امروز برابر است با :27 مرداد 1401
ابزورد

تئاتر ابزورد: 6 نمایشنامه ابزورد

تئاتر ابزورد: 6 نمایشنامه ابزورد:

تئاتر ابزوردچیست؟

تئاتر ابزورد یک ژانر تئاتر است که در اواسط قرن بیستم در پاریس پدید آمد و به شهر نیویورک سرایت کرد. این ژانر از فلسفه اگزیستانسیالیستی الهام گرفته شده است ، به ویژه مقاله آلبر کامو ، فیلسوف اسطوره سیزیف ، که کامو در آن نوشت که ابزورد گرایی وجود انسان را تعریف می کند. به این ترتیب ، وجود بی معنا بود.

مارتین اسلین منتقد ، اصطلاح «تئاتر پوچی» را در کتاب خود در سال 1965 درام پوچ ابداع کرد ، که در آن توضیح داده شده است که چگونه نمایشنامه های پوچ توسط رئالیسم ، طرح ، توسعه شخصیت یا هرگونه تصور سنتی از تئاتر هدایت نمی شوند. در عوض ، تئاتر ابزورد بر وضعیت روحی شخصیت های خود تمرکز می کند زیرا آنها در موقعیت های غیر منطقی و نامفهوم گرفتار شده اند.

تاریخچه مختصر تئاتر ابزورد

تئاتر ابزورد نام یک ژانر تئاتر در دهه 50 و 60 است ، اما عناصر پوچ در درام یونانی ، تراژیک کمدی الیزابت ، تقلید و وودویل وجود دارد.

پیشروان: برجسته ترین پیشگام برای تئاتر ابزورد، دادائیسم و ​​سوررئالیسم دهه 1920 و 30 بود که پاسخی به وحشیگری جنگ جهانی اول بود. این جنبش های آوانگارد ، با الهام از آموزه های زیگموند فروید ، متخصص مغز و اعصاب ، تلاش کردند ذهن ناخودآگاه را کشف کنید

ابزورد

ضد تئاتر: در دهه 1950 ، به دنبال نابودی جنگ جهانی دوم ، هنرمندان علیه مفاهیم سنتی تئاتر شورش کردند و چیزی را ایجاد کردند که نمایشنامه نویس اوژن یونسکو در پاسخ به جهانی که به نظر می رسید عقل و هدف ندارد ، “ضد تئاتر” نامید. به

Ubu Roi: نمایشنامه آلفرد جری در سال 1986 Ubu Roi ، نمایشی عروسکی با الهام از ویلیام شکسپیر ، الهام بخش سورئالیست ها و هنرمندان تئاتر پوچ بود. این نمایش دارای دیالوگ های کودکانه و ناسزا است و ماهیت بی رحم انسان را بررسی می کند.

نمایشنامه نویسان: مارتین اسلین ، منتقد تئاتر ، نمایشنامه نویسان اروپایی ساموئل بکت ، آرتور آداموف ، اوژن یونسکو ، ژان ژنه و هارولد پینتر را به عنوان نمایشنامه نویسان تعیین کننده این ژانر معرفی کرد. منتقدان بعدی همچنین نمایشنامه نویسان دیگری مانند تام استوپارد ، ادوارد آلبی و فرناندو آرابال را به عنوان نمایشنامه نویسان پوچ معرفی کردند.

نحوه عکس برداری از اتشفشان ها
بیشتر بخوانید

6 نمایشنامه قابل توجه ابزورد

از جمله مشهورترین نمایشنامه های پوچ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در انتظار گودو (1953): بازی ساموئل بکت را می توان مشهورترین اثر تئاتر پوچ دانست. در انتظار گودو ، دو ولگرد ، ولادیمیر و استراگون ، کل نمایش را در انتظار رسیدن شخصیتی به نام گودو می گذرانند. آنها مکرراً گفتگو می کنند ، و اگرچه سعی می کنند موقعیت خود را ترک کنند ، اما در نهایت در همان مکان گیر کرده اند. در نمایشنامه ، تغییر مطلوب است اما ذاتاً غیرممکن است.

Endgame (1957): دنباله بکت در انتظار گودو ، Endgame درباره یک مرد نابینا و فلج و خدمتکارش است که منتظر “پایان” هستند-که می تواند به معنای پایان زندگی یا پایان نمایش باشد. تراژیک کمدی هنگامی که متوجه می شود وضعیت انسان بی معنی است ، عصبانیت وجودی و ناامیدی را بررسی می کند.

سوپرانوی طاس (1950): اولین نمایشنامه اوژن یونسکو درباره دو خانواده در لندن است که با داستان ها و گفتگوهایی که به جایی نمی رسد در گفتگوی بی معنی شرکت می کنند. آنها هرگز هیچ چیز معناداری را بیان نمی کنند ، ارتباط برقرار نمی کنند ، یا حتی واقعاً به یکدیگر گوش نمی دهند. در پایان ، شخصیت ها از ابتدای نمایش گفتگو می خوانند.

کرگدن (1959): دیگر نمایشنامه پوچ گرایانه یونسکو کرگدن است که در یک شهر کوچک فرانسوی اتفاق می افتد ، جایی که ساکنان به آرامی به غیر از یک نفر به کرگدن تبدیل می شوند. این نمایشنامه معمولاً به عنوان پاسخی برای ظهور فاشیسم و ​​نازیسم در طول جنگ جهانی دوم خوانده می شود. این درباره تنش بین ذهنیت اوباش و مطابقت و اخلاق انسانی است.

ابزورد

بالکن (1957): نمایش ژان ژنه در یک فاحشه خانه در شهری ناشناس در طول یک انقلاب اتفاق می افتد. هنگامی که تأثیرگذارترین افراد جامعه در قیامی کشته می شوند ، حامیان فاحشه خانه ها آن نقش ها را بر عهده می گیرند. نمایشنامه ژنه قدرت را بررسی می کند و نشان می دهد که حتی در صورت مواجهه با ناآرامی ، وضعیت موجود همیشه خود را دوباره تأکید می کند.

جشن تولد (1957): اولین نمایشنامه کامل هارولد پینتر درباره جشن تولدی است که با ورود دو غریبه تهدید کننده مختل می شود. شخصیت ها غیرقابل اعتماد هستند و اغلب با خود متناقض هستند ، و هرگز مشخص نیست که چرا این دو مرد برای ترساندن شخصیت اصلی در روز تولد او می آیند.

بهترین نکات هلن میرن برای شخصیت پردازی
بیشتر بخوانید

ابزورد

پایان مقاله تئاتر ابزورد: 6 نمایشنامه ابزورد

مجله با دوربین 

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم آواز در باران | نقد فیلم رقصنده با گرگ ها | بررسی سایت مستر کلاس | فیلم خواب بزرگ | نقد فیلم پری | پابلو پیکاسو | بهترین فیلم های مارلون براندو | نقد و بررسی بازی Little Nightmares | تعریف ارکِستر در موسیقی | نقد فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه |

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =