صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : بیوگرافی مایکل جکسون
ads

بیوگرافی مایکل جکسون

مایکل جکسون

بیوگرافی مایکل جکسون : 

مایکل جکسون یک هنرمند موسیقی با استعداد بود که هم با Jackson 5 و هم به عنوان یک هنرمند انفرادی از صعود به نمودار لذت برد. او در سال 1982 یکی از پرفروش ترین آلبوم های تاریخ ، “Thriller” را منتشر کرد و در “Bad” و “Off the Wall” نیز موفق شد شماره های 1 را به دست آورد.

مایکل جکسون کی بود؟

مایکل جکسون معروف به “پادشاه پاپ” پرفروش ترین خواننده ، ترانه سرا و رقاص آمریکایی بود. در کودکی ، جکسون خواننده اصلی گروه محبوب موتاون خانواده خود ، جکسون 5 شد. او به حرفه انفرادی با موفقیت شگفت انگیز در سراسر جهان رفت و موفق شد شماره 1 آلبوم های Off the Wall

، Thriller و Bad را ارائه دهد. در سالهای بعد ، جکسون به دلیل اتهام کودک آزاری مورد تعقیب قرار گرفت. او در سال 2009 در 50 سالگی بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر درگذشت ، درست قبل از شروع تور بازگشت.

زندگی اولیه و خانواده

مایکل جوزف جکسون در 29 آگوست 1958 در گری ، ایندیانا متولد شد. تحت تشویق پدرش ، فعالیت جکسون در موسیقی در سن 5 سالگی آغاز شد.

مادر جکسون ، کاترین جکسون ، خانه دار و شاهد عابد بود. پدرش ، جوزف جکسون ، گیتاریستی بود که آرزوهای موسیقی خود را برای تأمین هزینه های خانواده خود به عنوان اپراتور جرثقیل کنار گذاشت. در پشت صحنه ، یوسف پسران خود را برای موفقیت تحت فشار قرار داد. همچنین گفته می شود که وی با آنها خشونت آمیز بوده است.

جکسون یکی از 10 کودک بود. نه خواهر و برادر جکسون ، از جمله ربی ، جکی ، تیتو ، جرمین ، لا تویا ، مارلون ، رندی و ژانت ، همگی در صنعت موسیقی برجسته شدند.

جکسون 5

جوزف معتقد بود که پسرانش استعداد دارند و در اوایل دهه 1960 آنها را به یک گروه موسیقی تبدیل کرد که بعداً به نام جکسون 5 معروف شد.

در ابتدا ، مجریان خانواده جکسون متشکل از برادران بزرگتر جکسون ، تیتو ، جرمین و جکی بودند. جکسون در 5 سالگی به خواهران و برادرانش پیوست و به عنوان خواننده اصلی گروه ظاهر شد. او دامنه و عمق قابل توجهی را برای چنین مجری جوان نشان داد و با توانایی خود در انتقال احساسات پیچیده ، مخاطبان را تحت تأثیر قرار داد. برادر بزرگتر مارلون نیز عضو گروه شد که به جکسون 5 تبدیل شد.

جکسون و برادرانش ساعت های بی پایان را به تمرین و پرداختن به کار خود اختصاص دادند. در ابتدا ، جکسون 5 کنسرت های محلی برگزار کرد و طرفداران زیادی را ایجاد کرد. آنها یک آهنگ به تنهایی ، “Big Boy” ، با B-side “شما تغییر کرده اید” ضبط کردند ، اما این رکورد نتوانست علاقه زیادی ایجاد کند.

جکسون 5 به عنوان بازیگر آغازگر هنرمندان R&B مانند گلادیس نایت و پیپز ، جیمز براون و سام و دیو شروع به کار کرد. بسیاری از این نوازندگان با برچسب افسانه ای Motown امضا شدند و جکسون 5 در نهایت توجه بنیانگذار Motown ، بری گوردی را به خود جلب کرد. گوردی تحت تأثیر گروه قرار گرفت و در اوایل سال 1969 آنها را با برچسب خود امضا کرد.

مایکل جکسون

مایکل جکسون

جکسون و برادرانش به لس آنجلس نقل مکان کردند و در آنجا با گوردی و دیانا راس از سوپریم ها زندگی کردند. جکسون 5 در آگوست 1969 در یک رویداد ویژه به صنعت موسیقی معرفی شد و گروه بعداً برای Supremes افتتاح شد.

اولین آلبوم آنها ، Diana Ross Presents the Jackson 5 ، در دسامبر 1969 با تک آهنگ “I Want You Back” در جدول چارت قرار گرفت و کمی بعد به رتبه 1 جدول Billboard Hot 100 رسید. تک آهنگهای بیشتری در رتبه اول قرار گرفتند ، مانند “ABC” ، “The Love You Save” و “I’m There There”.

برای چندین سال ، جکسون و جکسون 5 تحت نظارت گوردی و کارکنان موتاون یک تور شلوغ و برنامه ضبط را حفظ کردند. این گروه به قدری محبوب شد که آنها حتی نمایش کارتون خود را با عنوان خود داشتند ، که از 1971 تا 1972 اجرا شد. در همان زمان ، جکسون کار انفرادی خود را آغاز کرد.

با وجود موفقیت های بزرگ گروه ، مشکلی در پشت صحنه ایجاد شد. تنش بین گوردی و جوزف بر سر مدیریت مشاغل فرزندانش افزایش یافت و جکسون ها خواهان کنترل خلاقانه تری بر روی مطالب آنها بودند. این گروه رسماً روابط خود را با موتاون در سال 1976 قطع کرد ، اگرچه جرمین همچنان برچسب را برای ادامه حرفه انفرادی خود حفظ کرد.

این گروه که اکنون خود را جکسون می نامند ، قرارداد ضبط جدیدی را با Epic Records امضا کردند. با انتشار سومین آلبوم خود برای برچسب ، Destiny 1978 ، برادران به عنوان ترانه سرایان با استعداد ظاهر شدند.

پاسخ مثبت فوق العاده به آلبوم انفرادی جکسون در سال 1979 Off the Wall به جکسون ها به عنوان یک گروه کمک کرد. Triumph (1980) بیش از 1 میلیون نسخه فروخت و برادران برای حمایت از ضبط به یک تور گسترده رفتند. در همان زمان ، جکسون به جستجوی راههای بیشتری برای ایجاد شاخه به تنهایی ادامه داد.

در سال 1983 ، جکسون برای حمایت از آلبوم Victory آخرین تور خود را با برادرانش آغاز کرد. یکی از مهمترین ضبط های ضبط ، دوئت جکسون با میک جگر ، “حالت شوک” بود.

آهنگ ها و آلبوم ها

“Got to Be There” (1971)

در 13 سالگی ، جکسون علاوه بر کار با جکسون 5 ، کار انفرادی خود را آغاز کرد و در سال 1971 با “Got to Be There” ، از آلبوم به همین نام ، نمودارها را ساخت.

بیوگرافی لینی ویلسون
بیشتر بخوانید

‘بن’ (1972)

آلبوم جکسون در سال 1972 ، بن ، تصنیف مشابهی در مورد یک موش را شامل می شد. این آهنگ تبدیل به اولین تک آهنگ شماره 1 جکسون شد.

“موسیقی و من” (1973)

سومین آلبوم انفرادی جکسون ، Music and Me کمترین موفقیت او بود.

“برای همیشه ، مایکل” (1975)

این چهارمین آلبوم انفرادی برای جکسون آخرین آلبوم او با رکورد Motown بود.

“خارج از دیوار” (1979)

جکسون که ترکیبی عفونی از موسیقی پاپ و فانک بود ، با موسیقی Off the Wall سال 1979 که موسیقی برنده جایزه گرمی را به نام “Don’t Stop ‘Til You Get Enough” و همراه با آهنگهایی مانند “Rock with You” (موسیقی با تو) را به وجد آورد. “او از زندگی من بیرون است” و تیتراژ.

‘هیجان انگیز’ (1982)

ششمین آلبوم انفرادی جکسون Thriller که در سال 1982 منتشر شد ، پرفروش ترین آلبوم تاریخ است که دارای هفت بازدید برتر 10 است. این آلبوم به مدت 80 هفته در چارت ها ماند و رتبه 37 را برای 37 هفته حفظ کرد.

تریلر علاوه بر دستاوردهای تجاری بی نظیر ، 12 نامزدی جایزه گرمی را به دست آورد و هشت برد ، هر دو رکورد زد. پیروزی های جکسون ماهیت متنوع کارهای او را به نمایش گذاشت. او به دلیل استعدادهای ترانه سرایی خود ، گرمی (بهترین آهنگ ریتم و بلوز) را برای “بیلی ژان” دریافت کرد. او همچنین برای تک آهنگهای “Thriller” (بهترین اجرای آواز پاپ ، مرد) و “Beat It” (بهترین اجرای آواز راک ، مرد) افتخار کرد. جکسون با تهیه کننده مشترک کوینسی جونز ، جایزه آلبوم سال را به اشتراک گذاشت.

پل مک کارتنی همچنین در سال 1982 با جکسون برای دوئت با عنوان “دختر مال من است” همکاری کرد که تقریباً در صدر جدول پاپ قرار گرفت.

جکسون از موزیک ویدئویی مفصل برای تیتراژ آلبوم فیلمبرداری کرد. جان لاندیس این ویدئوی وحشتناک را کارگردانی کرد که شامل صحنه های پیچیده رقص ، جلوه های ویژه و صداگذاری بازیگر وینسنت پرایس بود. ویدئوی “هیجان انگیز” با موفقیت فوق العاده ای روبرو شد و فروش را برای رکورد قبلی خود افزایش داد.

در یک برنامه تلویزیونی 1983 که به افتخار Motown انجام شد ، جکسون موفق شد شماره 1 “Billie Jean” خود را اجرا کند و اولین حرکت رقصی خود ، Moonwalk را آغاز کرد. جکسون ، مجری کهنه کار در آن زمان ، این مرحله را خودش ایجاد کرد و توالی های رقص را برای ویدئوی دیگر شماره 1 آلبوم ، “Beat It” طراحی کرد.

“ما جهان هستیم” (تک ، 1985)

در سال 1985 ، جکسون با نوشتن “ما جهان هستیم” ، یک تک آهنگ خیریه برای ایالات متحده برای آفریقا ، نوع دوستانه خود را نشان داد. کسی که از ستاره های موسیقی در این پروژه شرکت کرده است ، از جمله لیونل ریچی ، ری چارلز ، باب دیلن ، ویلی نلسون ، بروس اسپرینگستین و تینا ترنر.

“بد” (1987)

آلبوم بد جکسون (1987) که بعنوان دنباله ای از Thriller منتشر شد ، با 5 رکورد شماره 1 از جمله “Man in the Mirror” ، “The Way You Make Me Feel” و عنوان آهنگ ، که توسط ویدئویی به کارگردانی مارتین اسکورسیزی پشتیبانی شد.

جکسون بیش از یک سال را در راه گذراند و برای تبلیغ آلبوم کنسرت اجرا کرد. در حالی که بسیار موفق بود ، نتوانست فروش خارق العاده Thriller را تکرار کند.

“خطرناک” (1991)

در سال 1991 ، جکسون Dangerous را منتشر کرد ، که شامل آهنگ “سیاه یا سفید” بود. ویدئوی این آهنگ ، به کارگردانی لاندیس ، شامل ظاهر کودک مکالی کالکین بود. در آخرین دقایق ویدئو ، جکسون با حرکات جنسی و اعمال خشونت آمیز خود جنجالی به پا کرد. بسیاری از دیدن جکسون شبیه به پیتر پان شگفت زده شدند.

موسیقی جکسون در سالهای بعد همچنان از محبوبیت گسترده ای برخوردار شد. در سال 1993 ، او در چندین رویداد مهم از جمله نمایش نیمه وقت Superbowl XXVII اجرا کرد.

“HIStory: گذشته ، حال و آینده ، کتاب اول”

حرفه موسیقی جکسون با استقبال گرم از HIStory 1995: گذشته ، حال و آینده ، کتاب I ، که برخی از موفقیتهای قبلی وی و همچنین مطالب جدید را شامل می شد ، رو به افول گذاشت. این رکورد دو مورد “You Are Not Alone” و دوئت او با خواهر Janet ، “Scream” ایجاد کرد.

ویدئوی “جیغ” با مضمون سفینه فضایی ، که تولید آن رکورد 7 میلیون دلار هزینه داشت ، به دلیل جلوه های زیبا ، جایزه گرمی را دریافت کرد.

قطعه دیگری از آلبوم ، “آنها به ما اهمیت نمی دهند” ، جکسون را به دلیل استفاده از یک اصطلاح یهودستیز مورد انتقاد شدید قرار داد.

“شکست ناپذیر” (2001)

جکسون به استودیو بازگشت تا Invincible (2001) ، اولین آلبوم کامل خود را با مطالب جدید در یک دهه گذشته تنظیم کند.

“مایکل” (2010)

در دسامبر 2010 ، آلبوم پس از مرگ مایکل در میان جنجال هایی درباره اینکه آیا خواننده واقعاً برخی از قطعات را اجرا کرده است ، منتشر شد. بر اساس گزارش نیویورک تایمز ، برادر رندی یکی از کسانی بود که صحت ضبط ها را زیر سوال برد ، اما بعداً املاک جکسون این ادعاها را رد کرد.

‘Xscape’ (2014)

یکی دیگر از آلبوم های پس از مرگ ، Xscape ، در مه 2014 منتشر شد. ستاره آر اند بی و جکسون محافظ آشر اولین تک آهنگ خود را با نام “Love Never Felt So Good” در آن ماه در مراسم iHeartRadio Music Awards اجرا کردند. این آلبوم که شامل هشت آهنگ ضبط شده توسط جکسون بین سالهای 1983 تا 1999 است ، در رتبه 2 جدول 200 آلبوم برتر بیلبورد قرار گرفت.

بیوگرافی خواننده کانتری محبوب جورج جونز
بیشتر بخوانید
مایکل جکسون

مایکل جکسون

همسران و بچه ها

در آگوست 1994 ، جکسون اعلام کرد که با لیزا ماری پریسلی ، دختر الویس پریسلی ، نماد راک ازدواج کرده است. این زوج مصاحبه تلویزیونی مشترکی با دایان ساویر انجام دادند ، اما ثابت شد که این اتحادیه کوتاه مدت است. آنها در سال 1996 طلاق گرفتند. برخی تصور می کردند که این ازدواج یک ترفند تبلیغاتی برای بازیابی تصویر جکسون پس از اتهامات کودک آزاری است.

بعداً در همان سال ، جکسون با پرستار دبی رو ازدواج کرد. این زوج در سال 1999 طلاق گرفتند.

جکسون و رو از طریق تلقیح مصنوعی صاحب دو فرزند شدند: پسر مایکل جوزف “پرنس” جکسون جونیور ، متولد 1997 و دختر پاریس مایکل کاترین جکسون ، متولد 1998. وقتی رو و جکسون طلاق گرفتند ، مایکل حضانت کامل دو فرزند خود را دریافت کرد. جکسون در ادامه فرزند سوم خود ، پرنس مایکل “بلانکت” جکسون دوم ، را با یک جانشین ناشناخته به دنیا می آورد.

پس از مرگ جکسون در ژوئن 2009 ، فرزندان او تحت مراقبت مادربزرگ خود ، کاترین قرار گرفتند ، همانطور که در وصیتنامه او دیکته شده بود. با توجه به خواسته های پدرشان ،

پرنس ، پاریس و بلنکت تا حد زیادی از چشم انداز دور ماندند. آنها در سال 2009 روی میکروفون رفتند تا در مراسم تشییع پدرشان با طرفداران صحبت کنند و دوباره در ژانویه 2010 جایزه یک عمر دستاورد پس از مرگ را برای پدرشان در گرمی دریافت کردند.

در ژوئیه 2012 ، یک قاضی به طور موقت قیمومیت کاترین جکسون بر پرنس ، پاریس و بلانکت را تعلیق کرد ، زیرا او به اشتباه توسط یکی از اقوامش گم شده بود. در این مدت ، تی جی جکسون ، پسر تیتو ،

حضانت موقت کودکان را دریافت کرد. “ناپدید شدن” کاترین بلافاصله پس از اختلاف بین او و چند تن از اعضای قبیله جکسون رخ داد ، که در مورد اعتبار وصیت نامه جکسون سوالاتی ایجاد کردند ، انگشتان دست خود را به طرف مادر جکسون گرفتند و خواستار استعفای مجریان املاک وی شدند.

به زودی مشخص شد که زن سالخورده مفقود نشده است ، بلکه فقط به آریزونا سفر کرده است. در 2 آگوست 2012 ، یک قاضی کاترین جکسون را به عنوان سرپرست اصلی شاهزاده ، پاریس و بلنکت بازگرداند ، همچنین برنامه ای برای اعطای T.J. سرپرستی مشترک جکسون کودکان.

مزرعه نورلند

در دهه 1980 ، جکسون یک مزرعه در کالیفرنیای جنوبی به نام Neverland ایجاد کرد ، یک تفریح ​​فانتزی برای یک مجری خجالتی و آرام که هرگز با توجه رسانه ها واقعاً راحت نبود و به ندرت مصاحبه می کرد.

در زمینی به مساحت 2700 هکتار ، جکسون از حیوانات خانگی عجیب و غریب مانند شامپانزه ای به نام حباب نگهداری می کرد. او همچنین سواری هایی از نوع پارک تفریحی نصب کرد و گاهی مزرعه را برای رویدادهای کودکان باز کرد. این خانه دارای شش اتاق خواب ، یک استخر ، سه مهمانخانه و یک دریاچه چهار هکتاری است.

این عمارت در سال 2015 با قیمت 100 دلار به بازار عرضه شد ، سپس بعداً در اوایل سال 2019 با قیمت 31 میلیون دلار دوباره در فهرست قرار گرفت. در دسامبر 2020 ، این ملک به ارزش 22 میلیون دلار به میلیاردر رون بورکل فروخته شد.

جراحی پلاستیک و پیسی

جکسون هنگام فیلمبرداری تبلیغاتی برای PepsiCo در سال 1984 به شدت مجروح شد و دچار سوختگی در صورت و پوست سر شد. در ابتدای بازی خود به صورت خلاقانه و تجاری ،

جکسون سال گذشته 5 میلیون دلار قرارداد با غول نوشابه امضا کرده بود. جکسون برای ترمیم جراحات خود تحت عمل جراحی قرار گرفت و اعتقاد بر این است که در همین زمان آزمایش جراحی پلاستیک را آغاز کرده است. چهره او ، به ویژه بینی او ، در سالهای آینده تغییر چشمگیری خواهد داشت.

در اواخر دهه 1980 ، شایعاتی مبنی بر اینکه جکسون رنگ پوست خود را سفیدتر نشان می دهد و در یک اتاق مخصوص می خوابد تا عمر او افزایش یابد ، شروع شد. در سال 1993 ، جکسون برای از بین بردن شایعات با مصاحبه تلویزیونی کمیابی با اپرا وینفری موافقت کرد. او توضیح داد که تغییر رنگ پوست او در نتیجه بیماری پوستی موسوم به ویتیلیگو بوده است و در مورد سوءاستفاده هایی که از پدرش متحمل شده صحبت کرد.

اتهامات کودک آزاری

اتهامات کودک آزاری علیه جکسون برای اولین بار در سال 1993 مطرح شد ، زمانی که یک پسر 13 ساله ادعا کرد ستاره موسیقی او را دوست داشته است. معروف بود که جکسون در مزرعه نورلند خود با پسران خواب می دید ، اما این اولین اتهام عمومی برای تخلف بود. پلیس مزرعه را جستجو کرد ،

اما هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا پیدا نکرد. سال بعد ، جکسون پرونده را خارج از دادگاه با خانواده پسر حل کرد. ادعاهای دیگری مطرح شد ، اما جکسون بی گناهی خود را ثابت کرد.

در مستند تلویزیونی 2003 ، زندگی با مایکل جکسون ، روزنامه نگار انگلیسی مارتین بشیر چندین ماه را با خواننده گذراند ، حتی او را مجبور کرد در مورد روابط خود با کودکان صحبت کند. جکسون اعتراف کرد که او حتی پس از ادعاهای سال 1993 در مزرعه اش خوابیده است و گاهی اوقات با بچه ها روی تخت خوابیده است.

بیوگرافی فردی مرکوری
بیشتر بخوانید

جکسون به بشیر گفت: “چرا نمی توانید تخت خود را به اشتراک بگذارید؟ این دوست داشتنی ترین کاری است که می توانید تخت خود را با کسی تقسیم کنید.”

در سال 2003 ، جکسون هنگامی که به اتهامات مربوط به حوادث با یک پسر 13 ساله دستگیر شد ، با مشکلات قانونی بیشتری روبرو شد. وی در مجموع با 10 فقره اتهام ، متهم به رفتار ناشایست با یک خردسال ، تلاش برای رفتار نامشروع ، تجویز مشروبات الکلی برای تسهیل آزار جنسی و توطئه برای ربودن کودکان ، حبس دروغین و اخاذی شد.

