صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه
ads

نقد فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

نقد فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه : 

اولین نفر بودن با فشار و مسئولیت زیادی همراه است. پلنگ سیاه اولین فیلم در MCU بود که فرهنگ سیاه و آفریقایی را جشن گرفت. کاپیتان مارول اولین فیلم تحت رهبری زنان در این مجموعه بود. اکنون ، شانگ چی و افسانه ده حلقه اولین فیلم ابرقهرمانی MCU به رهبری آسیا است.

البته قبلاً در MCU شخصیت های آسیایی تبار حضور داشته اند ، از جمله وونگ (بندیکت وانگ) از دکتر استرنج ، هوگون (تادانوبو آسانو) از ثور و جیمی وو (پارک رندال) از Ant-Man And The Wasp و WandaVision. اما آنها همیشه حامی قهرمان اصلی ، فلاکی یا کمیک تسکین دهنده بوده اند.

شانگ چی نه تنها اولین قهرمان آسیایی بلکه بازیگران عمدتا آسیایی را نیز در خود دارد. خوشبختانه ، آسیایی ها می توانند به طور جمعی نفس راحتی بکشند – زیرا فیلم خوب است. در واقع ، واقعاً خوب است.

شانگ چی ، (سیمو لیو) پس از فرار از پدرش ، ونوو (تونی لئونگ) ، جنایتکار ، در سانفرانسیسکو کار خود را آغاز می کند ، جایی که با بهترین دوست خود ، کتی (اوکوافینا) ملاقات می کند. با داشتن سبک زندگی راحت تر ، آداب و رسوم روزانه شانگ چی شامل صبحانه با خانواده کتی ، کار در نوبت کار نوشیدن ،

و نوشیدن و کارائوک شبانه است. اصولاً زندگی خوب است. با این حال ، پس از ده سال ، سرانجام گذشته شانگ چی او را درگیر می کند. ونوو که با انتقام ناشی از فقدان دلخراش تشویق شده بود ، به زور با پسر و دخترش ژیالینگ (منگر ژانگ) به امید جذب آنها-به همراه کتی-در سازمان تروریستی خود ، The Ten Rings ،

فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

یک امپراتوری شیطانی که در اطراف این کشور ساخته شده است ، متحد می شود. قدرت ده حلقه باستانی که ونوو برای تولید انفجار انرژی در اطراف بازوهای خود می پوشد.

شانگ چی زمانی رونق می گیرد که صحنه ها در دنیای واقعی ریشه داشته باشند ، به ویژه در سکانس های مبارزه آن

دستین دانیل کرتون ، نویسنده و کارگردان فیلم ، که بیشتر به خاطر فیلم کوتاه کوتاه 12 مستقل مشهور است ، پویایی خانواده را درک می کند و به زیبایی لحنی را برای داستان گرم کننده قلب با طنز تنظیم می کند. اما با وجود انسانیت در نمایش ، این هنرهای رزمی ابتکاری هستند که USP هستند.

نقد فیلم اسپنسر 2021
بیشتر بخوانید

اگرچه عناصر عرفانی زیادی وجود دارد ، شانگ چی زمانی رونق می گیرد که صحنه ها در دنیای واقعی ریشه داشته باشند ، به ویژه در سکانس های مبارزه آن. اکشن فوق العاده است ، به لطف هماهنگ کننده مبارزه اندی چنگ و سرپرست هماهنگ کننده بدلکاری ، مرحوم برد آلن ، که فیلم به او اختصاص داده شده است ،

بهترین رقص در MCU. نبرد کوبنده اتوبوس بین یاران شانگ چی و ونوو حتی بیشتر از آنچه تریلرها تصور می کنند ، هیپنوتیزم تر است ، لیو موجی از حرکات تاول آمیز را برای خلع سلاح لاک های پدرش نشان می دهد.

