ به سفارش شرکت «پارامونت» کارگردانی کرده است. فیلمنامه جنایی این شاهکار تاریخ میان سالیان ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۵ پیش آمده است. فیلم پدرخوانده طبق کتابی با همین نام از «ماریو پوزو» تولید و عرضه شده است و فیلمنامه این اثر شگفت انگیز در مورد یک خانواده مافیایی «کورلئونه» میباشد که هنر پیشه گان نامداری چون چون «مارلون براندو»، «آل پاچینو»، «روبرت دووال» و «دایان کیتن» در آن بازی کرده اند. این اثر خارق العاده نامزد ۱۱ جایزه اسکار بوده است که موفق به دریافت جایزه برترین بازیگر مرد (مارلون براندو)، برترین اثر و برترین فیلمنامه شده است و در مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب 5 جایزه مهم را از آن خود کرده است.

پدرخوانده

2. «جادوگر شهر اوز»

در ادامه لیست 100 فیلم برتر مجله هالیوود ریپورتر میرسیم به فیلم جادوگر شهر اوز نام شاهکاری میباشد که بطبق داستانی برای نوجوانان نگارش شده توسط «ال. فرانک باوم» آمریکایی به کارگردانی «ویکتور فلمینگ» ساخت سال ۱۹۳۹ که در آن هنر پیشه گانی مثل «جودی گارلند»، «فرانک مورگان»، «ری بولگر»، «برت لار» و «جک هالی» نق آفرینی میکنند. این اثر سینمایی که مشهورترین و نامدارترین اقتباس از داستان نوشته «فران باوم» به شمار میرود، بر اساس خبر شرکت «مترو گلدن مایر» توانست بیشتر از 2 میلیون دلار در سالن های اکران جهان و ایالات متحده و ۹۸۰ هزار دلاری در سالن های دیگر نقطه های جهان شده است.

معرفی فیلم جادوگر شهر اوز

جادوگر شهر اوز

3. «همشهری کین»

اورسن ولز، فیلمساز نامدار اریخ سینما در حالی که تنها دارای ۲۵ سال بود، ولی فیلمسازی، ساختن فیلم، نوشت فیلمنوشت و بازیگری در فیلم همشهری کین را بر عهده خودش گرفت. این اثر بینظیر که تولید آن 3 ماه طول کشید، با بودن مشهورترین عامل های فیلم هالیوود، از جمله «گرگ تولند» تولید شده است که اورسن ولز او را پرسرعت ترین فیلم‌بردار تاریخ به شمار می آورد. فیلم همشهری کین در ده قسمت نامزد جایزه اسکار میباشد که صرفا در شاخه برترین فیلمنامه موفق به گرفتن این بخش شده است.

همشهری کین

4. «رستگاری در شاوشنک»

فیلم رستگاری در شائوشنک یک اثر دراماتیک اسرار آمیز و جنایی میباشد که به به واسطه فرانک دارابونت و هنر نمایی تیم رابینز و مورگان فریمن، تولید شده در سال ۱۹۹۴ میباشد که در مقام نخستین فیلم مهم تاریخ جایی گرفته است. این اثر سینمایی طبق یک قصه از « استفن کینگ » به اسم «ریتا هیروث و رستگاری در شاوشنک» تولید شده. در اسکار سال ۱۹۹۴ این اثر سینمایی موفق به دریافت هفت اسکار از جمله برترین اثر، برترین هنرپیشه مرد، برترین فیلمنامه اورجینال، برترین فیلم برداری، برترین ادیت فیلم، برترین موزیک متن، و برترین صدابرداری شده است، ولی هیچی یک از جوایز رو نتوانست کسب بکند!