محاکمه سال 2005 یک سیرک رسانه ای بود ، طرفداران ، مخالفان و تیم های دوربین محوطه دادگاه را احاطه کردند. بیش از 130 نفر شهادت دادند ، از جمله کالکین. این بازیگر در دادگاه گفت که در جوانی با جکسون دوست بوده است و هنگام اقامت در مزرعه نورلند هرگز مشکلی نداشته است.

متهم جکسون همچنین از طریق نوار ویدئویی ظاهر شد و توضیح داد که چگونه به او شراب داده و مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. با این حال ، هیئت منصفه با شهادت وی و همچنین مادرش مشکلاتی پیدا کردند. جکسون در 14 ژوئن 2005 بدون هیچ اتهامی مجرم شناخته شد.

مایکل جکسون

مایکل جکسون

افت شغلی

در اواخر قرن ، جکسون به طور فزاینده ای به دلیل ویژگی های عجیب و غریب خود مشهور شد ، که شامل پوشیدن ماسک جراحی در مکان های عمومی بود. در سال 2002 ، جکسون هنگامی که در مراسم اهدای جوایز موسیقی ویدئویی MTV گیج و گیج به نظر می رسید ، خبرساز شد. در سال 2002 ،

او انتقادات زیادی را به خاطر آویختن پسر بچه خود ، بلانکت ، در بالکن هنگام استقبال از طرفداران در برلین ، آلمان دریافت کرد. در مصاحبه بعدی ، جکسون توضیح داد که “ما در پایین منتظر هزاران هوادار بودیم ، و آنها شعار می دادند که می خواهند فرزندم را ببینند ، بنابراین من به اندازه کافی مهربان بودم و اجازه دادم آنها را ببینند. من کاری را بی گناه انجام می دادم.”

پس از محاکمه وی در سال 2005 برای سوء استفاده از کودکان ، شهرت جکسون عملاً از بین رفت و منابع مالی او به هم ریخت. او به زودی در دوستی خود با سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه ، شاهزاده بحرین ، که به ستاره پاپ در پرداخت قبوض حقوقی و آب و برق کمک کرد ، پناه برد و او را به عنوان مهمان شخصی به کشورش دعوت کرد.

در بحرین ، شاهزاده هزینه های خواننده را بر عهده گرفت و برای او استودیوی ضبط ساخت. در عوض ، گفته می شود جکسون قول داده است که در آلبوم جدیدی برای گروه موسیقی آل خلیفه همکاری کند ، یک زندگینامه بنویسد و نمایشنامه ای روی صحنه بیاورد. با این حال ، کار تکمیل شده هرگز به نتیجه نرسید و جکسون به زودی با شکایت 7 میلیون دلاری دوستش به خاطر عدم پایبندی به وعده های خود روبرو شد.

در تنگناهای مالی حتی بیشتر ، جکسون در سال 2008 مبلغ 24.5 میلیون دلار وام بدهی خود به مزرعه نورلند خود را نقض کرد. جکسون که نتوانست از یادگاری های گرامی ، از جمله دستکش های کریستالی که در اجراها استفاده می کرد ، جدا شود ، شکایت کرد تا حراج برخی از اقلام شخصی خود را از خانه سال بعد

تقریباً در همان زمان ، جکسون که عمدتا گوشه گیر بود ، اعلام کرد که به عنوان “آخرین پرده” خود یک سری کنسرت اجرا خواهد کرد. علیرغم همه ادعاها و داستانهای رفتارهای عجیب و غریب ، جکسون همچنان یک شخصیت بسیار مورد علاقه بود ، همانطور که با واکنش شدید به برنامه های کنسرت او نشان داده شد.

جکسون که قرار بود در 8 جولای 2009 در O2 Arena در لندن ، انگلستان ظاهر شود ، تمام بلیط های تور “This Is It” را تنها در چهار ساعت فروخت. متأسفانه ، جکسون هرگز موفقیت مورد انتظار تور بازگشت خود را تجربه نمی کند ، زیرا در ژوئن همان سال درگذشت.

