صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم بدترین فرد در جهان (The Worst Person in the World)
ads

نقد فیلم بدترین فرد در جهان (The Worst Person in the World)

فیلم بدترین فرد در جهان

فیلم بدترین فرد در جهان (به نروژی: Verdens verste menneske) یک فیلم کمدی-درام رمانتیک تیره نروژی محصول ۲۰۲۱ به کارگردانی یواخیم تریر است. این سومین فیلم در «سه‌گانه اسلو» این کارگردان است که پس از تکرار (2006) و اسلو، 31 آگوست (2011) است.

فیلم بدترین فرد در جهان برای اولین بار در رقابت در جشنواره فیلم کن 2021 به نمایش درآمد و رنته رینزو جایزه بهترین بازیگر زن را برای بازی در این فیلم دریافت کرد. در نود و چهارمین دوره جوایز اسکار، فیلم بدترین فرد در جهان نامزد بهترین فیلم بلند بین المللی و بهترین فیلمنامه اصلی شد.

داستان فیلم بدترین فرد در جهان

پیش درآمد فیلم بدترین فرد در جهان

جولی یک دانشجوی پزشکی در اسلو است که پس از عیادت، تصمیم می گیرد روانشناسی را دنبال کند. او پس از بررسی رول دوربین گوشی خود تصمیم می گیرد که عکاس شود. هنگامی که با اولین دوست پسرش بیرون می رود، با آکسل ویلمن، یک هنرمند طنز مشهور که پانزده سال از او بزرگتر است، آشنا می شود. علیرغم فاصله سنی آنها، این دو به این نتیجه رسیدند و رابطه ای را آغاز کردند.

فصل 1: دیگران

آکسل و جولی که اکنون مشغول نوشتن هستند، یک آخر هفته را با هم در خانه والدین اکسل می گذرانند. آکسل ایده تشکیل خانواده را به جولی منتقل می کند، اما جولی می گوید که او آماده نیست و مطمئن نیست که چه زمانی خواهد بود. یک روز صبح، او با خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌هایش به رنگ‌های اکسل نگاه می‌کند.

فصل دوم: تقلب

جولی در حالی که از یک رویداد انتشاراتی برای Aksel به خانه می رود، با مهمانی روبرو می شود که تصمیم می گیرد آن را خراب کند. در آنجا با ایویند، یک باریستای قهوه آشنا می شود. اگرچه هر دو در رابطه هستند، اما تمام شب را با هم می گذرانند، صمیمیت های مشترک دارند اما هرگز به افراد مهم خود خیانت نمی کنند. آنها فقط نام خود را رد و بدل می کنند و برنامه ای برای هیچ برخورد دیگری ندارند.

فصل سوم: رابطه جنسی دهانی در سن #من_تو

جولی یک پست وبلاگی در مورد ترجیحات خود در انجام رابطه جنسی دهانی می نویسد و آکسل که تحت تأثیر آن قرار گرفته است، او را تشویق می کند که آن را به صورت آنلاین پست کند، جایی که توجه ملایمی به آن جلب می شود.

فصل 4: خانواده خودمان

جولی تولد 30 سالگی خود را در خانه مادر مطلقه اش به همراه آکسل و مادربزرگ جولی جشن می گیرد. پدر جولی که از او جدا شده بود، به این دلیل که کمرش را زخمی کرده است، حاضر نمی شود. چند روز بعد، جولی و آکسل به دیدار پدرش می روند. جولی از او می پرسد که آیا مقاله او را خوانده است یا خیر، و او ادعا می کند که نتوانسته پیوند را باز کند. او برای رد دعوت آکسل برای دیدار او و جولی در اسلو بهانه می آورد. در راه خانه، آکسل به جولی می گوید که باید خانواده اش را تشکیل دهد.