فیلم من به پایان دادن به اوضاع فکر می‌کنم
بیشتر بخوانید

رستگاری در شاوشنک

5. «داستان عامه‌پسند»

در ادامه لیست 100 فیلم برتر مجله هالیوود ریپورتر میرسیم به فیلم داستان عامه‌پسند با هنرپیشه گان مطرحی مانند «جان تراولتا»، «ساموئل ال.جکسون» و «اما تورمن» با داستانی از کارگردان مشهور سینمایی هالیوود کوینتین تارانتینو که شامل سه قسمت با سه داستان مربوط با هم میباشد. در این فیلم بیشتر از هر مرودی شجاعت فیلمساز به چشم می آید. «تارانتینو» در « فیلم سینمایی داستان‌ عامه‌پسند » تمامی مشکلات معمول داستانی سینما را فراموش کرده و قصه خودش را در ساختاری عجیب و غریب با برش های زمانی و مکانی متغییر بیان میکند.

5. «داستان عامه‌پسند»
6. «کازابلانکا»

در ادامه لیست مهمترین فیلم های تاریخ سینما میرسیم به فیلم کازابلانکا که در اوایل سال ۱۹۴۲ با هنرنمایی «همفری بوگارت» و «اینگرید برگمن» تولید شده است، و موفق به دریافت 3 عدد از جوایزهای مراسم اسکار برترین فیلم، برترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه را دریافت کرده است. انجمن فیلم آمریکا در لیست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما «کازابلانکا» را در جایگاه 3 قرار داده اند.

کازابلانکا

7. قسمت سوم «پدرخوانده»

در ادامه بهترین فیلم های جهان میرسیم به  فیلم پدر خوانده قسمت سوم در سال ۱۹۹۰ تولید شده‌ و پیزود پایانی از سه فیلم «پدرخوانده»‌ طبق داستنی از «ماریو پوزو» تولید شد است. در جمع فروش فیلم «پدرخوانده ۳» به بالاتر از ۱۳۶ میلیون دلار دست پیدا کرده است. این فیلم نامزد گرفتن 7 جایزه اسکار بود، اما موفق به دریافت هیچ جایزی نشده است. اضافه بر این موفق شد دو اثر پیش از خود را تکرار بکند. این فیلم «آل پاچینو»، «اندی گارسیا»، «دایان کیتن» و «سوفیا کاپولا» نقش‌آفرینی کرده اند.

7. قسمت سوم «پدرخوانده»
8. «ای.تی»

8. «ای.تی»

در ادامه بهترین فیلم های تاریخ میرسیم به فیلم‌ E.T تولید شده در سال ۱۹۸۲ به واسطه فیلمساز نامدار جهان استیون اسپیلبرگ در وقت پخش این فیلم در لیست پر بیننده ترین فیلم تاریخ سینما جایی گرفت و جزو عالی ترین فیلمهای اسپیلبرگ در عرصه تجاری مشخص شد. فیلم ای تی توانست 4 جایزه از آکادمی اسکار دریافت بکند و در مراسم گلدن گلوب برترین فیلم را از آن خود بکند . فیلم «ای.تی» با اینکه در مورد جهان کودکان و داستانهای علمی و تخیلی میباشد، ولی توانست نظر مخاطبان سن بالا را هم به سمت خودش بکشاند. این فیلم حوایز بهترین فیلم خارجی جشنواره دیوید دوناتلو ایتالیا را در سال ‌۱۹۸۳ از آن خود کرده است.

نقد فیلم داستان زمستان
بیشتر بخوانید

9. «ادیسه فضایی»

ادیسه فضایی

فیلم ۲۰۰۱؛ ادیسه فضایی شاهکارترین اثر «استنلی کوبریک» تولید شده در سال ۱۹۶۸ که از روی داستان کوتاه «آرتور.سی کلارک» میباشد که توانست جایزه‌ جلوه‌های ویژه مراسم اسکار را دریافت بکند. استنلی کوبریک در «ادیسه فضایی» با دیدی فرا واقعیتی و نه چندان وابسته به ضمیر ناخودآگاه و نیز در راه دفه های فلسفی و جامعه‌شناسانه خویش، خاطره ای مانند ماقبله شدن با اجرام آسمانی را به جان خود میخرد و به همراه یک داستان تصویری مهیج و بینظیر ، یک ‌داستان تصویری را در حال بازگو کردن میباشد و از جایگاه پرتاب موشک، بیننده خود را به اعماق افکار ناب خویش سوق میدهد.

10. «فهرست شیندلر»

فهرست شیندلر

فیلم فهرست شیندلر بدون شک در لیست بهترین فیلم های تاریخ سینما جایی دارد اثری که به دستان پرقدرت استیون اسپیلبرگ در سال ۱۹۹۳ ساخته شده است. این شاهکار سینما اقتباسی از داستان «شیندلرز آرک» که موفق شد جایزه بوکر را به دست بیاورد تولید شده. فیلم فهرست شیندلر در لیست تاثیرگذارترین فیلم‌های تاریخ سینما به شمار میرود و موزیک این اثر فراموش نشدنی توسط جان ویلیامز آهنگساز نامدار هالیوودی نواخته شده است.

11- فیلم جنگ ستارگان (۱۹۷۷)

11- جنگ ستارگان (۱۹۷۷)

جنگ ستارگان فیلم بعدی لیست بهترین فیلم های تاریخ سینما میباشد که در سال 1997 ساخته شده است.

خلاصه قصه:

قسمت 4 جنگ ستارگان با سکانسی آغاز خواهد شد که رئیس شیاد Darth Vader در حال بردن اسیرهای جنگ شورشی بر روی یک کشتی است. و بعد قصه سرنوشت یک پسر روستایی ساده به اسم Luke Skywalker و دوستان جدید خود یعنی Han Solo ،Chewbacca ،Ben Kenobi ،C-۳PO و R۲-D۲.

۱۲- فیلم بازگشت به آینده (۱۹۸۵)

بازگشت به آینده (1985): مارتی مک فلای (مایکل جی فاکس) و دکتر امت براون (کریستوفر لوید) با داشتن فاصله زیاد  سنی، رفقای بینظیری برای یکدیگر میباشند. دکتر براون نابغه، ابزاری به اسم ماشین زمان میسازد و مارتی به ذهنش خطور میکند که آن را تست بکند. او به سال 1955 میرود. این فیلم سبب شده است تا زمه کیس در‌ هالیوود سری میان سر‌ها در بسازد.

 

 بازگشت به آینده

13. فیلم مهاجمان صندوقچه گمشده

 

۱۴- فیلم فارست گامپ (۱۹۹۴)

 

فیلم فارست گامپ
من قبلاً هیچ کس مانند فارست گامپ را در فیلمی ملاقات نکرده ام و به همین دلیل تاکنون فیلمی کاملاً مشابه “فارست گامپ” ندیده ام. هر تلاشی برای توصیف او باعث می شود فیلم متعارف تر از آنچه هست باشد ، اما بگذارید امتحان کنم. حدس می زنم این یک کمدی باشد. یا شاید یک درام. یا یک رویا. فیلم فارست گامپ در لیست 100 فیلم برتر مجله هالیوود ریپورتر که فیلمنامه اریک روث دارای پیچیدگی داستان مدرن است ، نه فرمول های فیلم های مدرن. قهرمان آن ، با بازی تام هنکس ، فردی کاملاً مناسب و معقول با ضریب هوشی ۷۵ است که بین دهه های ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰ موفق می شود در هر واقعه مهم تاریخ آمریکا شرکت کند. و او تنها با صداقت و زیبایی به عنوان سپرهای خود از همه آنها جان سالم به در برد.

فیلم جن
بیشتر بخوانید

با مجله بامدادی ها همراه باشید این مطلب بینظیر ادامه دارد…

۱۰ سریال برتر تاریخی و پربازدید

بهترین فیلم های تاریخی

اشتراک گذاری

نویسنده و منتقد سینما

3 یک پینگ

  1. پینگ بک: بهترین سریال های خارجی - مجله هنری و کسب و کار بامدادی ها

  2. پینگ بک: معرفی فیلم رستگاری در شاوشنک - مجله هنری و کسب و کار بامدادی ها

  3. پینگ بک: فیلم مهاجمان صندوقچه گمشده - مجله هنری و کسب و کار بامدادی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 16 =