مرگ

جکسون در 25 ژوئن 2009 ، در سن 50 سالگی پس از ایست قلبی در خانه اش در لس آنجلس درگذشت. تلاش های CPR ناموفق بود و او به سرعت به بیمارستان منتقل شد ،

و در همان روز صبح درگذشت. در فوریه 2010 ، یک گزارش رسمی پزشکی قانونی نشان داد که علت مرگ جکسون مسمومیت حاد با پروپوفول یا مصرف بیش از حد کشنده در یک کوکتل دارویی تجویزی شامل آرام بخش میدازولام ، دیازپام و لیدوکائین بوده است.

جکسون با کمک پزشک شخصی خود ، دکتر کنراد موری ، از داروهای آرامبخش برای کمک به خواب شبانه استفاده می کرد. موری به پلیس گفت معتقد است جکسون به پروپوفول اعتیاد خاصی پیدا کرده است که جکسون از آن به عنوان “شیر” خود یاد می کند. گفته می شود موری عصرها پروپوفول را در دوزهای 50 میلی گرمی تجویز می کرد و سعی می کرد در زمان مرگ ستاره پاپ را از دارو کنار بگذارد.

تحقیقات پلیس نشان داد که موری مجوز تجویز بیشتر داروهای کنترل شده در ایالت کالیفرنیا را ندارد. اقداماتی که او برای نجات جکسون انجام داده بود نیز مورد بررسی قرار گرفت ، زیرا شواهد نشان می داد که استانداردهای مراقبت برای تجویز پروپوفول رعایت نشده است و تجهیزات توصیه شده برای نظارت بر بیمار ، دوز دقیق و احیا وجود نداشت.

بیوگرافی موزیسین مشهور آشر
بیشتر بخوانید

در نتیجه ، مرگ جکسون قاتل شناخته شد. موری در 7 نوامبر 2011 به جرم قتل غیر عمد محکوم شد و حداکثر 4 سال زندان داشت.

مراسم تشییع و یادبود

در 7 جولای 2009 ، یک یادبود تلویزیونی برای طرفداران “پادشاه پاپ” در مرکز استپلز در مرکز شهر لس آنجلس برگزار شد. در حالی که 17 هزار و 500 بلیط رایگان از طریق قرعه کشی برای طرفداران صادر شد ، تخمین زده می شود که یک میلیارد بیننده یادبود را در تلویزیون یا آنلاین تماشا کردند.

مرگ جکسون منجر به جاری شدن اندوه و همدردی عمومی شد. یادبودها در سرتاسر جهان برپا شد ، از جمله یکی در عرصه ای که قرار بود او اجرا کند و دیگری در خانه کودکی خود در گری ، ایندیانا.

خانواده جکسون در 3 سپتامبر 2009 یک مراسم تشییع جنازه خصوصی در پارک یادبود Forest Lawn در گلندل ، کالیفرنیا ، برای اعضای نزدیک خانواده و 200 مهمان برگزار کردند. عزاداران مشهور شامل همسر سابق جکسون پریسلی و بازیگر زن الیزابت تیلور بودند.

مایکل جکسون

مایکل جکسون

دعوی مرگ اشتباه

در سال 2013 ، خانواده جکسون علیه AEG Live ، شرکت سرگرمی که سریال بازگشت برنامه ریزی شده جکسون را در سال 2009 تبلیغ می کرد ، شکایت مرگ اشتباه را آغاز کردند. آنها معتقد بودند که این شرکت در محافظت م theثر از خواننده در حالی که تحت مراقبت کنراد موری بود ، شکست خورده است.

یکی از وکلای آنها ، برایان پانیش ، در مورد بی ادعایی AEG در اظهارات ابتدایی دادگاه در 29 آوریل 2013 بحث کرد: “آنها می خواستند به هر قیمتی شماره 1 باشند.” “ما به دنبال همدردی نیستیم … ما به دنبال حقیقت و عدالت هستیم.”

وکلای خانواده جکسون تا 1.5 میلیارد دلار – برآوردی از آنچه جکسون می توانست تا آن زمان به دست آورد – جستجو کردند ، اما در اکتبر 2013 ، هیئت منصفه تشخیص داد که AEG مسئول مرگ خواننده نیست. ماروین اس پاتنام ، وکیل شرکت می گوید: “اگرچه مرگ مایکل جکسون یک فاجعه وحشتناک بود ، اما این تراژدی ساخت AEG Live نبود.”