فیلم باغ اسرار آمیز
بیشتر بخوانید

فصل 5: زمان بد

جولی در حین کار در یک کتابفروشی با ایویند و همسرش سنیوا روبرو می شود. جولی و ایویند در حالی که سنیوا بیرون منتظر است صحبت می کنند. آکسل در حالی که با برادر و خواهر شوهر اکسل شام می‌خورد، از اقتباس سینمایی سریال کمیکش بابکت شکایت می‌کند که در آن سریال نادرست سیاسی او به یک فیلم کریسمس خانوادگی تبدیل می‌شود. جولی که احساس سرخوردگی می کند، تصمیم می گیرد با ایویند قرار بگذارد و آنها عاشق می شوند.

صبح روز بعد وقتی او به خانه برمی‌گردد، از اکسل جدا می‌شود، اما آنها برای آخرین بار قبل از اینکه او آپارتمان او را ترک کند، رابطه جنسی برقرار می‌کنند، اگرچه او به این نتیجه می‌رسد که آنها می‌توانند در مقطعی با هم آشتی کنند.

فصل 6: ارتفاعات فینمارک

تاریخچه رابطه ایویند و سنیوا نشان داده شده است. پس از برخورد نزدیک با یک گوزن شمالی در حین سفر کمپینگ، سنیوا مجبور می شود در مورد اصل و نسب خود تحقیق کند، که مشخص می کند او 3٪ سامی است. این امر او را به تبدیل شدن به یک فعال مشتاق تغییرات آب و هوایی و حقوق مردمان بومی سوق می دهد. ایویند با سبک زندگی محدود کننده آنها خسته می شود و در آن لحظه با جولی در کتابفروشی روبرو می شود.

فصل 7: یک فصل جدید

جولی و ایویند با هم وارد خانه می شوند. اگرچه او از آن زمان با سنیوا جدا شده است، اما همچنان او را در اینستاگرام دنبال می کند، که برای جولی مشکلی ایجاد نمی کند.

فصل هشتم: سیرک نارسیستی جولی

ایویند میزبان یک مهمانی کوچک است که در آن یکی از دوستانش انبار قارچ های روانگردان ایویند را کشف می کند. جولی پس از مصرف آنها، خود را با عصبانیت تصور می کند که تامپون خون آلودش را به سمت پدرش پرتاب می کند و در عین حال با ترس او از بچه دار شدن نیز مقابله می کند. شب بعد، او به ایویند اعتماد می کند که می تواند خودش در اطراف او باشد.

فصل 9: Bobcat Wrecks Xmas

جولی در حالی که در باشگاه ورزش می کند، یک مصاحبه تلویزیونی را تماشا می کند که در آن آکسل از کمیک های بابکت خود در برابر نقد فمینیستی دفاع می کند. وقتی مجری کمیک هایش را به جنسیت زدگی متهم می کند، آکسل به دفاع آتشین از کارش می پردازد که به نظر می رسد جولی را تحت تاثیر قرار می دهد.

نقد فیلم مادر خوب (The Good Mother) | جدالی خانوادگی
بیشتر بخوانید

فصل دهم: اول شخص مفرد

برادر اکسل در محل کار جولی اتفاق می افتد و فاش می کند که اکسل سرطان پانکراس غیرقابل جراحی دارد. مدتی بعد، ایویند با داستان کوتاهی مواجه می شود که جولی نوشته بود. وقتی جولی فرض می‌کند که بر اساس تجربیات واقعی او است، جولی با عصبانیت این موضوع را انکار می‌کند و او را تحقیر می‌کند.

فصل 11: مثبت

جولی متوجه می شود که باردار است و به ایویند نمی گوید. او در بیمارستان با آکسل ملاقات می کند و آنها زندگی خود را از هم جدا می کنند. آکسل اعتراف می کند که از این احتمال که دیگر آینده ای ندارد، ویران شده است و جولی اعتراف می کند که باردار است.

علیرغم اظهارات او مبنی بر اینکه مادر خوبی خواهد بود، مطمئن نیست که آیا می‌خواهد بچه را نگه دارد یا خیر. جولی با بازگشت به خانه، سرانجام به ایویند درباره بارداری خود می گوید و آنها تصمیم می گیرند از هم جدا شوند و او تصمیم می گیرد که آیا می خواهد بچه را نگه دارد یا خیر.

فصل 12: همه چیز به پایان می رسد

آکسل جولی را به ساختمانی می برد که در آن بزرگ شد و از او الهام گرفته شد تا هنرمند شود. او به او می گوید که ای کاش می توانست به زندگی با او ادامه دهد و فقط به عنوان یک خاطره زندگی نکند.

او بعداً یک پیام صوتی از برادر اکسل دریافت می کند که در آن گزارش می دهد که وضعیت او بدتر شده است و او احتمالاً شب را پشت سر نخواهد گذاشت. او با ناراحتی در خیابان های اسلو قدم می زند و صبح روز بعد طلوع خورشید را تماشا می کند. در حین دوش گرفتن، جولی سقط جنین می کند.

پایان نامه

مدتی بعد، جولی به عنوان یک عکاس در صحنه برای یک فیلمبرداری کار می کند. او از یک هنرپیشه عکس می گیرد و سپس، از پنجره نگاه می کند، او را بیرون با ایویند، ظاهراً شریک زندگی اش، و یک کودک، ظاهراً مال آنها، می بیند.

فیلم بدترین فرد در جهان : Renate Reinsve به عنوان یک زن جوان که بین عاشقان در حال دویدن در فیلمی است عالی است که پتانسیل تایید کننده زندگی این ژانر را به ما یادآوری می کند. فیلم بدترین فرد در جهان یکی از بهترین های کن است.

فیلم خوشه ‌های خشم
بیشتر بخوانید

با مقاله نقد فیلم بدترین فرد در جهان با بامدادی ها همراه باشید.

یواخیم تریر کارگردان نروژی است که تریلر تله‌کینزی آزاردهنده تلما (2017) و درام چالش برانگیز اعتیاد به مواد مخدر اسلو، 31 آگوست (2011) را به ما هدیه داد. او با همکاری با اسکیل فوگت، فیلمنامه نویس قدیمی اش، مخاطبانش را ناراحت کرد، آنها را تکان داد و آنها را شوکه کرد که متوجه شدند برای یک سفر آسان اینجا نیستند.

بنابراین اگر در ابتدای این جشنواره به من گفته بودید که فیلم جدید او در رقابت یک کمدی رابطه‌ای لطیف با طراوت فوق‌العاده و همچنین لمس نورا افرون و دیوید نیکولز خواهد بود و من را مخفیانه خفه می‌کرد. یواشکی به چپ و راست نگاه می کند تا مطمئن شود هیچ کس مرا در حال بو کشیدن ندیده است… خب من حرف شما را باور نمی کردم.

اما این چیزی است که اتفاق افتاده است. تریر یکی از دشوارترین ژانرهای قابل تصور، درام رمانتیک را پذیرفته است و آن را با سبک بسیار پیچیده دیگری – یعنی دوران بلوغ – ترکیب کرده تا چیزی به طرز باشکوهی شیرین و فریبنده بسازد. این یک نوع پیشرفت غیر Rake یا پیشرفت بیگناه در 13 فصل است که توسط قهرمان بیست و چند ساله، جولی آغاز شده است.

رناته رینسو بازیگری است که این نقش را بر عهده می‌گیرد و او مانند موشک از زمین بلند می‌شود و به خاطر بازی فوق‌العاده بالغ، حساس و دلسوزانه‌اش با لیلی جیمز یا آلیسیا ویکاندر رقابت می‌کند.

و عنوان از کجا آمده است؟ مطمئناً نمی تواند در مورد خود جولی صدق کند. او مسلماً در طول فیلم دو مرد را رها می‌کند و به نفر دوم خیانت می‌کند و به دومی دروغ می‌گوید، اما ما حتی یک لحظه او را چیزی جز آسیب‌پذیر، ناقص و انسان نمی‌دانیم. مانند هر کس دیگری در 20 سالگی، او از برگشت ناپذیری وحشتناک انتخاب های زندگی وحشت دارد.

شاید این عنوان در مورد دوست پسر قدرتمند دوم او، هنرمند باهوش اما مغرور کمیک بوک به نام Aksel (با بازی آندرز دانیلسن Lie معمولی تریر) باشد که به خاطر یک سری رمان گرافیکی جنسی تهاجمی در سبک R Crumb، که به زودی منتشر خواهد شد، صدق می کند. او با نسل جدیدی از فمینیست ها به مشکل می خورد.

جولی به طرز خنده‌داری شروع می‌کند و مطمئن نیست که می‌خواهد با زندگی‌اش چه کند. او ابتدا دانشجوی پزشکی است، اما بعد با چشمان گشاد به مادرش می‌گوید که می‌خواهد رشته روان‌شناسی را تغییر دهد – با بلندآرامی اعلام می‌کند که ذهن را جالب‌تر از بدن می‌بیند – و سپس تصمیم می‌گیرد که می‌خواهد وارد این رشته شود.

نقد فیلم خیابان ترس
بیشتر بخوانید

عکاسی. او با یک پسر جوان زرق و برق دار رابطه ای را آغاز می کند که او با یک غیرحرفه ای باشکوه، در وسط یک عکسبرداری شروع به چرت زدن می کند و سپس او را در یک مهمانی برای آکسل بسیار جذاب ترک می کند.

اما با پیشرفت دهه 20 ساله‌اش، او متوجه می‌شود که آکسل در حالی که هنوز در یک کتابفروشی کار می‌کند، روز به روز مشهورتر می‌شود، عکاسی او اکنون به دلیل ایده‌های مبهم درباره روزنامه‌نگاری از نوع کری بردشاو یا داستان‌های اعتراف‌کننده رها شده است.

وقتی او از آخرین مهمانی افتتاحیه آکسل زودتر خارج می شود و با مردی به نام ایویند (هربرت نوردروم) که او نیز در یک مغازه کار می کند، برخورد شدیدی دارد، اوضاع به هم می خورد. آیا او ظاهراً از روی غمگینی سطح خود را در زندگی پیدا کرده است؟

دو صحنه هیجان‌انگیز وجود دارد: یکی زمانی که او در نهایت شجاعت پیدا می‌کند و به آکسل می‌گوید که او را ترک می‌کند، و تمام دنیا در حالی که او در خیابان‌های اسلو می‌دوید تا ایویند را پیدا کند و او را ببوسد، در حالت انجماد قرار می‌گیرد.

دومی زمانی اتفاق می‌افتد که او با ایویند و دوستانش شوم می‌گیرد، یک نمایش‌دهنده مطلق یک سکانس رویایی توهم مواد مخدر که در آن جولی در نهایت با پدر بیگانه‌اش روبرو می‌شود.

فیلم بدترین فرد در جهان شیرین و ملایم و خنده دار است، به شیوه هایی که بدون شک متعارف و در عین حال بسیار واقعی هستند. فیلم بدترین فرد در جهان از نوع فیلم‌هایی است که همه ما آن‌قدر بد دیده‌ایم که دیدن خوب آن و فهمیدن اینکه مضامین آن بسیار مهم هستند، غیرمنتظره است: عاشق چه کسی می‌شوی؟ “یکی” کیست؟ چه زمانی متوجه می شوید که تازه در حال تسویه حساب هستید؟ عملکرد Reinsve بسیار خوب است. ستاره ای متولد می شود.

پایان مقاله نقد فیلم بدترین فرد در جهان

منبع سایت راجر ایبرت

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های امیلی بلانت | تعادل در عکاسی : ۵ نوع تعادل در عکاسی | کلید های میانبر فتوشاپ | فیلم دفترچه امید بخش | ۵ عنصر طراحی داخلی اسکاندیناوی | نقد فیلم Zeros and Ones | بهترین فیلمهای دیکاپریو | آشنایی با مکتب فوویسم (Fauvism) – تاریخ و ویژگی ها و هنرمندان | فیلم یک شب در میامی

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

17 − 8 =