این عمل تا حد زیادی به نیرنگ دیجیتالی در دنیای واقعی متکی نیست. اما حتی مجموعه های CG آن در قلمرو فانتزی شهر جادویی پنهان تا لو ، که شانگ چی با آن ارتباطات اسرار آمیزی دارد ،

از زیبایی سبک های مختلف مبارزه نمی کاهد. این صحنه های مبارزه واقعا لذت بخش است. هنرهای رزمی در یک سکانس اولیه بین Wenwu و جنگجوی قدرتمند جیانگ لی (فالا چن) بیشتر شبیه یک رقص هستند و نتیجه آن به سادگی مسحور کننده است.

بازیگران ستاره هستند. لیو آن را به عنوان شانگ چی از پارک بیرون می کشد و به شخصیت شناخته شده کمیک بوکی کم اهمیتی می افزاید. همانطور که انتظار می رفت ، اوکوافینا در تمام مراحل کمدی خود در حالی که لنگر شانگ چی در سفر خودشناسی بود باقی می ماند.

شیمی بین لیو و اوکوافینا قابل لمس است و حس واقعی خانواده پیدا شده را بیرون می کشد. شاید جذاب ترین شخصیت ژانگ شیالینگ باشد که جذاب ترین داستان را دارد. اما گاهی اوقات احساس می کند او فقط در آنجا لباس قهرمان اصلی را پوشیده است. مایه تاسف است که او به کار بیشتری داده نشده است.

فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

Leung مشتاقانه به عنوان Wenwu عمق شخصیت را در آنچه می تواند یک پسر بد بعدی باشد ارائه می دهد. با این حال ، شرور واقعی فیلم اندوه است.

اندوه ونوو را وادار به انجام کارهای پلید ، حتی با هزینه فرزندان خود می کند. غلبه بر اندوه برای کسانی که اصالتاً آسیایی هستند دشوار است. در صحنه ای اولیه ، مادر کتی اظهار می دارد که چگونه کنار گذاشتن از یک دوست ، یک ایده غربی است. به این ترتیب ، عملکرد لیونگ مملو از خشم و ناراحتی ملموسی است که واقعاً شخصیت را زنده می کند.

نقد فیلم بارتون فینک :مصائب یک روشنفکر تمام عیار...!
بیشتر بخوانید

در ستون بدهی ، فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه دارای برخی مسائل مربوط به قدم زدن است که در آن داستان ، گاهی اوقات ، با اطلاعات زیادی پیچیده می شود تا جهان Ta Lo و نحوه ارتباط آن با MCU به طور کلی تنظیم شود. پایان شتابزده باعث می شود برخی از قوس های شخصیتی احساس نشده و کنار گذاشته شوند.

همچنین دیدن یک گروه اژدهای دیگر در یک فیلم به رهبری آسیا کمی خسته کننده است. این شرم آور است چراکه اشاره های ظریفی برای لذت بردن از دیاسپوریا آسیایی وجود دارد-شانگ چی قبل از ورود به خانه کتی کفش هایش را در می آورد ،

مادربزرگ کتی از شانگ چی می پرسد که او و کتی ازدواج می کنند و شخصیت مرموز رونی چینگ به کتی می گوید او “ABC” (چینی متولد آمریکا) صحبت می کند-که هرگز احساس نمی کند مجبور یا بیش از حد بازی می کند.

این ترکیبی برنده از فرهنگ چین با فرمول موفق مارول است که از کلیشه های معمولی آسیایی و کلیشه های لهجه و رانندگان بد اجتناب می کند ، در حالی که برخی خطاهای نژادی گذشته مارول را به وضوح بیان می کند. با توجه به آنچه در اینجا نشان داده می شود ، آینده نمایندگی شانگ چی و آسیایی در MCU روشن به نظر می رسد.

فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

پایان مقاله نقد فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

تحلیل نقاشی مونالیزا | آشنایی با موسیقی آلترناتیو راک | فیلم بی نهایت Infinite 2021 | آموزش عکاسی از سوژه متحرک | کسب درآمد از فروش دوره آموزشی آنلاین | فیلم رود | بهترین فیلم های جورج لوکاس | باب فاسی | نقد و بررسی بازی Jurassic World Evolution | فیلم خوشه ‌های خشم |

دیدگاهتان را بنویسید

10 − پنج =