میراث

از زمان مرگ ، جکسون در بیوگرافی های متعدد مورد توجه قرار گرفته و از ایجاد دو نمایش Cirque du Soleil الهام گرفته است. وی پس از مرگ با جایزه میراث بنیاد ایدز الیزابت تیلور 2018 برای خدمات بشردوستانه مورد تقدیر قرار گرفت و کودکان پاریس و شاهزاده مایکل از طرف او پذیرفته شدند.

ثروت پس از مرگ

بدهی های جکسون به لطف سرمایه گذاری قبلی وی در کاتالوگ موسیقی Sony/ATV که شامل حق انتشار آهنگ هایی از وزنه های سنگین صنعت مانند بیتلز ، رولینگ استونز و تیلور سویفت است ، تسویه شده است. املاک جکسون سهم خود از Sony/ATV را در سال 2016 به مبلغ 750 میلیون دلار فروخت و دو سال بعد این املاک 287.5 میلیون دلار دیگر برای سهام خود در EMI Music Publishing دریافت کرد.

علاوه بر این ، پادشاه پاپ ثابت کرد که دارای قدرت درآمدزایی است که تا آخرین روزهای پایانی او ادامه داشته است. در اکتبر 2017 ، فوربس اعلام کرد که جکسون برای پنجمین سال متوالی در فهرست نشریات پردرآمد افراد مشهور قرار داشت و 75 میلیون دلار درآمد داشت.

مستند “این است”

مستندی از آماده سازی های جکسون برای آخرین تور خود با عنوان This Is It در اکتبر 2009 منتشر شد. این فیلم که شامل مجموعه ای از مصاحبه ها ، تمرینات و فیلم های پشت صحنه ستاره آن است ، در آخر هفته افتتاحیه آن 23 میلیون دلار درآمد داشت و به سرعت افزایش یافت. 1 در گیشه این Is Is ادامه می یابد و 261 میلیون دلار در سراسر جهان درآمد دارد.

‘ندای پرده’

در 25 ژوئن 2018 ، A&E نهمین سالگرد مرگ تکان دهنده این هنرمند را با پخش تماس نهایی پرده مایکل جکسون گرامی داشت. در آن روز ، طرفداران متعددی برای ادای احترام به پادشاه پاپ به رسانه های اجتماعی رفتند ، در حالی که بروک شیلدز و نائومی کمپبل از جمله افراد مشهوری بودند که به یاد دوست قدیمی خود بودند.

“مایکل جکسون: یکی” در لاس وگاس

در آگوست 2018 ، طرفداران جشن مایکل جکسون الماس را در استراحتگاه Mandalay Bay در لاس وگاس جشن گرفتند ، که اجرایی از مایکل جکسون Cirque du Soleil از Michael Jackson: One بود.

مستند “Leaving Neverland”

اتهامات سوءاستفاده جنسی علیه جکسون در اوایل سال 2019 با پخش فیلم Leaving Neverland در جشنواره فیلم ساندنس و سپس از شبکه HBO دوباره مطرح شد. این مستند چهار ساعته خاطرات دو مرد را شرح می دهد که شرح می دهند چگونه ستاره پاپ آنها را به عنوان پسر بچه به مدار خود کشاند و اعتماد والدین آنها را جلب کرد ، قبل از اینکه آنها را مجبور به فعالیت جنسی در اتاق های هتل و در مزرعه نورلند خود کند.

این مستند با انتقاد شدید طرفداران جکسون روبرو شد ، آنها اشاره کردند که هر دو نفر قبلاً شهادت داده اند که هیچ سوءاستفاده ای رخ نداده است. در همین حال ، املاک جکسون ، دو متهم را “دروغگویان سریالی” نامید و یک پرونده 100 میلیون دلاری علیه HBO آغاز کرد.

مایکل جکسون

مایکل جکسون

پایان مقاله بیوگرافی مایکل جکسون

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم من مرد تو هستم | نقاشی شب در کافه | سریال نه غریبه کامل | سریال های پرطرفدار سال ۲۰۲۱ | فیلم دفترچه امید بخش | سریال High Fidelity | بهترین فیلم های برگمان | سریال افسون شده فصل سوم | دیوید لینچ | فیلم ونوم ۲ |

دیدگاهتان را بنویسید

شانزده − سه =